Devel (8.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (331 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: delete
uk: видалити

en: title
uk: назва

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: content
uk: матеріал

en: Development
uk: Розробка

en: Group
uk: Група

en: Closed
uk: Закрито

en: Subject
uk: Тема

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Comments
uk: Коментарі

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Action
uk: Дія

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Search
uk: Пошук

en: None
uk: Немає

en: default
uk: замовчування

en: Variable
uk: Змінна

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: username
uk: ім’я користувача

en: Default
uk: Базово

en: Open
uk: Відкрито

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: Path
uk: Шлях

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Modules
uk: Модулі

en: Region
uk: Область

en: Theme
uk: Тема

en: name
uk: ім'я

en: path
uk: шлях

en: type
uk: тип

en: Mail
uk: Пошта

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: status
uk: стан

en: Exclude
uk: Вилучити

en: vocabularies
uk: словники

en: Menu item
uk: Пункт меню

en: Database
uk: База даних

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Loaded
uk: Завантажено

en: Extensions
uk: Додатки

en: Host
uk: Хост

en: To
uk: До

en: Roles
uk: Ролі

en: Filter
uk: Фільтр

en: Session ID
uk: ID сеансу

en: Variable name
uk: Назва змінної

en: Fields
uk: Поля

en: Count
uk: Лічильник

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Load
uk: Завантажити

en: Debug Mode
uk: Режим зневадження

en: State
uk: Стан

en: node
uk: матеріал

en: Method
uk: Спосіб

en: Events
uk: Події

en: Now
uk: Зараз

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: access content
uk: доступ до наповнення

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Class
uk: Клас

en: External
uk: Зовнішнє

en: Cache
uk: Кеш

en: Provider
uk: Постачальник

en: class
uk: клас

en: template
uk: шаблон

en: Clear cache
uk: Очистити кеш

en: Original
uk: Оригінал

en: Hidden
uk: Приховано

en: create
uk: створення

en: Token
uk: Замінник

en: Switch
uk: Перемикати

en: ago
uk: тому

en: update
uk: оновити

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Limit
uk: Обмежувати

en: NO
uk: НІ

en: YES
uk: ТАК

en: Purge
uk: Очистити

en: Info
uk: Інформація

en: terms
uk: терміни

en: Engine
uk: Рушій

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Completed
uk: Завершено

en: Failed
uk: Невдало

en: missing
uk: відсутнє

en: Assets
uk: Ресурси

en: Enter username
uk: Уведіть ім'я користувача

en: Username not found
uk: Ім'я користувача не знайдене

en: Themes
uk: Теми

en: Translations
uk: Переклади

en: users
uk: користувачі

en: Translated
uk: Перекладено

en: Blocks
uk: Блоки

en: Request
uk: Запит

en: Services
uk: Служби

en: Timeline
uk: Графік часу

en: Available
uk: Доступно

en: 1 user | @count users
uk[0]: @count користувач
uk[1]: @count користувача
uk[2]: @count користувачів

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
uk: Це вміст змінної <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
uk: Переустановити модулі

en: Session viewer
uk: Переглядач сеансів

en: Switch user
uk: Перемкнути користувача

en: Execute PHP
uk: Виконання PHP

en: Number of users to display in the list
uk: Кількість користувачів, які потрібно показати в списку.

en: This user can switch back.
uk: Користувач зможе перепідключитись назад.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
uk: Попередження: цей користувач не зможе перепідключитись назад.

en: Sort query log
uk: Сортування списку Sql-Запитів

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
uk: Таблиця запитів може бути відсортована один по одному, у якому вони виконувалися для генерації сторінки, або за часом їх виконання у зворотному порядку.

en: Slow query highlighting
uk: Підсвічування повільних Sql-Запитів

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
uk: Введіть ціле число у мс. Кожен запит, що триває понад цю величину у мілісекундах буде підсвічений у журналі запитів. Це означає, що запит потенційно неефективний або кандидат на кешування

en: PHP code to execute
uk: PHP-код, який повинен бути виконаний

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
uk: Введіть необхідний код. Не використовуйте теґи <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
uk: Виконати

en: New value
uk: Нове значення

en: Session name
uk: Назва сеансу

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
uk: Створити задану кількість користувачів. Додатково можна вилучити поточних користувачів.

en: How many users would you like to generate?
uk: Скільки користувачів Ви бажаєте створити?

en: How many nodes would you like to generate?
uk: Скільки матеріалів повинно бути створено?

