Drupal core (10.0.2) - en to ar translation catalogue (6345 entries)

en: Forms
ar: النماذج

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: user
ar: المستخدم

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Create a new user account.
ar: إنشاء حساب مستخدم جديد.

en: Prefix
ar: السابق

en: Suffix
ar: اللاحق

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Moderated content
ar: محتوى خاضع للإشراف

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Development
ar: التطوير

en: Groups
ar: المجموعات

en: Group
ar: المجموعة

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Replies
ar: الرُّدُود

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: قائمة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Send email
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: closed
ar: مغلق

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: Last comment
ar: آخر تعليق

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: RSS feed
ar: تلقيمة آر.إس.إس

en: more
ar: المزيد

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو تعليمات النشر

en: Email settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Article
ar: مقال

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Articles
ar: المقالات

en: Administration
ar: الإدارة

en: footer
ar: تذييل

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: not verified
ar: لم يتمَّ التحقُّق

en: Action
ar: إجراء

en: Last updated
ar: آخر تحديث

en: On
ar: في

en: For
ar: لـ

en: new
ar: جديد

en: Tags
ar: وسوم

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Logging
ar: تسجيل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Blue Lagoon (Default)
ar: بحيرة زرقاء (الإفتراضي)

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: view
ar: عرض

en: unpublished
ar: غير منشور

en: updated
ar: تم التحديث

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File information
ar: معلومات الملف

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: File path
ar: مسار الملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: الروابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Monthly
ar: شهريًا

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: taxonomy terms
ar: مصطلحات التصنيف

en: Test
ar: الاختبار

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل متاحة.

en: Account Name
ar: اسم الحساب

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصندوق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Variable
ar: متغير

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Container
ar: وعاء

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Multiple
ar: متعدد

en: Free tagging
ar: وسوم حرة

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ar: الصفحات في مستو واحد ترتب بالوزن أولا، ثم بالعنوان.

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: الفئة

en: Add container
ar: أضف حاوية

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit container
ar: تحرير الحاوية

en: edit
ar: تحرير

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Book
ar: الوثيقة

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Description field
ar: حقل الوصف

en: settings
ar: إعدادات

en: Back
ar: رجوع

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: حقل

en: Outline
ar: الهيكل

en: header
ar: ترويسة

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Session opened for %name.
ar: تم فتح جلسة لـ%name.

en: Help
ar: مساعدة

en: Image settings
ar: إعدادات الصورة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Preset Name
ar: اسم الضبط المسبق

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Move
ar: نقل

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Blank
ar: فارغ

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: High
ar: مرتفع

en: Low
ar: منخفض

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Album
ar: ألبوم

en: Artist
ar: المؤلف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Add new
ar: إضافة جديد

en: Time
ar: الوقت

en: Views
ar: العرض

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: History
ar: الأرشيف

en: tag
ar: وسم

en: hidden
ar: مخفي

en: URL
ar: عنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: File extensions
ar: امتدادات الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Modules
ar: الوحدات

en: Form ID
ar: الرقم التعريفي بالنموذج

en: Clear index
ar: مسح الفهرس

en: General discussion
ar: النقاش العام

en: edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Forum name
ar: اسم المنتدى

en: forum
ar: منتدى

en: Manage
ar: إدارة

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: منطقة

en: link
ar: رابط

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Teaser
ar: موجز

en: never
ar: أبداً

en: Updated
ar: تم التحديث

en: actions
ar: الإجراءات

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: سمة

en: Layout
ar: نَسق

en: Select a layout
ar: اختر النَسق

en: Add forum
ar: إضافة منتدى

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: Search keywords
ar: الكلمات المفتاحية للبحث

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Search Keywords
ar: كلمات البحث

en: Preview comment
ar: معاينة التعليق

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: العناصر

en: ID
ar: المعرف ID

en: Statistics
ar: الإحصائيات

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: States
ar: الحالات

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: تحميل

en: Picture
ar: الصورة

en: Upload image
ar: ارفع صورة

en: Taxonomy settings
ar: إعدادات التصنيفات

en: content types
ar: أنواع المحتوى

en: content type
ar: نوع المحتوى

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Before
ar: قبل

en: After
ar: بعد

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: تواصل

en: no
ar: لا

en: New user: %name %email.
ar: مستخدم جديد: %name %email.

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Sent email to %recipient
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Create
ar: إنشاء

en: Separator
ar: فاصل

en: Include
ar: يتضمن

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Vertical
ar: عمودي

en: Revert to defaults
ar: العودة الى الإعدادت الافتراضية

en: Open link in new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: vocabularies
ar: المفردات

en: term
ar: مصطلح

en: Expanded
ar: موسع

en: Parent item
ar: رابط أم

en: Add child page
ar: إضافة صفحة فرعية

en: Printer-friendly version
ar: نسخة للطباعة

en: Content type for child pages
ar: نوع المحتوى للصفحات الفرعية

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: Remove from outline
ar: حذف من هيكل الوثيقة

en: Unknown export format.
ar: صيغة تصدير غير معروفة.

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Area
ar: مجال

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Override title
ar: تجاوز العنوان

en: Add view
ar: إضافة عرض

en: Page
ar: الصفحة

en: Pager ID
ar: معرّف ناقل الصفحات

en: View arguments
ar: معطيات العرض

en: Bottom
ar: الأسفل

en: 1 minute | @count minutes
ar[0]: 0 دقائق
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %count دقائق
ar[4]: %count دقيقة
ar[5]: %count دقيقة

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Taxonomy terms
ar: مصطلحات التصنيف

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Logo
ar: الشعار

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: الشعار النصي للموقع

en: Good
ar: جيد

en: User settings
ar: إعدادات المستخدم

en: Site
ar: موقع

en: Web Server
ar: خادم الشبكة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Drupal
ar: دروبال

en: Module
ar: الوحدة

en: Off
ar: إيقاف

en: Host
ar: المستضيف

en: Available updates
ar: التحديثات المتوفرة

en: Manual update check
ar: تحقق يدوي من التحديثات

en: Never
ar: أبدًا

en: Check manually
ar: التحقق يدويًا

en: Up to date
ar: مُحدَّث

en: Update available
ar: يوجد تحديث متوفر

en: Drupal core update status
ar: حالة تحديث نواة دروبال

en: Out of date
ar: غير محدث

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: القائمة اليسرى

en: Right sidebar
ar: القائمة اليمنى

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Recipients
ar: المستلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Your name
ar: اسمك

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصّص

en: Throttle
ar: الصمام

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Role ID
ar: معرّف الدور

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Signature
ar: التوقيع

en: Cacheable
ar: قابل للتخزين المؤقت

en: Filter
ar: تصفية

en: Source string ID
ar: معرف سلسلة المصدر

en: Location
ar: الموقع

en: Source string
ar: نص المصدر

en: Locale
ar: المحليات

en: System path
ar: مسار النظام

en: Title field label
ar: تسمية حقل العنوان

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مثبت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: اسم عنوان URL

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File MIME type
ar: نوع MIME للملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Node revision ID
ar: معرف مراجعة العقدة

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: معرّف ID المعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term
ar: مصطلح

en: Term ID
ar: معرّف المصطلح

en: User role
ar: دور المستخدم

en: Role name
ar: اسم الدور

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Last login
ar: آخر تسجيل للدخول

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Multiple values
ar: متعدد القيم

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجت

en: Contains
ar: يحتوي

en: Does not contain
ar: لا يحتوي

en: Is less than
ar: أصغر من

en: Is less than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: Is equal to
ar: يساوي

en: Is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: Is greater than
ar: أكبر من

en: Is not equal to
ar: لا يساوي

en: Average
ar: متوسط

en: Count
ar: العدد

en: Overridden
ar: متجاوز

en: Add action
ar: إضافة إجراء

en: Set name
ar: اسم المجموعة

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Heading
ar: الترويسة

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Mode
ar: الوضع

en: Warning
ar: تحذير

en: blocked
ar: ممنوع

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: Items
ar: عناصر

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: %time ago
ar: منذ %time

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: بواسطة

en: Advanced
ar: متقدم

en: Disclaimer
ar: اخلاء مسؤولية

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Up
ar: أعلى

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Display options
ar: خيارات العرض

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: النطاق

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: وسائط

en: Sortable
ar: قابلة للفرز

en: Plain text
ar: نص عادي

en: standard
ar: معيار

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: الشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Widget
ar: عنصر إدخال (ودجت)

en: Last reply
ar: آخر رد

en: System
ar: النظام

en: Domain
ar: النطاق

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Current
ar: الحالي

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Filter by
ar: عامل التصفية

en: Enter a valid username.
ar: أدخل اسم مستخدم صحيح.

en: Owner
ar: المالك

en: Recipient
ar: المستلم

en: By
ar: بواسطة

en: OR
ar: أو

en: Add a role to the selected users
ar: إضافة دور إلى المستخدمين المحددين

en: Remove a role from the selected users
ar: حذف دور من المستخدمين المحددين

en: node
ar: عقدة

en: Administer content
ar: إدارة المحتوى

en: General
ar: عام

en: Directory
ar: الدليل

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Iran
ar: إيران

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Libya
ar: ليبيا

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Turkey
ar: تركيا

en: Day
ar: اليوم

en: Table
ar: جدول

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: May
ar: مايو

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: Forum
ar: المنتدى

en: Configuration
ar: الضبط

en: Security
ar: الأمن والحماية

en: Other
ar: آخر

en: Align
ar: المحاذاة

en: Loop
ar: حلقة

en: Display title
ar: عرض العنوان

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Navigation
ar: التنقل

en: Basic
ar: الأساسي

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: Link URL
ar: رابط

en: List type
ar: نوع اللائحة

en: Role
ar: دور

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Allow
ar: سماح

en: Ignore
ar: تجاهل

en: User data
ar: بيانات المستخدم

en: Goal
ar: هدف

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: No terms available.
ar: لا مصطلحات متاحة

en: Counter
ar: عداد

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Users
ar: المستخدمون

en: Referrer
ar: الإحالة من

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ar: @site تحت الصيانة في الوقت الراهن. سيعود للعمل قريبًا. شكرًا على صبركم.

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Button
ar: زر

en: Square
ar: ميدان

en: Both
ar: كلاهما

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Rows
ar: صفوف

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Argument
ar: وسيط

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Provider
ar: المزود

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Save and edit
ar: حفظ و وتعديل

en: Tools
ar: الأدوات

en: Edit view
ar: تحرير العرض

en: Administer views
ar: إدارة العروض

en: Ascending
ar: تصاعديًا

en: Descending
ar: تنازليًا

en: Expose
ar: إظهار

en: Option
ar: خيار

en: Arguments
ar: المتغيرات

en: Operator
ar: العامل

en: Filters
ar: المرشحات

en: Optional
ar: اختياري

en: Exposed Filters
ar: المرشحات الظاهرة

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Views UI
ar: واجهة المستخدم للعروض (Views UI)

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Random
ar: عشوائي

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Plain
ar: عادي

en: Position
ar: الوضع

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Pattern
ar: نمط

en: The comment and all its replies have been deleted.
ar: تم حذف التعليق وجميع الردود عليه.

en: Cron settings
ar: إعدادات كرون

en: Preformatted
ar: منسّق مسبقًا

en: Anonymous users
ar: المستخدمون المجهولون

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Close
ar: إغلاق

en: Page Title
ar: عنوان الصفحة

en: fields
ar: حقول

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Multiplier
ar: مضاعف

en: Session closed for %name.
ar: انتهت جلسة %name.

en: Tracker
ar: المتتبع

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Your search yielded no results.
ar: لم تسفر عملية البحث عن أي نتائج.

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: comments
ar: تعليقات

en: Full
ar: كامل

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Condition
ar: شرط

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: جزر الباهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Pitcairn Islands
ar: جزر بيتكيرن

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: St. Helena
ar: سانت هيلينا

en: St. Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican City
ar: مدينة الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Identity
ar: هوية

en: Database username
ar: اسم مستخدم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Add user
ar: إضافة مستخدم

en: Port
ar: منفذ

en: Regular expression
ar: تعبير نمطي

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التأليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: اترك فراغًا لـ %anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Display Name
ar: اسم العرض

en: Are you sure you want to delete %name?
ar: هل أنت متأكد من حذف %name ؟

en: Undefined
ar: غير معرف

en: contact form
ar: نموذج الاتصال

en: Default configuration
ar: الإعدادات الافتراضية

en: Show
ar: عرض

en: Syslog
ar: سجل النظام

en: Other queries
ar: استفسارات أخرى

en: Key
ar: المفتاح

en: Link to node
ar: الرابط إلى العقدة

en: File Upload
ar: تحميل الملف

en: block
ar: صندوق

en: Site language
ar: لغة الموقع

en: Change
ar: تغيير

en: English
ar: إنجليزية

en: Spanish
ar: إسبانية

en: in
ar: في

en: Messages
ar: الرسائل

en: Edit term
ar: تحرير المصطلح

en: Switch
ar: تبديل

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم HTML المسموح بها

en: Feed items
ar: عناصر المزود

en: Add menu
ar: إضافة قائمة

en: menu
ar: قائمة

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: No items selected.
ar: لا يوجد عناصر محددة

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Result
ar: نتيجة

en: Browser
ar: المتصفّح

en: View user profile.
ar: عرض ملف المستخدم.

en: Titles only
ar: العناوين فقط

en: Full text
ar: كامل النص

en: Feed settings
ar: إعدادات مزود البيانات

en: Source
ar: المصدر

en: published
ar: منشور

en: The changes have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات.

en: Member for
ar: عضو منذ

en: @time ago
ar: منذ @time

en: No users selected.
ar: لم يتم تحديد أي مستخدم.

en: Select all rows in this table
ar: اختيار كل الصفوف في هذا الجدول

en: Deselect all rows in this table
ar: إلغاء تحديد كل الصفوف في هذا الجدول

en: User search
ar: بحث المستخدم

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Please enter some keywords.
ar: من فضلك أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Role settings
ar: إعدادات الدور

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Replacement patterns
ar: نماذج الاستبدال

en: Deleted
ar: محذوف

en: Successful
ar: ناجح

en: Display name
ar: اسم العرض

en: Languages
ar: اللغات

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Definition
ar: تعريف

en: Related topics
ar: موضوعات ذات صلة

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Textfield size
ar: حجم حقل النص

en: Activity
ar: النشاط

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: حذف القائمة

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: إنشاء نسخة جديدة

en: Limit
ar: حد

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: Query
ar: استفسار

en: Locale settings
ar: إعدادات المحلية

en: Search fields
ar: بحث الحقول

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Block name
ar: اسم الصندوق

en: How many content items to display in "day" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "اليوم".

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Second
ar: الثانية

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Text field
ar: خانة نصية

en: Granularity
ar: النعومة

en: Posts
ar: المحتوى

en: Map
ar: خريطة

en: Node settings
ar: اعدادت العقدة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Randomize
ar: عشوائي

en: Link label
ar: ربط العنوان

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: AND
ar: و

en: Fixed
ar: ثابت

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Empty
ar: فارغ

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Notice
ar: إعلام

en: Caption
ar: شرح

en: Selector
ar: المنتقي

en: Content Bottom
ar: أسفل المحتوى

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Log out
ar: خروج

en: Number of day's top views to display
ar: عدد أشهر ما عرض اليوم

en: Number of all time views to display
ar: عدد أشهر ما عرض في عمر الموقع

en: Number of most recent views to display
ar: عدد أحدث ما عرض

en: Extend
ar: الوحدات

en: characters
ar: الأحرف

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Add workflow
ar: أضافة إجراء عمل

en: Add state
ar: أضافة حالة

en: Transition
ar: الترجمة

en: workflow
ar: سير العمل

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Create new account
ar: إنشاء حساب جديد

en: Seconds
ar: ثوان

en: role
ar: دور

en: User registration
ar: تسجيل المستخدم

en: Info
ar: معلومات

en: White
ar: أبيض

en: Not available
ar: غير متاح

en: People
ar: الأشخاص

en: Add section
ar: اضافة قسم

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: Deleted term %name.
ar: تم حذف المصطلح %name.

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Notify user when account is activated
ar: أخبر المستخدم عند تنشيط الحساب

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Notify user when account is blocked
ar: أبلغ المستخدم عندما يتم حظر الحساب

en: Author Name
ar: اسم المؤلف

en: Reference
ar: مرجع

en: Enabled filters
ar: المرشحات المفعلة

en: Updating
ar: جاري التحديث

en: or
ar: أو

en: Getting Started
ar: البدء

en: Aggregate JavaScript files
ar: تجميع ملفات الـ JavaScript

en: Convert
ar: تحويل

en: Binary
ar: ثنائي

en: Delete term
ar: حذف المصطلح

en: List terms
ar: اسرد المفردات

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ar: حذف مفردة يحذف كل المفردات تحتها. لا يمكن الرجوع عن هذا العمل.

en: Parent term
ar: مفردة أم

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Syndicate
ar: تلقيم

en: Video
ar: فيديو

en: Books
ar: الوثائق

en: Customize
ar: تخصيص

en: Style
ar: نمط

en: Forums
ar: المنتديات

en: Glossary
ar: القاموس

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: The specified passwords do not match.
ar: كلمتا السر غير متطابقين.

en: Session
ar: الجلسة

en: No forums defined
ar: لا منتديات معرفة

en: This topic has been moved
ar: تم نقل المناقشة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: roles
ar: الأدوار

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Max
ar: الأقصى

en: Installed
ar: مثبت

en: Plugin
ar: ملحق (Plugin)

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: Display label
ar: عرض اللافتة

en: Reversed
ar: معكوس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Reverse
ar: عكس

en: Testing
ar: جار الاختبار

en: Unauthorized
ar: غير مصرح به

en: Standard
ar: معياري

en: Interval
ar: الفترة الزمنية

en: Ascension Island
ar: جزيرة أسينشين

en: Fiji
ar: فيجية

en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Myanmar (Burma)
ar: ميانمار (بورما)

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: U.S. Virgin Islands
ar: الجزر العذراء الأمريكية

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Not published
ar: لم ينشر

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: Gray
ar: رمادي

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Document
ar: وثيقة

en: Formats
ar: تنسيقات

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: RSS Feed
ar: تلقيمة RSS

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Redirect to URL
ar: وجّه إلى مسار

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Relationships
ar: العلاقات

en: Relationship
ar: العلاقة

en: relationships
ar: العلاقات

en: Migrate
ar: ترحيل

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ar: الاسم %name غير مفعل أو ممنوع.

en: Login attempt failed for %user.
ar: لقد فشلت محاولة دخول %user.

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Oldest first
ar: الأقدم أولاً

en: Sort criteria
ar: معايير الترتيب

en: Base path
ar: المسار الأساسي

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ar: اسم المستخدم الذي تريد نسبة الموضوع إليه.

en: Delete action
ar: احذف الإجراء

en: The action has been successfully saved.
ar: تم حفظ الإجراء بنجاح.

en: Themes
ar: الحلل

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: JPEG quality
ar: جودة JPEG

en: Workspace
ar: منطقة / مساحة  العمل

en: comment
ar: تعليق

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Content options
ar: خيارات المحتوى

en: Last changed
ar: آخر تعديل

en: not published
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Protected
ar: محمي

en: Live
ar: مباشر

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Sticky
ar: مثبت

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Ok
ar: حسنًا

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Ban
ar: حظر

en: users
ar: الأعضاء

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Reset password
ar: إعادة ضبط كلمة المرور

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: User status
ar: حالة المستخدم

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Password strength:
ar: درحة تعقيد كلمة المرور :

en: Passwords match:
ar: تتطابق كلمتا السر:

en: Slogan
ar: الشعار

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: The name used to indicate anonymous users.
ar: الاسم المستخدم للإشارة إلى المستخدمين المجهولين.

en: Alternate text
ar: النص البديل

en: Image crop
ar: قص الصورة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Enabled modules
ar: الوحدات المفعلة

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Please wait...
ar: يرجى الانتظار...

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Select
ar: إختيار

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: إدخال العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Underlined
ar: مسطر

en: Copy
ar: نسخ

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Tasks
ar: المهام

en: Plugins
ar: ملحقات (Plugins)

en: Delete role
ar: احذف الدور

en: PHP Code
ar: كود PHP

en: Recipe
ar: وصفة

en: Preparation time
ar: مدة التحضير

en: Ingredients
ar: المقادير

en: Recipes
ar: الوصفات

en: No caching
ar: بدون تخزين مؤقّت

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Source field
ar: حقل المصدر

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ar: اضبط محتويات الصناديق التي تظهر في الأعمدة الجانبية و في المناطق الأخرى من موقعك.

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: The block settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الصندوق.

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي تعديلات ستحذف. لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ar: تسمح للإداريين بتطويع قائمة تصفح الموقع.

en: taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Edit vocabulary
ar: حرر المعجم

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Updated vocabulary %name.
ar: تم تحديث المعجم %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ar: تأكيد متأكد أنك تريد حذف المعجم %title؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ar: حذف معجم يحذف كل مصطلحاته. هذا الإجراء غير قابل للإلغاء.

en: Deleted vocabulary %name.
ar: تم حذف المعجم %name.

en: Above
ar: أعلاه

en: @min and @max
ar: @min و @max

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Add field
ar: أضف خانة

en: Trimmed
ar: شُذِب

en: Text area
ar: مساحة نص

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Add a new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Save field settings
ar: حفظ إعدادات الحقل

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ar: قم بتوفير قائمة بالمشكلات (arguments) مفصولة بفواصل لتمريرها إلى العرض.

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Single on/off checkbox
ar: خانة اختيار نعم/لا وحيدة

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ar: يعرف ويدجات لقوائم الاختيار ومربعات الاختيار وأزرار الانتقاء للحقول النصية والعددية.

en: Text area (multiple rows)
ar: منطقة النص (عدة سطور)

en: Defines simple text field types.
ar: تعريف أنواع حقول نصية بسيطة.

en: Index
ar: الفهرس

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Theme-engine-specific settings
ar: إعدادات خاصة بمحرك الحلة

en: Form
ar: نموذج

en: Debug
ar: تنقيح

en: Exceptions
ar: استثناءات

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: The parent comment
ar: التعليق الأصل

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: Permission
ar: الصلاحية

en: @module module
ar: وحدة @module

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: Grid
ar: شبكة

en: Text Editor
ar: محرر النص

en: Editor
ar: محرر

en: Date range
ar: مجال التاريخ

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Default comment setting
ar: إعدادات التعليق المبدئية

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ar: محتويات هذا الحقل سرية ولن تظهر للآخرين.

en: parent
ar: الأم

en: Date - newest first
ar: التاريخ - الأحدث أولا

en: Date - oldest first
ar: التاريخ - الأقدم أولا

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: Save content type
ar: حفظ نوع المحتوى

en: Global
ar: عالمي

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Not present
ar: غير موجود

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Convert to
ar: تحويل إلى

en: Contact link
ar: رابط الاتصال

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: 1 second | @count seconds
ar[0]: 0 ثواني
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتان
ar[3]: @count ثواني
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Edit profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Edit container
ar: تحرير الحاوية

en: Plugin settings
ar: إعدادات الملحق (Plugin)

en: Thread
ar: التسلسل

en: Reply
ar: رد

en: Hot topic threshold
ar: عتبة المناقشات الساخنة

en: Topics per page
ar: عدد المناقشات في الصفحة

en: Posts - most active first
ar: المواضيع - الأكثر نشاطا أولا

en: Posts - least active first
ar: المواضيع - الأقل نشاطا أولا

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Title text
ar: نص العنوان

en: Mapping
ar: إقران

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Distinct
ar: فريد

en: Maximum upload size
ar: أكبر حجم للملف المرفوع

en: Extension
ar: امتداد

en: Space
ar: فراغ

en: New forum topics
ar: المناقشات الجديدة

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: More help
ar: المزيد من المساعدة

en: Account blocked
ar: تم حظر الحساب

en: Administrator
ar: مدير

en: Change layout
ar: تغيير النَسق

en: Provided by
ar: موفّر من طرف

en: Available
ar: متوفّر

en: Aggregate
ar: إجمالي

en: Node access
ar: الوصول إلى العقدة

en: Sizes
ar: احجام

en: Add terms
ar: إضافة مصطلحات

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Activate
ar: تفعيل

en: empty
ar: فارغ

en: Rebuild permissions
ar: أعد بناء الصلاحيات

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: @type: added %title.
ar: @type: تمت إضافة %title.

en: Telephone
ar: هاتف

en: Add role
ar: أضف دورا

en: Path to custom logo
ar: مسار الشعار الطيع

en: Supported formats
ar: الأنماط المدعومة

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: - None selected -
ar: - لا شيء محدد -

en: Alias
ar: البديل

en: Values
ar: قيم

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: Enter your keywords
ar: إدخال كلمات البحث

en: Clean URLs
ar: المسارات النظيفة

en: My account
ar: حسابي

en: Number of topics
ar: عدد المناقشات

en: Active forum topics
ar: المناقشات النشطة

en: Read the latest forum topics.
ar: اقرأ أحدث المناقشات.

en: GD library
ar: مكتبة جي.دي

en: Attach to
ar: إرفاق إلى

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Context
ar: السياق

en: Book navigation
ar: تصفح الوثيقة

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Identifier
ar: المعرف

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: Remove this item
ar: حذف العنصر

en: Keyword
ar: كلمة مفتاحيّة

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Columns
ar: أعمدة

en: Module name
ar: إسم الوحدة

en: Layout settings
ar: إعدادات النَسق

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Use pager
ar: استخدم ناقل الصفحات

en: Items to display
ar: عناصر للعرض

en: Offset
ar: الإزاحة

en: More link
ar: رابط المزيد

en: More link text
ar: النص الخاص برابط المزيد

en: Top level book
ar: كتاب المستوى الأعلى

en: German
ar: ألمانية

en: Link to file
ar: رابط الملف

en: contains
ar: يحتوي على

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Allow Upscaling
ar: السماح بالتكبير

en: Rotation angle
ar: زاوية التدوير

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ar: عدد الدرجات لتدوير الصورة. الأرقام الموجبة مع اتجاه عقارب الساعة، الأرقام السالبة بعكس عقارب الساعة.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ar: توليد عشوائي لزاوية التدوير لكل صورة. الزاوية المحددة أعلاه تستخدم كحد أقصى.

en: Flush
ar: مسح

en: Print
ar: الطباعة

en: Field mapping
ar: ربط الحقل

en: Locked
ar: مقفل

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ar: تم إرسال تعليمات إعادة ضبط كلمة المرور إلى %name على البريد %email.

en: types
ar: أنواع

en: Data
ar: المعطيات

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: All newer versions
ar: كل الإصدارات الجديدة

en: Only security updates
ar: التحديثات الأمنية فقط

en: No update data available
ar: لا توجد تحديثات

en: Not secure!
ar: ليس آمنا!

en: Revoked!
ar: منقوض!

en: Unsupported release
ar: نسخة غير مدعومة

en: Can not determine status
ar: تعذّر تحديد الحالة

en: (version @version available)
ar: (تتوفر النسخة @version)

en: See the available updates page for more information:
ar: راجع صفحة التحديثات المتوفرة لمزيد من المعلومات:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: يوجد تحديث أمني لنسخة دروبال المركبة. لضمان أمان موقعك يتعين عليك التحديث حالًا!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت نسخة دروبال المركبة لديك ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بالترقية بشدة!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة من واحد أو أكثر من الوحدات أو السمات ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة بترقيتها أو تعطيلها.

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ar: لم تعد النسخة المركبة من دروبال مدعومة. يُنصح بالترقية بشدة!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات للنسخة المركبة من دروبال. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: Project not secure
ar: المشروع غير آمن

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: هذا المشروع غير آمن طبقا لفريق أمن دروبال، ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project revoked
ar: المشروع مسحوب

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد سُحب هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: Project not supported
ar: المشروع غير مدعوم

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ar: لقد توقف دعم هذا المشروع ولم يُعد متاحا للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذا المشروع حالا.

en: No available releases found
ar: لا تتوفر أي إصدارات

en: Release revoked
ar: سُحبت النسخة

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: لقد سُحبت النسخة المركبة حاليا ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Release not supported
ar: النسخة غير مدعومة

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ar: النسخة المركبة حاليا غير مدعومة الآن، ولم تعد متاحة للتنزيل. يُنصح بشدة تعطيل كل شيء مدرج في هذه النسخة أو الترقية.

en: Invalid info
ar: معلومات غير سليمة

en: Security update required!
ar: تحديث أمني ضروري!

en: Not supported!
ar: غير مدعوم!

en: Recommended version:
ar: النسخة المزكاة:

en: Security update:
ar: تحديث أمني:

en: Latest version:
ar: آخر نسخة:

en: Development version:
ar: النسخة التطويرية:

en: Also available:
ar: يتوفر أيضا:

en: No name
ar: لا يوجد اسم

en: Node count
ar: عدد العقد

en: File MIME
ar: نوع MIME

en: User Role
ar: دور المستخدم

en: Search help
ar: مساعدة في البحث

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Edit forum
ar: تحرير المنتدى

en: Default order
ar: الترتيب الافتراضي

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ar: هذا معجم مفردات المنتدى. تم إزالة بعض المفردات الطبيعية.

en: Leave shadow copy
ar: اترك نسخة ظل

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ar: إذا نقلت المناقشة، يمكنك ترك رابط في المنتدى القديم يشير إلى الجديد.

en: Container name
ar: اسم الحاوية

en: forum container
ar: حاوية منتدى

en: Created new @type %term.
ar: أنشئ @type %term جديد.

en: The @type %term has been updated.
ar: تم تحديث @type %term.

en: Emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني

en: Favicon
ar: أيقونة الموقع

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Content ranking
ar: تقييم المحتوى

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Number of views
ar: عدد مرات العرض

en: Factor
ar: المعامل

en: Content search
ar: البحث في المحتوى

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Or
ar: أو

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة (ol)

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة (ul)

en: About
ar: حول

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Maximum link text length
ar: أقصى طول لنص الرابط

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ar: ستقطع المسارات التي عدد حروفها أكبر من هذا الرقم، و ذلك لمنع المقاطع الطويلة التي تخرب العرض. سيظل الرابط نفسه كما هو، إلا أن الجزء النصي في الرابط سيقطع.

en: Reports
ar: التقارير

en: Setting
ar: إعداد

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ar: إذا لم بكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك.

en: Link class
ar: صنف الرابط

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: %percentage of the site has been indexed.
ar: أعيدت فهرسة %percentage من الموقع.

en: File directory
ar: دليل الملف

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Teaser length
ar: طول الموجز

en: not set
ar: غير محدد

en: Web server
ar: خادم ويب

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: regex
ar: تعبير نظامي regex

en: Indexes
ar: فهارس

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ar[0]: هناك عنصر واحد لم يفهرس بعد.
ar[1]: لا عناصر لم تفهرس بعد.
ar[2]: هناك عنصران لم يفهرسا بعد.
ar[3]: هناك @count عناصر لم تفهرس بعد.
ar[4]: هناك @count عنصرا لم يفهرسوا بعد.
ar[5]: هناك @count عنصر لم تفهرس بعد.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى.

en: Configure Block
ar: ضبط الصندوق

en: Column
ar: العمود

en: Default sort
ar: الترتيب المبدئي

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: Publish content
ar: نشر المحتوى

en: and
ar: و

en: Manage actions
ar: تسيير الإجراءات

en: Action type
ar: نوع الإجراء

en: Display a message to the user
ar: اعرض رسالة للمستخدم

en: Unpublish comment
ar: تراجع عن نشر التعليق

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ar: تراجع عن نشر التعليق المحتوي الكلمة المفتاحية

en: Page path
ar: مسار الصفحة

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Content language
ar: لغة المحتوى

en: Enables the categorization of content.
ar: تتيح تصنيف المحتوى.

en: Path prefix
ar: سابقة المسار

en: Search Form
ar: نموذج البحث

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ar: رد آلي اختياري. اتركه فارغا إذا لم تكن ترغب في إرسال ردود آلية للمستخدمين.

en: Add @type
ar: إضافة @type

en: Synchronize
ar: تزامن

en: Number of results
ar: عدد النتائج

en: Set as default
ar: تعيينه كافتراضي

en: Not promoted
ar: غير مُرَق

en: Not sticky
ar: غير مثبت

en: Errors
ar: اخطاء

en: Parent comment
ar: التعليق الأصلي

en: Author's website
ar: موقع ويب المؤلف

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ar: عرض عمق التعليق إذا كان هرميًا.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ar: الترتيب حسب الترتيب الهرمي. سيحافظ ذلك على التعليقات مع أصولها.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ar: توفير رابط بسيط للرد على التعليق.

en: Text to display
ar: النص للعرض

en: UI settings
ar: إعدادات UI

en: Newest first
ar: الأحدث أولاً

en: field
ar: حقل

en: Update settings
ar: تعديل الإعدادات

en: nodes
ar: العقد

en: Formatter
ar: التنسيق

en: Some required modules must be enabled
ar: يجب تفعيل بعض الوحدات المطلوبة

en: New posts
ar: مواضيع جديدة

en: View settings
ar: إعدادات العرض

en: Week @week
ar: الأسبوع @week

en: Delete view
ar: حذف العرض

en: Accessibility features
ar: مزايا إمكانية الوصول

en: Translate
ar: ترجمة

en: Translation file
ar: ملف الترجمة

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Cache options
ar: خيارات التخزين المؤقت

en: Target
ar: الهدف

en: Time ago
ar: منذ !time

en: Admin menu
ar: القائمة الادارية

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ar: التعليمات التي تظهر للمستخدم تحت هذا الحقل، في استمارة التحرير. <br /> وسوم HTML المسموحة: @tags

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Steps
ar: خطوات

en: Element
ar: عنصر

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Field options
ar: خيارات الحقل

en: Save permissions
ar: حفظ الصلاحيات

en: Effect
ar: التأثير

en: Route
ar: الطريق

en: Sequence
ar: التسلسل

en: starting from @count
ar: انطلاقًا من  @count

en: Embed
ar: تضمين

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Menu block
ar: صندوق القائمة

en: Quick edit
ar: تعديل سريع

en: Change book (update list of parents)
ar: غير الوثيقة (حدّث قائمة الآباء)

en: Manage your site's book outlines.
ar: إدارة هيكل وثائق موقعك.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ar: لأسباب أمنية تم تغيير اسم الملف المرفوع إلى %filename.

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: vocabulary
ar: المعجم

en: Installed version
ar: النسخة المثبة

en: Recommended version
ar: النسخة الموصى بها

en: User roles
ar: أدوار المستخدم

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Acronym
ar: اختصار

en: More link path
ar: مسار رابط المزيد

en: No vocabularies available.
ar: لا معاجم.

en: original
ar: الأصلية

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Starting level
ar: مستوى البداية

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Notification settings
ar: إعدادت الاشعارات

en: Dates
ar: التواريخ

en: Not defined
ar: غير معرف

en: Validator
ar: محقق الصحة

en: Debugging
ar: تصحيح الأخطاء

en: Inherit
ar: مشتق

en: No preview
ar: المعاينة غير متوفرة

en: Save as
ar: حفظ كـ

en: Preview image
ar: معاينة الصورة

en: pixels
ar: بكسلات

en: Use default
ar: استعمال الافتراضي

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: Parameter
ar: معامل

en: done
ar: تم

en: Display format
ar: صيغة العرض

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Current state
ar: الحالة الراهنة

en: The date the node was last updated.
ar: تاريخ تحديث العقدة.

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: Book navigation block display
ar: عرض صندوق تصفح الوثائق

en: Relations
ar: العلاقات

en: Invalid display id @display
ar: معرف عرض غير صحيح @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ar: خطأ: المعالج لـ ‎@table > @field غير موجود!

en: Do not use a relationship
ar: عدم استخدام العلاقة

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Administration theme
ar: سمة الإدارة

en: The cache has been cleared.
ar: مُسحت ذاكرة التخزين المؤقت.