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
uk: Якщо ви не встановили таких модулів, тоді потреби у модулі devel_node_access у вас немає. Цей модуль призначений для використання під час розробки аби розробники та адміністратори могли перевірити таблицю node_access на належну роботку. Цей модуль не слід вмикати на робочих сайтах.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
uk: Відкритий доступ для всіх матеріалів (усім користувачам)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
uk: Ваша таблиця node_access містить записи, що дають доступ усім користувачам на перегляд усіх матеріалів сайту. Залежно від того, які модулі обмеження доступу використовуються, Вам може знадобитися вилучити ці записи. Якщо Ви не використовуєте модулів обмеження доступу, імовірно, краще буде залишити їх як є.

en: realm
uk: область

en: Legacy Nodes
uk: Загублені матеріали

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
uk: На сайті є !num матеріалів, доступ до яких не описаний у таблиці node_access. Якщо у Вас використовується модуль контролю доступу, ці матеріали можуть бути сховані від усіх типів користувачів. Це могло відбутися, якщо матеріали були опубліковані до підключення модуля контролю доступу. Якщо це так, відновлення даних матеріалів вручну додасть опис доступу до них в node_access і розв'яже дану проблему.

en: All Nodes Represented
uk: Усі матеріали визначені.

en: All nodes are represented in the node_access table.
uk: Усі матеріали, що наявні в таблиці node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
uk: Відкритий доступ для всіх матеріалів (деяким користувачам)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
uk: Таблиця node_access містить записи, що визначають доступ до всіх матеріалів  для деяких користувачів. Це може бути абсолютно нормальним, залежно від того, які модулі контролю доступу використовуються.

en: Access Granted to Some Nodes
uk: Доступ для всіх до деяких матеріалів

en: public nodes
uk: публічні матеріали

en: Public Nodes
uk: Публічні матеріали

en: Summary by Realm
uk: Коротко по областях

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
uk: Наступні області дають обмежений доступ до деяких специфічних матеріалів.

en: private nodes
uk: приватні матеріали

en: Protected Nodes
uk: Захищені Матеріали

en: Devel Node Access
uk: Розробка: Доступ до Матеріалів

en: explained
uk: розкрите

en: ok
uk: гаразд

en: ignored
uk: ігнорується

en: empty
uk: порожньо

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
uk: Різні інструменти (блоки, сторінки й функції) для розроблювачів.

en: Rebuild
uk: Перебудувати

en: Data
uk: Дані

en: Any
uk: Байдуже

en: Menu Item
uk: Пункт меню

en: Untranslated
uk: Не перекладено

en: Regions
uk: Області

en: Target
uk: Ціль

en: Field Info
uk: Відомості про поле

en: Authenticated
uk: Авторизований

en: Memory
uk: Пам'ять

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Run cron
uk: Запустити крон

en: Instances
uk: Екземпляри

en: count
uk: кількість

en: PHP Extensions
uk: Розширення PHP

en: Bundles
uk: Пакети

en: Drupal version
uk: Версія Drupal

en: The menu router has been rebuilt.
uk: Маршрутизація меню була перестворена.

en: Config
uk: Конфіґурація

en: priority
uk: пріоритет

en: Generating Content
uk: Генерування матеріалів

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Reinstall
uk: Перевстановити

en: Rebuild menus
uk: Переформувати меню

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
uk: Переформувати меню на основі hook_menu() і скасувати всі користувацькі зміни. Всі пункти меню повернуться до своїх початкових значень.

en: Execute PHP Code
uk: Виконати PHP-код

en: Execute some PHP code
uk: Виконати деякий PHP-код

en: Theme registry
uk: Реєстр теми

en: Devel settings
uk: Налаштування Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
uk: Вилучити всіх користувачів ( крім користувача з id 1) перед генерацією нових користувачів.

en: How old should user accounts be?
uk: Яка має бути тривалість існування облікових записів?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
uk: Тривалість існування облікових записів буде випадковим чином розподілена від поточного назад до обраного часу.

en: How far back in time should the nodes be dated?
uk: Наскільки старими мають бути матеріали?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
uk: Дати створення матеріалів будуть випадковим чином розподілені від поточного часу назад до обраного часу.

en: Requires path.module
uk: Потребує path.module

en: Add an url alias for each node.
uk: Додати синонім url для кожного матеріалу.

en: Rebuild Menu
uk: Перестворити меню

en: form
uk: форма

en: No results
uk: Не знайдено

en: Invalid input
uk: Хибне введення

en: Execute PHP code
uk: Виконання PHP-коду

en: No modules selected.
uk: Жодного модуля не вибрано.

en: No modules are available to uninstall.
uk: Доступні для видалення модулі відсутні.