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Serbia
ar: صربيا

en: Uri
ar: عنوان الUri

en: Kosovo
ar: كوسوفو

en: Diego Garcia
ar: دييغو غارسيا

en: Tristan da Cunha
ar: تريستان دا كونها

en: Role ID.
ar: مُعرّف الدور

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: Combine
ar: يجمع

en: of
ar: مِن

en: Tour
ar: جولة

en: Title field
ar: حقل العنوان

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ar: اسم الملف فارغ. الرجاء إعطاء اسم للملف.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: Add to book outline
ar: أضف إلى هيكل الوثيقة

en: New set
ar: مجموعة جديدة

en: No link
ar: لا رابط

en: outdated
ar: قديمة

en: Is not one of
ar: ليس واحدًا من

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ar: تسيير توسيم وتصنيف وتقسيم محتواك.

en: Re-index site
ar: أعد فهرسة الموقع

en: Log searches
ar: تسجيل عمليات البحث

en: Are you sure you want to re-index the site?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة فهرسة الموقع؟

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Row
ar: صف

en: Date settings
ar: إعدادات التاريخ

en: Table name prefix
ar: سابقة اسم الجدول

en: Migration
ar: الترحيل

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Starts with
ar: يبدأ بـ

en: Link options
ar: خيارات الرابط

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Åland Islands
ar: جزر أولاند

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Properties
ar: خصائص

en: Cached
ar: مخزن في ذاكرة التخزين المؤقت

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Difficulty
ar: الصعوبة

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Maximum image resolution
ar: أقصى دقة للصورة

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ar: تم التعرف على اختيار غير مسموح به. من فضلك اتصل بإداري الموقع.

en: Tips
ar: نصائح

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Bundles
ar: حزم

en: Status report
ar: تقرير الحالة

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة عليه

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: Configuration name
ar: اسم الإعدادات

en: No files available.
ar: لا تتوفر ملفّات.

en: Custom date format
ar: صيغة التاريخ المخصصة

en: Book outline
ar: هيكل الوثيقة

en: This will be the top-level page in this book.
ar: هذه ستكون الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Notify user of new account
ar: إبلاغ المستخدم بإنشاء حسابه

en: Created timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Is one of
ar: واحد من

en: Form mode
ar: نمط الاستمارة

en: View comment
ar: عرض التعليق

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ar: سيتم منح الوصول للمستخدمين الذين معهم سلسلة نص الصلاحيّة المحدّدة.

en: Decimal value
ar: قيمة عشرية

en: Comma
ar: فاصلة

en: Show All
ar: إظهار الجميع

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Your email address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Frontpage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Users who have created accounts on your site.
ar: المستخدمون الذين قاموا بإنشاء حسابات على موقعك.

en: Edit action
ar: تعديل الاجراءات.

en: Current user
ar: المستخدم الحالي

en: Delete comment
ar: احذف التعليق

en: Default display mode
ar: أسلوب العرض المبدئي

en: Default comments per page
ar: العدد المبدئي للتعليقات في الصفحة

en: Comment subject field
ar: حقل عنوان التعليق

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي ردود على هذا التعليق سوف تضيع، و لن يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Publish the selected comments
ar: نشر التعليقات المحددة

en: Unpublish the selected comments
ar: إلغاء نشر التعليقات المحددة

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Is empty (NULL)
ar: فارغ (NULL)

en: not empty
ar: غير فارغ

en: Access type
ar: نوع الوصول

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: List links
ar: سرد الروابط

en: Text settings
ar: إعدادات النص

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: File system
ar: نظام الملفات

en: Ends with
ar: ينتهي بـ

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Enter your @s username.
ar: أدخل اسم مستخدم @s الخاص بك.

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ar: ملاحظة: تعليق غير مخوّل به أو تعليق أرسل إلى الموضوع المغلق %subject.

en: Upload date
ar: تاريخ التحميل

en: Link this field to its user
ar: ربط هذا الحقل بالمستخدم الخاص به

en: Display link
ar: رابط العرض

en: Parent ID
ar: معرّف الأصل (ID)

en: Default style
ar: الشكل الافتراضي

en: The node ID of the node.
ar: معرّف العقدة (node ID)

en: Tab weight
ar: وزن التبويب

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: No role
ar: لا يوجد دور

en: Block title.
ar: عنوان الصندوق.

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: The file's MIME type.
ar: نوع MIME للملف.

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: The post could not be saved.
ar: تعذر حفظ الموضوع.

en: Menu link ID
ar: معرّف رابط القائمة

en: Filter settings
ar: إعدادات المرشح

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: No help is available for module %module.
ar: لا توجد مساعدة لوحدة %module.

en: @module administration pages
ar: صفحات إدارة @module

en: Thumbnail width
ar: عرض الصورة المصغرة

en: Thumbnail height
ar: طول الصورة المصغرة

en: Filter the view to the currently logged in user.
ar: ترشيح العرض ليقتصر على المستخدم المسجَّل دخوله حاليًا.

en: Save translation
ar: حفظ الترجمة

en: Add language
ar: أضف لغة

en: AM
ar: صباحا

en: PM
ar: مساء

en: Login failed
ar: فشل تسجيل الدخول

en: PHP extensions
ar: إضافات PHP

en: Comments per page
ar: التعليقات في كل صفحة

en: Publish comment
ar: نشر التعليق

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: Export configuration
ar: تصدير الإعدادات

en: Collaboration
ar: تعاون

en: Administration pages
ar: صفحات الإدارة

en: Capitalize first letter
ar: تكبير أول حرف

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
ar: واجه الموقع خطأ غير متوقع. يرجى المحاولة في وقت لاحق.

en: Content Above
ar: أعلى المحتوى

en: Content Below
ar: أسفل المحتوى

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ar: قام %name باستخدام رابط الولوج في %timestamp.

en: Registration successful. You are now logged in.
ar: نجح التسجل، لقد ولجت الآن.

en: Custom text
ar: نص مخصص

en: Sum
ar: المجموع

en: The comment body.
ar: متن التعليق

en: Default argument
ar: المُعْطَى الافتراضي

en: sorted by
ar: تصنيف بحسب

en: Feed display options
ar: خيارات عرض الخلاصة

en: Available actions
ar: الإجراءات المتاحة

en: The comment ID.
ar: مُعرّف التعليق.

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: Link settings
ar: اعدادات الرابط

en: View comments
ar: عرض التعليقات

en: Not set
ar: غير محدد

en: Set password
ar: تحديد كلمة المرور

en: Workflow Settings
ar: إعدادات سير العمل

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ar: %name: لا يمكن لهذا الحقل أن يحتوي أكثر من @count قيمة.

en: No fields available.
ar: لا حقول متاحة.

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: Not in book
ar: ليس في الكتاب

en: New book
ar: كتاب جديد

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: Not in menu
ar: غير موجود في القائمة

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Source language
ar: لغة المصدر

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Your page will be a part of the selected book.
ar: ستكون صفحتك جزء من الوثيقة المختارة.

en: Numeric
ar: رقمي

en: mobile
ar: الهاتف المحمول

en: Media settings
ar: إعدادات الوسائط

en: Custom URL
ar: URL مخصص

en: Notify user
ar: إشعار المستخدم

en: 0 sec
ar: 0 ثانية

en: Submit button text
ar: نص زر الإرسال

en: Card
ar: بطاقة

en: Is published
ar: منشور

en: Configure @block
ar: ضبط @block

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: Callback
ar: استدعاء (Callback)

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ar: لتغير كلمة مرور المستخدم الحالية، أدخل كلمة المرور الجديدة في كلا الحقلين.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط ولوج انتهت صلاحيته. من فضلك اطلب رابطا جديدا مستخدما الاستمارة بالأدنى.

en: This login can be used only once.
ar: يمكن استخدام هذا الدخول مرة واحدة فقط.

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Provide a password for the new account in both fields.
ar: إدخال كلمة مرور للحساب الجديد في كلا الخانتين.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ar: لا يمكن إجراء تغييرات رؤية مقفلة.

en: Broken/missing handler
ar: معالج مكسور/مفقود

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current node's creation time
ar: تاريخ إنشاء العقدة الحالية

en: Current node's update time
ar: تاريخ تحديث العقدة الحالية

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Invalid input
ar: معلومة مدخلة غير صالحة

en: Fail basic validation if any argument is given
ar: فشل التحقق الأساسي في حال تقديم أي متغير.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ar: تفعيل هذا الخيار يضمن رفض العروض التي تحتوي على متغيرات (Arguments) أكثر من اللازم.

en: Glossary mode
ar: وضع الفهرس

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: No transform
ar: بدون تغيير

en: Upper case
ar: حروف كبيرة

en: Lower case
ar: حروف صغيرة

en: Capitalize each word
ar: تكبير كل كلمة

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: Exclude from display
ar: إقصاء من العرض

en: Link path
ar: مسار الرابط

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ar: مسار دروبال أو عنوان URL المباشر لهذا الرابط. يمكنك استخدام بيانات هذا العرض بناءً على أنماط الاستبدال (Replacement patterns) الموضحة أدناه.

en: The CSS class to apply to the link.
ar: فئة CSS المراد تطبيقها على الرابط.

en: Prefix text
ar: النص السابق

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ar: أي نص ليتم عرضه قبل هذا الرابط. يمكنك تضمين وسم HTML.

en: Suffix text
ar: النص اللاحق

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ar: أي نص يظهر بعد هذا الرابط. يمكنك تضمين أكواد HTML.

en: Trim only on a word boundary
ar: قص النص عند نهاية حدود الكلمة فقط.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ar: عند التفعيل، سيتم قص النص عند نهاية حدود الكلمة فقط، بحيث لا يتجاوز الحد الأقصى المسموح به من الحروف. في حال عدم وجود فواصل بين الكلمات، قد يؤدي ذلك إلى إخفاء النص بالكامل.

en: Strip HTML tags
ar: إزالة وسوم HTML

en: Field can contain HTML
ar: يمكن للحقل أن يحتوي على HTML

en: File size display
ar: عرض حجم الملف

en: Formatted (in KB or MB)
ar: حجم منسق (كيلوبايت أو ميجابايت)

en: If checked, true will be displayed as false.
ar: عند التفعيل، ستظهر القيمة الصحيحة (True) كقيمة خاطئة (False).

en: Time ago (with "ago" appended)
ar: الوقت المنقضي (مع إضافة "منذ")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ar: الفترة الزمنية (مع إضافة "منذ/من الآن")

en: Round
ar: تقريب

en: If checked, the number will be rounded.
ar: إذا تم التحديد، سيتم تقريب الرقم.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ar: حدد عدد الأرقام التي ستظهر بعد الفاصلة العشرية.

en: What single character to use as a decimal point.
ar: ما هو الحرف المراد استخدامه كفاصلة عشرية.

en: What single character to use as the thousands separator.
ar: ما هو الرمز المراد استخدامه كفاصل للآلاف.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ar: النص الذي يسبق الرقم، مثل رموز العملات.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ar: النص الذي يتبع الرقم، مثل رموز العملات.

en: Simple separator
ar: فاصل بسيط

en: Display as link
ar: عرض كرابط

en: Operator identifier
ar: معرّف المعامل

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ar: سيظهر هذا المعرّف في عنوان URL بعد علامة الاستفهام (?) لتحديد هذا المعامل.

en: Filter identifier
ar: معرّف التصفية

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ar: عامل التصفية هذا (Filter) اختياري، وسيتم إضافة خيارات تتيح تركه فارغاً دون تعيين.

en: Remember
ar: تذكر

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ar: تذكّر آخر إعداد للتصفية.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ar: المعرّف مطلوب عند إظهار عامل التصفية هذا.

en: This identifier is not allowed.
ar: هذا المعرف غير مسموح به.

en: - Any -
ar: - اختر -

en: exposed
ar: ظاهر

en: Value type
ar: نوع القيمة

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ar: كتابة التاريخ بأي صيغة قابلة للقراءة آلياً. يفضل استخدام الصيغة: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة.

en: Limit list to selected items
ar: حصر القائمة على العناصر المختارة

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ar: اذا وضعت علامة صح، ستظهر فقط العناصر المختارة من هنا للمستخدم.

en: not in
ar: ليس في

en: Is all of
ar: هو جميع الـ

en: Is none of
ar: ليس أيا من

en: not
ar: غير

en: Is between
ar: بين

en: between
ar: بين

en: Is not between
ar: ليس بين

en: not between
ar: ليس بين

en: Min
ar: أدنى

en: And max
ar: وأقصى

en: And
ar: و

en: Contains any word
ar: يحتوي أي كلمة

en: has word
ar: يحتوي على كلمة

en: Contains all words
ar: يحتوي جميع الكلمات

en: has all
ar: يحوي الجميع

en: begins
ar: يبدأ

en: ends
ar: ينتهي

en: Require this relationship
ar: اشتراط هذه العلاقة

en: asc
ar: تصاعدي

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ar: دقة التحديد (Granularity) هي أصغر وحدة تُستخدم للمقارنة بين تاريخين؛ فمثلاً، إذا كانت الدقة هي "السنة"، ستعتبر جميع التواريخ ضمن عام 1999 تاريخاً واحداً بغض النظر عن اليوم أو الشهر.

en: Broken
ar: تالف

en: Displays
ar: عروض

en: These queries were run during view rendering:
ar: تم تنفيذ هذه الاستعلامات أثناء تفعيل العرض:

en: This display has no path.
ar: لا يوجد مسار لهذا العرض.

en: Query build time
ar: وقت بناء الـ Query

en: @time ms
ar: @time مللي ثانية

en: Query execute time
ar: وقت تنفيذ الاستعلام

en: View render time
ar: وقت استدعاء العرض

en: No query was run
ar: لم يتم تنفيذ أي استعلام.

en: Unable to preview due to validation errors.
ar: تعذرت المعاينة بسبب أخطاء في التحقق.

en: View name
ar: اسم الرؤية

en: Break lock
ar: كسر القفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ar: تم كسر القفل، ويمكنك الآن تعديل هذا العرض.

en: Go to the real page for this display
ar: الانتقال إلى الصفحة الفعلية لهذا العرض

en: Missing style plugin
ar: ملحق الأنماط مفقود

en: Change settings for this style
ar: تغيير الإعدادات لهذا النمط

en: View analysis
ar: تحليل العرض

en: Rearrange @type
ar: إعادة ترتيب @type

en: Broken field @id
ar: حقل تالف @id

en: There are no @types available to add.
ar: لا توجد @types متاحة للإضافة.

en: Configure extra settings for @type %item
ar: ضبط إعدادات إضافية لـ @type %item

en: Clear Views' cache
ar: مسح التخزين المؤقت للعروض

en: Add Views signature to all SQL queries
ar: إضافة توقيع العرض إلى جميع استعلامات SQL.

en: Show other queries run during render during live preview
ar: عرض الاستعلامات الأخرى المنفذة أثناء الاستدعاء (Render) في المعاينة المباشرة.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ar: يمكن لدروبال تنفيذ استعلامات متعددة أثناء استدعاء العرض. تفعيل هذا الخيار سيعرض كافة الاستعلامات المنفذة ضمن المعاينة المباشرة.

en: View analysis can find nothing to report.
ar: لا يوجد ما يمكن التبليغ عنه في تحليل العرض

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ar: يتضمن هذا العرض ظهورًا افتراضياً فقط، لذا لن تظهر في أي مكان على موقعك؛ ربما تود إضافة عرض "صفحة" أو "صندوق".

en: Reduce duplicates
ar: تقليل التكرارات

en: Default settings for this view.
ar: الإعدادات الافتراضية لهذا العرض.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ar: عرض العرض كصفحة، مع مسار وروابط قائمة.

en: Display the view as a block.
ar: عرض العرض كصندوق.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ar: المرفقات المضافة إلى عروض أخرى لتحقيق عروض متعددة ضمن العرض نفسه.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ar: عرض العرض كتلقيمة، كتلقيمة RSS.

en: Displays rows one after another.
ar: عرض الصفوف واحدًا تلو الآخر.

en: HTML List
ar: قائمة HTML

en: Displays rows in a grid.
ar: عرض صفوف في شبكة.

en: Displays rows in a table.
ar: عرض صفوف في جدول.

en: Displays the default summary as a list.
ar: عرض الملخص الافتراضي كقائمة.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ar: يعرض الملخص دون تنسيق، مع خيار العرض تباعًا أو ضمن السطر.

en: Generates an RSS feed from a view.
ar: إنشاء تلقيمة RSS من عرض.

en: Displays the fields with an optional template.
ar: عرض الحقول مع قالب اختياري.

en: Will be available to all users.
ar: سيكون متوفرًا لجميع المستخدمين.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ar: سيتم منح الصلاحيّة للمستخدمين في أي من الأدوار المحددة.

en: No caching of Views data.
ar: لا يوجد تخزين مؤقت لبيانات العروض.

en: Time-based
ar: قائمة على الوقت

en: Simple time-based caching of data.
ar: تخزين البيانات المؤقت القائم على الوقت البسيط.

en: sort criteria
ar: معايير الترتيب

en: Sort criterion
ar: معيار الترتيب

en: sort criterion
ar: معيار الترتيب

en: The book the node is in.
ar: الكتاب الذي تنتمي إليه العقدة (node)

en: The weight of the book page.
ar: وزن صفحة الكتاب.

en: The parent book node.
ar: عقدة الكتاب الأصلي

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ar: اسم مؤلف التعليق. يمكن عرضه كرابط إلى صفحة المؤلف الرئيسية.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ar: عنوان موقع مؤلف التعليق. يمكن عرضه كرابط. سيكون فارغًا إذا كان المؤلف مستخدمًا مسجّلًا.

en: Post date
ar: تاريخ النشر

en: Node link
ar: رابط العقدة

en: The User ID of the comment's author.
ar: معرّف(ID) مستخدم مؤلف التعليق.

en: Parent CID
ar: معرّف الأصل (CID)

en: Last comment time
ar: وقت آخر تعليق

en: Date and time of when the last comment was posted.
ar: التاريخ والوقت اللذين تم فيهما مشاركة آخر تعليق.

en: Last comment author
ar: مؤلف آخر تعليق

en: The name of the author of the last posted comment.
ar: اسم مؤلف آخر تعليق منشور.

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: The number of comments a node has.
ar: عدد التعليقات في العقدة

en: Updated/commented date
ar: تاريخ التحديث/التعليق

en: The number of new comments on the node.
ar: عدد التعليقات الجديدة على العقدة.

en: Comment status
ar: حالة التعليق

en: User posted or commented
ar: المستخدم قام بالنشر أو التعليق

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ar: إظهار العقد فقط إذا كان المستخدم قام بنشرها أو التعليق عليها.

en: Display the comment as RSS.
ar: عرض التعليق كـ RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
ar: توفير رابط بسيط إلى صفحة الاتصال بالمستخدم.

en: Whether or not the node is published.
ar: حالة نشر العقدة (منشورة أم لا)

en: Created year + month
ar: سنة + شهر الإنشاء

en: Created year
ar: سنة الإنشاء

en: Created month
ar: شهر الإنشاء

en: Created day
ar: يوم الإنشاء

en: Created week
ar: أسبوع الإنشاء

en: Updated year + month
ar: سنة وشهر التحديث

en: Updated year
ar: سنة التحديث

en: Updated month
ar: شهر التحديث

en: Updated day
ar: يوم التحديث

en: Updated week
ar: أسبوع التحديث

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ar: توفير رابط بسيط لاسترجاع المراجعة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Has new content
ar: يحتوي على محتوى جديد

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ar: العرض %display لا يحتوي على قيود للوصول، كما أنه لا يتضمن عوامل تصفية للعقد المنشورة.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ar: درجة عنصر البحث. لن تُستخدم إذا لم يكن مُرشِّح البحث حاضرًا أيضًا.

en: Total views
ar: مجموع المشاهدات

en: The total number of times the node has been viewed.
ar: إجمالي عدد مرات مشاهدة هذه العقدة

en: Views today
ar: مشاهدة اليوم

en: The total number of times the node has been viewed today.
ar: إجمالي عدد مرات مشاهدة هذه العقدة اليوم

en: Most recent view
ar: أحدث عرض

en: The most recent time the node has been viewed.
ar: آخر مرة شوهدت فيه هذه العقدة

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ar: الملفات التي تم الاحتفاظ بها بواسطة دروبال والوحدات المتنوعة.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ar: مصطلحات التصنيف مرتبطة بالعقد.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ar: فلتر نتائج "التصنيف: المصطلح" لمعجم معيّن.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ar: عرض جميع مصطلحات التصنيف المرتبة بعقدة من المعاجم المحددة.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ar: المصطلح الأصل للمصطلح. يمكن لهذا أن يقدم إدخالات متكررة إذا كنت تستخدم معجمًا يتيح الأصول المتعددة.

en: The user ID
ar: معرّف(ID) المستخدم

en: The user or author name.
ar: اسم المستخدم أو المؤلف.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لمستخدم معين. وعادة لا يظهر هذا المجال للمستخدمين، لذا يجب الحذر عند استخدامه.

en: User ID from URL
ar: معرّف(ID) المستخدم من عنوان URL

en: User ID from logged in user
ar: معرّف(ID) المستخدم من المستخدم المسجَّل دخوله

en: Randomize the display order.
ar: جعل ترتيب العرض عشوائيًا.

en: Null
ar: فارغ Null

en: Provide custom text or link.
ar: توفير نص أو رابط مخصص.

en: View result counter
ar: عرض عداد النتائج

en: Displays the actual position of the view result
ar: عرض الوضع الفعلي لنتيجة العرض

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: Show teaser-style link
ar: إظهار الرابط بالنمط التشويقي

en: Link this field to new comments
ar: ربط هذا الحقل بتعليقات جديدة

en: contact
ar: اتصال

en: Contact %user
ar: جهة الإتصال %user

en: Unknown language
ar: لغة غير معروفة

en: Check for new comments as well
ar: التحقق من التعليقات الجديدة أيضاً.

en: Alternative sort
ar: الفرز البديل

en: Alternate sort order
ar: ترتيب فرز بديل

en: On empty input
ar: عند مدخلات فارغة

en: Show None
ar: إظهار "لا شيء"

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.

en: Display score
ar: إظهار النتيجة

en: Link this field to download the file
ar: ربط هذا الحقل بتنزيل الملف

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ar: سيحدد العمق (Depth) العقد المصنفة بمصطلحات ضمن الهيكل الهرمي. على سبيل المثال، إذا كان لديك مصطلح "فاكهة" ومصطلح فرعي "تفاح"، وضبطت العمق على 1 (أو أكثر)، فإن البحث عن "فاكهة" سيجلب العقد المصنفة بكلمة "تفاح" و"فاكهة" معاً. أما إذا كانت القيمة سالبة، فيحدث العكس؛ حيث إن البحث عن "تفاح" سيجلب أيضاً العقد المصنفة بكلمة "فاكهة" إذا كان العمق -1 (أو أقل).

en: Link this field to its term page
ar: ربط هذا الحقل بصفحة المصطلح الخاصة به

en: Limit terms by vocabulary
ar: تحديد المصطلحات حسب المعجم

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ar: حدد المعجم الذي ترغب في عرض مصطلحاته ضمن الخيارات العادية.

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Show hierarchy in dropdown
ar: إظهار الهيكل الهرمي في القائمة المنسدلة

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ar: أخترت كلمة خاطئة. قم بتغييرها من الخيارات

en: Select terms from vocabulary @voc
ar: اختيار المصطلحات من المعجم @voc

en: Select terms
ar: أختر مصطلحات

en: Is the logged in user
ar: هو المستخدم المسجَّل دخوله

en: Usernames
ar: أسماء المستخدمين

en: Enter a comma separated list of user names.
ar: إدخال قائمة أسماء مستخدمين مفصولة بفواصل.

en: Also look for a node and use the node author
ar: البحث عن عقدة أيضاً واستخدام كاتب العقدة

en: Restrict user based on role
ar: تقييد المستخدم حسب الدور

en: Restrict to the selected roles
ar: مخصص لأدوار معينة

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ar: اذا لم تحدد الأدوار، سيسمح لجميع المستخدمين مهما كانت أدوارهم.

en: Unrestricted
ar: غير مقيد

en: No role(s) selected
ar: لم يتم اختيار أي دور

en: Multiple roles
ar: أدوار متعددة

en: You must select at least one role if type is "by role"
ar: يجب اختيار دور واحد على الأقل إذا كان النوع "حسب الدور"

en: PHP validate code
ar: كود التحقق من الصحة PHP

en: Never cache
ar: عدم التخزين المؤقت أبداً

en: Query results
ar: نتائج الـ Query

en: The length of time raw query results should be cached.
ar: المدة الزمنية التي يجب خلالها تخزين النتائج الخام للـ Query مؤقتا.

en: Rendered output
ar: المخرجات المعالجة

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ar: المدة الزمنية التي يجب خلالها تخزين مخرجات الـ HTML المعالجة مؤقتا.

en: Broken field
ar: حقل تالف

en: Change the title that this display will use.
ar: تغيير العنوان الذي سيستخدمه هذا العرض.

en: Use AJAX
ar: استخدام AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ar: تغيير ما إذا كان هذا العرض سيستخدم AJAX أم لا.

en: Mini
ar: صغير

en: Change this display's pager setting.
ar: تغيير إعدادات ترقيم الصفحات (Pager) لهذا العرض.

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ar: تحديد ما إذا كان هذا العرض سيوفّر رابط «المزيد».

en: Specify access control type for this display.
ar: تحديد نوع التحكم بالوصول لهذا العرض.

en: Change settings for this access type.
ar: تغيير إعدادات هذا النوع من الوصول.

en: Specify caching type for this display.
ar: تحديد نوع التخزين المؤقت لهذا العرض.

en: Change settings for this caching type.
ar: تغيير إعدادات التخزين المؤقت لهذا النوع.

en: Link display
ar: رابط العرض

en: Exposed form in block
ar: نموذج مكشوف داخل صندوق

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ar: السماح بظهور النموذج المكشوف ضمن صندوق بدلًا من العرض.

en: The title of this view
ar: عنوان هذا العرض

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ar: سيٌعرض هذا العنوان مع العرض في أي مكان تظهر فيه العناوين عادةً؛ أي كعنوان للصفحة (Page title)، أو عنوان الصندوق (Block title)، وما إلى ذلك.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ar: ما لم تكن تواجه مشكلات في ترقيم الصفحات المتعلقة بهذا العرض، يجب ترك هذه القيمة عند 0. في حال استخدام أدوات ترقيم صفحات متعددة في صفحة واحدة، قد تحتاج إلى تعيين هذا الرقم لقيمة أعلى لتجنب التعارض ضمن مصفوفة ?page= في رابط الموقع. القيم الكبيرة ستضيف الكثير من الفواصل إلى روابط URLs موقعك، لذا يفضل تجنبها قدر الإمكان.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ar: إضافة رابط "المزيد" أسفل العرض

en: Create more link
ar: إنشاء رابط "المزيد"

en: The text to display for the more link.
ar: النص المراد عرضه لرابط "المزيد"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ar: هذا الخيار سيجعل العرض يُظهر فقط العناصر الفريدة. في حال وجود عدة عناصر متطابقة، سيتم عرض كل عنصر مرة واحدة فقط. يمكنك استخدام هذا الخيار لمحاولة إزالة التكرارات من العرض -رغم أنه لا ينجح دائمًا-. يرجى التنبه أن هذا قد يؤدي إلى إبطاء الاستعلامات لذا استخدمه بحذر.

en: Access restrictions
ar: قيود الوصول

en: Access options
ar: خيارات الوصول

en: Caching options
ar: خيارات التخزين المؤقت

en: Display even if view has no result
ar: عرضه ولو كانت الرؤية دون نتائج

en: How should this view be styled
ar: كيف ينبغي تصميم هذا العرض

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ar: إذا كان النمط الذي اخترته يتضمن إعدادات خاصة، فتأكد من النقر على زر الإعدادات الذي سيظهر بجانبه في ملخص العرض (View summary).

en: Style options
ar: خيارات الأنماط

en: Row style options
ar: خيارات نمط الصف

en: How should each row in this view be styled
ar: كيف ينبغي تصميم كل صف في هذا العرض

en: Which display to use for path
ar: ما هو العرض الذي يجب يجب استخدامه للمسار؟

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ar: ما هو العرض الذي يجب استخدامه للحصول على مسار لأشياء مثل روابط الملخص، أو روابط RSS، أو روابط "المزيد"، وما إلى ذلك.

en: Put the exposed form in a block
ar: وضع النموذج الظاهر في الصندوق (block)

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ar: في حال تفعيل هذا الخيار، لن تظهر أي ودجت في العرض -مثل حقول البحث أو الفلاتر-. بدلاً من ذلك، سيتم إنشاء صندوق متاح في نظام إدارة الصناديق الخاص بدروبال، حيث سيظهر نموذج البحث هناك. ملاحظة: يجب تفعيل هذا الصندوق يدويًا من صفحة إعدادات الصناديق، فلن يقوم نظام العرض بتفعيلها تلقائيًا لك.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ar: العرض @display يستخدم الحقول، ولكن لا توجد حقول محددة له أو أن جميعها مستبعدة.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ar: العرض @display يستخدم مسارًا، ولكن المسار غير محدد.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ar: يحتوي العرض "@display" على ملحق أنماط غير صالح

en: Exposed form: @view-@display_id
ar: الاستمارة المكشوفة: @view-@display_id

en: Attachment settings
ar: إعدادات المرفق

en: Inherit exposed filters
ar: وراثة المرشحات المكشوفة

en: Multiple displays
ar: عروض متعددة

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ar: هل ينبغي لهذا العرض أن يستخدم عوامل التصفية الخاصة بالعرض الأصلي والمرتبط به؟

en: Attach before or after the parent display?
ar: إرفاق قبل أم بعد العرض الأصلي؟

en: Select which display or displays this should attach to.
ar: حدد العرض أو العروض التي يجب إرفاق هذا بها.

en: Block admin description
ar: وصف الصندوق الإداري

en: Using the site name
ar: استخدام اسم الموقع

en: Use the site name for the title
ar: استخدام اسم الموقع للعنوان

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ar: ستكون أيقونة المزود (Feed icon) متاحة لعروض محددة فقط.

en: No menu
ar: لا قائمة

en: Normal: @title
ar: عادي: @title

en: Tab: @title
ar: تبويب: @title

en: Change settings for the parent menu
ar: تغيير إعدادات القائمة الأصلية

en: The menu path or URL of this view
ar: مسار القائمة أو عنوان URL الخاص بهذا العرض.

en: No menu entry
ar: لا إدخال في القائمة

en: Normal menu entry
ar: إدخال قائمة عادي

en: Menu tab
ar: تبويب قائمة التنقل

en: Default menu tab
ar: التبويب الافتراضي لقائمة التنقل

en: Default tab options
ar: الخيارات الافتراصية لتبويب

en: Already exists
ar: موجود مسبقًا

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ar: لا يمكن استخدام الرمز "%" في الجزء الأول من المسار

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ar: لا يمكن أن يكون العرض الذي ينتهي مساره بالرمز "%" علامة تبويب ثابتة.

en: Title is required for this menu type.
ar: العنوان مطلوب لنوع القائمة هذه.

en: Inline fields
ar: حقول مضمنة

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ar: يمكن وضع فاصل بين الحقول المضمنة لمنع تداخلها أو التصاقها ببعضها البعض. يمكنك استخدام HTML في هذا الحقل.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ar: يمكنك -اختيارياً- تحديد حقل لتجميع السجلات بناءً عليه. اترك الحقل فارغاً إذا كنت لا ترغب في استخدام التجميع.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ar: النمط @style يتطلب نمط صف، ولكن ملحق الصفوف (Row plugin) غير صالح.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ar: المحاذاة الأفقية ستقوم بوضع العناصر بدءًا من الزاوية العلوية اليسرى والتحرك نحو اليمين. أما المحاذاة الرأسية فستقوم بوضع العناصر بدءًا من الزاوية العلوية اليسرى والتحرك نحو الأسفل.

en: RSS description
ar: وصف الـRSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
ar: سوف يظهر هذا النص في مزود RSS نفسه.

en: Display record count with link
ar: عرض عدد السجلات مع الرابط

en: Override number of items to display
ar: تجاوز عدد العناصر المعروضة

en: Display items inline
ar: عرض الحقول بشكل مضمن

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ar: يجب إضافة حقل واحد على الأقل قبل أن تتمكن من ضبط إعدادات الجدول.

en: Override normal sorting if click sorting is used
ar: تجاوز الترتيب العادي إذا تم استخدام فرز النقرات (click sorting)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ar: لن تظهر تأثيرات الترويسة الثابتة (Sticky header effects) في المعاينة أدناه، بل ستكون نشطة فقط في العرض الفعلي للموقع).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ar: ضع الحقول في أعمدة؛ يمكنك دمج عدة حقول في نفس العمود. إذا قمت بذلك، فسيتم استخدام الفاصل المحدد في العمود للفصل بين الحقول. قم بتحديد مربع "قابل للفرز" (Sortable) لجعل هذا العمود قابلاً للفرز عند النقر عليه، وقم بتحديد زر "الفرز الافتراضي" (Default sort) لتحديد العمود الذي سيتم فرزه تلقائيًا، إن وجد. يمكنك التحكم في ترتيب الأعمدة وتسميات الحقول من قسم الحقول.

en: Next Steps
ar: الخطوات التالية

en: Parent link ID
ar: معرّف الرابط الأصلي (الرابط الأب)

en: Administration menu
ar: قائمة الإدارة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ar: محاولة إعادة تشغيل مجدول الأعمال (كرون) وهو مشغل.

en: Cron run completed.
ar: اكتمل تشغيل مجدول الأعمال (كرون).

en: - All -
ar: - الكل -

en: Visitors
ar: الزوار

en: Compact
ar: المدمج

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Module dependencies
ar: متطلبات الوحدة

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ar: قيمة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه الترجمة بحاجة إلى تحديث.

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Edit language
ar: تحرير اللغة

en: External links only
ar: روابط خارجية فقط

en: Filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: The content type %name has been updated.
ar: تم تحديث نوع المحتوى %name.

en: The content type %name has been added.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Drag to re-order
ar: اسحب لتغير الترتيب

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: The requested page could not be found.
ar: تعذر العثور على الصفحة المطلوبة.

en: Standard deviation
ar: الانحراف  المعياري

en: The user account %id does not exist.
ar: حساب المستخدم %id غير موجود.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ar: محاولة إلغاء حساب مستخدم غير موجود: %id.

en: Requirements problem
ar: مشكلة متطلبات

en: Database configuration
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: Select an installation profile
ar: اختيار لاحة تثبيت

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: No profiles available
ar: لا تتوفر لاحات

en: Drupal already installed
ar: دروبال مثبت مسبقا

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: Installed %module module.
ar: تم تثبيت الوحدة %module.

en: Choose profile
ar: اختيار اللاحة

en: Verify requirements
ar: التحقق من المتطلبات

en: Set up database
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: Set up translations
ar: ضبط الترجمات

en: Install site
ar: تثبيت الموقع

en: Finish translations
ar: إكمال الترجمات

en: Update notifications
ar: إخطارات التحديثات

en: Check for updates automatically
ar: مراقبة التحديثات تلقائيا

en: 1 byte | @count bytes
ar[0]: بايت واحد
ar[1]: 0 بايت
ar[2]: بايتان
ar[3]: @count بايتات
ar[4]: @count بايت
ar[5]: @count بايت

en: Illegal choice %choice in %name element.
ar: اختيار %choice غير مسموح به في حقل %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
ar: طقم الأدوات GD2 لمناولة الصور

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ar: تحديد جودة الصور لمناولة JPEG. تتراوح بين 0 و 100. القيم الأعلى تعني جودة صور أفضل، و ملفات أكبر حجما.

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Add custom language
ar: أضف لغة طيعة

en: Save language
ar: حفظ اللغة

en: Direction that text in this language is presented.
ar: اتجاه الكتابة المستخدم في هذه اللغة.

en: String contains
ar: المقطع يحتوي

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ar: اتركه خاليا لعرض جميع المقاطع. البحث حساس للحروف اللاتينية الكبيرة و الصغيرة.

en: Search in
ar: البحث في

en: Both translated and untranslated strings
ar: كلا المقاطع المترجمة وغير المترجمة

en: Only translated strings
ar: فقط المقاطع المترجمة

en: Only untranslated strings
ar: فقط المقاطع غير المترجمة

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: The language %language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Importing interface translations
ar: يتم استيراد ترجمات الواجهة

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم تحديث ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Standard PHP
ar: PHP قياسي

en: PHP Mbstring Extension
ar: امتداد المقاطع المتعددة البايتات في  PHP

en: Unicode library
ar: مكتبة يونيكود

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ar: الصندوق %info كان مسندا إلى منطقة غير صالحة (%region) ولذا تم تعطيله.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ar: يجب أن يكون نوع المحتوى في الوصلة %add-child واحدا من تلك الأنواع المسموح بها في هياكل الوثائق.

en: Save book pages
ar: احفظ صفحات الوثيقة

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ar: لقد عدّل هذا المحتوى مستخدم آخر. لا يمكن حفظ التعديلات.

en: Title changed from %original to %current.
ar: تغيّر العنوان من %original إلى %current.

en: Updated book %title.
ar: حُدّثت وثيقة %title.

en: book: updated %title.
ar: وثيقة: حُدّث %title.

en: Update book outline
ar: حدّث ملخص الوثيقة

en: Remove from book outline
ar: احذف من هيكل الوثيقة

en: No changes were made
ar: لم يحدث أي تغيير

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ar: أضيفت المادة للوثيقة المختار. يمكنك الآن تحديد موضعها بالنسبة للآخرين.

en: The book outline has been updated.
ar: تم تحديث هيكل الوثيقة.

en: There was an error adding the post to the book.
ar: حدث خطأ أثناء إضافة المادة إلى الوثيقة.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ar: ‏%title ترتبط به صفحات فرعية، والتي ستنتقل تلقائيا للمحافظة على ارتباطها بالوثيقة. لإعادة إنشاء الهيكل (كما كانت قبل حذف الصفحة) يمكن إضافة %title مرة ثانية باستخدام لسان الهيكلية، وستحتاج لإعادة وضع كل الصفحات الفرعية منه يدويا.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ar: يمكن إضافة %title للهيكل مرة ثانية باستخدام لسان الهيكل.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title من هيكل الوثيقة؟

en: The post has been removed from the book.
ar: تم حذف المادة من الوثيقة.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ar: أظهر نسخة للطباعة من صفحة الوثيقة هذه و من صفحاتها التي تتفرع منها.

en: Show block on all pages
ar: أظهر الصندوق في كل الصفحات

en: Show block only on book pages
ar: أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ar: في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في كل الصفحات</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بكل الوثائق على الموقع. أما في حالة اختيار <em>أظهر الصندوق في صفحات الوثيقة فقط</em> سيحتوى الصندوق على قائمة بالصفحات الفرعية للوثيقة الحالية، و لن يظهر الصندوق في حالة عرض أي أنواع محتوى أخرى.

en: This is the top-level page in this book.
ar: هذه الصفحة الأم في هذه الوثيقة.

en: No book selected.
ar: لم تختر أي صناديق.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ar: ‏%title جزء من هيكل الوثيقة وله صفحات فرعية مرتبطة. إذا حذفته ستنقل الصفحات الفرعية آليا.

en: Re-order book pages and change titles
ar: أعد ترتيب صفحات الوثيقة وغير العناوين

en: Book page
ar: صفحة وثيقة

en: Delete the selected comments
ar: حذف التعليقات المحددة

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ar: مثلا: 'آراء عن الموقع' أو 'معلومات حول المنتج'.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: View events that have recently been logged.
ar: مشاهدة الأحداث التي تم تسجيلها حديثا.

en: Top 'page not found' errors
ar: أكثر أخطاء 'الصفحة غير موجودة'

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: Top 'access denied' errors
ar: أكثر أخطاء 'الوصول ممنوع'

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: No roles may use this format
ar: لا يمكن لأي دور استخدام هذا النسق

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ar: تستخدم المراسي لعمل روابط لصفحات أخرى.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ar: مبدئيا، تضاف وسوم فصل السطور تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم أخرى زائدة. يختلف هذا الوسم عن الوسوم الأخرى لأنه لا يستخدم في زوج فتح و إغلاق مثل الآخرين. استخدم "/" داخل الوسم لكي تحافظ على التوافق مع معايير إكس.إتش.تي.إم.إل 1.0.

en: Text with <br />line break
ar: نص مع<br /> فواصل السطور

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ar: افتراضيا، تضاف وسوم الفقرات تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم إضافية.

en: Paragraph one.
ar: الفقرة الأولى.

en: Paragraph two.
ar: الفقرة الثانية.

en: Strong
ar: مهم

en: Emphasized
ar: موضّح

en: Cited
ar: مقتبس

en: Coded text used to show programming source code
ar: نص أكواد يُستخدم لعرض الكود المصدري للبرمجيات

en: Coded
ar: مُكَوَّد

en: Bolded
ar: عريض

en: Italicized
ar: مائل

en: Superscripted
ar: نص علوي

en: <sup>Super</sup>scripted
ar: نص <sup>علوي</sup>

en: Subscripted
ar: نص سفلي

en: <sub>Sub</sub>scripted
ar: نص <sub>سفلي</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ar: <abbr title="اختصار">اخ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ar: <acronym title="اختصار ثلاثي الحروف">اثح</acronym>

en: Block quoted
ar: فقرة مقتبسة

en: Quoted inline
ar: مقتبس داخل السطر

en: Table header
ar: رأس الجدول

en: Table cell
ar: خلية في جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة غير مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ar: قوائم التعريفات مشابهة للقوائم في إتش.تي.إم.إل. رقم &lt;dl&gt; يبدأ قائمة التعريفات، و رقم &lt;dt&gt; يبدأ المصطلح، و رقم &lt;dd&gt; يبدأ تعريف المصطلح.

en: First term
ar: أول مصطلح

en: First definition
ar: أول تعريف

en: Second term
ar: ثاني مصطلح

en: Second definition
ar: ثاني تعريف

en: Subtitle three
ar: عنوان ثالث

en: Subtitle four
ar: عنوان رابع

en: Subtitle five
ar: عنوان خامس

en: Subtitle six
ar: عنوان سادس

en: Tag Description
ar: وصف الوسم

en: You Type
ar: عند كتابة

en: You Get
ar: يظهر لك

en: No help provided for tag %tag.
ar: لا توجد مساعده متوفرة للوسم %tag.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Quotation mark
ar: علامة التنصيص

en: Character Description
ar: وصف الحرف

en: Lines and paragraphs break automatically.
ar: تفصل السطور و الفقرات تلقائيا.

en: Compose tips
ar: نصائح للكتابة

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من النقاشات المتفرعة.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ar: وصف عام و قواعد النقاش لهذا المنتدى.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ar: اسم مختصر لكن ذو مغزى لهذه المجموعة من المنتديات المتقاربة.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ar: العدد المبدئي للمناقشات التي ستعرض في صفحة واحدة.

en: Default display order for topics.
ar: الترتيب الافتراضي لعرض المواضيع.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ar: عادة ما توضع الحاويات في المستوى الأعلى (الجذر) من المنتدى. ولكن يظل بالإمكان وضع حاوية داخل حاوية أخرى أو منتدى.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ar: يمكن وضع المنتديات بالمستوى الأعلى (الجذر)، أو بداخل حاوية.

en: Forum topic
ar: مناقشة منتدى

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ar: غير مسموح لك بإنشاء نقاشات جديدة في المنتدى.

en: Manages the display of online help.
ar: تسير عرض المساعدة المباشرة.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ar: تصدّر هذه الصفحة النصوص المترجمة المستعملة من طرف موقعك. ملف التصدير يكون أن يكون على شكل Gettext Portable Object (<em>.po</em>)، الذي يضم كلا من المقطعبن الأصلي و الترجمة (مستعمل لمشاركة الترجمة مع الآخرين)، أو على شكل Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>)، الذي يضم المقطع الأصلي فقط (يستخدم لإنشاء ترجمات جديدة باستخدام محرر ترجمة Gettext).

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Added content type %name.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ar[0]: تم تغيير نوع محتوى موضوع واحد من %old-type إلى %type.
ar[1]: لم يُغيّر نوع محتوى أي موضوع.
ar[2]: تم تغيير نوع محتوى موضوعين من %old-type إلى %type.
ar[3]: تم تغيير نوع محتوى @count مواضيع من %old-type إلى %type.
ar[4]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوعا من %old-type إلى %type.
ar[5]: تم تغيير نوع محتوى @count موضوع من %old-type إلى %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة بناء صلاحيات محتوى الموقع؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ar: يُعيد هذا الإجراء بناء كل صلاحيات محتوى الموقع، و لن يمكن التراجع عنه.

en: language
ar: اللغة

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ar: تحتاج صلاحيات الوصول للمحتوى إلى إعادة بنائها.

en: Rebuilding content access permissions
ar: يعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى

en: Content permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات المحتوى.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ar: لم يتم إعادة بناء صلاحيات الوصول للمحتوى بشكل سليم.

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ar: تسمح بنشر المحتوى على الموقع و عرضه في صفحات.

en: The alias %alias is already in use in this language.
ar: البديل %alias سبق استخدامه في هذه اللغة.

en: The alias has been saved.
ar: تم حفظ البديل.

en: Filter aliases
ar: رشح المسارات البديلة

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ar: إدخال المسار الذي ترغب في إنشاء بديل له، و أتبعه باسم المسار الجديد.

en: URL aliases
ar: بدائل المسارات

en: Add alias
ar: أضف بديلا

en: Allows users to rename URLs.
ar: تمكن المستخدمين من إعادة تسمية المسارات.

en: Indexing throttle
ar: صمام الفهرسة

en: Number of items to index per cron run
ar: عدد العناصر التي ستتم فهرستها خلال كل عمل لمجدول الأعمال (كرون)

en: Indexing settings
ar: إعدادات الفهرسة

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ar: تطبيق tokenizer للصينية/الكورية/اليابانية المبسطة مبني على التتابعات المتقاطعة. الغ تشغيل هذه الخاصية إذا كنت تود استخدام برنامج معالجة خارجي لهذا الغرض. لا يؤثر هذا الخيار في اللغات الأخرى.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Top search phrases
ar: أكثر العبارات بحثا

en: View most popular search phrases.
ar: يعرض أشهر العبارات التي بُحِث عنها.

en: Content viewing counter settings
ar: إعدادات عداد عرض المحتوى

en: Count content views
ar: عدد مرات عرض المحتوى

en: Increment a counter each time content is viewed.
ar: عد كل مرة يعرض فيها المحتوى.

en: Popular content
ar: المحتوى المشهور

en: How many content items to display in "all time" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "في عمر الموقع".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ar: عدد العناصر التي ستعرض في قائمة "المعروض حديثا".

en: Today's:
ar: اليوم:

en: All time:
ar: في عمر الموقع:

en: Last viewed:
ar: آخر ما عرض:

en: Logs and records system events to syslog.
ar: تسجل أحداث النظام في سجل النظام.

en: User pictures in posts
ar: صور المستخدمين في الرسائل

en: User pictures in comments
ar: صور المستخدمين في التعليقات

en: Shortcut icon
ar: رمز الاختصار

en: Upload logo image
ar: رفع صورة الشعار

en: Shortcut icon settings
ar: إعدادات أيقونة الاختصار

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ar: إذا لم يكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع أيقونتك الاختصار.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ar: ستزال هذه الوحدات من على موقعك بشكل كامل، <em>و ستلغى كل البيانات المرتبطة بها</em>!

en: Confirm uninstall
ar: تأكيد الإزالة

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ar: هل ترغب في إكمال إزالة ما سبق؟

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: The selected modules have been uninstalled.
ar: تمت إزالة الوحدات المحددة.

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Caches cleared.
ar: تم مسح ذاكرات التخزين الموقت.

en: Select an image processing toolkit
ar: اختيار أداة التعامل مع الصور

en: Feed content
ar: محتوى التلقيمات

en: Titles plus teaser
ar: العناوين بالإضافة للمقتطف

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ar: الإعدادات العامة للعرض الافتراضي لعناصر المحتوى في كل تلقيمة.

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: Cron run failed.
ar: فشل عمل كرون.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ar: تظهر لك هذه الصفحة كل المهام الإدارية الممكنة لكل وحدة.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ar: يوفر صندوق <em>يستخدم دروبال</em> وصلة اختيارية إلى صفحة مشروع دروبال. مع أن إضافة وصلة كهذه ليس مطلبا على الإطلاق، إلا أنه يمكن استخدامه لإظهار الدعم لمشروع دروبال.

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Compact mode
ar: الوضع المصغر

en: Image toolkit
ar: عدة الصور

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ar: اختيار عدة الصور التي ترغب في استخدامها، إذا كنت قد ركبت عددا اختيارية.

en: RSS publishing
ar: التلقيم

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: PHP memory limit
ar: الحد الأقصى لذاكرة PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التركيب.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التحديث.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ar: حسب تضبيطاتك، يستطيع دروبال العمل مع حد ذاكرة بي.إتش.بي %memory_limit. مع هذا يُنصح بحد ذاكرة يساوي %memory_minimum_limit أو أكثر، خاصة إذا كان موقعة يستخدم وحدات إضافية.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ar: ارفع حد الذاكرة بتغيير قيمة المعامل memory_limit في الملف %configuration-file ثم أعد تشغيل خادمك للويب (أو اتصل بمدير نظامك أو مقدم خدمة الاستضافة للحصول على مساعدة).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ar: إتصل بإدارة النظام أو مقدم الإستضافة للمساعدة في تزويد حد ذاكرة الـ PHP.

en: Not protected
ar: غير مَحْمي

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ar: الملف %file غير محم من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: Cron has not run recently.
ar: لم يتم تشغيل الدورية مؤخرا.

en: Cron maintenance tasks
ar: مهام الصيانة الدورية

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>عمومية</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>خاصة</em>)

en: Database updates
ar: تحديثات قاعدة البيانات

en: Access to update.php
ar: الوصول إلى update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
ar: تتعامل مع ضبط الموقع العام للإداريين.

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Weight value must be numeric.
ar: يجب أن تكون قيمة الوزن عددية.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة معجم %title إلى الترتيب الأبجدي؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ar: إعادة المعجم إلى الترتيب الأبجدي سيحذف أيضا أي ترتيب يدوي.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ar: إعادة المعجم %name إلى الترتيب الأبجدي.

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: Unknown release date
ar: تاريخ إصدار مجهول

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ar: تحديد الوتيرة التي تريد لمراقبة الإصدارات الجديدة لوحداتك وحللك المثبتة حاليا.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ar: تجد هنا معلومات عن التحديثات المتوفرة للوحدات والسمات المركبة. لاحظ أن كل وحدة أو سمة جزء من "مشروع" والذي قد يحمل نفس الاسم أو لا، وقد يشتمل على أكثر من وحدة أو سمة.

en: Module and theme update status
ar: حالة تحديث الوحدات الحلل

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ar: تتوفر تحديثات أمنيّة لوحدة أو أكثر من الوحدات أو السمات. لضمان أمان الخادم، يُنصح بإجراء التحديث فورًا!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ar: توجد تحديثات لواحد أو أكثر من الوحدات أو السمات المركبة. لتضمن بقاء موقعك عاملا كما ينبغي علك الترقية بأسرع وقت.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ar: الحصول على تقرير عن حالة التحديثات المتوفرة لوحداتك وحللك المثبتة.

en: You must enter a username.
ar: يجب أن تدخل اسم مستخدم.

en: The username cannot begin with a space.
ar: يجب ألا يبدأ اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot end with a space.
ar: يجب ألا ينتهي اسم المستخدم بمسافة.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ar: يجب ألا يحتوى اسم المستخدم على مسافات متتالية.

en: The username contains an illegal character.
ar: يحتوى اسم المستخدم على حرف غير مسموح به.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ar: اسم المستخدم %name طويل جدا: يجب الا يزيد أسم المستخدم عن %max حرفا.

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Enter the password that accompanies your username.
ar: أدخل كلمة المرور المصاحبة لاسم مستخدمك.

en: Unblock the selected users
ar: ارفع المنع عن المستخدمين المختارين

en: Block the selected users
ar: امنع المستخدمين المختارين

en: Deleted user: %name %email.
ar: حُذف المستخدم: %name ‏%email.

en: Edit role
ar: تحرير الدور

en: Manages the user registration and login system.
ar: تدير نظام تسجيل و ولوج المستخدمين.

en: Language list
ar: قائمة اللغات

en: File extension
ar: امتداد الملف

en: wide
ar: عريض

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Path settings
ar: إعدادات المسارات

en: The file upload failed. %upload
ar: فشل في رفع الملف. %upload

en: URL to file
ar: رابط الملف

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترجاع. حجم الملف على الأرجح تجاوز الحد الأقصى (@size) الذي يتحمله الخادم.

en: Starting upload...
ar: يتم الرفع...

en: Uploading... (@current of @total)
ar: جاري الرفع... (@current من @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ar: مفعل (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ar: تقدم حالة الرفع

en: Preferred language
ar: اللغة المفضلة

en: Number field
ar: حقل رقم

en: Styles
ar: أنماط

en: Apply filters
ar: عمل تصفية

en: Page count
ar: عدد الصفحات

en: The size of the file in bytes.
ar: حجم الملف بوحدة Bytes.

en: Interface
ar: الواجهة

en: Thresholds
ar: حدود

en: @size KB
ar: @size كيلوبايت

en: @size MB
ar: @size ميغابايت

en: @size GB
ar: @size جيغابايت

en: @size TB
ar: @size تيرابايت

en: @size PB
ar: @size بيتابايت

en: @size EB
ar: @size إكسابايت

en: @size ZB
ar: @size زيتابايت

en: @size YB
ar: @size يوتابايت

en: All messages
ar: كل الرسائل

en: Serialized
ar: متسلسل

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Discard changes
ar: تجاهل التغييرات

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: No new posts
ar: لا توجد مواضيع جديدة

en: Sticky topic
ar: موضوع مثبت

en: Emergency
ar: حالة طارئة

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: Sort ascending
ar: فرز تصاعدي

en: Your virtual face or picture.
ar: وجهك الافتراضي أو صورتك

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: The name of the term.
ar: أسم المصطلح.

en: Footer Bottom
ar: أسفل التذييل

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Administrative title
ar: عنوان إداري

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: Allow settings
ar: السماح بالاعدادات

en: Title override
ar: تجاوز العنوان

en: Style settings
ar: إعدادات الشكل

en: Views Block
ar: صندوق العروض

en: Show description
ar: إظهار الوصف

en: Alert
ar: تنبيه

en: Critical
ar: حرج

en: Top center
ar: الأعلى في الوسط

en: Bottom center
ar: الأسفل في الوسط

en: Content Translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Translation needs update
ar: الترجمة تحتاج للتحديث

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Format string
ar: مقطع التنسيق

en: Add format
ar: إضافة تنسيق

en: Delete date format
ar: حذف تنسيق التاريخ

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: Taxonomy Term
ar: مصطلح تصنيف

en: Slate
ar: اللوح

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: Check settings
ar: التحقق من الإعدادات

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: - Select a field type -
ar: - اختر نوع الحقل -

en: - Select an existing field -
ar: - اختر حقل موجود -

en: Add new field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل جديد: يجب إضافة تسمية.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ar: الحقل %field مقفل ولا يمكن تعديله.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Field formatter
ar: منسق الحقل

en: (first item is 0)
ar: أول عنصر هو 0

en: (start from last values)
ar: ابدأ من القيمة الأخيرة

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Content moderation
ar: إشراف المحتوى

en: Unsigned
ar: غير معلّم

en: Number of pages
ar: عدد الصفحات

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: The weight of this term in relation to other terms.
ar: ترتيب هذا المصطلح بالنسبة للمصطلحات الأخرى

en: Help text to display for the vocabulary.
ar: نص المساعدة الذي سيتم عرضه لهذا المعجم

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات المشابهه مفعلة في قائمة الكلمات هذه: 0 تعني غير مفعل و 1 تعني مفعل

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ar: نوع التسلسل المسموح به في قائمة الكلمات هذه :0 تعني غير مفعل، و 1 تعني مفرد و 2 تعني متعدد

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات المتعددة مرتبطة بعقدة من قائمة الكلمات هذه: 0 تعني غير مفعل ، و1 تعني مفعل

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كانت المصطلحات مطلوبة في العقد باستخدام هذه الكلمات: 0 تعني غير مفعل و 1 تعني مفعل

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ar: ما إذا كان الوسم المجاني مفعل في هذه الكلمات: 0 تعني غير مفعل و1 تعني مفعل

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ar: وزن المعجم بالنسبة إلى المعاجم الأخرى. (الوزن هنا يُستخدم لتحديد الترتيب في إدارة التصنيفات بدروبال).

en: Views settings
ar: إعدادات العروض

en: Rotate
ar: التدوير

en: Relative date
ar: تاريخ نسبي

en: Remove selected
ar: حذف المختار

en: Facility
ar: منشأة

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Show links
ar: إظخار الروابط

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Block Region
ar: منطقة الصناديق

en: Delete content
ar: حذف المحتوى

en: Limited
ar: محدد

en: Current revision
ar: المراجعة الحالية

en:  minutes
ar:  دقائق

en: Definitions
ar: تعاريف

en: Drupal 6
ar: دروبال 6

en: Drupal 7
ar: دروبال 7

en: URL of the origin of the event.
ar: عنوان URL لمصدر الحدث.

en: Referer
ar: المُحيل

en: Hostname of the user who triggered the event.
ar: اسم المضيف للحساب الذي تسبب في تشغيل الحدث.

en: Database is encoded in UTF-8
ar: قاعدة البيانات بترميز UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ar: لم يستطع دروبال تحديد ما إذا كان  ترميز قاعدة البيانات هو UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ar: تمت تهيئة PostgreSQL.

en: Structure
ar: البنية

en: Workflows
ar: مسارات العمل

en: Default values
ar: القيم الافتراضية

en: Search block
ar: صندوق البحث

en: Node status
ar: حالة العقدة

en: Edit style
ar: تحرير النمط

en: All content
ar: كل المحتوى

en: Provider name
ar: اسم الموفر

en: Moderation state
ar: حالة الإشراف

en: Allow resize
ar: السماح بتغيير الحجم

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Machine name:
ar: الاسم الآلي:

en: Content statistics
ar: احصائيات المحتوى

en: Translation files
ar: ملفات الترجمة

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Alternative text
ar: النص البديل (ALT)

en: Filter format
ar: تنسيق التصفية

en: Pager type
ar: نوع مُرقم الصفحات

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ar: هدف الرابط، مثل _blank (نافذة جديدة)، أو _parent (الإطار الأب) أو اسم إطار خارجي (iframe). نادراً ما يُستخدم هذا الحقل.

en: @argument title
ar: عنوان @argument

en: @argument input
ar: مُدخل @argument

en: Count the number 0 as empty
ar: اعتبار العدد 0 كقيمة فارغة

en: Hide if empty
ar: إخفاء إذا كان فارغًا

en: Starting value
ar: القيمة الابتدائية

en: Specify the number the counter should start at.
ar: حدد الرقم الذي يجب أن يبدأ منه التعداد

en: Does not start with
ar: لا يبدأ بـ

en: Does not end with
ar: لا ينتهي بـ

en: The view %name has been saved.
ar: تم حفظ العرض %name.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ar: قد يؤدي عامل التصفية هذا إلى ظهور العناصر التي تمتلك أكثر من خيار من الخيارات المحددة كنتائج مكررة. إذا تسبب هذا العامل في حدوث تكرار للنتائج، تحديد المربع الظاهر يقلل تلك التكرارات؛ ومع ذلك، كلما زاد عدد المصطلحات التي يجب البحث عنها، قل أداء الاستعلام، لذا استخدم هذا الخيار بحذر. لا ينبغي ضبطه على الحقول ذات القيمة الواحدة، لأنه قد يتسبب في اختفاء القيم من العرض إذا استُخدم في حقل غير متوافق.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم الذي نشر التعليق. سيكون فارغا إذا كان الكاتب مستخدما مسجلاً.

en: The taxonomy term ID for the term.
ar: معرّف ID مصطلح التصنيف

en: The taxonomy term name for the term.
ar: اسم مصطلح التصنيف

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ar: اسم المعجم الذي ينتمي إليه المصطلح

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ar: اختر المعاجم التي ترغب في ربطها. تذكر أن كل مصطلح يتم العثور عليه سيؤدي إلى إنشاء سجل جديد، لذا يفضل استخدام هذه العلاقة مع معجم واحد فقط يحتوي على مصطلح واحد لكل عقدة (Node).

en: The name of the role.
ar: إسم الدور

en: Hide empty fields
ar: إخفاء الحقول الفارغة

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ar: عدم عرض الحقول أو التسميات أو الوسوم في الكود (Markup) للحقول الفارغة

en: Monthly archive
ar: الأرشيف الشهري

en: Language select
ar: اختر اللغة

en: Site email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للموقع

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
ar: عنوان <em> From </em> في الرسائل المؤتمتة التي يتم إرسالها أثناء التسجيل، وطلبات كلمة المرور الجديدة، والتنبيهات الأخرى. (استخدم عنواناً ينتهي بنطاق موقعك للمساعدة في منع تصنيف هذه الرسائل كبريد مزعج "Spam").

en: Administer forums
ar: إدارة المنتديات

en: This identifier is used by another handler.
ar: هذا المعرّف مستخدم من قِبل معالج آخر

en: Length is shorter than
ar: الطول أقصر من

en: shorter than
ar: أقصر من

en: Length is longer than
ar: الطول أكبر من

en: longer than
ar: أطول من

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ar: سيتم توليد الاستعلام وتشغيله باستخدام واجهة برمجة قواعد البيانات في دروبال.

en: Exposed form
ar: نموذج مكشوف

en: Cancel account
ar: إلغاء الحساب

en: Secondary menu
ar: القائمة الثانوية

en: Maximum number of characters
ar: الحد الأقصى لعدد الأحرف

en: Current Theme
ar: السمة الحالية

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: Base table
ar: الجدول الأساسي

en: Administrator role
ar: دور إداري

en: Inherit pager
ar: اتباع نظام ترقيم العرض الأساسي

en: Render pager
ar: عرض الترقيم

en: Render
ar: عرض

en: Image scale
ar: حجم الصورة

en: languages
ar: اللغات

en: No revision
ar: لا توجد أي مراجعة

en: Requires a title
ar: العنوان ضروري

en: Filter value
ar: قيمة عامل التصفية

en: Entities
ar: الكيانات

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Choose a block
ar: اختيار صندوق

en: attribute
ar: سمة (attribute)

en: Book ID
ar: معرف الكتاب

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The formatted content of the comment itself.
ar: تنسيق محتوى التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The unique ID of the node's latest revision.
ar: المعرف الفريد لآخر مراجعة للعقدة.

en: The human-readable name of the node type.
ar: الاسم الظاهر للمستخدم لهذا النوع من المحتوى.

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The number of visitors who have read the node.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة.

en: The number of visitors who have read the node today.
ar: عدد مرات قراءة المشاركة اليوم.

en: Last view
ar: آخر مشاهدة

en: The date on which a visitor last read the node.
ar: تاريخ آخر قراءة للمشاركة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: The URL of the site's front page.
ar: رابط الصفحة الرئيسية للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ar: المعرف الفريد للوسم.

en: The name of the taxonomy term.
ar: اسم الوسم.

en: The optional description of the taxonomy term.
ar: الوصف الاختياري للوسم.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلح التصنيف.

en: The URL of the taxonomy term.
ar: العنوان URL لمصطلح التصنيف.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ar: المعجم الذي ينتمي إليه مصطلح التصنيف.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ar: المصطلح الأب لمصطلح التصنيف، إذا وجد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ar: المعرف ID الفريد لمعجم التصنيف.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ar: اسم معجم التصنيف.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ar: الوصف الاختياري لمعجم التصنيف.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد العقد الموسومة بمصطلحات تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: Term count
ar: عدد الوسوم

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ar: عدد المصطلحات التي تنتمي إلى معجم التصنيف.

en: The unique ID of the user account.
ar: المعرف الوحيد (ID) لحساب المستخدم.

en: The login name of the user account.
ar: اسم الدخول لحساب المستخدم.

en: The email address of the user account.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لحساب المستخدم.

en: The URL of the account profile page.
ar: عنوان رابط الصفحة الشخصية للحساب.

en: The date the user last logged in to the site.
ar: تاريخ آخر اتصال للمستخدم على الموقع.

en: The date the user account was created.
ar: تاريخ إنشاء حساب المستخدم.

en: Review log
ar: سجل المراجعة

en: Sender name
ar: اسم المرسل

en: Sender email
ar: بريد المرسل

en: Main Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Field types
ar: أنواع الحقل

en: Time zone settings
ar: إعدادات المنطقة الزمنية

en: Total rows
ar: إجمالي الصفوف

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Content Moderation
ar: إشراف المحتوى

en: You are not allowed to access this page.
ar: لا يسمح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Authorize file system changes
ar: السماح بالتغييرات على نظام الملفات

en: It appears you have reached this page in error.
ar: يبدو أنك وصلت إلى هذه الصفحة عن طريق الخطأ.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ar: تعذر تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأنه تم استخدام مفتاح غير صالح.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ar: لا يمكن تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأن الموقع في وضع الصيانة.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ar: في ملفك %settings_file أعددت @drupal لاستخدام خادم %driver، ولكن تثبيتك الحالي لـPHP لا يدعم هذا النوع من قاعدة البيانات.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ar: تعذر العثور على أي ملف تثبيت. تحدد لنا ملفات التثبيت الوحدات التي بنبغي تفعيلها والمخطط الذي ينبغي تثبيته في قاعدة البيانات. ملف التثبيت ضروري لمتابعة عملية التثبيت.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ar: هنيئا، لقد قمت بتثبيت @drupal!

en: Settings file
ar: ملف الإعدادات

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: No pending updates.
ar: لا توجد تحديثات معلقة.

en: 1 pending update | @count pending updates
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ar: تعذرت المتابعة، لا توجد انماط متوفرة لنقل الملفات

en: To continue, provide your server connection details
ar: للاستمرار, زود تفاصيل الاتصال بخادمك

en: Connection method
ar: نمط الاتصال

en: Enter connection settings
ar: إدخال إعدادات الاتصال

en: @backend connection settings
ar: إعدادات الاتصال @backend

en: Change connection type
ar: تغيير نوع الاتصال

en: No active batch.
ar: لا توجد دفعة نشطة.

en: Site under maintenance
ar: الموقع قيد الصيانة

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ar: طول اسم الملف أكثر من 240 حرفاً. أعد تسمية الملف من فضلك ثم حاول من جديد.

en: The file permissions could not be set on %uri.
ar: لا يمكن تطبيق صلاحيات الملف على %uri.

en: Completed @current of @total.
ar: تم @current من @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ar: تعذر تشغيل كافة المهام على خادم قاعدة البيانات. لم يتم العثور على المهمة %task.

en: Required modules
ar: الوحدات المطلوبة

en: Required modules not found.
ar: لم يتم العثور على وحدات مطلوبة.

en: %module module uninstalled.
ar: تمت إزالة وحدة %module.

en: No strings available.
ar: لا يوجد أي مقطع متوفر.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ar: تم فقدان ملف ترجمة الجافاسكريبت %file.js.

en: (active tab)
ar: (علامة التبويب النشطة)

en: Operating in maintenance mode.
ar: يعمل في وضع الصيانة.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ar: تعذر إنشاء %directory بسبب: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ar: حدث خطأ أجاكس HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ar: نتيجة كود PHP: !status

en: StatusText: !statusText
ar: نص الحالة: !statusText

en: Configuring cron
ar: إعداد مجدول الأعمال (كرون)

en: Controlling visibility
ar: التحكم بالظهور

en: Creating custom blocks
ar: إنشاء صناديق مخصصة

en: Demonstrate block regions (@theme)
ar: معاينة مناطق الصناديق (@theme)

en: Administer blocks
ar: إدارة الصناديق

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ar: التحكم في البناء الشكلي للصناديق من خلال الصفحة التي انشئ من خلالها. الصناديق هي أطر يتم عرض محتوي بها بالعرض في منطقه او نطاق ما من صفحة الويب.

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: The block cannot be placed in this region.
ar: لا يمكن وضع الصندوق في هذه المنطقة.

en: No books available.
ar: لا يوجد كتب.

en: Content types allowed in book outlines
ar: أنواع المحتوى المسموح بها في فهارس الكتب

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ar: بإمكان المستخدمين ذوي صلاحية %outline-perm إضافة كل أنواع المحتوى.

en: Administer book outlines
ar: إدارة فهرس (هيكلية) الكتاب

en: Adding and managing book content
ar: إضافة وإدارة محتوى الكتاب

en: Printing books
ar: طباعة الكتب

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية <em>عرض نسخة للطباعة من الكُتب</em> تحديد رابط <em>نسخة للطباعة</em> الموجود أسفل كل صفحة كتاب لتكوين نسخة قابله للطباعة من الصفحة وكل أقسامها الفرعية.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ar: توفر الوحدة Book وسائل لتنظيم مجموعة من صفحات المحتوى المرتبطة والتي يسمّى مجموعها كتابا. عند عرضه، يُظهر المحتوى تلقائيا روابط لصفحات الكتاب المجاورة، موفرا بذلك نظام تصفح بسيط لإنشاء ومراجعة محتوى منظّم.

en: Create new books
ar: إنشاء كتب جديدة

en: View printer-friendly books
ar: عرض نسخة للطباعة من الكتب

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ar: عرض صفحة الكتاب وكل صفحاتها الفرعية في مستند واحد من أجل تسهيل الطباعة. من الممكن ان يؤدي الى انخفاض الأداء.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ar: لدى <em>الكتب</em> تصفح هرمي مدمج. استعمله للكُتيبات أو الدروس.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ar: تسمح للمستخدمين بإنشاء وتنظيم المحتوى المرتبط ضمن هيكل.

en: Select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقاً أو أكثر لتطبيق التحديثات عليهم.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ar: تم حذف التعليق @cid وكل الردود عليه.

en: Comment approved.
ar: تمت الموافقة على التعليق.

en: Tokens for comments posted on the site.
ar: رموز (Tokens) للتعليقات المنشورة في الموقع.

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Unapproved comments (@count)
ar: التعليقات غير الموافق عليها (@count)

en: Administer comments and comment settings
ar: إدارة التعليقات وإعدادات التعليق

en: Edit own comments
ar: تعديل تعليقاته

en: Threading
ar: التسنن

en: Show comment replies in a threaded list.
ar: عرض ردود التعليقات في لائحة مسننة.

en: Allow comment title
ar: السماح بعنوان التعليق

en: Show reply form on the same page as comments
ar: عرض استمارة الرد في نفس صفحة التعليقات

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية "إرسال تعليقات" المشاركة في التعليقات.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ar: لا يمكن للمستخدمين إرسال تعليقات، لكن يتم عرض التعليقات الموجودة.

en: Comments are hidden from view.
ar: التعليقات مخفية من العرض.

en: Users cannot post comments.
ar: لا يمكن للمستخدمين إرسال تعليقات.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ar: تم وضع تعليقك في وضع الانتظار للمعاينة من طرف إدارة الموقع وسيتم نشره بعد الموافقة عليه.

en: Your comment has been posted.
ar: تم إرسال التعليق.

en: Save comment
ar: حفظ التعليق

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ar: سيتم إلغاء نشر التعليق إذا كان يحتوي على أي من العبارات أعلاه. استخدم قائمة من العبارات المفصولة بفواصل. مثلا: مضحك، مبارة، "شركة"

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ar: سرد و تحرير التعليقات في الموقع و في طابور الموافقة على النشر.

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %limit من الرسائل في @interval. حاول مرة أخرى لاحقا.

en: Contact @username
ar: الاتصال بـ @username

en: Administer contact forms and contact form settings
ar: إدارة وإعدادات استمارة الاتصال

en: Use the site-wide contact form
ar: استخدام استمارة اتصال الموقع

en: Use users' personal contact forms
ar: استخدام استمارة الاتصال الشخصية للأعضاء

en: Changing this setting will not affect existing users.
ar: تغيير هذا الإعداد لا يؤثر على الأعضاء المسجلين.

en: Displaying contextual links
ar: عرض الروابط السياقية

en: Use contextual links
ar: استخدام الروابط السياقية

en: Contextual links
ar: الروابط السياقية

en: Database log cleared.
ar: تم حذف رسائل السجل من قاعدة البيانات.

en: Monitoring your site
ar: مراقبة موقعك

en: Debugging site problems
ar: تصحيح مشاكل الموقع

en: List (text)
ar: قائمة (نص)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ar: وسوم HTML المسموح بها في التسميات: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ar: قيمة هذا الحقل محددة من طرف %function ولا يجب تغييرها.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عدد صحيح أو عشري.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عبارة نصية تتكون من 255 حرف كحد أقصى.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ar: قائمة القيم المسموحة: يجب أن تكون كل المفاتيح أعداد صحيحة.

en: This field stores a number in the database as an integer.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد صحيح.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد كسري.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ar: هذا الحقل يخزن عددا في قاعدة البيانات على شكل عدد عشري.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ar: أدنى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أدنى.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ar: أقصى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أقصى.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ar: عرّف سلسلة نصية يجب أن تُضاف كبادئة للقيمة مثل '$ ' أو '€ '. اتركه فارغًا في حال عدم الحاجة. افصل بين صيغة المفرد والجمع باستخدام خط عمودي (مثل: pound|pounds).

en: Summary input
ar: إدخال الملخص

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ar: يسمح هذا للمستخدمين بإدخال ملخص المحتوى، ليتم عرضه عوضاً عن النص المشذب، عند استخدام نوع العرض "الملخص أو المشذب".

en: Summary or trimmed
ar: الملخص أو المشذب

en: Text area with a summary
ar: نص متعدد السطور مع ملخص

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ar: اتركه فارغا لاستخراج قيمة مشذبة من النص الكامل كملخص.

en: Hide summary
ar: إخفاء الموجز

en: Edit summary
ar: تعديل الملخص

en: Edit field settings.
ar: تحرير إعدادات الحقل.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ar: يتم تطبيق هذه الإعدادات على الحقل %field في أي مكان يستخدم فيه. تؤثر هذه الإعدادات على كيفية تخزين المعلومات في قاعدة البيانات ولا يمكن تغييرها بعد إنشاء البيانات.

en: Updated field %label field settings.
ar: تم تحديث إعدادات الحقل %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ar: فشل محاولة تحديث الحقل %label : %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ar: تم حذف الحقل %field من نوع المحتوى %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
ar: حدثت مشكلة أثناء حذف الحقل %field من نوع المحتوى %type.