en: access
uk: доступ

en: Caller
uk: Зовнішній виклик

en: !username has the following access
uk: !username має наступні права доступу

en: Controller
uk: Регулятор

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: display
uk: дисплей

en: Render
uk: Відобразити

en: Field types
uk: Типи полів

en: Display $page array
uk: Показувати масив $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
uk: Показувати масив $page array з <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> у області повідомлень кожної сторінки.

en: Uninstalled and installed: %names.
uk: Видалено і встановлено: %names.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
uk: Перегляд розробницького виведення на кшталт роздруківок змінної, журналу запитів тощо.

en: Access developer information
uk: Доступ до інформації розробника

en: Switch users
uk: Перемикання користувачів

en: Field info
uk: Відомості про поля

en: static
uk: статично

en: view own unpublished content
uk: перегляд власного неопублікованого вмісту

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the <a href="
uk: Допоміжні сторінки і блоки для підтримки Drupal-розробників і адміністраторів з node_access. Блоки розробників керуються через <a href="

en: Deleted %count nodes.
uk: Виконано видалення %count матеріалів.

en: Which roles should the users receive?
uk: Які ролі мають отримати користувачі?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
uk: Користувачі мають завжди отримати роль <em>авторизований користувач</em>.

en: Maximum number of comments per node.
uk: Максимальна кількість коментарів на матеріал.

en: You must also enable comments for the content types you are generating. Note that some nodes will randomly receive zero comments. Some will receive the max.
uk: Також слід увімкнути коментарі для типів матеріалів, який ви генеруєте. Зверніть увагу, що деякі ноди випадково отримуватимуть нуль коментарів. Деякі отримають максимум.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
uk: Додати статистики для кожного матеріалу (node_counter таблиця).

en: List size
uk: Розмір списку

en: removed
uk: видалено

en: removed!
uk: видалено!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
uk[0]: 1 користувач видалений.
uk[1]: @count користувачі видалено.
uk[2]: @count користувачів видалено.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
uk[0]: Створено @count матеріал.
uk[1]: Завершено створення @count матеріалів

en: Routing
uk: Маршрутизація

en: Set language on nodes
uk: Встановити мову на матеріалах

en: Requires locale.module
uk: Потребує locale.module

en: Cookies
uk: Куки

en: dashboard
uk: панель керування

en: Query type
uk: Тип запиту

en: Include %anonymous
uk: Додати %anonymous

en: Allow entering any user name
uk: Дозволити введення будь-якого імені користувача

en: Entity info
uk: Інформація про сутності

en: Deleted existing terms.
uk: Видалено наявні терміни.

en: Deleted existing vocabularies.
uk: Видалено наявні словники.

en: Deleted existing menus and links.
uk: Видалено наявні меню та посилання

en: Created @count new menu links.
uk: Створено @count нових посилань меню.

en: Description of @name
uk: Опис @name

en: Description of @title.
uk: Опис @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
uk: <strong>Видалити усі матеріали</strong> цих типів перед створенням нових матеріалів.

en: Restrict terms to these vocabularies.
uk: Обмежитись термінами з цих словників.

en: Number of terms?
uk: Кількість термінів?

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
uk: Видалити наявні терміни у зазначених словниках перед створенням нових термінів.

en: Number of vocabularies?
uk: Кількість словників?

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
uk: Видалити наявні словники перед створенням нових.

en: Create new menu(s)
uk: Створити нове(і) меню

en: Generate links for these menus
uk: Генерувати посилання для цих меню

en: Number of new menus to create
uk: Кількість створюваних нових меню

en: Number of links to generate
uk: Кількість генерованих посилань

en: Types of links to generate
uk: Тип генерованих посилань

en: Maximum link depth
uk: Максимальна довжина посилання

en: Maximum menu width
uk: Максимальна довжина меню

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
uk: Обмежити довжину генерованих меню першого рівня певною кількість пунктів.

en: Delete existing custom generated menus and menu links before generating new ones.
uk: Видалити наявні згенеровані меню та їх посилання перед генеруванням нових.

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
uk: Створює задану кількість термінів. Додатково можна видалити поточні терміни.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
uk: Створює задану кількість словників. Додатково можна видалити поточні словники.