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: The default value for this field, used when creating new content.
ar: القيمة الافتراضية لهذا الحقل، تستخدم عند إنشاء محتوى جديد.

en: Saved %label configuration.
ar: تم حفظ خيارات ضبط %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ar: تعرض هذه القائمة كافة الحقول المستخدمة حاليا لتسهيل الرجوع إليها.

en: Field list
ar: قائمة الحقول

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Field UI
ar: واجهة الحقل

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ar: هذا الحقل يخزن معرف الملف (ID) على شكل عدد صحيح.

en: Enable <em>Display</em> field
ar: تفعيل الحقل <em>عرض</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ar: يسمح خيار العرض للمستخدمين باختيار ما إذا كان الملف يتم عرضه أثناء معاينة المحتوى.

en: Files displayed by default
ar: الملفات المعروضة بشكل افتراضي

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ar: ليس لهذا الإعداد مفعول إلا عند تفعيل خيار العرض.

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: تحديد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ar: مجلد فرعي اختياري في مجلد الرفع الذي ستخزّن فيه الملفات. لا تدرج خط مائلا لا قبل ولا بعد.

en: Enable <em>Description</em> field
ar: تمكين حقل <em>الوصف</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ar: يسمح حقل الوصف للمستخدمين بإضافة وصف للملف المراد رفعه.

en: Generic file
ar: ملف عام

en: Table of files
ar: جدول الملفات

en: Add a new file
ar: إضافة ملف جديد

en: Include file in display
ar: تضمين الملف في العرض

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ar: يمكن استخدام الوصف كتسمية لرابط الملف.

en: All roles may use this format
ar: بإمكان كل الأدوار استخدام هذا التنسيق

en: The text format ordering has been saved.
ar: تم حفظ ترتيب تنسيق النص.

en: Add text format
ar: إضافة تنسيق نص

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ar: يجب تمكين كل الأدوار لهذا التنسيق ولا يمكن تغييرها.

en: Filter processing order
ar: ترتيب معالجة المرشحات

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ar: يجب أن تكون أسماء تنسيقات النصوص فريدة. يوجد مسبقاً نسق باسم %name.

en: Added text format %format.
ar: تم إضافة تنسيق النص %format.

en: The text format %format has been updated.
ar: تم تحديث تنسيق النص %format.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Choosing a text format
ar: اختيار تنسيق نص

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ar: تحذير : قد تؤثر هذه الصلاحية على الأمن بحسب الطريقة التي يتم بها تكوين تنسيق النص.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ar: تحويل فواصل السطور إلى HTML (مثلا، <code>&lt;br&gt;</code> و <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ar: تحويل عناوين المواقع إلى روابط

en: Correct faulty and chopped off HTML
ar: تصحيح كود HTML الناقص أو الخاطئ

en: Display any HTML as plain text
ar: عرض كود HTML كنص عادي

en: Display basic HTML help in long filter tips
ar: عرض مساعدة لتعليمات HTML في النصائح الخاصة بالمرشحات

en: Add rel="nofollow" to all links
ar: إضافة rel="nofollow" إلى كل الروابط

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
ar: يسمح هذا الموقع بمحتوى HTML. ورغم أن تعلم لغة HTML بالكامل قد يبدو أمرًا شاقًا، إلا أن تعلم كيفية استخدام عدد قليل جداً من وسوم HTML الأساسية هو أمر سهل للغاية. يوفر هذا الجدول أمثلة للوسوم المفعّلة في هذا الموقع.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ar: يمكن إدخال معظم الأحرف غير المعهودة دون أية مشكلة.

en: No HTML tags allowed.
ar: لا يسمح بوسوم HTML.

en: Filters content in preparation for display.
ar: يرشح المحتوى لتحضيره للعرض.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ar: عدد الردود الواجب توفرها في موضوع ما ليعتبر "ساخن".

en: Starting a discussion
ar: بدء مناقشة

en: Moving forum topics
ar: نقل مواضيع المنتدى

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ar: بالإمكان نقل موضوع منتدى (وجميع التعليقات عليه) من منتدى إلى آخر بتعيين منتدى مختلف أثناء تعديل الموضوع. عند نقل موضوع من منتدى إلى آخر، فإن خيار <em>ترك نسخة مخفية</em> يقوم بإنشاء رابط في المنتدى الأصلي نحو مكانه الجديد.

en: Locking and disabling comments
ar: قفل وتعطيل التعليقات

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ar: اختيار <em>مغلق</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة. اختيار <em>مخفي</em> في <em>إعدادات التعليقات</em> أثناء تعديل موضوع منتدى يمنع التعليقات الجديدة ويقوم بإخفاء كل التعليقات الموجودة..

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ar: تحتوي المنتديات على مواضيع مناقشات. استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: Use containers to group related forums.
ar: استخدم الحاويات لتجميع المنتديات المرتبطة.

en: A forum holds related forum topics.
ar: المنتدى يحوي مواضيع المناقشات المرتبطة.

en: Add new @node_type
ar: إضافة @node_type جديد

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ar: العنصر %forum عبارة عن حاوية، وليس منتدى. اختر واحد من المنتديات أدناه بدلا منه.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ar: <em>موضوع منتدى</em> يبدأ مناقشة جديدة في المنتدى.

en: Control forum hierarchy settings.
ar: التحقق من إعدادات التسلسل الهرمي للمنتديات.

en: Forum navigation vocabulary
ar: معجم الإبحار في المنتديات

en: Provides discussion forums.
ar: توفر منتديات مناقشة.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ar: اتبع هذه الخطوات للتكوين ثم البدء باستخدام موقعك:

en: Providing a help reference
ar: تقديم المساعدة المرجعية

en: Image style name
ar: اسم نمط الصورة

en: Select a new effect
ar: اختيار تأثير جديد

en: Select an effect to add.
ar: اختيار تأثير لإضافته.

en: The image effect was successfully applied.
ar: تم تطبيق تأثير الصورة بنجاح.

en: Style name
ar: اسم النمط

en: Create new style
ar: إنشاء نمط جديد

en: Style %name was created.
ar: تم إنشاء النمط %style.

en: Replacement style
ar: نمط الاستبدال

en: Optionally select a style before deleting %style
ar: يمكنك اختيار نمط قبل حذف %style

en: Update effect
ar: تحديث التأثير

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ar: تأكيد متأكد من حذف التأثير @effect من النمط %style ؟

en: The image effect %name has been deleted.
ar: تم حذف تأثير الصورة %name.

en: Width and height can not both be blank.
ar: لا يمكن للارتفاع والعرض أن يكون كلاهما فارغاً.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ar: الجزء من الصورة الذي سيتم إزالته عند قصها.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ar: لون الخلفية المستخدم في المناطق الفارغة من الصورة. استخدم ألوان الويب الست عشرية (هيكساديسيمال) (على سبيل المثال #FFFFFF للون الأبيض أو #000000 للون الأسود). اتركه فارغاً لاستخدام الشفافية للصور التي تدعم هذه الخاصية.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: Sample original image
ar: مثال عن الصورة الأصلية

en: Sample modified image
ar: مثال عن الصورة المعدلة

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ar: تغيير الحجم لا يحترم أبعاد الصورة. ما قد يؤدي إلى الحصور على صور ممدة أو مضغوطة.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ar: المقياس يحافظ على نسبة الأبعاد الأصلية للصورة. إذا تم تعيين أحد الأبعاد، فسيتم حساب البعد الآخر تلقائياً.

en: Scale and crop
ar: القياس والاقتصاص

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
ar: سيحافظ تغيير حجم وقص الصور على نسبة العرض إلى الارتفاع للصورة الأصلية، ثم يقوم بقص البعد الأكبر. هذا الخيار هو الأكثر فائدة لإنشاء صور مصغرة مربعة دون مط الصورة (تمديدها).

en: Desaturate
ar: إزالة الإشباع

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ar: إزالة الإشباع تحول صورة إلى تدرج رمادي.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ar: قد يؤدي تطبيق استدارة على الصورة إلى زيادة في أبعاد الصورة لتتناسب مع القطر.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit في %path (%mimetype، %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل تحجيم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على المسار %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في قص الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة وقصها باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في إلغاء تشبيع الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تدوير الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ar: يخزن هذا الحقل المعرف (ID) لملف الصورة على شكل عدد صحيح.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ar: إذا لم يتم رفع أي صورة، ستستخدم هذه الصورة للعرض.

en: Minimum image resolution
ar: الحد الأدنى لدقة الصورة

en: Enable <em>Alt</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ar: محتوى الخاصية <em>Title</em> يظهر عند مرور مؤشر الفأرة فوق الصورة.

en: Preview image style
ar: معاينة نمط الصورة

en: no preview
ar: لا توجد معاينة

en: The preview image will be shown while editing the content.
ar: سيتم عرض معاينة الصورة أثناء تعديل المحتوى.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
ar: توفر أنماط الصور عادةً أحجامًا مصغرة (Thumbnails) عن طريق تغيير حجم الصور وقصها، ولكن يمكنها أيضاً إضافة تأثيرات متنوعة قبل عرض الصورة. عندما يتم عرض صورة بنمط معين، يتم إنشاء ملف جديد وتظل الصورة الأصلية دون تغيير.

en: Administer image styles
ar: إدارة أنماط الصور

en: No defined styles
ar: لا توجد أشكال معرفة

en: Error generating image.
ar: خطأ في توليد الصورة.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ar: تعذر توليد الصورة المشتقة الموجودة في %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ar: فشل في إنشاء مجلدات الأنماط: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ar: ملف الصورة المخزن مؤقتاً %destination موجود بالفعل. قد تكون هناك مشكلة في إعدادات ضبط إعادة الكتابة (Rewrite configuration) الخاصة بك.

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ar: قم بإعداد الأنماط التي يمكن استخدامها لضبط حجم الصور وتعديلها عند العرض.

en: Edit image effect
ar: تغيير تأثير الصورة

en: Delete image effect
ar: حذف تأثير الصورة

en: Add image effect
ar: إضافة تأثير الصورة

en: Detection method
ar: طريقة الكشف

en: Part of the URL that determines language
ar: جزء من الرابط الذي يحدد اللغة

en: Request/session parameter
ar: إعداد الطلب/الجلسة

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ar: اسم إعداد الطلب/الجلسة المستخدم لتحديد اللغة المرغوبة.

en: Filter translatable strings
ar: فلترة النصوص القابلة للترجمة

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
ar: تحديد اللغة من معامل الطلب أو الجلسة. مثال: "http://example.com?language=de" يتم ضبط لغة الموقع إلى الألمانية بناءً على استخدام الرمز "de" داخل معامل اللغة.

en: Administer languages
ar: إدارة اللغات

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ar: ترتيب خيارات كشف لغة المحتويات. إذا توافر محتوى بلغة معروفة، سيتم عرضه.

en: Follow the user's language preference.
ar: تتبع إعدادات اللغة الخاصة بالمستخدم.

en: Language switcher (@type)
ar: مبدل اللغة (@type)

en: Detection and selection
ar: الكشف والتحديد

en: URL language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في عنوان الرابط

en: Session language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في الجلسة

[ctx: Long month name]
en: January
ar: كانون الثاني/يناير

[ctx: Long month name]
en: February
ar: شباط/فبراير

[ctx: Long month name]
en: March
ar: آذار/مارس

[ctx: Long month name]
en: April
ar: نيسان/أبريل

[ctx: Long month name]
en: May
ar: أيار/مايو

[ctx: Long month name]
en: June
ar: حزيران/يونيو

[ctx: Long month name]
en: July
ar: تموز/يوليو

[ctx: Long month name]
en: August
ar: آب/أغسطس

[ctx: Long month name]
en: September
ar: أيلول/سبتمبر

[ctx: Long month name]
en: October
ar: تشرين الأول/أكتوبر

[ctx: Long month name]
en: November
ar: تشرين الثاني/نوفمبر

[ctx: Long month name]
en: December
ar: كانون الأول/ديسمبر

en: The text to be used for this link in the menu.
ar: النص المستخدم لهذا الرابط في القائمة.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: الروابط الغير مفعلة لا ينم عرضها في القوائم.

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ar: إذا اخترت هذا الخيار وكان للعنصر أبناء، فإن قائمته ستظهر دائماً بشكل موسع.

en: Parent link
ar: الرابط اﻷب

en: The menu link %title has been deleted.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ar: تأكيد متأكد من إعادة تعيين الرابط %item والعودة إلى القيم الافتراضية؟

en: The menu link was reset to its default settings.
ar: تم إعادة تعيين رابط القائمة إلى إعداداته الافتراضية.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ar: تم حذف القائمة المخصصة %title وجميع روابطها.

en: Managing menus
ar: إدارة القوائم

en: Displaying menus
ar: عرض القوائم

en: Provide a menu link
ar: يوفر رابط قائمة

en: Available menus
ar: القوائم المتوفرة

en: The menus available to place links in for this content type.
ar: القوائم المتوفرة لوضع روابط لهذا النوع من المحتوى.

en: Edit menu link
ar: تحرير رابط القائمة

en: Reset menu link
ar: إعادة تعيين رابط القائمة

en: Delete menu link
ar: حذف رابط القائمة

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ar: سيتم عرض هذا النص في أعلى الصفحة أثناء إنشاء أو تعديل هذا النوع من المحتوى.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: Promote selected content to front page
ar: ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Demote selected content from front page
ar: إلغاء ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Make selected content sticky
ar: ثبت المحتوى المحدد

en: Make selected content not sticky
ar: إلغاء تثبيت المحتوى المحدد

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ar: العلامات المميزة (tokens) المتعلقة بعناصر المحتوى، أو "العقد".

en: The unique ID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد لعنصر المحتوى، أو "العقدة".

en: The main body text of the node.
ar: متن النص الرئيسي للعقدة.

en: The summary of the node's main body text.
ar: ملخص متن النص الرئيسي للعقدة.

en: Creating content
ar: إنشاء محتوى

en: Creating custom content types
ar: إنشاء أنواع محتوى مخصصة

en: Administering content
ar: إدارة المحتوى

en: Creating revisions
ar: إنشاء المراجعات

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ar: تتيح أيضاً وحدة العقد إنشاء عدة نسخ من أي محتوى، واستعادة النسخ السابقة باستخدام إعدادات <em>معلومات المراجعة</em>.

en: User permissions
ar: صلاحيات المستخدم

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ar: بإمكان كل نوع محتوى أن يحتوي على حقول، تصرفات، وصلاحيات منفصلة على حدة.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
ar: يمكن عرض عناصر المحتوى باستخدام أساليب مختلفة من العرض: الملخص، المحتوى الكامل، الطباعة، RSS، ... إلخ. <em>الموجز</em> هو تنسيق قصير يستخدم عادة في صفحات السرد التي تحتوي على عناصر عديدة من المحتوى. <em>المحتوى الكامل</em> يستخدم عادة عند عرض المحتوى في صفحته الخاصة.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
ar: هنا يمكنك تحديد الحقول التي سيتم عرضها أو إخفاؤها لكل وضع عرض لنوع المحتوى %type، وتحديد كيفية عرض الحقول في كل وضع عرض.

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Administer content types
ar: إدارة أنواع المحتوى

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ar: تحذير : هذه الصلاحية تؤثر على الأمن، لا تمنحها إلا للأدوار الموثوق بها.

en: View published content
ar: مشاهدة المحتوى المنشور

en: Bypass content access control
ar: تجاوز صلاحيات الوصول إلى المحتوى

en: View own unpublished content
ar: مشاهدة محتواه غير المنشور

en: Content is sticky at top of lists
ar: المحتوى مثبت أعلى القوائم

en: Content is promoted to the front page
ar: المحتوى مرقى إلى الصفحة الرئيسية

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: No front page content has been created yet.
ar: لم يتم حتى الآن إنشاء محتوى للصفحة الرئيسية.

en: Unpublish content
ar: إلغاء نشر المحتوى

en: Make content sticky
ar: تثبيت المحتوى

en: Make content unsticky
ar: إلغاء جعل المحتوى مثبت

en: Promote content to front page
ar: ترقية المحتوى إلى الصفحة الرئيسية

en: Remove content from front page
ar: ارفع الموضوع من الصفحة الرئيسية

en: Change the author of content
ar: غيّر مؤلف الموضوع

en: Save content
ar: حفظ المحتوى

en: Unpublish content containing keyword(s)
ar: إلغاء نشر محتوى يتضمن الكلمات المفتاحية

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ar: سيتم إلغاء نشر المحتوى إذا كان يحتوي على أي من العبارات الواردة أعلاه. استخدم قائمة عبارات مفصولة بفواصل، العبارات حساسة لحالة الأحرف. مثال : مسلي، مباراة،"شركة"

en: Node Access Permissions
ar: صلاحيات الوصول إلى العقدة

en: One permission in use | @count permissions in use
ar[0]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[1]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[2]: صلاحيتان مستخدمتان
ar[3]: @count صلاحيات مستخدمة
ar[4]: @count صلاحية مستخدمة
ar[5]: @count صلاحية مستخدمة

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Don't display post information
ar: عدم عرض معلومات المشاركة

en: Creating aliases
ar: إنشاء بدائل

en: Managing aliases
ar: إدارة المسارات

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ar: البديل يعين مسار مختلف لمسار رابط موجود. مثل البديل'حول-الموقع' لمسار الرابط 'node/1'. يمكن لمسار رابط أن يكون له عدة بدائل.

en: Administer URL aliases
ar: إدارة بدائل المسارات

en: Create and edit URL aliases
ar: إنشاء وتحرير بدائل المسارات

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Administer search
ar: إدارة البحث

en: Use search
ar: استخدام البحث

en: Use advanced search
ar: استخدام البحث المتقدم

en: Choose a set of shortcuts to use
ar: اختيار مجموعة اختصارات لاستخدامها

en: Choose a set of shortcuts for this user
ar: اختيار مجموعة اختصارات لهذا المستخدم

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات الجديدة %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ar: أنت تستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: Change set
ar: تغيير المجموعة

en: The shortcut set has been updated.
ar: تم تحديث مجموعة الاختصارات.

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: The shortcut %link has been updated.
ar: تم تحديث الاختصار %link.

en: Added a shortcut for %title.
ar: إضافة اختصار إلى العنوان %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
ar: تم حذف الاختصار %title.

en: Unable to add a shortcut for %title.
ar: لا يمكن إضافة اختصار إلى %title.

en: Adding and removing shortcuts
ar: إضافة وحذف الاختصارات

en: Displaying shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: Administer shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ar: إضافة إلى اختصارات %shortcut_set

en: Add to shortcuts
ar: إضافة إلى الاختصارات

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ar: حذف من اختصارات %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
ar: حذف من الاختصارات

en: Edit shortcuts
ar: تحرير الاختصارات

en: Add shortcut
ar: إضافة اختصار

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ar: يتيح للمستخدمين إدارة قوائم مطوّعة للروابط المقصرة.

en: Displaying popular content
ar: عرض المحتوى الأكثر شعبية

en: Page view counter
ar: عداد الصفحات المعروضة

en: Administer statistics
ar: إدارة الإحصاءات

en: View content hits
ar: عرض طلبات المحتوى

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ar: التسجيل لـ UNIX، Linux و Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
ar: التسجيل لمايكروسوفت ويندوز

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ar: في نظام تشغيل مايكروسوفت ويندوز، يتم إرسال الرسائل دوماً إلى سجل الأحداث باستخدام الكود <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ar: خدمة Syslog (سجل النظام)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ar: بحسب إعدادات النظام، Syslog وأدوات التسجيل تستخدم هذا الكود لتعريف أو فلترة رسائل سجل النظام بأكمله.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ar: تعذر تدوير الصورة %file لأن الدالة imagerorate() غير متوفرة في هذه النسخة من PHP.

en: default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ar: اختر "theme افتراضية" لاستخدامها بشكل دائم على كل الموقع.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ar: استخدام theme الإدارة عند إنشاء أو تعديل محتوى

en: The %theme theme was not found.
ar: الحلة %theme غير موجودة.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ar: الرجاء الأخذ بعين الاعتبار أن theme الإدارة هي دوماً theme %admin_theme. بناء على ذلك فإن theme هذه الصفحة لا تتغير. ومع ذلك فإن كل أقسام هذا الموقع غير المتعلقة بالإدارة تستخدم theme الافتراضية %selected_theme

en: %theme is now the default theme.
ar: %theme هي الآن theme الافتراضية.

en: User verification status in comments
ar: حالة التحقق من المستخدم في التعليقات

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ar: تتوفر هذه الإعدادات في theme التي تعتمد على محرك theme %engine.

en: The custom logo path is invalid.
ar: مسار الشعار المخصص غير صحيح.

en: The custom favicon path is invalid.
ar: مسار الأيقونة المخصصة غير صحيح.

en: Would you like to continue with the above?
ar: هل ترغب بالمتابعة بناء على ماسبق؟

en: Enter a valid IP address.
ar: الرجاء إدخال عنوان IP صحيح.

en: The IP address %ip was deleted.
ar: تم حذف عنوان IP %ip.

en: How this is used depends on your site's theme.
ar: طريقة استعمال هذا تعتمد على حلة موقعك.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Errors and warnings
ar: الأخطاء والتحذيرات

en: Clear all caches
ar: مسح كل ذواكر التخزين المؤقت

en: Bandwidth optimization
ar: تحسين سعة قناة الاتصال

en: Public file system path
ar: مسار نظام الملفات العام

en: Private file system path
ar: مسار نظام الملفات الخاص

en: Default download method
ar: طريقة التحميل الافتراضية

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ar: يعين هذا التكوين طريقة التحميل المفضلة. استخدام الملفات العامة أكثر فعالية لكن لا يوفر أي تحكم في الوصول.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Only applied if users may set their own time zone.
ar: لا يطبق إلا إذا كان بإمكان المستخدمين تعيين المنطقة الزمنية الخاصة بهم.

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Displayed as %date
ar: عرض بشكل %date

en: Save format
ar: حفظ الصيغة

en: Custom date format updated.
ar: تم تحديث صيغة التاريخ المخصصة.

en: Custom date format added.
ar: تمت إضافة صيغة التاريخ المخصصة.

en: Available actions:
ar: الإجراءات المتاحة:

en: Create an advanced action
ar: إنشاء إجراء متقدم

en: Deleted %ip
ar: حذف %ip

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ar: رموز إعدادات الموقع ككل ومعلومات شاملة أخرى.

en: Tokens related to times and dates.
ar: Tokens المتعلقة بالتواقيت والتواريخ.

en: Tokens related to uploaded files.
ar: Tokens المتعلقة بالملفات المرفوعة.

en: URL (brief)
ar: عنوان الرابط (قصير) URL

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ar: عنوان رابط الصفحة الرئيسية للموقع بدون البروتوكول.

en: Short format
ar: صيغة قصيرة

en: A date in 'short' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة القصيرة. (%date)

en: Medium format
ar: صيغة متوسطة

en: A date in 'medium' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة المتوسطة. (%date)

en: Long format
ar: صيغة طويلة

en: A date in 'long' format. (%date)
ar: التاريخ بالصيغة الطويلة. (%date)

en: Time-since
ar: الوقت المنقضي منذ

en: Raw timestamp
ar: الطابع الزمني الخام

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ar: التاريخ بصيغة الطابع الزمني يونيكس (%date)

en: Managing modules
ar: إدارة الوحدات

en: Managing themes
ar: إدارة الثيمات

en: Configuring basic site settings
ar: ضبط الإعدادات الأساسية للموقع

en: Configuring actions
ar: ضبط الإجراءات

en: Administer modules
ar: إدارة الوحدات

en: Administer site configuration
ar: إدارة ضبط الموقع

en: Administer themes
ar: إدارة الحلل

en: Administer actions
ar: إدارة الإجراءات

en: Use the administration pages and help
ar: استخدام صفحات الإدارة والمساعدة

en: Use the site in maintenance mode
ar: استخدام الموقع في وضع الصيانة

en: View site reports
ar: عرض تقارير الموقع

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: Public local files served by the webserver.
ar: الملفات المحلية العامة مخدمة من قبل الخادم.

en: Private local files served by Drupal.
ar: الملفات المحلية الخاصة مخدمة من قبل دروبال.

en: Temporary files
ar: الملفات المؤقتة

en: Temporary local files for upload and previews.
ar: الملفات المحلية المؤقتة للرفع والمعاينات.

en: Update modules
ar: تحديث الوحدات

en: Update themes
ar: تحديث الحلل

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ar: لن يتم حفظ كلمة المرور في قاعدة البيانات وستستخدم فقط لبدء لإنشاء اتصال.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ar: سيتم إنشاء الاتصال بين خادم الويب الخاص بك والجهاز المستضيف لملفات الخادم. في أغلب الحالات سيكون الجهاز نفسه و "localhost" هو الأصح.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ar: تحديد منطقتك الزمنية وتوقيتك المحلي. سيتم عرض الأوقات والتواريخ الموجودة على الموقع وفقاً لهذه المنطقة الزمنية.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ar: إدارة الصناديق، أنواع المحتوى، القوائم، إلخ.

en: Delete IP address
ar: حذف عنوان IP

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Logging and errors
ar: السجلات والأخطاء

en: Regional and language
ar: الإقليمية واللغة

en: Edit date format
ar: تعديل صيغة التاريخ

en: Search and metadata
ar: البحث والبيانات الفوقية

en: Content authoring
ar: تأليف المحتوى

en: more information
ar: المزيد من المعلومات

en: Tokens related to taxonomy terms.
ar: رموز متعلقة بمصطلحات التصنيف.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ar: رموز متعلقة بمعاجم التصنيف.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
ar: تستخدم التصنيفات لتصنيف المحتوى. يتم تجميع المصطلحات في معاجم. مثلا، سيحتوي معجم باسم "فواكه" على المصطلحات "تفاح" و"موز".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ar: يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصتين بها، وتجميع المصطلحات تحت مصطلح رئيسي بإزلاقها تحت وعلى يسار الأب.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات مجمعة تحت مصطلحات أب. يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصة بها.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات متعددة الأب. سحب وإفلات المصطلحات المتعددة الأب غير مدعوم، لكن يمكنك إعادة تفعيل دعم السحب والإفلات بتحرير كل مصطلح بحيث يتضمن مصطلح أب واحد فقط.

en: Administer vocabularies and terms
ar: إدارة المعاجم والمصطلحات

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: Tracking new and updated site content
ar: تتبع محتويات الموقع الجديدة والمحدثة

en: Tracking user-specific content
ar: تتبع المحتوى الخاص بمستخدم معين

en: My recent content
ar: محتوياتي الحديثة

en: Enables tracking of recent content for users.
ar: تسمح بتتبع المحتوى الذي نشره المستخدمون حديثاً.

en: Translating content
ar: ترجمة محتوى

en: Installing updates
ar: تثبيت التحديث

en: Preparing to update your site
ar: تحضير تحديث موقعك

en: Preparing to install
ar: التحضير للتثبيت

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ar: تم اكتمال التحديث بنجاح. تم رفع حالة الصيانة.

en: Update was completed successfully.
ar: تم التحديث بنجاح.

en: Update failed! See the log below for more information.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ar: فشل في التحديث. للمزيد من المعلومات راجع السجل أدناه. لا يزال موقعك في وضع الصيانة.

en: Failed to get available update data.
ar: فشل في جلب بيانات التحديث المتاحة.

en: No available update data
ar: لا توجد بيانات تحديث متاحة

en: Checking available update data
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة

en: Trying to check available update data ...
ar: محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Error checking available update data.
ar: خطأ في التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: Checking available update data ...
ar: التحقق من بيانات التحديث المتاحة ...

en: Checked available update data for %title.
ar: تم التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: Failed to check available update data for %title.
ar: فشل في التحقق من بيانات التحديث المتاحة لـ %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة التحقق من بيانات التحديث المتاحة.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ar: حدثت مشكلة عند جلب معلومات التحديث. الرجاء إعادة المحاولة لاحقاً.

en: (Theme)
ar: (الحلة)

en: (Security update)
ar: (تحديث أمني)

en: (Unsupported)
ar: (غير مدعوم)

en: All of your projects are up to date.
ar: جميع المشاريع بأحدث نسخة.

en: Download these updates
ar: تحميل هذه التحديثات

en: Manual updates required
ar: تتطلب تحديثات يدوية

en: You must select at least one project to update.
ar: يجب عليك تحديد مشروع على الأقل لتحديثه.

en: Downloading updates
ar: جاري تحميل التحديثات

en: Preparing to download selected updates
ar: التحضير لتحميل التحديثات المحددة

en: Downloading updates failed:
ar: فشل تحميل التحديثات:

en: Updates downloaded successfully.
ar: تم تحميل التحديثات بنجاح.

en: Fatal error trying to download.
ar: خطأ قاتل أثناء محاولة التحميل.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ar: تنفيذ عمليات التحديث والموقع في وضع الصيانة (موصى به بشدة)

en: For example: %url
ar: مثلاً: %url

en: For example: %filename from your local computer
ar: مثلاً: %filename من جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
ar: تعذر استرداد مشروع دروبال من %url.

en: Provided archive contains no files.
ar: الأرشيف المحدد لا يحتوي على أي ملفات.

en: Unable to determine %project name.
ar: تعذر تحديد اسم %project.

en: Downloading %project
ar: جاري تحميل %project

en: Failed to download %project from %url
ar: فشل في تحميل %project من %url

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: Checking for available updates
ar: التحقق من التحديثات المتاحة

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
ar: يمكنك تثبيت التحديثات المفقودة باستخدام مدير التحديثات:

en: Ready to update
ar: جاهز للتحديث

en: Update manager
ar: مسيّر التحديث

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
ar: يراقب التحديثات المتوفرة، وبإمكانه تثبيت أو تحديث الوحدات والحلل بشكل آمن عن طريق واجهة ويب.

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Registration and cancellation
ar: التسجيل والإلغاء

en: Who can register accounts?
ar: من بإمكانه التسجيل؟

en: Administrators only
ar: المديرون فقط

en: Visitors, but administrator approval is required
ar: الزوار، لكن بموافقة الإدارة

en: When cancelling a user account
ar: عند إلغاء حساب مستخدم

en: Select method for cancelling account
ar: اختيار طريقة لإلغاء الحساب

en: Administer users
ar: إدارة المستخدمين

en: Welcome (new user created by administrator)
ar: ترحيب (مستخدم جديد أنشأه مدير)

en: Welcome (awaiting approval)
ar: ترحيب (في انتظار الموافقة)

en: Welcome (no approval required)
ar: ترحيب (موافقة غير مطلوبة)

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة المرور

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Account canceled
ar: تم إلغاء الحساب

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ar: الرابط  وحيد الاستعمال لتسجيل الدخول الذي نقرت عليه غير صالح.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ar: <p>هذا رابط تسجيل دخول صالح مرة واحدة للمستخدم %user_name وستنتهي صلاحيته في %expiration_date.</p><p>انقر على هذا الزر لتسجيل الدخول إلى الموقع و تغيير كلمة مرورك.</p>

en: When cancelling your account
ar: عند إلغاء حسابك

en: Are you sure you want to cancel your account?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حسابك؟

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ar: هل تريد فعلا إلغاء حساب %name؟

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم إخفاء جميع محتوياتك عن كافة المستخدمين ماعدا الإداريين.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ar: سيتم حظر حسابك ولن تتمكن من تسجيل الدخول. سيتم ربط جميع محتوياتك بالمستخدم %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ar: سيتم حذف حسابك وإزالة كافة معلومات الحساب. سيتم أيضا حذف كافة المحتويات الخاصة بك.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ar: لقد حاولت استخدام رابط إلغاء حساب انتهت صلاحيته. الرجاء طلب رابط جديد باستخدام الاستمارة أدناه.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ar: تم إرسال طلب إلغاء حساب إلى %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالحسابات الفردية للمستخدم.

en: Tokens related to the currently logged in user.
ar: الرموز (Token) المرتبطة بالمستخدم المتصل حاليا.

en: Creating and managing users
ar: إنشاء وإدارة المستخدمين

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
ar: تسمح هذه الاستمارة للإداريين بتكوين طريقة عرض الحقول على الصفحات الشخصية للمستخدمين.

en: Change own username
ar: تغيير اسم المستخدم الخاص به

en: Cancel own user account
ar: إلغاء حسابه الخاص

en: Cancelling account
ar: إلغاء الحساب

en: Cancelling user account
ar: إلغاء حساب مستخدم

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Cancel the selected user accounts
ar: إلغاء حسابات المستخدمين المحددة

en: When cancelling these accounts
ar: عند إلغاء هذه الحسابات

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
ar: تأكيد متأكد من إلغاء هذه الحسابات؟

en: Add lowercase letters
ar: أضف حروف لاتينية صغيرة

en: Add uppercase letters
ar: أضف حروف لاتينية كبيرة

en: Add numbers
ar: أضف أرقام

en: Add punctuation
ar: أضف علامة ترقيم

en: Make it different from your username
ar: اجعله مختلفاً عن اسم المستخدم

en: Weak
ar: ضعيف

en: Fair
ar: مقبول

en: Blocked user: %name %email.
ar: مستخدم ممنوع: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Confirm account cancellation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Minimal
ar: مختزل

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ar: استخدم الوسوم لتجميع المقالات ذات المواضيع المتشابهة في فئات

en: Install with commonly used features pre-configured.
ar: التثبيت مع الميزات الأكثر استخداما معدة مسبقا.

en: Contact forms
ar: إستمارات التواصل

en: Flood control
ar: التحكم في التدفق

en: Entity ID
ar: معرّف الكينونة

en: Social Bar
ar: شريط المنصات الاجتماعية

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Exposed
ar: ظاهر

en: Remove this display
ar: إزالة هذا العرض

en: Operator to use on all groups
ar: مشغل للاستخدام على جميع المجموعات

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ar: إما "المجموعة 0 والمجموعة 1 والمجموعة 2" أو "المجموعة 0 أو المجموعة 1 أو المجموعة 2"، إلخ.

en: Remove group @group
ar: إزالة المجموعة @group

en: Default group
ar: المجموعة الافتراضية

en: Group @group
ar: المجموعة  @group

en: Ungroupable filters
ar: المرشحات غير القابلة للتجميع

en: Basic exposed form
ar: نموذج مكشوف أساسي

en: Input required
ar: المدخل مطلوب

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ar: نموذج مكشوف لا يعرض النتائج إلا إذا احتوى النموذج على مدخلات من المستخدم

en: Display all items
ar: عرض جميع العناصر

en: Display a specified number of items
ar: عرض عدد محدد من العناصر

en: Display a limited number items that this view might find.
ar: عرض عدد محدود من العناصر التي قد يعثر عليها هذا العرض.

en: Paged output, full pager
ar: نتيجة مرقمة، مُرقِّم الصفحات الكامل

en: Paged output, full Drupal style
ar: نتيجة مرقمة، نمط دروبال

en: Paged output, mini pager
ar: نتيجة مرقمة، مُرقِّم الصفحات البسيط

en: Name (raw)
ar: الاسم (خام)

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Change the machine name of this display.
ar: تغيير الاسم البرمجي لهذا العرض

en: Change settings for this pager type.
ar: تعديل إعدادات مُرقِّم الصفحات.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ar: تفعيل التجميع والدمج (الحساب) للحقول

en: Exposed form style
ar: نمط النموذج المكشوف

en: Select the kind of exposed filter to use.
ar: تحديد نوع التصفية المكشوفة للاستخدام

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ar: إعدادات النموذج المكشوف لهذا النمط المحدد.

en: The machine name of this display
ar: الاسم البرمجي لهذا العرض

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ar: في حال تفعيل هذا الخيار، قد تصبح بعض الحقول غير متاحة. سيتم تجميع جميع الحقول المختارة لـ التجميع (Grouping) في سجل واحد لكل قيمة فريدة. أما الحقول الأخرى المختارة لـ الدمج (Aggregation)، فسيتم تشغيل الدالة الحسابية عليها. على سبيل المثال: يمكنك تجميع العقد بناءً على "العنوان" وحساب عدد معرفات العقد (nids) للحصول على قائمة بالعناوين المكررة.

en: Exposed Form
ar: الاستمارة المكشوفة

en: Exposed form options
ar: إعدادات الاستمارة المكشوفة

en: Pager options
ar: خيارات نظام ترقيم الصفحات

en: Display id should be unique.
ar: معرّف ID العرض يجب أن يكون فريدًا.

en: Include reset button
ar: تضمين زر إعادة الضبط

en: Reset button label
ar: عنوان زر إعادة التعيين

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ar: النص الظاهر على زر إعادة الضبط في النموذج المكشوف

en: Exposed sorts label
ar: عنوان خيارات الترتيب الظاهرة

en: Select any filter and click on Apply to see results
ar: اختر أي مرشح واضغط على "تطبيق" لعرض النتائج.

en: Text on demand
ar: النص عند الطلب

en: Exposed options
ar: الخيارات الظاهرة

en: Items per page label
ar: عنوان عدد العناصر في الصفحة

en: Exposed items per page options
ar: خيارات العناصر المكشوفة لكل صفحة

en: Expose Offset
ar: إزاحة النتائج

en: Offset label
ar: تسمية الإزاحة

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ar[0]: نظام ترقيم مصغر @count عنصر
ar[1]: نظام ترقيم مصغر, @count من العناصر

en: All items, skip @skip
ar: جميع العناصر، تخطي @skip

en: All items
ar: جميع العناصر

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ar[0]: @count عنصر، تخطي @skip
ar[1]: @count من العناصر، تخطي @skip

en: @count item | @count items
ar[0]: @count عنصر
ar[1]: @count items

en: Group results together
ar: تجميع النتائج معا

en: Bundle ID
ar: معرف الحزمة

en: Edit account
ar: تعديل الحساب

en: Internet
ar: الإنترنت

en: Alt
ar: البديل

en: Administrative label
ar: التسمية الإدارية

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)

en: Author textfield
ar: حقل المؤلف

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ar: يستعمل تطبيق Field API لإضافة حقول للكيانات مثل العقد والمستخدمين.

en: Overview of fields on all entity types.
ar: معاينة الحقول لكل أنواع الكيانات.

en: Collapse
ar: طي

en: Error messages to display
ar: رسائل الأخطاء المعروضة

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ar: ينصح بعدم عرض الأخطاء على موقع في وضع العمل.

en: Current password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ar: كلمة المرور الحالية مفقودة أو غير صحيحة، هي ضرورية لتغيير %name.

en: Configure user accounts.
ar: إعداد حسابات المستخدم.

en: Terminology
ar: المصطلحات

en: Inline Form Errors
ar: أخطاء النماذج المضمنة

en: Read-only
ar: للقراءة فقط

en: Last access timestamp
ar: الطابع الزمني لآخر دخول

en: Last login timestamp
ar: آخر طابع زمني لتسجيل الدخول

en: Severity level
ar: مستوى الخطورة

en: Forum settings
ar: إعدادات المنتدى

en: Update preview
ar: تحديث المعاينة

en: No media available.
ar: لا توجد وسائط متاحة.

en: Administer media
ar: إدارة الوسائط

en: View media
ar: عرض الوسائط

en: Edit media
ar: تعديل الوسائط

en: Remove block
ar: إزالة الصندوق

en: all languages
ar: جميع اللغات

en: %module module installed.
ar: تم تثبيت وحدة %module.

en: Administer text formats and filters
ar: إدارة تنسيقات النص والترشيحات

en: @type language detection
ar: الكشف عن اللغة @type

en: Use the detected interface language.
ar: استخدام لغة الواجهة المكتشفة.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ar: أنت تستخدم حالياً مجموعة الاختصارات %set-name.

en: Create new set
ar: إنشاء مجموعة جديدة

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ar: تم إنشاء مجموعة الاختصارات %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: Updated set name to %set-name.
ar: تم تحديث اسم المجموعة إلى %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ar: إذا اخترت مجموعة الاختصارات هذه كافتراضية لبعض أو لكل المستخدمين، فقد يتأثرون عند حذفها.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ar[0]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[1]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[2]: عضوان إثنان يستخدمان هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[3]: @count أعضاء يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[4]: @count عضوا يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[5]: @count عضو يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.

en: Administering shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Choosing shortcut sets
ar: اختيار مجموعات الاختصارات

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية تغيير مجموعة الاختصارات اختيار مجموعة الاختصارات المراد استخدامها في تبويب الاختصارات على صفحتهم الشخصية.

en: Edit current shortcut set
ar: تعديل مجموعة الاختصارات الحالية

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
ar: تعديل مجموعة الاختصارات الحالية سيؤثر على المستخدمين الآخرين إذا تم تخصيص تلك المجموعة لهم أو اختاروها بأنفسهم. منح صلاحية "اختيار أي مجموعة اختصارات" (Select any shortcut set) جنباً إلى جنب مع هذه الصلاحية سيمنح الإذن بتعديل أي مجموعة اختصارات موجودة.

en: Select any shortcut set
ar: اختيار مجموعة اختصارات

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
ar: من بين جميع مجموعات الاختصارات، اختر واحدة لتكون المجموعة النشطة الخاصة بك. بدون هذه الصلاحية، يقوم مدير النظام باختيار مجموعات الاختصارات للمستخدمين.

en: Add and modify shortcut sets.
ar: إضافة وتعديل مجموعات الاختصارات.

en: Add shortcut set
ar: إضافة مجموعة اختصارات

en: Edit set name
ar: تعديل اسم المجموعة

en: Delete shortcut set
ar: حذف مجموعة اختصارات

en: @remote could not be saved to @path.
ar: تعذر حفظ @remote على @path.

en: Database support
ar: دعم قاعدة البيانات

en: Get Started
ar: ابدأ الآن

en: Cache type
ar: نوع التخزين المؤقت

en: Is not empty (NOT NULL)
ar: غير فارغ (NOT NULL)

en: Use absolute link (begins with "http://")
ar: استخدام رابط مطلق (يبدأ بـ "http://")

en: Output machine name
ar: إخراج الاسم البرمجي

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ar: تغيير اسم (أسماء) فئة CSS التي ستضاف إلى هذا العرض.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ar: يجب أن تتكون أسماء فئات CSS من أحرف وأرقام أو شرطات فقط.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ar: حدد القيم التي يمكن للمستخدم الاختيار من بينها لتحديد عدد العناصر في الصفحة، مع الفصل بينها بفاصلة

en: Update @name
ar: تحديث @name

en: Add a new recipe to the site.
ar: اضافة وصفة جديدة للموقع.

en: Video URL
ar: رابط الفيديو (URL)

en: Link field
ar: ربط الحقل

en: Attachment before
ar: المرفق السابق

en: Attachment after
ar: المرفق التالي

en: visible
ar: ظاهر

en: Password settings
ar: إعدادات كلمة المرور

en: Content moderation states
ar: حالات منظم المحتوى

en: Transitions
ar: انتقالات

en: Cache configuration
ar: إعدادات التخزين المؤقت

en: Editing
ar: التحرير

en: The date the comment was most recently updated.
ar: التاريخ الذي تم به آخر تحديث للتعليق.

en: Comment posted: %subject.
ar: تم إرسال التعليق: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ar: تم تعطيل هذا الحقل لأنه ليس لديك الصلاحية الكافية لتعديله.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ar: عرض، تعديل وحذف كافة المحتويات دون مراعاة قيود الحقوق.

en: Syslog format
ar: تنسيق Syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ar: يمكن تحسين الموارد الخارجية تلقائيا، مما يمكن من تقليل حجم وعدد الطلبات المقدمة لموقعك.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ar: تاريخ بصيغة "الوقت المنقضي منذ". (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
ar: موقع الملف تبعا لجذر دروبال.

en: Your modules have been downloaded and updated.
ar: تم تحميل وتحديث وحداتك.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Translation update status
ar: حالة تحديث الترجمة

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.

en: Filter modules
ar: تصفية الوحدات

en: Vocabulary machine name
ar: الاسم البرمجي للمعجم

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Plum
ar: الخوخ

en: X-Large
ar: كبير جدًا

en: Site logo
ar: شعار الموقع

en: %field cannot contain any markup.
ar: لا يمكن لـ %field أن يحتوي على أي ترميز.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ar: تتحكم هذه الخيارات في إعدادات عرض الحلة %name. عند عرض موقعك باستخدام هذه الحلة، سيتم تطبيق هذه الإعدادات.

en: Administer software updates
ar: إدارة التحديثات

en: @required_name (Missing)
ar: @required_name (مفقود)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ar: @required_name (يتطلب النسخة @compatibility)

en: Unresolved dependency
ar: التبعية غير المحلولة

en: @name requires this module.
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة وهذه النسخة. حالياً لديك @required_name النسخة @version

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Require email confirmation
ar: يتطلب تأكيد البريد الإلكتروني

en: Footer Top
ar: أعلى التذييل

en: Fetch settings
ar: اعدادات إحضار المعلومات

en: Site details
ar: تفاصيل الموقع

en: Subscribe to @title
ar: اشتراك فى @title

en: The email address %mail is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح.

en: Add media
ar: إضافة وسائط

en: Interfaces
ar: واجهات

en: Firehouse
ar: محطة الإطفاء

en: Ice
ar: الجليد

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ar: بادئة جداول قاعدة البيانات %db_prefix التي أدخلتها غير صالحة. يمكن أن تحتوي البادئة على حروف لاتينية وأرقام وشرطات ونقط وشرطات سفلى فقط.

en: Default settings file
ar: ملف الإعدادات الافتراضية

en: The default settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: %name: the value may be no less than %min.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أقل من %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أكبر من %max.

en: Custom display settings
ar: إعدادات العرض المخصصة

en: Node module element
ar: عنصر وحدة العقد

en: not yet assigned
ar: لم يتم الإسناد بعد

en: not yet created
ar: لم يتم الإنشاء بعد

en: Comment type
ar: نوع التعليق

en: Edit permissions
ar: تحرير الصلاحيات

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Reusable
ar: قابل لإعادة الاستخدام

en: Configuration files
ar: ملفات الإعدادات

en: Row class
ar: تنسيق الصف

en: Latest version
ar: النسخة الأخيرة

en: The URL of the account edit page.
ar: عنوان رابط صفحة تعديل الحساب.

en: Bulk update
ar: تحديث شامل

en: Edit translations
ar: تحرير الترجمات

en: - Use default -
ar: - استخدام الافتراضي -

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Search page
ar: صفحة البحث

en: Search pages
ar: صفحات البحث

en: Add search page
ar: إضافة صفحة بحث

en: Redirect path
ar: إعادة توجيه المسار

en: Unknown content type
ar: نوع محتوى غير معروف

en: Drupal Upgrade
ar: ترقية دروبال

en: Summary options
ar: خيارات التلخيص

en: Back to site
ar: العودة إلى الموقع

en: Never (manually)
ar: أبدًا (يدويًا)

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ar: فشل في الاتصال بخادم قاعدة البيانات. قام الخادم بإرجاع الرسالة التالية: %error. <ul><li>هل خادم قاعدة البيانات يعمل؟</li><li>هل قاعدة البيانات موجودة، وهل أنت متأكد من كتابة اسمها بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة اسم المستخدم وكلمة المرور بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة خادم قاعدة البيانات بشكل صحيح؟</li></ul>

en: Exit block region demonstration
ar: الخروج من وضع معاينة مناطق الصناديق

en: Database log messages to keep
ar: رسائل سجل قاعدة البيانات المحتفظ بها

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ar: تعريف نص يجب أن يتقدم القيمة، مثل 'م' أو 'كيلوبت/ثانية'. اتركه فارغا في حال لا شيء. افصل قيم المفرد والجمع بإشارة عصا ('4جنيه|جنيهات').

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display prefix and suffix.
ar: عرض السابقة واللاحقة.

en: Display with prefix and suffix.
ar: عرض مع السابقة واللاحقة.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: Trim length
ar: طول المقطع المشذب

en: No field is displayed.
ar: لا يوجد أي حقل معروض.

en: No field is hidden.
ar: لا يوجد أي حقل مخفي.

en: Format settings:
ar: إعدادات التنسيق:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
ar: تظهر تنسيقات النصوص في صفحات تحرير المحتوى بنفس الترتيب المحدد في هذه الصفحة. وسيتم اختيار أول تنسيق متاح للمستخدم كخيار افتراضي.

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: Syslog identity
ar: هوية Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ar: العبارة التي ستتم إضافتها قبل كل رسالة مخزنة على Syslog. إذا كان لديك عدة مواقع تكتب على نفس ملف Syslog، فتعيين هوية فريدة لكل موقع يسهل من قراءة السجلات.

en: Error pages
ar: صفحات اﻷخطاء

en: Run cron every
ar: تشغيل الدورية كل

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ar: إدارة مهام الصيانة التلقائية للموقع.

en: Weight for added term
ar: وزن المصطلح المُضاف

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
ar: ملف بالحد الأدنى من الوحدات بغرض الاختبار (تحتوي على الوحدات الضرورية فقط)

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Preset ID
ar: المعرّف المُعدّ مسبقًا

en: Administrative name
ar: الاسم الإداري

en: Weight for @block block
ar: وزن الصندوق @block

en: Region for @block block
ar: منطقة الصندوق @block

en: Post comments
ar: إرسال تعليقات

en: Skip comment approval
ar: تجاهل الموافقة على التعليق

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ar: تأكيد متأكد أنك تريد إلغاء تنسيق النص %format ؟

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
ar: تتم إزالة تنسيقات النص المعطلة تماما من واجهة الإدارة، ولن يتم عرض أي محتوى محفوظ بهذا التنسيق. لا يمكن التراجع هذا الإجراء.

en: Disabled text format %format.
ar: تنسيق النص %format معطل.

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Disable text format
ar: إلغاء تنسيق النص

en: Hot topic, new comments
ar: موضوع ساخن، تعليقات جديدة

en: Hot topic
ar: موضوع ساخن

en: Normal topic
ar: موضوع عادي

en: Closed topic
ar: موضوع مغلق

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ar: مرجع للاستخدام، التكوين والوحدات.

en: Configure @module permissions
ar: ضبط صلاحيات @module

en: Administer settings.
ar: إدارة الإعدادات.

en: View reports, updates, and errors.
ar: عرض التقارير والتحديثات والأخطاء.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Changed date
ar: تاريخ التغيير

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Update @title
ar: تحديث @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء آليا على أحرف فريدة غير مستعملة.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام وعلامات الوصل فقط.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Label display for @title
ar: التسمية المعروضة لـ @title

en: Formatter for @title
ar: تنسيق @title

en: Parents for @title
ar: أصل @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
ar: توجد بيانات لهذا الحقل في قاعدة البيانات. لا يمكن تغيير إعدادات هذا الحقل.

en: Weight for new file
ar: الوزن للملف الجديد

en: Choose a file
ar: اختيار ملفا

en: Weight for new effect
ar: وزن التأثير الجديد

en: Enable @title menu link
ar: تفعيل رابط القائمة @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ar: اسم فريد لإنشاء عنوان رابط القائمة. يجب أن يحتوي فقط على الحروف اللاتينية الصغيرة، الأرقام والشرطات.

en: Schema version
ar: نسخة المخطط

en: Number of servings
ar: عدد الحصص

en: Theme name
ar: اسم السمة

en: URL fallback
ar: عنوان الرابط البديل

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ar: اسنخدام لغة تم التحقق منها مسبقاً من عناوين الروابط إذا لم يتم العثور على أية لغة.

en: %type_name: Create new content
ar: %type_name: إنشاء محتوى جديد

en: %type_name: Edit own content
ar: %type_name: تحرير محتواه

en: %type_name: Edit any content
ar: %type_name: تحرير المحتويات

en: %type_name: Delete own content
ar: %type_name: يحذف محتوياته

en: %type_name: Delete any content
ar: %type_name: حذف أي محتوى

en: New object was not saved, no error provided
ar: تعذر الحفظ، ولم تتوفر رسالة خطأ.

en: The author's host name.
ar: اسم المضيف الخاص بالمؤلف

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
ar: حالة نشر التعليق. (0 = منشور، 1 = غير منشور).

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Next steps
ar: الخطوات التالية

en: @driver_name settings
ar: إعدادات @driver_name

en: Database file
ar: نوع قاعدة البيانات

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ar: المسار المطلق (الكامل) للملفات التي سيتم حفظ بيانات @drupal بها. ينبغي أن تكون هذه الملفات قابلة للكتابة من طرف خادم الويب وأن تكون خارج دليل جذر الخادم.

en: No fields are present yet.
ar: لا يوجد أي حقل حاضر بعد.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ar: غامق

en: Uninstall @module module
ar: إزالة وحدة @module

en: Enable newly added modules
ar: تفعيل الوحدات المضافة حديثاً

en: View the administration theme
ar: عرض حلة الإدارة

en: Database system
ar: نظام قاعدة البيانات

en: Database system version
ar: إصدار نظام قاعدة البيانات

en: Indexed %count content items for tracking.
ar: تمت فهرسة @count محتوى للتتبع.

en: Release notes for @project_title
ar: ملاحظات الإصدار لـ %project_title

en: The role settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الأدوار.

en: Disable the account and keep its content.
ar: تعطيل الحساب والحفاظ على محتواه.

en: Disable the account and unpublish its content.
ar: تعطيل الحساب وإلغاء نشر محتواه.

en: Drupal system listing compatible test
ar: اختبار التحقق من توافق قائمة نظام دروبال

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
ar: وحدة (موديول) مساعدة لاختبار دالة drupal_system_listing.

en: Fixed value
ar: قيمة ثابتة

en: String settings
ar: إعدادات النص

en: Use field label instead of the "On value" as label
ar: استخدام تسمية الحقل بدلا من التسمية "قيمة نعم".

en: List (integer)
ar: قائمة (رقم صحيح)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين الأعداد الصحيحة من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’عدد الأيام’: 1 => يوم واحد، 7 => أسبوع واحد، 31 => شهر واحد.

en: List (float)
ar: قائمة (رقم عشري)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين القيم العشرية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’الكسور’: 0 => 0، 0.25 => 1/4، 0.75 => 3/4، 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ar: يقوم هذا الحقل بتخزين قيم نصية من قائمة القيم ’القيمة => التسمية’ المسموح بها. على سبيل المثال: ’ولايات الجزائر’: 04 => أم البواقي، 25 => قسنطينة، 23 => عنابة.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ar: القيم المحتملة التي يمكن أن يحتويها هذا الحقل. قم بإدخال قيمة في كل سطر، بالشكل مفتاح|تسمية.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة، ويجب أن يكون رقمي. سوف تستخدم التسمية في القيم المعروضة و الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية. إذا تضمن السطر رقم واحد، فسيستخدم كمفتاح وتسمية.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
ar: قائمة التسميات هي أيضا مقبولة (تسمية في كل سطر)، فقط إذا كانت الحقول لا تتضمن أي قيمة، وسيتم إنشاء مفاتيح رقمية تلقائياً بحسب الترتيب في القائمة.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ar: المفتاح هو قيمة مسجلة. سوف تستخدم التسمية أثناء عرض القيم و تعديل الاستمارات.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ar: التسمية اختيارية: إذا تضمن السطر قيمة نصية بسيطة، سيتم استخدامها كمفتاح وتسمية.

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ar: قائمة القيم المسموح بها: ستتم إزالة بعض القيم في حين يتم استخدامها حاليا.

en: Object ID
ar: معرف الكائن

en: The entity type.
ar: نوع الكيان.

en: Center left
ar: وسط اليسار

en: Center right
ar: وسط اليمين

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Custom blocks
ar: صناديق مخصصة

en: HTML element
ar: عنصر HTML

en: Label HTML element
ar: وسم عنصر HTML

en: Place a colon after the label
ar: وضع نقطتين بعد التسمية

en: Wrapper HTML element
ar: عنصر الـ HTML المحيط

en: Wrapper class
ar: Class العنصر المحيط

en: Add default classes
ar: إضافة  الـ clasess المبدئية

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ar: استخدام الـ classes الافتراضية لـ "العروض" لتحديد الحقل وتسمية الحقل ومحتوى الحقل.

en: Use absolute path
ar: استخدام مسار مطلق

en: Rel Text
ar: نص Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ar: تضمين سمة Rel للاستخدام في lightbox2 أو أي أدوات javascript مساعدة أخرى.

en: Preserve certain tags
ar: الحفاظ على وسوم معينة

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ar: قائمة الوسوم التي يجب الحفاظ عليها أثناء عملية التنقية (Stripping). مثال: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot  سيحافظ على جميع عناصر p/ br الفقرات وفواصل الأسطر.

en: Format plural
ar: تنسيق الجمع

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ar: عند التحديد، سيتم استخدام معالجة خاصة لصيغ الجمع.

en: Singular form
ar: صيغة المفرد

en: Plural form
ar: صيغة الجمع

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ar: النص المراد استخدامه لصيغة الجمع، سيتم استبدال @count بالقيمة الرقمية.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد يمكن للآلة قراءته (Machine-readable name) لهذا العرض. يجب أن يحتوي فقط على أحرف صغيرة، أرقام، وشرطات سفلية (_).

en: Weight for @display
ar: وزن (ترتيب) العرض @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ar: سيتم عرض هذا العنوان في صفحة تحرير العروض (Views) بدلاً من العنوان الافتراضي. قد يكون ذلك مفيدًا إذا كان لديك نفس العنصر مرتين.

en: Date and time of when the comment was created.
ar: التاريخ والوقت اللذين تم فيهما إنشاء التعليق.

en: Date and time of when the comment was last updated.
ar: التاريخ والوقت اللذين تم فيهما آخر تحديث للتعليق.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ar: ما إذا كان التعليق معتمدًا (أو لا يزال في قائمة التوسط).

en: Last comment CID
ar: CID لآخر تعليق

en: Last Comment
ar: آخر تعليق

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ar: بعض الأدوار تفتقر إلى صلاحية الوصول إلى المحتوى، ولكن العرض %display لا يحتوي على قيود وصول.

en: The extension of the file.
ar: امتداد الملف.

en: File Usage
ar: استخدام الملف

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ar: ملف مرتبط بهذه العقدة (Node)، وعادةً ما يكون ذلك لأنه موجود داخل حقل في هذه العقدة.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ar: مستخدم مرتبط بهذا الملف، عادةً لأن هذا الملف موجود في حقل خاص بالمستخدم.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ar: ملف مرتبط بهذا المستخدم، عادة بسبب وجوده في حقل على المستخدم.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ar: تعليق مرتبط بهذا الملف، عادة بسبب وجود هذا الملف في حقل على التعليق.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ar: ملف مرتبط بهذا التعليق، عادة بسبب وجوده في حقل على التعليق.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ar: مصطلح تصنيف مرتبط بهذا الملف، عادة بسبب وجود هذا الملف في حقل على مصطلح التصنيف.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ar: ملف مرتبط بمصطلح التصنيف هذا، عادة بسبب وجوده في حقل على مصطلح التصنيف.

en: The module managing this file relationship.
ar: الوحدة التي تدير علاقة هذا الملف.

en: The type of entity that is related to the file.
ar: نوع الكيان المرتبط بالملف.

en: The number of times the file is used by this entity.
ar: عدد المرات التي يستخدم فيها الملف بواسطة هذا الكيان.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ar: يُستخدم في نمط (جدول - Table) لتحديد العمود الفعلي الذي سيتم النقر عليه لفرز الحقل. الخيار الافتراضي عادة يكون مناسبًا.

en: Group column
ar: عمود التجميع

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ar: اختر العمود الخاص بهذا الحقل لتطبيق دالة التجميع (Grouping function) المختارة أعلاه.

en: Group columns (additional)
ar: أعمدة التجميع (إضافية)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ar: اختر أي أعمدة إضافية لهذا الحقل لتضمينها في الاستعلام (Query) ولإجراء التجميع بناءً عليها.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ar: الاسم البرمجي (Machine name) للمعجم الذي ينتمي إليه المصطلح.

en: Display error message
ar: إظهار رسالة الخطأ

en: Comment or document this display.
ar: إضافة تعليق أو توثيق هذا العرض

en: Query settings
ar: إعدادات الـ Query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ar: السماح بضبط بعض الإعدادات المتقدمة لملحق الاستعلام

en: The name and the description of this display
ar: اسم ووصف هذا العرض

en: Query options
ar: خيارات الاستعلام

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ar: هل يجب أن يستنسخ هذا العرض طريقة تقسيم الصفحات (Paging values) من العرض الأب المرتبط به؟

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ar: هل يجب أن يقوم هذا العرض بعرض قيم أرقام الصفحات (Pager)؟ لا يكون هذا الخيار ذا معنى إلا إذا كان العرض يستنسخ أرقام الصفحات من عرض آخر.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ar: سيظهر هذا كـ اسم لهذه الكتلة في مسار: الإدارة >> الهيكلية >> الكتل

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ar: النص الذي سيتم عرضه بدلاً من النتائج، إلى أن يقوم المستخدم باختيار وتطبيق فلتر مكشوف

en: Include all items option
ar: خيار تضمين جميع العناصر

en: All items label
ar: تسمية كل العناصر

en: Disable SQL rewriting
ar: تعطيل إعادة كتابة استعلامات SQL

en: The class to provide on each row.
ar: الفئة (Class) التي سيتم وضعها في كل سطر.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ar: الفئة (Class) التي سيتم وضعها على الغلاف، خارج القائمة

en: List class
ar: فئة القائمة

en: The class to provide on the list element itself.
ar: الفئة (Class) التي سيتم وضعها على عنصر القائمة نفسه

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ar: حدد المسار الأساسي (Base path) للروابط في ملخص هذا العرض (Summary View)؛ على سبيل المثال: http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>
    
    . لا تقم بتضمين الشرطة المائلة (/) في البداية أو النهاية. إذا تُرِك هذا الحقل فارغاً، فسيستخدم العرض أول مسار يجده كمسار أساسي في عروض الصفحات، أو (/) إذا لم يتم العثور على أي مسار.

en: files
ar: ملفات

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Content access
ar: الوصول إلى المحتوى

[ctx: ampm]
en: am
ar: صباحا

[ctx: ampm]
en: pm
ar: مساء

en: Convert line breaks into HTML
ar: تحويل فواصل الأسطر إلى HTML

en: Sticky status
ar: التثبيت أعلى القائمة

en: RSS category
ar: فئة RSS

en: RSS enclosure
ar: مرفق RSS

en: Paste your configuration here
ar: الصق إعداداتك هنا

en: Import configuration
ar: استيراد الإعدادات

en: 5 minute
ar: 5 دقائق

en: 15 minute
ar: 15 دقيقة

en: Default view mode
ar: نمط العرض الافتراضي

en: URL to image
ar: رابط الصورة

en: Content revisions
ar: مراجعات المحتوى

en: Recipient ID
ar: مُعرّف المستقبل

en: %time hence
ar: بعد %time

en: Language selection
ar: اختيار اللغة

en: Delete all translations
ar: حذف جميع الترجمات

en: No Access
ar: الوصول مرفوض

en: Manage layout
ar: إدارة النَسق

en: text formats
ar: تنسيقات النص

en: Default moderation state
ar: حالة الإشراف الافتراضية

en: Search page path
ar: مسار صفحة البحث

en: Many to one
ar: متعدد إلى واحد

en: Save layout
ar: حفظ النَسق

en: All Day
ar: طوال اليوم

en: Upscale
ar: توسيع

en: Entity bundle
ar: حزمة الكيان

en: Logo settings
ar: إعدادات الشعار

en: Delete field.
ar: حذف الحقل.

en: No results behavior
ar: التصرف عند انعدام النتائج

en: Edit @section
ar: تحرير @section

en: View to insert
ar: الرؤية المراد إدراجها

en: The view to insert into this area.
ar: العرض (View) الذي سيتم إدراجه في هذه المنطقة.

en: Inherit contextual filters
ar: وراث مرشحات السياق

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ar: إذا تم التحديد، سيتلقى هذا العرض نفس الفلاتر السياقية (Contextual Filters) التي يتلقاها العرض الأب (الأصل)

en: Recursion detected in view @view display @display.
ar: تم اكتشاف عودية في الرؤية @view العرض @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ar: عندما لا <em>NOT</em> تكون قيمة الفلتر موجودة في عنوان URL

en: Exception value
ar: قيمة الاستثناء

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ar: إذا تم استقبال هذه القيمة، فسيم تجاهل المرشح؛ بمعنى "كل القيم"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ar: عندما تكون قيمة الفلتر <em>IS</em> موجودة في عنوان URL أو تم توفير قيمة افتراضية.

en: Provide title
ar: توفير عنوان

en: Specify validation criteria
ar: تحديد معيار التحقق من الصحة

en: Action to take if filter value does not validate
ar: الإجراء المتخذ إذا لم تتحقق صحة المرشِح

en: Display all results for the specified field
ar: عرض جميع النتائج للحقل المحدّد

en: Provide default value
ar: توفير قيمة افتراضية

en: Show "Page not found"
ar: إظهار محتوى "الصفحة غير موجودة"

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

en: Display contents of "No results found"
ar: إظهار محتوى "لا توجد نتائج"

en: Number of records
ar: عدد التسجيلات

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ar: الترتيب الافتراضي

[ctx: Sort order]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ar: إذا تم التحديد، يمكن للمستخدمين إدخال قيم متعددة بصيغة 1+2+3 (للمنطق 'أو' - OR) أو 1,2,3 (للمنطق 'و' - AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ar: إذا تم التحديد، يمكن لنسخ متعددة من هذا الفلتر أن تعمل معاً، كما لو تم تزويد الفلتر نفسه بعدة قيم. هذا الإعداد لا يتوافق مع إعداد 'تقليل التكرارات' (Reduce duplicates)."

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ar: إذا تم التحديد، سيتم استبعاد الأرقام المدخلة في الفلتر بدلاً من حصر العرض بها.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ar: يطبق وضع الفهرس حداً على عدد الحروف المستخدمة في قيمة المرشح، مما يتيح معاملة ملخص العرض كفهرس.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ar: عدد الأحرف التي سيتم استخدامها في الفلتر للمطابقة. إذا تم ضبطه على 1، فسيتم مطابقة جميع الحقول التي تبدأ بالحرف الأول من قيمة الفلتر.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ar: عند طباعة العنوان والملخص، كيف يمكن تحويل حالة الأحرف (Case) لقيمة الفلتر.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Create a label
ar: إنشاء تسمية

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ar: تفعيل تحميل هذا الحقل كمخفي. يُستخدم غالباً لتجميع الحقول، أو لاستخدامه كرمز (Token) في حقل آخر.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ar: اختر عنصر HTML لتغليف هذا الحقل (Field)، مثل: H1، H2، إلخ.

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ar: اختر عنصر HTML لتغليف هذه التسمية (Label)، مثل: H1، H2، إلخ.

en: Rewrite results
ar: إعادة كتابة النتائج

en: Replace spaces with dashes
ar: استبدال المسافات بشرطات

en: External server URL
ar: رابط خادم خارجي

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ar: روابط تؤدي إلى خادم خارجي باستخدام عنوان URL كامل؛ على سبيل المثال: http://www.example.com أو www.example.com.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ar: تحويل السطور الجديدة إلى وسوم HTML &lt;br&gt;

en: No results text
ar: نص 'عدم وجود نتائج'

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ar: تفعيل عرض نص 'عدم وجود نتائج' (No results text) إذا كان الحقل يحتوي على الرقم 0.

en: Time hence
ar: الوقت المتبقي

en: Time hence (with "hence" appended)
ar: الوقت المتبقي (مع إضافة كلمة 'منذ الآن' أو 'بعد').

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ar: المدة الزمنية (التواريخ المستقبلية يسبقها علامة الناقص '-')

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ar: المدة الزمنية (التواريخ الماضية يسبقها علامة الناقص '-')

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ar: ما هي طريقة عرض البيانات المتسلسلة (المشفرة)؟ يمكنك اختيار مفتاح مخصص للمصفوفة/الكائن أو عرض المخرجات الكاملة باستخدام print_r

en: Full data (unserialized)
ar: البيانات الكاملة (غير مشفرة)

en: Full data (serialized)
ar: البيانات الكاملة (مشفرة)

en: A certain key
ar: مفتاح محدد

en: Which key should be displayed
ar: أي مفتاح يجب عرضه؟

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ar: يجب عليك إدخال مفتاح (Key) إذا كنت ترغب في عرض مفتاح البيانات.

en: How many different units to display in the string.
ar: عدد الوحدات المختلفة التي سيتم عرضها في السلسلة النصية.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ar: عامل التصفية غير مكشوف (Not exposed). قم بكشفه للسماح للمستخدمين بتغييره.

en: Expose filter
ar: كشف عامل التصفية

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ar: عامل التصفية مكشوف (Exposed). إذا قمت بإخفائه، فلن يتمكن المستخدمون من تغييره.

en: Hide filter
ar: إخفاء عوامل التصفية

en: Expose operator
ar: كشف العامل

en: Allow the user to choose the operator.
ar: السماح للمستخدم باختيار المعامل

en: Allow multiple selections
ar: السماح باختيارات متعددة

en: Enable to allow users to select multiple items.
ar: تفعيل السماح للمستخدمين بتحديد عناصر متعددة

en: Remember the last selection
ar: حفظ آخر خيار تم تحديده

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ar: تفعيل حفظ آخر خيار تم تحديده من قبل المستخدم

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ar: يجب عليك تحديد قيمة، إلا إذا كان هذا الفلتر غير مطلوب (Non-required).

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ar: تفعيل هذا الخيار لإخفاء العناصر التي لا تحتوي على هذه العلاقة.