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
uk: Створює задану кількість меню та їх посилань. Додатково можна видалити поточні меню.

en: Run arbitrary PHP from a block.
uk: Виконання довільного PHP-коду з блоку.

en: Become any user on the site with just a click.
uk: Стати будь-яким користувачем на сайті одним клацанням.

en: Debug value
uk: Зневаджуване значення

en: Value to debug
uk: Значення для зневадження

en: unknown node %nid
uk: невідомий матеріал %nid

en: Database settings
uk: Налаштування бази даних

en: Cache clear
uk: Очистити кеш

en: Standard Drupal
uk: Стандартний Друпалівський

en: Display machine names of permissions and modules
uk: Показувати машинні назви повноважень та модулів

en: Error handlers
uk: Обробники помилок

en: <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
uk: <em>Немає</em> — чудовий варіант, при покроковому проході сайту в вашому зневаджувачі.

en: <em>Standard Drupal</em> does not display all the information that is often needed to resolve an issue.
uk: <em>Стандартний Друпалівський</em> не показує всю інформацію, що часто необхідна для вирішення проблем.

en: Demonstrate the current error handler(s):
uk: Демонстрація поточного обробника(-ів) помилок:

en: Maximum number of words in titles
uk: Максимальна кількість слів у заголовках

en: Maximum number of characters in term names
uk: Максимальна кількість символів в назвах термінів

en: Maximum number of characters in vocabulary names
uk: Максимальна кількість символів в назвах словників

en: Maximum number of characters in menu and menu link names
uk: Максимальна кількість символів у меню та назвах посилань меню

en: No content types available
uk: Відсутні типи матеріалів

en: Routes
uk: Маршрути

en: Formatter types
uk: Типи форматерів

en: Widget types
uk: Типи віджетів

en: Rendered
uk: Вималювано

en: The minimum length is 2.
uk: Мінімальна довжина - 2.

en: Password to be set
uk: Пароль, що буде встановлюватись

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
uk: Для фільтрування введіть частину назви або опису модуля.

en: menus
uk: меню

en: Devel was unable to write to %file.
uk: Devel не зміг виконати запис у %file.

en: Enter module name
uk: Введіть назву модуля

en: Route name
uk: Назва маршруту

en: Toolbar item
uk: Елемент панелі інструментів

en: DNS lookup
uk: DNS-запит

en: Duration: @duration
uk: Тривалість: @duration

en: Performance timing
uk: Хронометраж швидкодії

en: GET Parameters
uk: GET-параметри

en: POST Parameters
uk: POST-параметри

en: Server Parameters
uk: Параметри сервера

en: Show search form
uk: Показати форму пошуку

en: Config editor
uk: Редактор конфігурацій

en: Reinstall Modules
uk: Перевстановити модулі

en: State editor
uk: Редактор станів

en: Entity Info
uk: Відомості про сутність

en: View Session
uk: Сеанс перегляду

en: Element Info
uk: Інформація про елементи

en: Edit configuration.
uk: Редагувати конфігурацію.

en: Edit state system values.
uk: Редагувати системні змінні стану.

en: Edit state variable: @state_name
uk: Редагувати змінну стану: @state_name

en: Page alter
uk: Коригування сторінки

en: Raw names
uk: Необроблені назви

en: Switch user block
uk: Блок перемикання користувача

en: Include Anonymous user
uk: Долучити анонімного користувача

en: Generate dummy users, nodes, menus, taxonomy terms...
uk: Створення фіктивних користувачів, нод, меню, термінів таксономії ...

en: Administer devel_generate
uk: Адміністрування devel_generate

en: Failed to generate elements due to "%error".
uk: Не вдалося згенерувати елементи через помилку "%error".

en: You do not have any content types that can be generated. <a href=":create-type">Go create a new content type</a>
uk: Відсутні типи матеріалів, які можна згенерувати. <a href=":create-type">Перейти до створення нового типу матеріалів</a>

en: No comment fields
uk: Поля без коментарів

en: Completed @feedback nodes (@rate nodes/min)
uk: Завершено @feedback нод (@rate нод/хв)

en: Generate a given number of content. Optionally delete current content.
uk: Згенерувати задану кількість матеріалів. За бажанням видалити поточні матеріали.

en: Created the following new menus: @menus
uk: Створено такі нові меню: @menus

en: Invalid number of menus
uk: Невірна кількість меню

en: Invalid number of links
uk: Невірна кількість посилань

en: Uninstall, and Install a list of projects.
uk: Видалення та встановлення списку проєктів.

en: A space-separated list of project names.
uk: Список назв проєктів, відокремлених пробілами.

en: List available tokens
uk: Список доступних токенів

en: No implementations.
uk: Немає реалізацій.

en: Function not found
uk: Функцію не знайдено

en: Method not found
uk: Метод не знайдено

en: No container was found.
uk: Не знайдено жодного контейнера.

en: Webprofiler settings
uk: Налаштування вебпрофілера