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ar: عملية الفرز هذه غير مكشوفة (Not exposed). قم بكشفها للسماح للمستخدمين بتغييرها.

en: Expose sort
ar: كشف الفرز

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ar: عملية الفرز هذه مكشوفة (Exposed). إذا قمت بإخفائها، فلن يتمكن المستخدمون من تغييرها.

en: Hide sort
ar: إخفاء الفرز

en: Provide description
ar: تقديم الوصف

en: Update "@title" choice
ar: تحديث خيار '@title'

en: Update "@title" choice (@number)
ar: تحديث خيار '@title' لـ  (@number)

en: Auto preview
ar: المعاينة التلقائية

en: Preview with contextual filters:
ar: معاينة مع عوامل التصفية السياقية

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ar: الفصل بين قيم عامل التصفية السياقي بـ "/". على سبيل المثال ،%example

en: Apply and continue
ar: تطبيق واستمرار

en: All displays (except overridden)
ar: كل العروض (عدا المتجاوزة)

en: All displays
ar: كل العروض

en: This @display_type (override)
ar: هذا الـ @display_type (تجاوز)

en: Create new filter group
ar: إنشاء مجموعة فلاتر جديدة

en: No filters have been added.
ar: لا يوجد فلاتر مضافة

en: Drag to add filters.
ar: اسحب لإضافة فلتر

en: Add and configure @types
ar: إضافة وضبط @types

en: Configure @type: @item
ar: ضبط @type: @item

en: Always show advanced display settings
ar: إظهار إعدادات العرض المتقدمة دائماً

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ar: تسمية 'الكل' (Any) للفلاتر المكشوفة أحادية الاختيار وغير المطلوبة.

en: Live preview settings
ar: إعدادات المعاينة الحية

en: Automatically update preview on changes
ar: تحديث المعاينة تلقائيا عند التغيير

en: Show information and statistics about the view during live preview
ar: إظهار المعلومات والإحصائيات حول العرض أثناء المعاينة الحية

en: Above the preview
ar: أعلى المعاينة

en: Below the preview
ar: أسفل المعاينة

en: Show the SQL query
ar: إظهار استعلام SQL

en: Show performance statistics
ar: إظهار إحصائيات الأداء

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرضان
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: Unformatted list
ar: قائمة غير منسقة

en: Contextual filters
ar: المرشحات السياقية

en: contextual filters
ar: المرشحات السياقية

en: Contextual filter
ar: المرشح السياقي

en: contextual filter
ar: المرشح السياقي

en: filter criteria
ar: معايير الترشيح

en: Filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: filter criterion
ar: معيار الترشيح

en: no results behavior
ar: سلوك بدون نتيجة

en: The node ID.
ar: معرف العقدة

en: The content title.
ar: عنوان المحتوى.

en: The date the content was posted.
ar: تاريخ نشر المحتوى.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ar: تصفية المحتوى غير المنشور إذا كان لا يمكن للمستخدم الحالي عرضه.

en: Whether or not the content is sticky.
ar: ما إذا كان المحتوى مثَبّتًا أم لا.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ar: ما إذا كان المحتوى مثبتًا أم لا. لسرد المحتوى المثبت أولاًً، ثم بتعيينه إلى تنازلي.

en: User has a revision
ar: المستخدم لديه مراجعة

en: All nodes where a certain user has a revision
ar: كل العقد التي يمتلك فيها المستخدم خيار المراجعة

en: Content revision is a history of changes to content.
ar: مراجعة المحتوى هي سجل لتاريخ التغييرات التي طرأت على المحتوى.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ar: توفير رابط بسيط لحذف مراجعة المحتوى.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ar: تصفية المحتوى حسب وصول العرض. <strong>غير ضروري إذا كنت تستخدم العقدة كجدول رئيسي.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ar: إظهار علامة إذا كان المحتوى جديدا أو محدّثا.

en: Show only content that is new or updated.
ar: عرض المحتوى الجديد أو المحدث فقط.

en: Display the content with standard node view.
ar: عرض المحتوى مع عرض العقدة القياسي.

en: Content ID from URL
ar: معرف المحتوى من المسار

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ar: محتوى مرتبط مع هذا الملف، عادة لكون الملف موجودا داخل حقل في هذا المحتوى.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ar: يسمح بتعديل "العمق" للتصنيف: معرف المصطلح (مع العمق) عبر قيمة مرشح سياقي إضافي.

en: Content authored
ar: محتوى مؤلّف

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ar: ربط المحتوى بالمستخدم الذي أنشأه. ستنشئ هذه العلاقة سجلًا واحدًا لكل عنصر محتوى قام المستخدم بإنشائه.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ar: السماح بتجاهل قيمة الفلتر السياقي (Contextual filter). لن يتم تعديل الاستعلام بناءً على هذه القيمة. يمكن استخدامه عندما تأتي قيم الفلاتر السياقية من رابط URL، ويكون هناك جزء من الرابط يحتاج إلى التجاهل.

en: View area
ar: منطقة العرض

en: Insert a view inside an area.
ar: إدراج عرض داخل منطقة.

en: Enable to override this field's links.
ar: تفعيل لتجاوز (Override) روابط هذا الحقل

en: Use field template
ar: استخدام قوالب الحقول

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ar: تفعيل هذا الخيار سيؤدي إلى تجاهل قيم 'نوع عرض المجموعة' و'الفاصل' (Separator).

en: Multiple field settings
ar: إعدادات الحقول المتعددة

en: Display all values in the same row
ar: عرض جميع القيم في نفس السطر

en: Display @count value(s)
ar: عرض عدد (@count) من القيم

en: Raw @column
ar: @column الخام

en: Link this field to the original piece of content
ar: ربط هذا الحقل بقطعة المحتوى الأصلية

en: Access operation to check
ar: عملية الوصول المطلوب فحصها

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، يمكن للمستخدمين إدخال قيم متعددة بصيغة 1+2+3. ونظراً لعدد عمليات الربط (JOINs) التي قد يتطلبها ذلك، سيتم التعامل مع خيار 'AND' (و) كأنه 'OR' (أو) مع هذا الفلتر.

en: Load default filter from term page
ar: تحميل الفلتر الافتراضي من صفحة المصطلح

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ar: تحويل الشرطات في رابط URL إلى مسافات في قيم فلتر المصطلحات (Term name).

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ar: ملاحظة: ليس لديك صلاحية لتعديل هذا الخيار. إذا قمت بتغيير نوع الفلتر الافتراضي، فسيتم فقدان هذا الإعداد ولن تتمكن من استعادته.

en: Change the way content is formatted.
ar: تغيير طريقة تنسيق المحتوى.

en: Change settings for this format
ar: تغيير الإعدادات لهذا التنسيق

en: Change the way each row in the view is styled.
ar: تغيير الطريقة التي يتم بها تصميم كل صف في العرض.

en: Hide attachments in summary
ar: إخفاء المرفقات في الملخص

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ar: قم بتغيير ما إذا كان سيتم عرض المرفقات أم لا عند عرض ملخص فلتر سياقي.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ar: إخفاء الملحقات عند عرض ملخص الفلتر السياقي

en: Attachment position
ar: موضع الملحق

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ar: هل يجب أن يستنسخ هذا العرض قيم 'الفلاتر السياقية' (Contextual filters) من العرض الأصل المرتبط به؟

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ar: سيتم إظهار هذا العرض عند زيارة هذا المسار على موقعك. يُنصح بأن يكون المسار بصيغة مثل path/%/%/feed أو path/%/%/rss.xml؛ بحيث تضع رمز % واحد لكل فلتر مكشوف (Contextual filter) قمت بتحديده في العرض.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ar: العرض @display تم ضبطه لاستخدام قائمة، ولكن نص رابط القائمة غير موجود.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ar: العرض @display تم ضبطه لاستخدام قائمة أصل (Parent menu)، ولكن نص رابط القائمة الأصل غير موجود.

en: Create a page
ar: إنشاء صفحة

en: Create a menu link
ar: إنشاء رابط قائمة

en: Include an RSS feed
ar: تضمين خلاصة RSS

en: Feed path
ar: مسار الخلاصة

en: Feed row style
ar: نمط سطر الخلاصة

en: Create a block
ar: إنشاء صندوق

en: of fields
ar: من الحقول

en: of type
ar: من النوع

en: tagged with
ar: موسوم بـ

en: teasers
ar: ملخصات

en: full posts
ar: منشورات كاملة

en: titles
ar: عناوين

en: titles (linked)
ar: عناوين (مرتبطة)

en: Sorts
ar: أنواع

en: HTTP method
ar: طريقة HTTP

en: Hide view
ar: إخفاء الرؤية

en: @group (historical data)
ar: @group (بيانات تاريخيّة)

en: User limit
ar: حدود المستخدم

en: Use path alias
ar: استخدام الاسم المستعار للمسار

en: Cooking time
ar: وقت الطهي

en: View any unpublished content
ar: عرض أي محتوى غير منشور

en: Relative default value
ar: القيمة الافتراضية النسبية

en: Headings
ar: عناوين

en: The comment UUID.
ar: معرف UUID للتعليق

en: The file UUID.
ar: معرف UUID للملف

en: The term UUID.
ar: معرف UUID للمصطلح

en: The user UUID.
ar: معرف UUID للمستخدم

en: Nav
ar: التنقل

en: Field item
ar: عنصر حقل

en: Edit shortcut set
ar: تحرير مجموعة الاختصارات

en: Appearance settings
ar: إعدادات المظهر

en: Close message
ar: إغلاق الرسالة

en: Delete translation
ar: حذف الترجمة

en: Unsorted
ar: غير مفروز

en: Changes to the style have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات على النمط.

en: Media query
ar: استعلام الوسائط

en: Aggregation type
ar: نوع التجميع

en: Create media
ar: إنشاء الوسائط

en: Use replacement tokens from the first row
ar: استخدام رموز الاستبدال من السطر الأول

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: Customize field HTML
ar: تخصيص HTML الحقل

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ar: يمكنك استخدام رموز الاستبدال من قسم إعادة الكتابة في هذا الفئة

en: Customize label HTML
ar: تخصيص تسمية HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
ar: تخصيص غلاف الحقل والتسمية بلغة HTML‏

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ar: اختر عنصر HTML ليغلف هذا الحقل والتسمية معًا، مثل H1، H2، إلخ. قد لا يُستخدم هذا الخيار إذا لم يتم عرض الحقل والتسمية معاً، كما هو الحال في الجداول.

en: Remove whitespace
ar: إزالة المسافات البيضاء

en: Hide rewriting if empty
ar: إخفاء إعادة الكتابة إذا كان فارغًا

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ar: عدم عرض المحتوى المعاد كتابته إذا كان هذا الحقل فارغًا.

en: Thousands marker
ar: فاصل الآلاف

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ar: إظهار هذا الفلتر للزوار، للسماح لهم بتغييره

en: Representative sort order
ar: نمط الترتيب التمثيلي

en: Subquery namespace
ar: نطاق تسمية الاستعلام الفرعي

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ar: متقدم. أدخل نطاق تسمية للاستعلام الفرعي المستخدم بواسطة هذه العلاقة.

en: Representative view
ar: العرض التمثيلي

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ar: متقدم. استخدم عرضاً آخر لتوليد الاستعلام الفرعي الخاص بهذه العلاقة. يتيح لك هذا استخدام الفلترة وأكثر من معيار فرز واحد. إذا اخترت عرضاً هنا، فسيتم تجاهل خيارات الفرز المذكورة أعلاه. يجب أن يحتوي العرض المختار على المعرف (ID) الخاص بقاعدته كحقل وحيد، ويجب أن يتضمن نوعاً من الترتيب.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ar: سيقوم بإعادة توليد الاستعلام الفرعي لهذه العلاقة في كل مرة يتم فيها تشغيل العرض، بدلاً من توليده فقط عند حفظ هذه الخيارات. استخدمه للاختبار إذا كنت تقوم بإجراء تغييرات في مكان آخر. تحذير: يؤدي إلى إضعاف الأداء بشكل خطير.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ar: إظهار معيار الفرز هذا للزوار، للسماح لهم بتغييره

en: This display is disabled.
ar: هذا العرض مُعطل

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ar: خطأ: يشير العرض @display إلى ملحق باسم '@plugin'، ولكن هذا الملحق غير متوفر.

en: Aggregation settings
ar: إعدادات التجميع

en: Display extenders
ar: عرض الممدِّدات

en: Select extensions of the views interface.
ar: تحديد الملحقات الخاصة بواجهة العرض

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ar: "لقد قمت بضبط عرض %display بمسار هو عبارة عن اسم مستعار (Alias) أيضاً. قد يؤدي هذا إلى تأثيرات غير مرغوب فيها، لذا فمن الأفضل استخدام مسار داخلي.

en: Configure aggregation settings for @type %item
ar: ضبط إعدادات التجميع لـ @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
ar: اختر دالة التجميع لاستخدامها في هذا الحقل.

en: Empty display extender
ar: ممدِّد عرض فارغ

en: Raw value from URL
ar: القيمة الأصلية من رابط URL

en: Apply (all displays)
ar: تطبيق (كل العروض)

en: Apply (this display)
ar: تطبيق (هذا العرض)

en: Appears in: @bundles.
ar: يظهر في: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
ar: هذا اسم مستعار لـ @group: @field.

en: @group (historical data): @field
ar: @group (بيانات تاريخيّة): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
ar: دلتا - يظهر في: @bundles.

en: User who uploaded
ar: المستخدم الذي قام بالتحميل

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ar: مصطلح التصنيف المختار من أداة الإتمام التلقائي أو التحديد التلقائي.

en: Representative node
ar: عقدة تمثيلية

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ar: الحصول على عقدة تمثيلية لكل مصطلح، وفقًا لمعيار فرز مختار.

en: Content with term
ar: محتوى مع مصطلح

en: Relate all content tagged with a term.
ar: ربط كافة المحتويات الموسومة بمصطلح

en: Has taxonomy term ID
ar: يحتوي على معرف مصطلح تصنيف

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ar: عرض المحتوى إذا كان فيه مصطلحات التصنيف المحدّدة.

en: Has taxonomy term
ar: يحتوي على مصطلح تصنيف

en: Taxonomy terms on node
ar: مصطلحات التصنيف على العقدة

en: All taxonomy terms
ar: جميع مصطلحات التصنيف

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ar: عرض المحتوى إذا كان يحتوي على مصطلحات التصنيف المحددة، أو العناصر التابعة للمصطلحات المحددة. نظرًا للتعقيد الإضافي، فإن هذا يحتوي على خيارات أقل من النسخ بدون عمق.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ar: يحتوي على معرف مصطلح تصنيف (مع العمق)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ar: يحتوي على مصطلح تصنيف (مع العمق)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ar: يحتوي على معدل عمق لمعرف مصطلح التصنيف

en: @entity using @field
ar: @entity يستخدم @field

en: Taxonomy term ID from URL
ar: معرّف مصطلح تصنيف من عنوان URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ar: الحصول على عقدة تمثيلية واحدة لكل مستخدم، وفقًا لمعيار ترتيب مختار.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ar: تحميل الفلتر الافتراضي من صفحة العقدة، وهذا مفيد لكتل التصنيفات ذات الصلة.

en: Path component
ar: مكونات المسار

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ar: يبدأ الترقيم من 1، على سبيل المثال في الصفحة admin/structure/types يكون الجزء الثالث للمسار هو types.

en: Use aggregation
ar: استخدام التجميع

en: Display title may not be empty.
ar: لا يجوز أن يكون عنوان العرض فارغًا

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ar: عندما تكون قيمة الفلتر <em>NOT</em> غير متوفرة

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ar: عندما تكون قيمة الفلتر <em>IS</em> متوفرة أو تم تقديم قيمة افتراضية

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ar: طريقة العرض هذه لا تملك مصدرًا للفلاتر السياقية، لذا لن تتوفر أي قيمة للفلتر السياقي إلا إذا قمت باختيار 'تقديم قيمة افتراضية'

en: Query Comment
ar: التعليق على الاستعلام

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ar: إذا تم ضبطه، فسيتم إدراج هذا التعليق داخل الاستعلام وإرساله إلى خادم SQL. يمكن أن يكون هذا مفيدًا لعمليات تسجيل السجلات (Logging) أو تصحيح الأخطاء (Debugging)

en: Count DISTINCT
ar: عدّ العناصر الفريدة (DISTINCT)

en: Provide default field wrapper elements
ar: تقديم عناصر تغليف الحقل الافتراضية

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ar: سيتم عرض الحقول المضمنة (Inline fields) بجانب بعضها البعض بدلاً من ظهورها متتالية (واحد تلو الآخر). لاحظ أن بعض الحقول ستتجاهل هذا الإعداد إذا كانت عناصر تابعة للصندوق (Block elements)، وتحديداً حقول المتن (Body) والنصوص الأخرى المنسقة بتنسيق HTML.

en: Show the empty text in the table
ar: إظهار النص الفارغ في الجدول

en: The block could not be saved.
ar: تعذر حفظ إعدادات الصندوق

en: Datetime
ar: التاريخ والوقت

en: Language (fr, en, ...)
ar: اللغة

en: Link attributes
ar: خصائص الرابط

en: Max age
ar: أقصى عمر تخزين

en: Layout ID
ar: مُعرّف النَسق

en: Last Cron Run
ar: آخر تشغيل كرون

en: The user ID.
ar: معرّف ID المستخدم

en: Latest revision
ar: أحدث نسخة

en: Responsive image
ar: صورة متوافقة مع الأحجام

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ar: الحقل الذي سيتم استخدامه كعنوان لعنصر RSS لكل صف

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ar: الحقل الذي سيتم استخدامه كوصف لعنصر RSS لكل صف

en: Creator field
ar: حقل المنشِئ

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ar: الحقل الذي سيتم استخدامه كمنشئ لعنصر RSS لكل صف

en: Publication date field
ar: حقل تاريخ النشر

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ar: ملحق نمط الصف (Row style plugin) يتطلب تحديد حقول العرض التي سيتم استخدامها لعناصر الـ RSS.

en: Unique watchdog event ID.
ar: المعرّف الفريد لحدث سجل النظام

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ar: مستوى حدّية الحدث؛ يتراوح من 0 (طوارئ - Emergency) إلى 7 (تصحيح أخطاء - Debug)

en: Logo image
ar: صورة الشعار

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Réunion
ar: ريونيون

en: Sint Maarten
ar: سينت مارتن

en: Manage view modes
ar: إدارة أنماط العرض

en: The layout has been saved.
ar: تم حفظ النَسق.

en: JavaScript settings
ar: إعدادات JavaScript

en: Entity Reference
ar: مرجع الكيان

en: An autocomplete text field.
ar: حقل نص إكمال تلقائي.

en: Display the label of the referenced entities.
ar: عرض التسمية للكيانات المشار إليها

en: Rendered entity
ar: الكيان المعروض

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Link to the referenced entity
ar: الرابط إلى الكيان المشار إليه

en: Rendered as @mode
ar: يقدم كـ  @mode

en: Language types
ar: أنواع اللغة

en: Add view mode
ar: اضافة وضع العرض

en: Edit view mode
ar: تعديل وضع العرض

en: Filter HTML
ar: فلترة HTML

en: Configuration Manager
ar: مسيّر الإعدادات

en: The text of the link.
ar: نص الرابط

en: Revision log
ar: سجل المراجعات

en: Default date
ar: تاريخ افتراضي

en: Default end date
ar: نهاية التاريخ الافتراضية

en: Time increments
ar: تزايدات الوقت

en: 10 minute
ar: 10 دقائق

en: 30 minute
ar: 30 دقيقة

en: Date value
ar: قيمة التاريخ

en: Text of the auto-reply message.
ar: نص رسالة الرد التلقائي.

en: Entity reference
ar: مرجع الكيان

en: @name field is required.
ar: حقل "@name" مطلوب.

en: Fields pending deletion
ar: الحقول بإنتظار الحذف

en: Section @section
ar: القسم @section

en: No translatable fields
ar: لا يوجد حقول قابلة للترجمة

en: Translations of %label
ar: ترجمات لـ %label

en: This translation is published
ar: تم نشر هذه الترجمة

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ar: تأكيد متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من %label؟

en: Shown
ar: ظاهر

en: Translate any entity
ar: ترجمة أي كيان

en: Hide empty columns
ar: إخفاء الأعمدة الفارغة

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ar: معرف العقدة (NID) للعقدة التي قام المستخدم بإنشائها أو التعليق عليها. يجب استخدام (معطيات - Argument) أو فلتر بناءً على معرف المستخدم (UID)، وإلا ستحصل على نتائج مضللة عند استخدام هذا الحقل.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
ar: معرف المستخدم (UID) للمستخدم الذي تفاعل مع العقدة (سواء بإنشائها أو التعليق عليها)

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة أو آخر تعليق عليها.  يجب استخدام (معطيات - Argument) أو فلتر بناءً على معرف المستخدم (UID)، وإلا ستحصل على نتائج مضللة عند استخدام هذا الحقل.

en: Database settings
ar: اعدادات قاعدة البيانات

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: Autocomplete (Tags style)
ar: الإكمال التلقائي (نمط الوسوم)

en: Mail system
ar: نظام البريد

en: Hide empty column
ar: إخفاء العمود الفارغ

en: Restrict images to this site
ar: اقتصار الصور على هذا الموقع

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
ar: يمنع استخدام مصادر وسم &lt;img&gt;  غير المستضافة على هذا الموقع عن طريق استبدالها بصورة بديلة (Placeholder).

en: Maximum dimensions
ar: أقصى بعد

en: Fallback image style
ar: نمط الصورة الاحتياطية

en: Wide
ar: واسع

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ar: المعامل غير صالح في الفلتر: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
ar: لم يتم العثور على قيم صالحة في الفلتر: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ar: القيمة @value ليست مصفوفة للمعامل @operator في الفلتر: @filter.

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ar: إذا لم يتم تفعيل هذا الخيار، فإن الحقول التي لم يتم إعدادها لتخصيص عناصر الـ HTML الخاصة بها لن تحصل على أي أغلفة (Wrappers) على الإطلاق للحقل، أو التسمية (Label)، أو الغلاف المشترك لهما. يمكنك استخدام هذا لتقليل كمية الأكواد (Markup) التي يوفرها العرض افتراضيًا بشكل سريع، ولكن على حساب زيادة صعوبة تطبيق تنسيقات CSS.

en: banned IP addresses
ar: عناوين IP المحظورة

en: The IP address %ip has been banned.
ar: تم حظر عنوان IP: (%ip)

en: The field name.
ar: اسم الحقل.

en: Validate options
ar: التحقق من صحة الخيارات

en: Whether the user is active or blocked.
ar: ما إذا كان المستخدم نشطًا أو محظورًا.

en: Views query
ar: استعلام العرض

en: Language direction
ar: اتجاه اللغة

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ar: يتكلف كرون بإنجاز المهمات الدورية كالتحقق من وجود تحديثات وفهرسة المحتوى من أجل البحث.

en: User name and password
ar: اسم المستخدم و كلمة المرور

en: User module account form elements.
ar: عناصر استمارة الحساب لوحدة المستخدم.

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: View modes
ar: أنماط العرض

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ar: مسار دروبال أو رابط URL خارجي سيشير إليه رابط 'المزيد'. لاحظ أن هذا سيقوم بتجاوز (Override) إعداد عرض الرابط المذكور أعلاه.

en: Resource type
ar: نوع المورد

en: <em>Alt</em> field required
ar: حقل <em>النص البديل</em> مطلوب

en: <em>Title</em> field required
ar: حقل <em>العنوان</em> مطلوب

en: Link to entity
ar: الرابط إلى الكيان

en: Bypass access checks
ar: تجاوز فحوصات الوصول

en: Media type
ar: نوع الوسائط

en: View: @view - Display: @display
ar: الرؤية: @view - العرض: @display

en: Transform the case
ar: تحويل حالة الأحرف

en: Representative sort criteria
ar: معايير الترتيب التمثيلية

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ar: يتم تطبيق معايير الفرز على البيانات القادمة بواسطة 'العلاقة' لتحديد كيفية الحصول على عنصر مُمثّل (Representative item) لكل صف. على سبيل المثال، لعرض أحدث عقدة لكل مستخدم، اختر 'المحتوى: تاريخ التحديث' (Content: Updated date).

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ar: الترتيب الذي سيتم استخدامه لمعايير الفرز المحددة أعلاه.

en: Revert to default
ar: العودة إلى الافتراضي

en: No fields have been used in views yet.
ar: لم يتم استخدام أية حقول في هذا العرض بعد.

en: Provide a simple link to approve the comment.
ar: توفير رابط بسيط لاعتماد التعليق.

en: Author uid
ar: معرّف المستخدم (uid) للكاتب

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ar: ربط كل كيان @entity بحقل @field تم تعيينه للملف.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ar: ربط كل @entity بـ @field معين إلى الصورة.

en: The tid of a taxonomy term.
ar: معرف tid لمصطلح تصنيف.

en: The user permissions.
ar: صلاحيّات المستخدم.

en: First and last only
ar: الأول والأخير فقط.

en: Multiple-value handling
ar: معالجة القيم المتعددة

en: Filter to items that share all terms
ar: التصفية حسب العناصر التي تشترك في جميع المصطلحات

en: Filter to items that share any term
ar: التصفية حسب العناصر التي تشترك في جميع المصطلحات

en: Use a pager
ar: استخدام ترقيم الصفحات

en: Logo path
ar: مسار الشعار

en: Responsive
ar: متوافق مع الأحجام

en: View own unpublished media
ar: عرض الوسائط غير المنشورة الخاصة بالمستخدم

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Tokens related to views.
ar: الرموز المتعلقة بالرؤى.

en: The description of the view.
ar: وصف الرؤية.

en: The title of current display of the view.
ar: عنوان العرض الحالي للرؤية.

en: The URL of the view.
ar: العنوان URL للرؤية.

en: -Select-
ar: -اختر-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ar: النص الذي سيتم وضعه كـ 'عنوان'، والذي تعرضه معظم المتصفحات كـ 'تلميح' (Tooltip) عند تمرير المؤشر فوق الرابط.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ar: قم بتفعيل هذا الخيار لإخفاء هذا الحقل إذا كان فارغًا. لاحظ أن تسمية الحقل أو المخرجات المعاد كتابتها قد تظل ظاهرة. لإخفاء العناوين، تحقق من إعدادات النمط أو نمط الصف للحقول الفارغة. لإخفاء المحتوى المعاد كتابته، تحقق من مربع اختيار 'إخفاء إعادة الكتابة إذا كان فارغًا' (Hide rewriting if empty).

en: Apostrophe
ar: الفاصلة العليا

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ar: التاريخ بتنسيق CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ar: التاريخ بتنسيق YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
ar: التاريخ بتنسيق YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ar: التاريخ بتنسيق MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ar: التاريخ بتنسيق DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ar: التاريخ بتنسيق  WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ar: إذا كنت تحتاج إلى حقول أكثر من uid، أضف العلاقة مع الكاتب في التعليقات.

en: Last comment uid
ar: uid لآخر تعليق

en: Convert spaces in term names to hyphens
ar: تحويل المسافات في أسماء المصطلحات إلى شرطات

en: Use rendered output to group rows
ar: استخدام المخرجات النهائية لتجميع الصفوف

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ar: عند التفعيل، يتم استخدام المخرجات النهائية لحقل التجميع لتجميع الصفوف.

en: @label has been removed.
ar: تم إزالة التسمية @label

en: Block count
ar: كتلة العد

en: Limit to vocabulary
ar: التقييد بمصطلحات المعجم

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ar: يمكنك استخدام أكواد HTML في هذا الحقل. الرموز البرمجية (Tokens) التالية مدعومة:

en: Result summary
ar: ملخص النتائج

en: Shows result summary, for example the items per page.
ar: عرض ملخص النتائج، على سبيل المثال المصطلحات لكل صفحة.

en: Use site default RSS settings
ar: استخدام إعدادات RSS الافتراضية للموقع

en: Display list value as human readable
ar: عرض قيمة القائمة كـ نص مقروء للبشر

en: Displays the link in contextual links
ar: عرض الرابط في الروابط السياقية

en: Grouping field Nr.@number
ar: حقل التجميع رقم: @number

en: Original language
ar: اللغة الأصلية

en: Response status code
ar: رمز حالة الاستجابة

en: Callback function
ar: دالة الاستدعاء

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ar: بحثك يحتوي على العدد من تعابير AND/OR. فقط أول @count مصطلحات تم ادامجهم في هذا البحث.

en: Other…
ar: أخرى…

en: The selected selection handler is broken.
ar: معالج التحديد المحدد معطل.

en: Performance settings
ar: إعدادات الأداء

en: Hide description
ar: إخفاء الوصف

en: Display field as machine name.
ar: عرض الحقل بالاسم البرمجي

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ar: تقديم عرض يمكن أن يضَمَّن بواسطة (views api).

en: Only has the 'authenticated user' role
ar: لديه دور "مستخدم مخوّل" فقط

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ar: يمتلك أدواراً إضافية إلى جانب دور 'المستخدم الموثق'

en: Remove tags from rendered output
ar: إزالة الوسوم من المخرجات المعروضة

en: Fields to be included as contextual links.
ar: الحقول المراد تضمينها كروابط سياقية.

en: Include destination
ar: تتضمن الوجهة

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ar: قم بتضمين وسيط "الوجهة" في الرابط لإرجاع المستخدم إلى العرض الأصلي عند إكمال الإجراء السياقي.

en: Contextual Links
ar: روابط سياقيّة

en: Display fields in a contextual links menu.
ar: عرض الحقول في قائمة الروابط السياقية.

en: Upload directory
ar: تحميل الدليل

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
ar: تعذر حفظ الملف %file لأن عملية التحميل لم تكتمل

en: Last page
ar: الصفحة الأخيرة

en: Authentication provider
ar: مزود المصادقة

en: Maximum attempts
ar: الحد الأقصى للمحاولات

en: Allowed values function
ar: دالة القيم المسموح بها

en: Select media
ar: اختر الوسائط

en: Remove media
ar: إزالة الوسائط

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: Date/time format
ar: صيغة التاريخ/الوقت

en: Enable translation
ar: تفعيل الترجمة

en: Drupal Version
ar: نسخة دروبال

en: Default translation
ar: الترجمة الافتراضية

en: Powered by
ar: يعمل بواسطة

en: This field supports tokens.
ar: يدعم هذا الحقل الرموز (Tokens).

en: Search score
ar: درجة البحث

en: Add transition
ar: إضافة انتقال

en: Export options
ar: خيارات التصدير

en: No content selected.
ar: لم يتم اختيار أي محتوى.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء آليا يحتوي على أحرف وأرقام وشرطات سفلية.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ar: إذا لم يتم رفع أية صورة، سيتم إظهار هذه الصورة عند العرض وستحل محل الصورة الافتراضية لهذا الحقل.

en: No blocked IP addresses available.
ar: لا توجد عناوين IP محظورة.

en: Provider URL
ar: رابط المزود

en: The menu name. Primary key.
ar: اسم القائمة. المفتاح الأساسي.

en: The human-readable name of the menu.
ar: اسم القائمة المقروء للمستخدم.

en: A description of the menu
ar: وصف القائمة

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
ar: اسم القائمة. جميع الروابط التي تحمل نفس اسم القائمة (مثل 'navigation') هي جزء من نفس القائمة.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
ar: معرّف رابط قائمة التنقل (mlid) هو الرقم الذى يعتبر المعرف الأساسي.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
ar: معرّف الرابط الأصل (plid) هو mlid الرابط الأعلى في التسلسل الهرمي، أو صفر إذا كان الرابط في المستوى الأعلى من قائمته.

en: The Drupal path or external path this link points to.
ar: مسار دروبال أو المسار الخارجي الذي يشير إليه هذا الرابط.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
ar: بالنسبة للروابط المقابلة لمسار دروبال (external = 0)، يربط هذا الحقل الرابطَ بـ {menu_router}.path لإجراء عمليات الربط (Joins).

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
ar: النص المعروض للرابط، والذي قد يتم تعديله عبر استدعاء عنوان مخزَّن في {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
ar: اسم الوحدة (Module) الذي قام بإنشاء هذا الرابط.

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
ar: علامة تشير إلى ما إذا كان الرابط يشير إلى عنوان URL كامل يبدأ ببروتوكول مثل http:// (1 = خارجي، 0 = داخلي).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
ar: علامة تشير إلى ما إذا كانت هناك روابط تعتمد هذا الرابط أصلاً لها (1 = توجد روابط فرعية، 0 = لا توجد روابط فرعية).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
ar: علامة تحدد ما إذا كان يجب عرض هذا الرابط موسَّعاً في القوائم — الروابط الموسَّعة تُظهر روابطها الفرعية دائماً، بدلاً من إظهارها فقط عندما يكون الرابط في المسار النشط (1 = موسَّع، 0 = غير موسَّع).

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
ar: وزن الرابط بين الروابط الموجودة في قائمة التنقل نفسها وفي نفس العمق.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
ar: العمق بالنسبة للمستوى الأعلى. الرابط الذي قيمة plid فيه تساوي 0 سيكون عمقه 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
ar: علامة تشير إلى أن المستخدم أنشأ هذا الرابط أو عدَّله يدوياً (1 = مخصَّص، 0 = غير مخصَّص).

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ar: الـ mlid الثالث في المسار الفعلي (Materialized path). انظر p1

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ar: الـ mlid الرابع في المسار الفعلي (Materialized path). انظر p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ar: الـ mlid الخامس في المسار الفعلي (Materialized path). انظر p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السادس في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السابع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة الثامن في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة التاسع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
ar: علامة تشير إلى أن هذا الرابط تم إنشاؤه أثناء الترقية من دروبال 5.

en: Primary menu
ar: القائمة الأساسية

en: blocks
ar: صناديق

en: Bulk operation
ar: عملية بالجملة

en: View used to select the entities
ar: العرض المستخدم لاختيار الكيانات

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ar: اختر (العرض - View) و(طريقة العرض - Display) اللذين يقومان بتحديد الكيانات التي يمكن الإشارة إليها. فقط طرق العرض من نوع 'Entity Reference' هي المؤهلة للاستخدام.

en: Views: Filter by an entity reference view
ar: العروض: التصفية من خلال عرض entity reference

en: Entity Reference Source
ar: مصدر مرجع الكيان

en: Entity Reference list
ar: قائمة مراجع الكيان

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
ar: يستخدم العرض "@display" الحقل %field كحقل بحث، لكن الحقل لم يعد موجوداً. راجع إعدادات تنسيق قائمة مرجع الكيان.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
ar: <strong>ملاحظة:</strong> في عروض "مرجع الكيان"، ستُعرض جميع الحقول بشكل مضمَّن ما لم يتم تحديد حقول مضمَّنة بشكل صريح هنا.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ar: حدِّد الحقل أو الحقول التي سيتم البحث فيها عند استخدام أداة الإكمال التلقائي.

en: Comment Statistics
ar: إحصائيات التعليقات

en: Manage permissions
ar: إدارة الصلاحيات

en: Loading…
ar: جاري التحميل...

en: Resource title
ar: عنوان المصدر

en: Translation for @language
ar: الترجمة لـ @language

en: Use site name
ar: استخدام اسم الموقع

en: Use site slogan
ar: استخدام الشعار النصي للموقع

en: File status
ar: حالة الملف

en: Reduce
ar: تقليل

en: Easy
ar: سهل

en: Breakpoint
ar: نقطة توقف

en: Displaying @start - @end of @total
ar: عرض @start - @end من @total

en: Needs to be updated
ar: بحاجة إلى التحديث

en: Does not need to be updated
ar: لا يحتاج إلى التحديث

en: Edit comment @subject
ar: تحرير التعليق @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
ar: تم نشر هذه الترجمة فقط. يجب نشر ترجمة أخرى واحدة على الأقل لإلغاء نشر هذه الترجمة.

en: Time interval
ar: الفترة الزمنيّة

en: Used in views
ar: مستعمل في الرؤى

en: Views plugins
ar: ملحقات العروض (views plugins)

en: Overview of plugins used in all views.
ar: نظرة عامة على الملحقات (plugins) المستخدمة في جميع طرق العرض.

en: Display "Access Denied"
ar: عرض "الوصول ممنوع"

en: Timezone to be used for date output.
ar: المنطقة الزمنية التي سيتم استخدامها لمخرجات التاريخ

en: - Default site/user timezone -
ar: - الموقع الافتراضي/ المنطقة الزمنية للمستخدم -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ar: تسمح المرشحات المجمعة بالاختيار من بين أزواج (المعامل|القيمة) المحددة مسبقاً.

en: Filter type to expose
ar: نوع عامل التصفية المراد إظهاره

en: Single filter
ar: عامل تصفية واحد

en: Grouped filters
ar: عوامل تصفية مجمّعة

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ar: تذكر الاختيارات الظاهرة فقط للأدوار المحددة. إذا لم يتم تحديد أي أدوار، فلن يتم تخزين البيانات الظاهرة أبداً.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ar: اختر نوع أداة التحكم التي ستُستخدم لعرض مجموعة عوامل التصفية

en: grouped
ar: مُجمَّع

en: Choose fields to combine for filtering
ar: اختر الحقول المراد دمجها للتصفية

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
ar: هذه التصفية لا تعمل مع معالجات الحقول الخاصة جدًا

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ar: يجب إضافة عدد من الحقول لتفعيل عوامل التصفية هذه.

en: @entity types
ar: أنواع @entity

en: There is no lock on view %name to break.
ar: لا يوجد قفل على العرض المسمى %name لكسره.

en: There are no enabled views.
ar: لا توجد عروض مفعلة

en: Display fields as RSS items.
ar: عرض الحقول كعناصر RSS.

en: - No value -
ar: - لا توجد قيمة -

en: Provide a simple link to the revision.
ar: توفير رابط للمراجعة.

en: The ID of the entity that is related to the file.
ar: معرف الكيان المرتبط بالملف.

en: The raw numeric user ID.
ar: معرف المستخدم الرقمي الأصلي

en: Unfiltered text
ar: نص غير مرشح

en: Combine fields filter
ar: عامل تصفية دمج الحقول

en: Column used for click sorting
ar: العمود المستخدم للترتيب عند النقر

en: Use path alias instead of internal path.
ar: استخدم الاسم المستعار للمسار (Path alias) بدلاً من المسار الداخلي.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ar: المدة الزمنية بالثواني التي يجب خلالها تخزين نتائج الاستعلام الأصلية في الذاكرة المؤقتة (Cache).

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ar: المدة الزمنية بالثواني التي يجب خلالها تخزين مخرجات HTML في الذاكرة المؤقتة (Cache).

en: Custom time values must be numeric.
ar: يجب أن تكون قيم الوقت المخصصة (Custom time values) أرقاماً فقط.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ar: قم بتغيير ما إذا كان سيتم عرض الروابط السياقية لهذا العرض أم لا.

en: Display 'more' link only if there is more content
ar: عرض رابط 'المزيد' فقط في حال وجود محتوى إضافي.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ar: تستلزم عوامل التصفية الظاهرة في عروض الكتل تفعيل خيار "استخدام AJAX" لكي تعمل بشكل صحيح.

en: Number of pager links visible
ar: عدد روابط نظام الترقيم المرئية

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ar: تحديد عدد روابط الصفحات التي سيتم عرضها في نظام الترقيم.

en: Query Tags
ar: وسوم الاستعلام

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ar: إذا تم ضبطها، فسيتم إلحاق هذه الوسوم بالاستعلام، ويمكن استخدامها لتحديد الاستعلام داخل الوحدة (Module). يمكن الاستفادة من هذا الخيار عند تعديل الاستعلامات.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ar: يجب أن تحتوي وسوم الاستعلام فقط على أحرف أبجدية صغيرة وشرطات سفلية.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ar: الحقل الذي سيتم استخدامه كـ pubDate لعنصر الـ RSS لكل صف. يجب أن يكون بصيغة RFC 2822.

en: GUID settings
ar: إعدادات المعرّف الفريد (GUID)

en: GUID field
ar: حقل المعرّف الفريد (GUID)

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ar: المعرّف الفريد عالمياً لعنصر الـ RSS.

en: GUID is permalink
ar: معرّف GUID هو رابط دائم

en: Add views row classes
ar: إضافة فئات (classes) الصفوف للعروض

en: Force using fields
ar: فرض استخدام الحقول

en: File storage
ar: تخزين الملف

en: Enter 0 for no limit.
ar: أدخل 0 لعدم تعيين حد.

en: Entity label
ar: عنوان الوحدة

en: The @type %title has been deleted.
ar: تم حذف @type %title.

en: The URL %url is not valid.
ar: عنوان الـURL %url غير صالح.

en: Layout options
ar: خيارات النَسق

en: All messages, with backtrace information
ar: جميع الرسائل، مع معلومات تتبع الأخطاء

en: The views entity selection mode requires a view.
ar: وضع اختيار كيان العروض يتطلب وجود العرض.

en: Revision user
ar: مستخدم المراجعة

en: Unknown (@langcode)
ar: غير معروف (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ar: تعذر حفظ الملف %file لأنه يتجاوز %maxsize، الحجم الأقصى المسموح به للملفات المرفوعة.

en: %name field is not in the right format.
ar: الحقل %name ليس على الشكل الصحيح.

en: %name is not a valid number.
ar: %name رقم غير صحيح.

en: %name must be a valid color.
ar: يجب أن يكون %name لونا صالحا.

en: Theme hook %hook not found.
ar: مربط الحلة %hook غير موجود.

en: …
ar: ...

en: Boolean value
ar: قيمة منطقية

en: The referenced entity
ar: مرجع الكيان

en: Integer value
ar: قيمة عدد صحيح

en: Language object
ar: كائن اللغة

en: Text value
ar: قيمة نصية

en: Show all columns
ar: عرض كل الأعمدة

en: List additional actions
ar: عرض إجراءات إضافية

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
ar: عنوان خاص لهذا الأمر المتقدم، سيظهر هذا العنوان في واجهة الوحدات التي تتضمن أوامر.

en: This IP address is already banned.
ar: عنوان IP هذا محظور بالفعل

en: You may not ban your own IP address.
ar: لا يمكنك حظر عنوان IP الخاص بك.

en: Banning IP addresses
ar: حظر عناوين IP

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
ar: عناوين الـ IP المدرجة هنا محظورة من موقعك. العناوين المحظورة ممنوعة تماماً من الوصول إلى الموقع، ويظهر بدلًا من ذلك رسالة قصيرة تشرح الوضع الحالي.

en: Ban IP addresses
ar: حظر عناوين IP

en: IP address bans
ar: يحظر عنوان IP

en: Language type
ar: نوع اللغة

en: No book content available.
ar: لا يوجد أي محتوى في كتاب.

en: Database Logging
ar: تسجيل قاعدة البيانات DbLog

en: Trim link text length
ar: طول نص الرابط المسموح

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ar: الترك فارغًا للسماح بطول غير محدودة لنصوص الروابط.

en: URL only
ar: رابط URL فقط

en: Show URL as plain text
ar: عرض رابط URL كنص

en: Add rel="nofollow" to links
ar: إضافة وسم rel="nofollow" إلى الروابط

en: Link text trimmed to @limit characters
ar: تم تحديد طول عنوان الرابط إلى @limit من الأحرف.

en: Link text not trimmed
ar: لم يتم تقليص نص الرابط

en: Show URL only as plain-text
ar: إظهار الرابط "URL" كنص فقط

en: Show URL only
ar: إظهار الرابط "URL" فقط

en: Add rel="@rel"
ar: إضافة وسم rel="@rel"

en: Thin space
ar: فضاء ضيق

en: Processed text
ar: النص المعالج

en: Re-use existing field: you need to provide a label.
ar: استخدام حقل موجود : يجب أن تضع عنوان

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
ar: لم يتم حذف الملف المؤقت '%path' أثناء عملية جمع القمامة (Garbage Collection) لأنه قيد الاستخدام من قبل الوحدات التالية: %modules.

en: Edit style %name
ar: تعديل نمط %name

en: Error generating image, missing source file.
ar: حدث خطأ أثناء توليد الصورة، ملف المصدر مفقود

en: Set @title as default
ar: تعيين @title كإعداد افتراضي

en: Custom language...
ar: لغة مخصصة...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
ar: قم بتعبئة تفاصيل اللغة ثم احفظها بالضغط على زر إضافة لغة مخصصة
     <em>Add custom language</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
ar: اللغة %language (%langcode)  موجودة بالفعل.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
ar: استخدم زر <em>إضافة لغة</em> لحفظ لغة محددة مسبقاً.

en: The language %language has been created and can now be used.
ar: تم إضافة اللغة %language ، ويمكن الآن استخدامها.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
ar: تم إزالة اللغة %language (%langcode) .

en: Path prefix configuration
ar: ضبط بادئة المسار (Path prefix)

en: Domain configuration
ar: ضبط النطاق (Domain)

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
ar: بادئة المسار الخاصة باللغة %language (%langcode) (اللغة الافتراضية)

en: %language (%langcode) path prefix
ar: بادئة المسار الخاصة باللغة %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
ar: النطاق الخاص باللغة %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
ar: لا يجوز أن تحتوي البادئة على شرطة مائلة(/).

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
ar: البادئة %value للغة %language غير فريدة.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
ar: يجب أن يكون النطاق الخاص باللغة %language وقيمته %value، فريدًا.

en: Existing languages
ar: اللغات الحالية

en: Add a new mapping
ar: إضافة ربط جديد

en: Browser language code
ar: كود لغة المتصفح

en: Browser language codes must be unique.
ar: يجب أن يكون كود لغة المتصفح فريدًا.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
ar: يسمح لكود لغة المتصفح أن يحتوي على أحرف صغيرة وشرطات (-) فقط.

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بحذف %browser_langcode؟

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
ar: أضف لغة ليتم دعمها في موقعك. إذا كانت اللغة المطلوبة غير متوفرة، اختر لغة مخصصة... (Custom language...) في نهاية القائمة وقم بتوفير كود اللغة والتفاصيل الأخرى يدوياً.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
ar: اللغة من خلال رابط URL (بادئة المسار أو النطاق)

en: Language from a request/session parameter.
ar: اللغة من معامل الطلب/الجلسة Request/Session

en: Language from the browser's language settings.
ar: اللغة من إعدادات لغة المتصفح.

en: Account administration pages
ar: صفحات إدارة الحساب

en: Account administration pages language setting.
ar: إعداد لغة صفحات إدارة الحساب.

en: The %language (%langcode) language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language (%langcode).

en: The %language (%langcode) language has been updated.
ar: تم تحديث اللغة %language (%langcode).

en: Browser language detection configuration
ar: إعدادات الكشف عن لغة المتصفح

en: A Gettext Portable Object file.
ar: ملف Gettext Portable Object.

en: Treat imported strings as custom translations
ar: التعامل مع النصوص المستوردة كترجمات مخصصة

en: Overwrite non-customized translations
ar: الكتابة فوق الترجمات غير المخصصة

en: Overwrite existing customized translations
ar: الكتابة فوق الترجمات المخصصة الموجودة

en: No language available. The export will only contain source strings.
ar: لا توجد لغة متاحة. سيحتوي التصدير على النصوص الأصلية فقط.

en: Source text only, no translations
ar: نص المصدر فقط. بدون إظهار الترجمات.

en: Include non-customized translations
ar: تضمين الترجمات غير المخصصة

en: Include customized translations
ar: تضمين الترجمات المخصصة

en: Include untranslated text
ar: تضمين النصوص غير المترجمة

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
ar: يوجد @count من سلاسل HTML غير المسموح بها في الملفات: @files.

en: Translation type
ar: نوع الترجمة

en: Non-customized translation
ar: ترجمة غير مخصصة

en: Customized translation
ar: ترجمة مخصصة

en: The strings have been saved.
ar: تم حفظ النصوص.

en: In Context
ar: في السياق

en: Interface translation
ar: ترجمة الواجهة

en: not applicable
ar: لا يمكن تطبيقه

en: Enable interface translation to English
ar: تفعيل ترجمة الواجهة إلى اللغة الإنجليزية

en: Interface translations directory
ar: دليل ترجمات الواجهة

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
ar: تم إزالة ملف ترجمة JavaScript للغة %language لعدم وجود ترجمات حالياً لهذه اللغة.

en: User interface translation
ar: ترجمة واجهة المستخدم

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
ar: تم تخطي استيراد النص '%string' بسبب احتواءه على HTML غير مسموح به أو مشوه.

en: logged in users only
ar: المستخدون المسجلون فقط

en: Author's preferred language
ar: لغة المؤلف المفضلة

en: The language code of the language the node is written in.
ar: رمز لغة المحتوى (اللغة التي كُتبت بها العقدة).

en: Briefly describe the changes you have made.
ar: وصف التغييرات التي قمت بها بشكل موجز.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
ar: استخدم الأيقونة المصغرة المزودة بواسطة الحُلّة

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
ar: أمثلة: @implicit-public-file (للملفات في نظام الملفات العام)، أو @explicit-file، أو @local-file.

en: Message to display when in maintenance mode
ar: الرسالة المراد عرضها أثناء وضع الصيانة

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
ar: تتطلب هذا السمة وجود السمة الأساسية @base_theme ليعمل بشكل صحيح.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
ar: تتطلب هذا السمة وجود محرك السمات  @theme_engine ليعمل بشكل صحيح.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
ar: استخدم وضع الصيانة عند إجراء تحديثات كبيرة، لا سيما إذا كانت قد تؤثر على الزوار أو عملية التحديث. تشمل الأمثلة على ذلك: الترقية، واستيراد المحتوى أو تصديره، وتعديل القالب، وتعديل أنواع المحتوى، وإنشاء النسخ الاحتياطية.

en: A language object.
ar: لغة البرنامج .

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
ar: جميع العناصر مثل : العقد، والتعليقات، والمستخدمين.

en: An entity field referencing a language.
ar: حقل الكيان يشير إلى لغة.

en: An entity field containing an entity reference.
ar: حقل يحتوي على مرجع.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ar: المجلد %file غير محمي من التعديلات ويشكل خطراً أمنياً. يجب عليك تغيير صلاحيات المجلد لتصبح غير قابلة للكتابة (Non-writable).

en: Apply pending updates
ar: تطبيق التحديثات العالقة

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
ar: الترجمة غير مدعومة إذا كانت اللغة دائماً واحدة من: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
ar: فشل طلب HTTP إلى @url بالخطأ التالي: @error

en: Update Manager
ar: مسيّر التحديث

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
ar: اسم هذا الدور. مثال: "منسق"، "هيئة التحرير"، "مهندس الموقع".

en: User module 'member for' view element.
ar: عنصر عرض "عضو منذ" بوحدة المستخدم.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
ar: يفترض أيضا أن تكون اللغة الأساسية لمعلومات الملف الشخصي لهذا الحساب.

en: Administration pages language
ar: لغة صفحات الإدارة

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
ar: بناء موقع مخصص دون وظائف معدّة مسبقا. مناسب للمستخدمين المتقدمين.

en: Site's default language (@lang_name)
ar: اللغة الافتراضية للموقع (@lang_name)

en: Installation profile
ar: ملف تعريف التثبيت

en: Selected language
ar: اللغة المختارة

en: Expose sort order
ar: إظهار نمط الترتيب

en: Use a custom %field_name
ar: استخدام %field_name مخصص

en: Validation settings
ar: إعدادات التحقق

en: Language Code
ar: كود اللغة

en: @dir can not be opened
ar: لا يمكن فتح @dir

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
ar: يمكن تنظيم نقاط التحول (Breakpoints) في مجموعات. يجب على الوحدات والسمات استخدام المجموعات لفصل نقاط التحول المخصصة لأغراض مختلفة، مثل نقاط التحول الخاصة بتنسيقات الصفحة (Layouts) أو تلك الخاصة بأحجام الصور (Image Sizing).

en: Parent permalink
ar: الرابط الثابت للصفحة الأصل

en: Save and manage fields
ar: حفظ وتسيير الحقول

en: Image removed.
ar: تم إزالة الصورة

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
ar: تم إزالة الصورة لأسباب أمنية، يسمح بالصور من النطاق المحلي فقط.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
ar: يُسمح فقط باستخدام الصور المستضافة على هذا الموقع داخل أوسمة <img>.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة التحقق من تحديثات ترجمة الواجهة المتاحة.

en: Available translation updates
ar: تحديثات الترجمة المتوفرة

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
ar: احصل على تقرير حالة حول ترجمات الواجهة المتاحة للوحدات النمطية والسمات المثبتة.

en: Vocabulary language
ar: لغة المعجم

en: View profile
ar: عرض الصفحة الشخصية

en: User account actions
ar: إجراءات حساب المستخدم

en: The role machine-name of the role.
ar: الاسم البرمجي للدور

en: Base field
ar: الحقل الأساسي

en: The base field used for this view.
ar: الحقل الأساسي المستخدم لطريقة العرض هذه.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
ar: إجمالي عدد النتائج المسترجعة من طريقة العرض. سيتم استخدام طريقة العرض الحالية.

en: The number of items per page.
ar: عدد العناصر لكل صفحة

en: The current page of results the view is on.
ar: صفحة النتائج الحالية التي تقف عليها طريقة العرض.

en: The total page count.
ar: إجمالي عدد الصفحات

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
ar: تجاوز عنوان العرض الافتراضي لهذا العرض. هذا الأمر مفيد لإظهار عنوان بديل عندما يكون العرض فارغاً.

en: Overridden title
ar: عنوان تم تجاوزه

en: Manage customized lists of content.
ar: تسيير قوائم مخصصة للمحتوى.

en: Additional resources
ar: المصادر الإضافية

en: The translation authoring username %name does not exist.
ar: اسم مستخدم كاتب الترجمة %name غير موجود.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
ar: يجب عليك أن تحدد تاريخ تأليف صالح للترجمة

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
ar: تعذّر العثور على قاعدة البيانات %database. أفاد الخادم بالرسالة التالية عند محاولة إنشائها: %error.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد رفع المنع عن العنوان %ip؟

en: Import all
ar: استيراد الكل

en: Another request may be synchronizing configuration already.
ar: قد يكون هناك طلب آخر يقوم بالفعل بمزامنة الإعدادات.

en: The configuration was imported successfully.
ar: تم استيراد التكوين بنجاح.

en: Synchronize configuration
ar: مزامنة الضبط

en: Flag other translations as outdated
ar: ضع علامة على الترجمات الأخرى على أنها قديمة

en: Do not flag other translations as outdated
ar: عدم وسم الترجمات الأخرى كقديمة

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
ar: مثال: 'صورة الواجهة الرئيسية' أو 'صورة الكاتب'.

en: Breakpoint group
ar: مجموعة نقاط التوقف

en: Select an image style for this breakpoint.
ar: اختر نمط صورة لنقطة الارتكاز هذه.

en: Access @method on %label resource
ar: الوصول إلى @method في مورد %label

en: User-defined shortcuts
ar: اختصارات المعرفة من قبل المستخدم

en: Displayed as %date_format
ar: تُعرض بصيغة %date_format

en: opened
ar: تم فتحها

en: Enabling translation
ar: تفعيل الترجمة

en: Create %language translation of %title
ar: إنشاء ترجمة %language لـ %title

en: Source language: @language
ar: اللغة المصدر: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
ar: إذا أجريت تغييراً جوهرياً يستوجب تحديث الترجمات الأخرى، يمكنك وضع علامة "قديمة" على جميع ترجمات هذا المحتوى. لن يؤثر ذلك على أي خاصية أخرى من خصائصها، كحالة النشر.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
ar: عند تحديد هذا الخيار، ستصبح هذه الترجمة بحاجة إلى تحديث. قم بإلغاء التحديد عندما تصبح الترجمة محدثة مرة أخرى.

en: Source language set to: %language
ar: تم تعيين اللغة المصدر إلى: %language

en: This will delete all the translations of %label.
ar: سيؤدي هذا إلى حذف جميع ترجمات %label.

en: No path is set
ar: لم يتم تعيين أي مسار

en: View differences
ar: عرض الفروقات

en: Menu language
ar: لغة القائمة

en: Block types
ar: أنواع الصناديق

en: media item
ar: عنصر الوسائط

en: media items
ar: عناصر الوسائط

en: Client error
ar: خطأ من جانب العميل

en: No item selected.
ar: لم يتم اختيار إي عنصر.

en: Modified timestamp
ar: طابع التعديل الزمني

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
ar: تاكيد حذف @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
ar: @entity-type %label تم مسح ال.

en: Edit %label
ar: تحرير %label

en: Add @bundle
ar: إضافة @bundle

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: Delete state
ar: حذف الحالة

en: Horizontal orientation
ar: الاتجاه الأفقي

en: Vertical orientation
ar: الاتجاه العامودي

en: Tray orientation changed to @orientation.
ar: تم تغيير اتجاه الدرج إلى @orientation

en: Publish taxonomy term
ar: نشر مصطلح التصنيف

en: Unpublish taxonomy term
ar: إلغاء نشر مصطلح التصنيف

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Custom output for TRUE
ar: مخرجات مخصصة لقيمة "صحيح" (TRUE)

en: Custom output for FALSE
ar: مخرجات مخصصة لقيمة "خاطئ" (FALSE)

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ar: شكرًا لك على تقديم طلب لإنشاء حساب. حسابك حاليًا قيد الانتظار لموافقة مدير الموقع. في هذه الأثناء، تم إرسال رسالة ترحيبية تحتوي على إرشادات إضافية إلى بريدك الإلكتروني.

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
ar: لقد حدث خطأ غير قابل للاسترداد. يمكنك العثور على رسالة الخطأ أدناه. يُنصح بنسخها إلى الحافظة للرجوع إليها لاحقاً.

en: Place block
ar: إدراج الكتلة

en: Port number
ar: رقم المنفذ

en: Revision timestamp
ar: مراجعة الطابع الزمني

en: Field map
ar: خريطة الحقل

en: Administer account settings
ar: إدارة إعدادات الحساب

en: Entity language
ar: لغة الكيان

en: search page
ar: صفحة البحث

en: Hide empty
ar: إخفاء الفارغ

en: Revision Log message
ar: رسالة سجل المراجعات

en: The translation set id for this node
ar: معرف مجموعة الترجمة لهذه العقدة

en: Registered timestamp
ar: طابع التسجيل الزمني

en: Signature format
ar: صيغة التوقيع

en: Drupal @version
ar: دروبال @version

en: Media Image
ar: صورة الوسائط

en: Update form
ar: تحديث النموذج

en: HTTP Basic Authentication
ar: مصادقة HTTP الرئيسية

en: Storage settings
ar: إعدادات التخزين

en: File added
ar: تمت إضافة الملف

en: File removed
ar: تم حذف الملف

en: Translate configuration
ar: ترجمة الإعدادات

en: Translations directory
ar: دليل الترجمة

en: The translations directory does not exist.
ar: مجلد الترجمات غير موجود.

en: The translations directory is not readable.
ar: دليل الترجمة غير قابل للقراءة.

en: The translations directory is not writable.
ar: دليل الترجمة غير قابل للكتابة.

en: The translations directory is writable.
ar: دليل الترجمة قابل للكتابة.

en: The translation server is offline.
ar: خادوم الترجمة خارج الخط.

en: The translation server is online.
ar: خادم الترجمة متاح حاليًا.

en: The %language translation is not available.
ar: ترجمة %language  غير متوفرة.

en: The %language translation is available.
ar: ترجمة %language  غير موجودة.

en: The %language translation could not be downloaded.
ar: تعذّر تنزيل ترجمة %language.

en: Not blank
ar: غير فارغ

en: You have unsaved changes.
ar: لديك تغييرات غير محفوظة.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
ar: يتيح للمستخدمين تطبيق إجراء على عنصر واحد أو أكثر.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
ar: أسم خاص لهذا الأمر، يجب أن يحتوي على حروف صغيرة، وأرقام، و شرطات سفلية.

en: All actions, except selected
ar: جميع الإجراءات، باستثناء المحددة

en: Only selected actions
ar: الإجراءات المحددة فقط

en: Selected actions
ar: الإجراءات المحددة

en: Custom block types
ar: أنواع الصناديق المخصصة

en: @type %info has been created.
ar: تم إنشاء @type %info

en: @type %info has been updated.
ar: تم تحديث @type %info

en: @type: added %info.
ar: @type: أضاف %info.

en: @type: updated %info.
ar: @type: قام بتحديث %info.

en: The custom block ID.
ar: معرف الصندوق المخصص.

en: The custom block UUID.
ar: للصندوق المخصص معرف الفريد للمستخدم.

en: The revision ID.
ar: معرف ID نسخة المراجعة

en: The comment language code.
ar: رمز لغة التعليق.

en: The block type.
ar: نوع الصندوق.

en: Create a new revision by default for this block type.
ar: إنشاء مراجعة جديدة بشكل افتراضي لهذا النوع من الصناديق.

en: Custom block type %label has been updated.
ar: تم تحديث نوع الصندوق المخصص %label.

en: Custom block type %label has been added.
ar: تم إضافة نوع الصندوق المخصص  %label.

en: Output the block in this view mode.
ar: عرض الصندوق في وضع العرض هذا.

en: Select the region where this block should be displayed.
ar: اختيار المنطقة التي يجب أن يُعرض فيها هذا الصندوق.

en: - Create a new book -
ar: - إنشاء كتاب جديد -

en: Edit order and titles
ar: تحرير الطلب والعناوين

en: Toolbar configuration
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: No styles configured
ar: لم يتم تكوين أنماط

en: You must configure the selected text editor.
ar: يجب عليك ضبط محرر النصوص المحدد.

en: Approved status
ar: حالة الموافقة

en: Approved comment status
ar: حالة التعليق الموافق عليه

en: Link to approve comment
ar: رابط إعتماد التعليق

en: Link to reply-to comment
ar: رابط للرد على التعليق

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
ar: معرف التعليق الأصل في حال كان هذا ردًا على تعليق.

en: The user ID of the comment author.
ar: معرف المستخدم لكاتب التعليق.

en: The comment author's home page address.
ar: عنوان الصفحة الرئيسية لكاتب التعليق.

en: The comment author's hostname.
ar: اسم المضيف لكاتب التعليق.

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق.

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق.

en: Thread place
ar: موقع النقاش

en: View changes of @config_file
ar: عرض تغييرات @config_file

en: Send copy to sender
ar: ارسال نسخة للمرسل

en: Contact module form element.
ar: وحدة نموذج عنصر الاتصال

en: Selected user
ar: المستخدم المختار

en: The sender's name
ar: اسم المرسل

en: The name of the person that is sending the contact message.
ar: اسم الشخص الذي يرسل رسالة الاتصال.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
ar: ما إذا كنت تريد إرسال نسخة من الرسالة إلى المرسل.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
ar: معرف المستخدم المستلم لرسائل الاتصال الشخصية.

en: @action @title configuration options
ar: @action @title خيارات التكوين

en: Press the esc key to exit.
ar: اضغط على مفتاح esc للخروج.

en: Create and store date values.
ar: إنشاء وحفظ قيم التاريخ

en: Choose the type of date to create.
ar: أختر نوع التاريخ الذي تريد إنشائه.

en: Date only
ar: التاريخ فقط

en: Set a default value for this date.
ar: تعيين قيمة افتراضية لهذا التاريخ.

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
ar: %field التاريخ الزامي .ادخل تاريخ مشابه لهذا الشكل %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
ar: %field التاريخ غيرمقبول . ادخل تاريخ مشابه لهذا الشكل %format.

en: AM/PM
ar: صباحًا/مساءً

en: The %field date is required.
ar: تاريخ %field مطلوب

en: The %field date is invalid.
ar: تاريخ %field غير صحيح

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ar: اختر صيغة لعرض التاريخ. تأكد من تعيين صيغة مناسبة للحقل، أي حذف الوقت في حال كان الحقل يحتوي على تاريخ فقط.

en: Format: @display
ar: تنسيق: @display

en: Date part order
ar: ترتيب أجزاء التاريخ

en: Month/Day/Year
ar: شهر/يوم/سنة

en: Day/Month/Year
ar: يوم/شهر/سنة

en: Year/Month/Day
ar: سنة/شهر/يوم

en: Time type
ar: نوع الوقت

en: 24 hour time
ar: وقت 24 ساعة

en: 12 hour time
ar: وقت 12 ساعة

en: Text editor
ar: محرر النص

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
ar: هذا الخيار معطل لأنه وحدات توفير محررين النصوص غير مفعلين حاليًا.

en: Text formats and editors
ar: تنسيقات النص والمحررين

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Reference method
ar: أسلوب المرجع

en: @entity_type selection
ar: اختيار @entity_type

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ar: تحديد الطريقة المستخدمة لجمع اقتراحات الإكمال التلقائي. لاحظ أن  <em> يحتوي على </em> يمكن أن يتسبب في حدوث مشكلات في الأداء على المواقع التي تحتوي على آلاف الكيانات.

en: If checked, field api classes will be added by field templates. This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
ar: إذا تم تفعيله، سيتم إضافة فئات api الحقل بواسطة قوالب الحقول. لا يُنصح بهذا الإجراء إلا إذا كانت ملفات الـ CSS لديك تعتمد على هذه الفئات. في حال عدم تفعيله، لن يتم استخدام القالب.

en: %entity_label: Administer fields
ar: %entity_label: إدارة الحقول

en: %entity_label: Administer display
ar: %entity_label: إدارة العرض

en: Allowed number of values
ar: العدد المسموح للقيم

en: Number of values is required.
ar: عدد القيم مطلوب.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ar: يمكن تحميل عدد لا محدود من الملفات لهذا الحقل.

en: The file ID.
ar: معرف الملف.

en: The file language code.
ar: رمز لغة الملف.

en: The user ID of the file.
ar: معرف المستخدم لمالك الملف.

en: Name of the file with no path components.
ar: اسم الملف بدون مكونات المسار.

en: The URI to access the file (either local or remote).
ar: معرف المورد الموحد (URI) للوصول إلى الملف (سواء كان محلياً أو عن بعد).

en: This format is shown when no other formats are available
ar: يُعرض هذا التنسيق عندما لا تتوفر تنسيقات أخرى

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ar: لم يتم العثور على مصدر الصورة في %source_image_path خلال المحاولة في توليد صورة مشتقة في %derivative_path.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ar: النص البديل للصورة، الخاص بسمة 'alt' للصورة.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ar: نص عنوان الصورة، يُستخدم لسمة 'title' الخاصة بالصورة.

en: The width of the image in pixels.
ar: عرض الصورة بالبكسل.

en: The height of the image in pixels.
ar: ارتفاع الصورة بالبكسل.

en: Custom language settings
ar: إعدادات اللغة المخصصة

en: Settings successfully updated.
ar: تم تحديث الإعدادات بنجاح.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
ar: تغيير إعدادات اللغة لأنواع المحتوى أو مفردات التصنيف أو ملفات تعريف المستخدمين أو أي عنصر معتمد آخر على موقعك. بشكل افتراضي ، تخفي إعدادات اللغة محدد اللغة وتكون اللغة هي لغة الموقع الافتراضية.

en: Show language selector on create and edit pages
ar: إظهار محدد اللغة عند إنشاء الصفحات وتعديلها

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
ar: حدد اللغات المراد فرضها. في حال عدم تحديد أي منها، سيتم السماح بجميع اللغات.

en: The language is not @languages.
ar: اللغة ليست @languages.

en: The language is @languages.
ar: اللغة هي @languages.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ar: يخزن سلسلة نصية لرابط URL، ونص رابط اختياري من نوع varchar، ومجموعة سمات اختيارية من نوع blob لتجميع الرابط.

en: Allow link text
ar: السماح بنص الرابط

en: Placeholder for URL
ar: نص بديل لرابط URL

en: Placeholder for link text
ar: نص بديل للرابط

en: Nothing to check.
ar: لا توجد عناصر للفحص.

en: Translation file not found: @uri.
ar: لم يتم العثور على ملف الترجمة: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
ar: تعذر تنزيل ملف الترجمة @uri.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
ar: استيراد ملف الترجمة: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
ar: تم استيراد الترجمات

en: Updating configuration translations
ar: تحديث ترجمات إعدادات الضبط..

en: Starting configuration update
ar: بدء تحديث إعدادات الضبط..

en: Error updating configuration translations
ar: خطأ أثناء تحديث ترجمات إعدادات الضبط.

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
ar: تم تحديث الإعدادات بنجاح. تم تحديث %number من عناصر الضبط.

en: No configuration objects have been updated.
ar: لم يتم تحديث أي من عناصر الضبط.

en: Unable to import translations file: @file
ar: تعذر استيراد ملف الترجمات: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
ar: تم استيراد الترجمات: تم إضافة %number، وتحديث %update، وإزالة %delete.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
ar: تم تحديث الإعدادات بنجاح. تم تحديث %number من عناصر الضبط.

en: Checking translations
ar: التحقّق من الترجمات

en: Error checking translation updates.
ar: خطأ في التحقّق من تحديثات الترجمة.

en: Updating translations
ar: تحديث الترجمات

en: Error importing translation files
ar: خطأ في استيراد ملفات الترجمة

en: Updating translations.
ar: يجري تحديث الترجمات.

en: Source string (@language)
ar: نص المصدر (@language)

en: Built-in English
ar: الإنجليزية المدمجة

en: Translated string (@language)
ar: النصوص المترجمة (@language)

en: All translations up to date.
ar: كل الترجمات محدثة.

en: Select a language to update.
ar: حدد لغة لتحديثها

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
ar: لم يمكن إيجاد الملف على %remote_path أو %local_path

en: File not found at %local_path
ar: لم يتم العثور على الملف في %local_path

en: Translation file location could not be determined.
ar: تعذر تحديد موقع ملف الترجمة.

en: Missing translations for:
ar: ترجمات مفقودة لـ:

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
ar: مسار محلي في نظام الملفات حيث سيتم تخزين ملفات ترجمة واجهة الاستخدام.

en: Updates available
ar: تحديثات متوفّرة

en: Missing translations
ar: ترجمات مفقودة

en: Translation source
ar: مصدر الترجمة

en: Drupal translation server and local files
ar: خادم ترجمة دروبال والملفات المحليّة

en: Local files only
ar: الملفّات المحليّة فقط

en: The source of translation files for automatic interface translation.
ar: مصدر ملفات الترجمة لترجمة واجهة الاستخدام تلقائيّا.

en: Don't overwrite existing translations.
ar: لا تقم بالكتابة فوق الترجمات الموجودة.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
ar: قم بالكتابة فوق الترجمات المستوردة، سيتم الاحتفاظ بالترجمات الخاصّة كما هي.

en: Overwrite existing translations.
ar: الكتابة فوق الترجمات الحاليّة.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
ar: كيفية التعامل مع الترجمات الحالية عند تحديث ترجمات الواجهة تلقائيًا.

en: Edit menu %label
ar: تحرير القائمة %label

en: Add menu link
ar: إضافة رابط القائمة

en: Administrative summary
ar: الملخص الإداري

en: Menu %label has been updated.
ar: تم تحديث قائمة %label.

en: Menu %label has been added.
ar: تمت إضافة القائمة %label.

en: The menu link has been saved.
ar: تم حفظ رابط القائمة.

en: Published status or admin user
ar: حالة النشر أو المستخدم الإداري

en: Promoted to front page status
ar: حالة التثبيت في الصفحة الرئيسية

en: Node operations bulk form
ar: نموذج العمليات بالجملة للعقدة

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
ar: إضافة عنصر نموذج يسمح لك بتنفيذ عمليات على عدّة عقد.

en: Empty Node Frontpage behavior
ar: سلوك الصفحة الرئيسية عند خلوها من المحتوى

en: Provides a link to the node add overview page.
ar: يوفر رابطاً إلى صفحة نظرة عامة لإضافة المحتوى.

en: Link to revision
ar: رابط إلى المراجعة

en: Link to revert revision
ar: رابط لاستعادة المراجعة

en: Link to delete revision
ar: رابط لحذف المراجعة

en: Access the Content overview page
ar: الوصول إلى صفحة النظرة العامة للمحتوى

en: View all revisions
ar: عرض جميع المراجعات

en: Revert all revisions
ar: استعادة جميع المراجعات

en: Promotion options
ar: خيارات الترقية

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ar: قراءة المزيد<span class="visually-hidden"> عن @title</span>

en: The time that the current revision was created.
ar: الوقت الذي تم فيه إنشاء المراجعة الحالية.

en: The user ID of the author of the current revision.
ar: معرّف المستخدم (UID) لكاتب المراجعة الحالية.

en: The new set label is required.
ar: التسمية الجديدة للمجموعة مطلوبة.

en: Any data
ar: أية بيانات

en: An entity field containing a UUID.
ar: حقل مكون يحتوي على معرف مستخدم فريد.

en: Date and time formats
ar: تنسيقات التاريخ والوقت

en: This value should not be null.
ar: هذه القيمة لا يمكن أن تكون فارغة.

en: Create referenced entities if they don't already exist
ar: إنشاء الكيانات المشار إليها إذا لم تكن موجودة

en: Link using text: @title
ar: الرابط باستخدام النص: @title

en: Toolbar items
ar: عناصر شريط الأدوات

en: Translatable elements
ar: عناصر قابلة للترجمة

en: Administer translation settings
ar: إدارة إعدادات الترجمة

en: Create translations
ar: إنشاء ترجمات

en: Delete translations
ar: حذف ترجمات

en: Translate %bundle_label @entity_label
ar: ترجمة %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
ar: ترجمة  @entity_label

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
ar: لن تكون الترجمة غير المنشورة مرئية دون صلاحيات الترجمة.

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ar: <p>هذا رابط تسجيل دخول صالح مرة واحدة للمستخدم %user_name.</p><p>انقر على هذا الزر لتسجيل الدخول إلى الموقع و تغيير كلمة مرورك.</p>

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
ar: إضافة عنصر نموذج يسمح لك بتنفيذ عمليات على مستخدمين متعددين

en: User module form element.
ar: عنصر نموذج وحدة المستخدم

en: System module form element.
ar: عنصر نموذج وحدة النظام.

en: Edit user account
ar: تحرير حساب المستخدم

en: Enable password strength indicator
ar: تفعيل مؤشر قوة كلمة المرور

en: Admin (user awaiting approval)
ar: المشرف (المستخدم في انتظار الموافقة)

en: Role %label has been updated.
ar: تم تحديث الدور %label.

en: Role %label has been added.
ar: تم إضافة الدور %label.

en: The roles the user has.
ar: الأدوار التي يمتلكها المستخدم.

en: The label of the view.
ar: تسمية العرض.

en: Dropbutton
ar: الزر المنسدل

en: Display fields in a dropbutton.
ar: عرض الحقول في زر منسدل

en: Rendered entity - @label
ar: كيان معروض - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
ar: يعرض كيان @label معروضاً في منطقة ما.

en: Display the @label
ar: عرض @label

en: Available global token replacements
ar: بدائل الرموز (Tokens) العالمية المتاحة

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
ar: تجاوز عنوان العرض هذا عندما يكون فارغاً. يمكن استخدام الرموز العامة (Global tokens) المتوفرة أدناه هنا.

en: Administrative comment
ar: تعليق إداري

en: CSS class name(s)
ar: اسم (أسماء) CSS class

en: Allow people to choose the sort order
ar: السماح للمستخدمين باختيار نمط الترتيب

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
ar: إذا لم يكن نمط الترتيب ظاهراً، فإن إعدادات معايير الترتيب لكل ترتيب ستحدد النمط الخاص به.

en: Label for ascending sort
ar: تسمية الترتيب التصاعدي

en: Label for descending sort
ar: تسمية الترتيب التنازلي

en: @name format: @date
ar: @name نمط: @date

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ar: تضمين معامل "الوجهة" في الرابط لإعادة المستخدم إلى العرض الأصلي بمجرد إكمال الإجراء المطلوب عبر الرابط.

en: First page link text
ar: نص رابط الصفحة الأولى

en: Last page link text
ar: نص رابط الصفحة الأخيرة

en: Offset (number of items to skip)
ar: الإزاحة (عدد العناصر المراد تخطيها)

en: Pager link labels
ar: تسميات رابط نظام ترقيم الصفحات

en: Previous page link text
ar: نص رابط الصفحة السابقة

en: Next page link text
ar: نص رابط الصفحة التالية

en: Summary title
ar: عنوان الملخص

en: Enable @display_title
ar: تفعيل @display_title

en: Delete @display_title
ar: حذف @display_title

en: Disable @display_title
ar: تعطيل @display_title

en: Edit view name/description
ar: تحرير اسم العرض / الوصف

en: Analyze view
ar: تحليل العرض

en: Reorder displays
ar: إعادة ترتيب العروض

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
ar: إضافة <span class="visually-hidden">@type</span>

en: There are no disabled views.
ar: لا توجد عروض معطلة.

en: [@time ms] @query
ar: [@time مللي ثانية] @query

en: Language of labels and other textual elements in this view.
ar: لغة التسميات والعناصر النصية الأخرى في هذا العرض.

en: Last saved
ar: آخر حفظ

en: Not saved yet
ar: لم يتم الحفظ بعد

en: Hard
ar: صعب

en: Book Page
ar: صفحة كتاب

en: Comment selection
ar: اختيار التعليقات

en: Contact message
ar: رسالة جهة الإتصال

en: My Editor
ar: محرري

en: Entity display
ar: عرض الكيان

en: Entity form display
ar: عرض استمارة الكيان

en: Display the ID of the referenced entities.
ar: عرض المعرف للعنصر المشار اليه.

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
ar: يرجع النتائج كمصفوفة PHP تحتوي على التسميات والصفوف المعروضة.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
ar: يقوم بتحويل بيانات صفوف العروض إلى صيغة مُتسلسلة باستخدام مكوّن الـ Serializer.

en: Shortcut set
ar: مجموعة اختصارات

en: Views Exposed Filter Block
ar: صندوق عوامل التصفية الظاهرة للعرض

en: Language detection and selection
ar: اكتشاف اللغة وتحديدها

en: menus
ar: القوائم

en: Toolkit
ar: حقيبة الأدوات

en: Autoplay: %autoplay
ar: تشغيل تلقائي: %autoplay

en: Loop: %loop
ar: تكرار: %loop

en: Muted: %muted
ar: صامت: %muted

en: Display of multiple files
ar: عرض ملفات متعدّدة

en: Configuration Translation
ar: ترجمة الإعدادات

en: - empty image -
ar: -صورة فارغة-

en: Field formatters
ar: تنسيقات الحقل

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
ar: في حال التفعيل، لن يتم التحقق من صلاحيات الوصول عند عرض الكيان.

en: Save and select
ar: حفظ وتحديد

en: Editorial
ar: تحريري

en: Protocol version
ar: بروتوكول الاصدار

en: The directory %translations_directory exists.
ar: الدليل %translations_directory موجود.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
ar: MySQL أو MariaDB أو Percona Server أو ما يقوم مقامها

en: The referenced language
ar: اللغة المرجعية

en: Language reference
ar: لغة المرجع

en: URI value
ar: قيمة عنوان URI

en: An entity field containing a URI.
ar: حقل كيان يحتوي على عنوان URI.

en: Caribbean Netherlands
ar: الجزر الكاريبية الهولندية

en: Congo - Kinshasa
ar: الكونغو - كينشاسا

en: Congo - Brazzaville
ar: الكونغو - برازافيل

en: Côte d’Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Clipperton Island
ar: جزيرة كليبرتون

en: Hong Kong SAR China
ar: هونغ كونغ منطقة إدارية خاصة في الصين

en: Canary Islands
ar: جزر الكناري

en: Palestinian Territories
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Outlying Oceania
ar: جزر أوقيانوسيا النائية

en: U.S. Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة النائية

en: Time span in seconds
ar: الفترة الزمنية  بالثواني

en: Using simple actions
ar: استخدام اجراءات بسيطة

en: Creating and configuring advanced actions
ar: إنشاء وتكوين الإجراءات المتقدمة

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
ar: اسم فريد لهذه النسخة من الصندوق. يجب أن يتكون من أحرف وأرقام، مع استخدام الشرطة السفلية (_) للفصل بين الكلمات.

en: Filter by block name
ar: تصفية الصناديق حسب الاسم

en: Enter a part of the block name to filter by.
ar: أدخل جزءاً من اسم الصندوق للتصفية به.

en: Allow settings in the block configuration
ar: السماح بالإعدادات في ضبط الصندوق

en: Items per block
ar: العناصر لكل صندوق

en: @count (default setting)
ar: @count (الإعداد الافتراضي)

en: Configuring the toolbar
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Toggling between formatted text and HTML source
ar: التنقل (التبديل) بين النص المنسق وكود HTML

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
ar: تعذر استخراج محتويات ملف tar. رسالة الخطأ هي: @message

en: Enable image uploads
ar: تفعيل رفع الصور

en: Storage: @name
ar: التخزين: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ar: مجلد نسبي لمجلد ملفات دروبال، حيث سيتم تخزين الصور المرفوعة.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ar: إذا تُرك هذا الحقل فارغاً، فسيتم تقييد حجم الملف بالحد الأقصى المسموح به في إعدادات PHP وهو @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ar: الصور التي تتجاوز هذه الأبعاد سيتم تصغيرها تلقائياً.

en: Installing text editors
ar: تثبيت محررين النص

en: Enabling a text editor for a text format
ar: تفعيل محرر نصوص لتنسيق نصي معين

en: Configuring a text editor
ar: ضبط محرر النصوص

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
ar: بمجرد ربط محرر نصوص بتنسيق نصي معين، يمكنك إعداده عبر الضغط على رابط Configure (ضبط) الخاص بهذا التنسيق. وبناءً على نوع المحرر المستخدم، يمكنك تخصيصه -على سبيل المثال- بإضافة أزرار إلى شريط أدواته. عادةً ما توفر هذه الأزرار أدوات للتنسيق أو التحرير، وغالباً ما تقوم بإدراج أوسمة HTML في كود الحقل المصدر. لمزيد من التفاصيل، راجع صفحة المساعدة الخاصة بالمحرر المستخدم.

en: Using different text editors and formats
ar: استخدام محررات وتنسيقات نصوص مختلفة

en: If you change the text format on a text field, the text editor will change as well because the text editor configuration is associated with the individual text format. This allows the use of the same text editor with different options for different text formats. It also allows users to choose between text formats with different text editors if they are installed.
ar: إذا قمت بتغيير 'تنسيق النص' في حقل نصي، سيتغير 'محرر النصوص' أيضاً، لأن إعدادات المحرر مرتبطة بكل تنسيق على حدة. يتيح لك هذا استخدام نفس المحرر بخيارات مختلفة لكل تنسيق. كما يتيح للمستخدمين الاختيار بين تنسيقات نصوص تعمل بمحررات مختلفة إذا كانت مُثبتة على النظام

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: No placeholder
ar: بدون نص بديل

en: Add, edit, and delete custom display modes.
ar: إضافة، وتعديل، وحذف أنماط العرض المخصصة

en: Display modes
ar: أوضاع العرض

en: Configure what displays are available for your content and forms.
ar: ضبط ما هي العروض المتاحة للمحتوى والنماذج الخاصة بك.

en: Manage custom view modes.
ar: تسيير أنماط المشاهدة المخصصة.

en: Form modes
ar: أوضاع النموذج

en: Manage custom form modes.
ar: تسيير أنماط الاستمارات المخصصة.

en: Add form mode
ar: إضافة وضع نموذج

en: Edit form mode
ar: تعديل وضع الاستمارة

en: Choose view mode entity type
ar: اختر نوع الكيان لوضع العرض

en: Choose form mode entity type
ar: اختر نوع الكيان لوضع النموذج

en: Deleting a @entity-type will cause any output still requesting to use that @entity-type to use the default display settings.
ar: إنّ حذف (@entity-type) سيؤدي إلى أن تعود المخرجات التي لا تزال تطلب استخدامه لإعدادات العرض الافتراضية.

en: Saved the %label @entity-type.
ar: تم حفظ %label @entity-type.

en: Autocomplete matching: @match_operator
ar: مطابقة الاكمال التلقائي: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ar: (%type: %id) الصفحة المشار اليها غير موجودة.

[ctx: Sort order]
en: Order
ar: الترتيب

en: %entity_label: Administer form display
ar: %entity_label: إدارة عرض النموذج

en: Plugin for @title
ar: ملحق لـ @title

en: @type (module: @module)
ar: @type (الوحدة: @module)

en: Widget settings:
ar: إعدادات عنصر الإدخال (widget):

en: The label of the entity that is related to the file.
ar: تسمية الكيان المرتبط بهذا الملف.

en: Access the Files overview page
ar: الوصول إلى صفحة ملخص الملفات

en: Progress indicator: @progress_indicator
ar: مؤشر التقدم: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
ar: التصفية %filter مفقودة، وسيتم حذفها بمجرد حفظ هذا التنسيق.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
ar: يتم التعرف على الأسطر والفقرات تلقائياً. يتم إدراج وسوم فاصل الأسطر <br /> والفقرة <p> وإغلاق الفقرة </p> بشكل آلي. إذا لم يتم التعرف على الفقرات، أضف سطرين فارغين فقط.

en: Missing filter. All text is removed
ar: تصفية مفقودة. تم حذف كامل النص.

en: Missing filter plugin: %filter.
ar: ملحق التصفية مفقود: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
ar: يوفر بديلاً احتياطياً للتصفيات المفقودة. لا تستخدمه.

en: Add image style
ar: إضافة نمط للصورة

en: Preview image style: @style
ar: معاية نمط الصورة: @style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ar: حذف لغة سيؤدي إلى إزالة جميع ترجمات الواجهة المرتبطة بها، وسيتم تعيين المحتوى المكتوب بهذه اللغة ليصبح 'محايد اللغة'. هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

en: Title placeholder: @placeholder_title
ar: نص العنوان المؤقت: @placeholder_title

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
ar: ملاحظة: استيراد ملفات .po قد يستغرق عدة دقائق.

en: Edit %label content type
ar: تعديل نوع المحتوى: %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
ar: تم تعديل المحتوى من قبل مستخدم آخر، أو أنك أرسلت تعديلات بالفعل. ونتيجة لذلك، لا يمكن حفظ تغييراتك.

en: Use field label: @display_label
ar: استخدم تسمية الحقل: @display_label

en: Provides a row plugin to display search results.
ar: توفير ملحق للصف لعرض نتائج البحث

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
ar: مسار محلي لنظام الملفات حيث سيتم تخزين الملفات العامة. يجب أن يكون هذا المجلد موجوداً وقابلاً للكتابة من قِبل دروبال. كما يجب أن يكون المسار نسبياً لمجلد تثبيت دروبال، ويمكن الوصول إليه عبر الويب. يجب تغيير هذا الإعداد في ملف settings.php.

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
ar: %name: لا يجوز أن يكون رقم الهاتف أطول من @max حرفاً.

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
ar: %name: لا يجوز أن يكون النص أطول من @max حرفًا.

en: Summary rows
ar: صفوف الملخص

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
ar: يتيح هذا النموذج للإداريين إضافة وتعديل حقول لتخزين بيانات المستخدمين.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
ar: يتيح هذا النموذج للمشرفين تهيئة كيفية عرض حقول النموذج عند تعديل ملف شخصي للمستخدم.

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
ar: تعديل رمز حالة استجابة HTTP المستخدم في عرض المحتوى هذا؛ وهو مفيد غالباً في حالة عدم وجود نتائج.

en: HTTP status code
ar: حالة HTTP

en: Always display the more link
ar: عرض رابط 'المزيد' دائمًا

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
ar: حدد هذا الخيار لعرض رابط 'المزيد' حتى لو لم تكن هناك عناصر إضافية لعرضها.

en: Make entity label a link to entity page.
ar: اجعل عنوان الكيان رابطًا لصفحة الكيان

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
ar: يجب عليك إضافة بعض الحقول الإضافية إلى طريقة العرض هذه قبل استخدام هذا الحقل. يمكنك تحديد هذه الحقول كـ Exclude from display (استثناء من العرض) إذا كنت تفضل ذلك. لاحظ أنه نظراً لترتيب المعالجة (Rendering order)، لا يمكنك استخدام الحقول التي تأتي بعد هذا الحقل؛ لذا إذا كنت بحاجة إلى حقل غير مدرج هنا، قم بإعادة ترتيب حقولك.

en: Automatic width
ar: عرض تلقائي

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
ar: سيتم حساب عرض كل عمود تلقائيًا بناءً على عدد الأعمدة المتوفرة. إذا تم إدخال فئات (Classes) إضافية أو السمات قامت بإضافة فئات بناءً على نظام شبكي (Grid system)، فقد يكون من المفيد تعطيل هذا الخيار.

en: Default column classes
ar: فئات الأعمدة الافتراضية

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ar: إضافة فئات (classes) أعمدة العروض الافتراضية مثل (views-col) و(col-1) و(clearfix) إلى المخرجات. يمكنك استخدام هذا الخيار لتقليل كمية توصيف (Markup) العرض المقدمة افتراضياً بشكل سريع، ولكن على حساب زيادة صعوبة تطبيق تنسيقات CSS.

en: Custom column class
ar: فئات الأعمدة المخصصة

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ar: فئات (Classes) إضافية لتوفيرها لكل عمود. يتم الفصل بينها بمسافة.

en: Default row classes
ar: فئات الصفوف الافتراضية

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ar: إضافة فئات (classes) صفوف العروض الافتراضية مثل (views-row) و(row-1) و(clearfix) إلى المخرجات. يمكنك استخدام هذا الخيار لتقليل كمية توصيف (Markup) العرض المقدمة افتراضياً بشكل سريع، ولكن على حساب زيادة صعوبة تطبيق تنسيقات CSS.

en: Custom row class
ar: فئة الصف المخصصة

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ar: فئات (Classes) إضافية لتوفيرها لكل صف. يتم الفصل بينها بمسافة.

en: Default wizard
ar: المعالج (Wizard) الافتراضي

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ar: ستتضمن جميع الاستعلامات التي يتم إنشاؤها بواسطة العروض اسم العرض واسم العرض المخصص 'view-name:display-name' كنص في نهاية جملة SELECT. هذا يجعل التعرف على استعلامات العروض في سجلات خادم قاعدة البيانات أكثر بساطة، ولكن يجب استخدامه فقط عند استكشاف الأخطاء وإصلاحها.

en: Selected:
ar: محدد:

en: Additional data
ar: بيانات إضافية

[ctx: Validation]
en: Allowed values
ar: القيم المتاحة

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
ar[0]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[1]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[2]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[3]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[4]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit
ar[5]: يجب عليك تحديد خيار واحد على الاقل  %limit

[ctx: Validation]
en: Bundle
ar: الحزمة

en: The entity must be of bundle %bundle.
ar: على المكون أن يكون ضمن حزمة  %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
ar: بيانات معقدة

[ctx: Validation]
en: Count
ar: عدد

[ctx: Validation]
en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: The entity must be of type %type.
ar: الكيان لابد أن يكون من نوع  %type.

[ctx: Validation]
en: Length
ar: الطول

[ctx: Validation]
en: Primitive type
ar: نوع بدائي

en: This value should be of the correct primitive type.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة من النوع الاولي الصحيح.

[ctx: Validation]
en: Range
ar: المدى

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
ar: الكيان المرجعي مرجعية صحيحة

[ctx: Validation]
en: User name
ar: اسم المستخدم

[ctx: Validation]
en: User name unique
ar: اسم المستخدم الفريد

en: %name must be higher than or equal to %min.
ar: يجب ان يكون %name أكبر من أو مساوي ل%min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ar: يجب ان يكون %name أصغر من أو مساوي ل%min.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
ar: تم تغيير الكيان

en: Block layout
ar: نَسق الصندوق

en: Creating and managing custom block types
ar: إنشاء وإدارة أنواع الصناديق المخصصة.

en: Block category
ar: فئة الصندوق

en: Hide block if the view output is empty
ar: إخفاء الصندوق إذا كان مخرج العرض فارغًا

en: Block empty settings
ar: إعدادات الصندوق الفارغ

en: Hide block if no result/empty text
ar: إخفاء الصندوق في حال عدم وجود نتائج أو نص فارغ

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
ar: إخفاء الصندوق إذا لم تكن هناك نتائج، ولا يوجد نص (رسالة) للحالة الفارغة، ولا توجد ترويسة أو تذييل (Header/Footer) مخصصين للظهور عند غياب النتائج

en: The number of comments posted on an entity.
ar: عدد التعليقات المنشورة على كيان ما

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المنشورة على كيان ما منذ آخر مرة قام فيها القارى باستعراضه

en: The entity the comment was posted to.
ar: الكيان الذي نشر التعليق عليه

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
ar: يعد هذا التعليق رداً على @entity_type

en: The number of comments an entity has.
ar: عدد التعليقات التي يمتلكها الكيان

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
ar: آخر تعليق تم نشره أو تاريخ تحديث الكيان.

en: Display the last comment of an entity
ar: عرض التعليق الأخير الخاص بكيان ما

en: The last comment of an entity.
ar: التعليق الأخير على الكيان

en: Display the standard add comment link used on regular @entity_type, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ar: عرض رابط "إضافة تعليق" العادي المستخدم في @entity_type، والذي يظهر في حال كان المستخدم الذي يعرض الصفحة يملك صلاحية إضافة تعليق.

en: Relate all comments on the @entity_type. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
ar: ربط جميع التعليقات الموجودة على @entity_type. سيُنشئ هذا سجلاً مكرراً واحداً لكل تعليق. في الغالب، إن كنت بحاجة لذلك، فمن الأفضل إنشاء عرض تعليقات مخصص.

en: Edit comment %title
ar: تحرير التعليق %title

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
ar: معرف (ID) الكيان الذي يعد هذا التعليق رداً عليه.

en: The entity type to which this comment is attached.
ar: نوع الكيان الذي يرتبط به هذا التعليق

en: Comment field name
ar: اسم مجال التعليق

en: The field name through which this comment was added.
ar: اسم المجال الذي تم من خلاله إضافة التعليق.

en: Last comment ID
ar: مُعرف أخر تعليق

en: Last comment timestamp
ar: الطابع الزمني لآخر تعليق

en: The time that the last comment was created.
ar: وقت ارسال أخر تعليق.

en: Last comment name
ar: أسم أخر تعليق

en: The name of the user posting the last comment.
ar: أسم المستخدم الذي نشر التعليق الأخير.

en: Last comment user ID
ar: معرف ID المستخدم لآخر تعليق

en: The number of comments.
ar: عدد التعليقات.

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
ar: يدير هذا الحقل إعدادات وطريقة عرض التعليقات على الكيان.

en: Comment list
ar: قائمة التعليقات

en: Show the comment link in the form used on standard entity teasers, rather than the full entity form.
ar: إظهار رابط التعليقات في النموذج المستخدم في ملخصات الكيانات (Teasers)، بدلاً من نموذج الكيان الكامل.

en: Content language and translation
ar: لغة المحتوى والترجمة

en: Configure language and translation support for content.
ar: ضبط دعم اللغة والترجمة للمحتوى.

en: Select source language
ar: اختيار لغة المصدر

en: Computed date
ar: التاريخ المحوسب

en: The computed DateTime object.
ar: التاريخ والوقت المحسوب برمجياً.

en: Log entries
ar: إدخالات السجل

en: Contains a list of log entries.
ar: يتضمن قائمة إدخالات السجل

en: The actual message of the log entry.
ar: الرسالة الفعلية لإدخال السجل

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ar: متغيرات سجل الإدخال بصيغة متسلسلة (Serialized format).

en: Operation links for the event.
ar: روابط العمليات للحدث.

en: URL of the previous page.
ar: رابط URL للصفحة السابقة

en: Date when the event occurred.
ar: تاريخ وقوع الحدث.

en: Replace variables
ar: تبديل المتغيرات

en: One file only. | Maximum @count files.
ar[0]: ملف واحد فقط.
ar[1]: ملف واحد فقط.
ar[2]: ملفان كحد أقصى.
ar[3]: @count ملف كحد أقصى.
ar[4]: @count ملف كحد أقصى.
ar[5]: @count ملف كحد أقصى.

en: Configure language support for content.
ar: ضبط دعم اللغة للمحتوى.

en: Managing and displaying link fields
ar: إدارة وعرض حقول الرابط

en: Adding link text
ar: إضافة نص الرابط

en: Displaying link text
ar: عرض نص الرابط

en: Number (decimal)
ar: رقم (عشري)

en: Number (float)
ar: عدد (عشري)

en: Number (integer)
ar: رقم (عدد صحيح)

en: The uninstall process removes all data related to a module.
ar: تقوم عملية إلغاء التثبيت بإزالة جميع البيانات المتعلقة بالوحدة.

en: The handler for this item is broken or missing. The following details are available:
ar: المعالج (Handler) الخاص بهذا العنصر معطل أو مفقود. التفاصيل المتاحة:

en: Default actions
ar: الإجراءات الافتراضية

en: Sortable for @field
ar: قابل للترتيب لـ @field

en: Default sort order for @field
ar: نمط الترتيب الافتراضي لـ @field

en: Default sort for @field
ar: الترتيب الافتراضي لـ @field

en: No default sort
ar: لا يوجد ترتيب افتراضي

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
ar: يمكن استخدام العروض المضمنة في الكود البرمجي عبر الدالة views_embed_view().

en: Show SQL query
ar: إظهار استعلام SQL

en: Remove @title
ar: إزالة @title

en: PHP date format
ar: تنسيق تاريخ بي إتش بي PHP

en: Media types
ar: أنواع الوسائط

en: Not fully protected
ar: غير محمي بشكل كامل

en: Reset your password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Number of new comments
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: Lists (Views)
ar: القوائم (العروض)

en: Simple configuration
ar: إعدادت مبسطة

en: Configuration type
ar: نوع الإعدادات

en: Fallback date format
ar: تنسيق التاريخ الاحتياطي

en: Configuration translation
ar: ترجمة الإعدادات

en: Translate the configuration.
ar: ترجمة الإعدادات.

en: @label fields
ar: حقول @label

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
ar: أدخل جزءاً من الصندوق، أو السمة، أو الفئة للتصفية بها.

en: Translations for %label
ar: الترجمات لـ %label

en: @language (original)
ar: @language (الأصلية)

en: Enter label
ar: أدخل التسمية

en: Enter a part of the label or description to filter by.
ar: أدخل جزءًا من التسمية أو الوصف للترشيح وفقاُ له.

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
ar: أدخل جزءاً من الحقل أو @bundle للتصفية بهما.

en: Add @language translation for %label
ar: إضافة ترجمة @language لـ %label

en: Successfully saved @language translation.
ar: تم حفظ ترجمة @language بنجاح.

en: @language translation of %label was deleted
ar: حذف ترجمة @language لـ %label

en: Edit @language translation for %label
ar: تحرير ترجمة @language لـ %label

en: Successfully updated @language translation.
ar: تم تحديث ترجمة @language بنجاح.

en: (Empty)
ar: (فارغة)

en: About text formats
ar: حول تنسيقات النص

en: This operation does not change the original images but the copies created for this style will be recreated.
ar: هذه العملية لا تغير الصور الأصلية، ولكن سيتم إعادة إنشاء النسخ التي تم إنشاؤها لهذا النمط.

en: Action title
ar: اسم الإجراء

en: The title shown above the actions dropdown.
ar: العنوان المعروض فوق القائمة المنسدلة للإجراءات.

en: - Restricted access -
ar: - الوصول المقيد -

en: Display block title
ar: عرض عنوان الصندوق

en: List of items
ar: لائحة من العناصر

en: Placing and moving blocks
ar: وضع وتحريك القوالب

en: Demonstrating block regions for a theme
ar: عرض مناطق الصندوق لسِمة ما (Theme)

en: Toggling between different themes
ar: التبديل بين سمات مختلفة

en: Configuring block settings
ar: اعدادات قالب التهيئة

en: Adding custom blocks
ar: إضافة صناديق مخصصة

en: Custom block ID
ar: معرف الصندوق المخصص

en: Pager ID: @id
ar: معرّف نظام الترقيم: @id

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
ar: أدخل اسم ملف الإعدادات بدون الامتداد <em>.yml</em>. (مثل: <em>system.site</em>)

en: The email of the person that is sending the contact message.
ar: البريد الإلكتروني للشخص الذي يرسل رسالة الاتصال.

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: Displaying files and descriptions
ar: عرض الملفات والأوصاف

en: In the field settings, you can allow users to toggle whether individual files are displayed. In the display settings, you can then choose one of the following formats: <ul><li><em>Generic file</em> displays links to the files and adds icons that symbolize the file extensions. If <em>descriptions</em> are enabled and have been submitted, then the description is displayed instead of the file name.</li><li><em>URL to file</em> displays the full path to the file as plain text.</li><li><em>Table of files</em> lists links to the files and the file sizes in a table.</li><li><em>RSS enclosure</em> only displays the first file, and only in a RSS feed, formatted according to the RSS 2.0 syntax for enclosures.</li></ul> A file can still be linked to directly by its URI even if it is not displayed.
ar: في إعدادات الحقل، يمكنك السماح للمستخدمين بالتبديل بين إظهار أو إخفاء الملفات الفردية. في إعدادات العرض، يمكنك بعد ذلك اختيار أحد التنسيقات التالية: <ul><li><em> ملف عام </em> يعرض روابط للملفات ويضيف أيقونات ترمز إلى امتدادات الملفات. إذا تم تفعيل</em>  الأوصاف</em>  وإدخالها، فسيتم عرض الوصف بدلاً من اسم الملف. </li><li><em>رابط URL للملف</em> يعرض المسار الكامل للملف كنص عادي. </li><li><em> جدول الملفات</em> يسرد روابط الملفات وأحجامها في جدول. </li><li><em>مرفق RSS</em> يعرض الملف الأول فقط، وفي خلاصة RSS فقط، منسقاً وفقاً لصيغة RSS 2.0 الخاصة بالمرفقات. </li></ul> لا يزال بالإمكان ربط الملف مباشرة عبر الـ URI الخاص به حتى لو لم يكن معروضاً.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ar: إدخال السجل المفسّر للتغييرات في هذه المراجعة.

en: Route name
ar: اسم المسار

en: Shortcut link
ar: رابط الاختصار

en: Return to site content
ar: العودة إلى محتوى الموقع

en: The Views module provides a back end to fetch information from content, user accounts, taxonomy terms, and other entities from the database and present it to the user as a grid, HTML list, table, unformatted list, etc. The resulting displays are known generally as <em>views</em>.
ar: توفر وحدة العروض نظاماً خلفياً لجلب المعلومات من المحتوى، وحسابات المستخدمين، ومصطلحات التصنيف، وغيرها من الكيانات من قاعدة البيانات وتقديمها للمستخدم على شكل شبكة، أو قائمة HTML، أو جدول، أو قائمة غير منسقة، وغيرها. وتُعرف طرق العرض الناتجة بشكل عام باسم <em>عروض</em>.

en: The Views module adds functionality to some core administration pages. For example, <em>admin/content</em> uses Views to filter and sort content. With Views uninstalled, <em>admin/content</em> is more limited.
ar: تضيف وحدة العروض وظائف إضافية لبعض صفحات الإدارة الأساسية. على سبيل المثال، تستخدم صفحة <em>admin/content</em> وحدة العروض لفلترة وترتيب المحتوى. عند إلغاء تثبيت هذه الوحدة، تصبح صفحة <em>admin/content</em>محدودة أكثر.

en: Expanding Views functionality
ar: توسيع وظائف العروض

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore.
ar: تغيير العنوان هنا يعني أنه لن يكون من الممكن تعديله ديناميكياً بعد الآن.

en: Validate @label
ar: تحقق من صحة @label

en: Tag based
ar: مرتكز على الكلمات المفتاحية

en: simple configuration
ar: تهيئة بسيطة

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
ar: لا يمكن استيراد الإعدادات المرحلية لأنها تنشأ من موقع مختلف عن هذا الموقع. لا يمكنك إلا مزامنة الإعدادات بين نسخ مستنسخة من هذا الموقع.

en: Language based on a selected language.
ar: لغة مبنية على لغة محددة.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
ar: يتم عرض روابط القائمة ذات الأوزان المنخفضة قبل الروابط ذات الأوزان الأعلى.

en: The name of the user role.
ar: اسم دور المستخدم

en: Influence
ar: التأثير

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ar: التأثير هو مضاعف رقمي يستخدم في ترتيب نتائج البحث. الرقم الأعلى يعني أن العامل المقابل له تأثير أكبر في نتائج البحث، صفر يعني أن التأثير متجاهل. تغيير هذه الأرقام لا يحتاج أن يتم إعادة بناء فهرس البحث. التغييرات ستأخذ حيز التنفيذ مباشرة.

en: Edit %label search page
ar: تحرير صفحة البحث %label

en: The %label search page has been enabled.
ar: تم تفعيل صفحة البحث %label.

en: The %label search page has been disabled.
ar: تم تعطيل صفحة البحث %label.

en: The default search page is now %label. Be sure to check the ordering of your search pages.
ar: صفحة البحث الافتراضية الآن هي %label. تأكد من مراجعة ترتيب صفحات البحث الخاصة بك.

en: The %label search page has been added.
ar: تمت إضافة صفحة البحث %label.

en: The %label search page has been updated.
ar: تم تحديث صفحة البحث %label.

en: The label for this search page.
ar: التسمية الخاصة بصفحة البحث هذه.

en: State label
ar: تسمية الحالة

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
ar: تقوم نقطة الارتكاز (Breakpoint) بفصل طول أو عرض شاشات العرض (مثل الشاشات، الطابعات، وغيرها) إلى مراحل أو خطوات. على سبيل المثال، نقطة ارتكاز عند عرض 40em تخلق مرحلتين: واحدة للعروض التي تصل إلى 40em، وأخرى للعروض التي تزيد عن ذلك.

en: Resolution multiplier
ar: مضاعف الدقة

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
ar: مضاعِفات الدقة هي مقياس لدقة شاشة العرض، وتُعرَّف بأنها النسبة بين حجم البكسل الفعلي للجهاز النشط وحجم البكسل المستقل عن الجهاز (Device-independent pixel). تُعرِّف وحدة نقاط الارتكاز مضاعفات بقيم 1 و1.5 و2؛ وعند تعريف نقاط الارتكاز، يمكن للوحدات والسِّمات تحديد المضاعفات المنطبقة على كل نقطة.

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
ar: تحديد نقاط التوقف ومجموعات نقاط التوقف

en: Entity view display
ar: شاشة عرض الكيان

en: Selecting reference type
ar: تحديد نوع المرجع

en: Filtering and sorting reference fields
ar: تصفية وترتيب حقول المرجع

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
ar: اعتماداً على نوع الكيان المختار، تتوفر خيارات تصفية وترتيب إضافية لقائمة الكيانات التي يمكن الإشارة إليها، وذلك ضمن إعدادات الحقل. على سبيل المثال، يمكن تصفية قائمة المستخدمين حسب.الدور وترتيبها حسب الاسم أو المعرّف.

en: Displaying a reference
ar: عرض مرجع

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
ar: يمكن عرض مرجع الكيان كتسمية بسيطة مع رابط للكيان أو بدونه. بدلاً من ذلك، يمكن عرض الكيان المشار إليه كملخص (أو أي وضع عرض متاح آخر) داخل الكيان المرجعي.

en: Assigning roles to text formats
ar: إسناد الأدوار إلى تنسيقات النصوص

en: Selecting filters
ar: تحديد عوامل التصفية

en: Import behavior
ar: استيراد السلوك

en: Defining option keys and labels
ar: تعريف مفاتيح الخيارات والتسميات

en: When you define the list options you can define a key and a label for each option in the list. The label will be shown to the users while the key gets stored in the database.
ar: عند تعريف خيارات القائمة، يمكنك تحديد مفتاح وتسمية لكل خيار في القائمة. ستظهر التسمية للمستخدمين بينما يتم تخزين المفتاح في قاعدة البيانات.

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
ar: هناك ثلاثة أنواع من حقول القائمة، وهي تقوم بتخزين أنواع مختلفة من البيانات: <em>رقم عشري</em>، أو <em>عدد صحيح</em>، أو <em>نص</em>. يسمح النوع <em>الأرقام العشرية</em> بتخزين قيم عشرية تقريبية. ويسمح النوع <em>عدد صحيح</em> بتخزين الأعداد الصحيحة، مثل السنوات (على سبيل المثال، 2012) أو القيم (على سبيل المثال، 1، 2، 5، 305). أما نوع حقل القائمة <em>النص</em> فيسمح بتخزين القيم النصية. وبغض النظر عن نوع حقل القائمة الذي تختاره، يمكنك تحديد أي تسميات ترغب بها لإدخال البيانات.

en: Dependency of required module @module
ar: تبعية الوحدة المطلوبة @module

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
ar: حقل كيان يحتوي على طابع زمني (UNIX) لآخر تحديث على الكيان.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
ar: حقل كيان يحتوي على طابع زمني (UNIX) لإنشاء الكيان.

en: An entity field for storing a serialized array of values.
ar: تخزين مجموعة متسلسلة من القيم.

en: Timestamp value
ar: قيمة الطابع الزمني

en: Mail collector
ar: جامع البريد

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
ar: لا ترسل هذه الرسالة، ولكن تحفظها في دروبال ضمن النظام. وتستخدم للاختبار.

en: Synchronizing configuration
ar: مزامنة الإعدادات

en: Starting configuration synchronization.
ar: بدء مزامنة الإعدادات.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
ar: واجهت مزامنة الإعدادات خطأ.

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
ar: تم الكشف عن عدم تطابق أثناء محاولة حفظ النموذج في التخزين المؤقت.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
ar: تزامن التهيئة:  @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
ar: خطاء غير متوقع اثناء الاستيراد بالعملية  @op for @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
ar: تم حذف إعدادات "@name" واستبدالها.

en: Update target "@name" is missing.
ar: هدف التحديث "@name" مفقود.

en: The config name @config_name is invalid.
ar: مسمى التهيئة @config_name غير صحيح.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ar: %name: يجب أن يكون العدد الصحيح أكبر من أو يساوي %min.

en: Size of URI field
ar: حجم حقل الرابط URI

en: URI field
ar: حقل رابط URI

en: A brief description of your block.
ar: وصف موجز لصندوقك.

en: Custom Entity ID
ar: معرف الكيان المخصص

en: Specify a custom entity ID. This will override the entity ID in the configuration above.
ar: حدد معرّف كيان مخصص. سيؤدي هذا إلى تجاوز معرّف الكيان في الإعدادات أعلاه.

en: The configuration synchronization failed validation.
ar: فشل التحقق من صحة مزامنة التكوين.

en: The configuration was imported with errors.
ar: خطأ في استيراد التكوين.

en: Importing translation files
ar: استيراد ملفات الترجمة

en: Configuration deletions
ar: حذف الإعدادات

en: The listed configuration will be deleted.
ar: سيتم حذف الإعدادات المدرَجة.

en: User's roles
ar: أدوار المستخدمين

en: Enable menu link
ar: تفعيل رابط قائمة التنقل

en: Contact messages
ar: رسائل جهة الإتصال

en: @label entities
ar: @label كينونات

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
ar: تزامن التهيئة:  @op @name في @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
ar: مسح واستبدال مكون الهيئة "الاسم" "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
ar: المحتوى

[ctx: Entity type group]
en: Other
ar: أخرى\nفي لاسياق: نوع مجموعة المكون

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Action ID
ar: اجراءات المعرف

en: Action configuration
ar: ضبط الإجراء

en: Action description
ar: وصف الاجراء

en: The block's delta.
ar: دلتا الصندوق.

en: Whether or not the block is enabled.
ar: تمكين الصندوق من عدمه.

en: Weight of the block for ordering within regions.
ar: حجم الصندوق بحسب ترتيبه داخل المنطقة.

en: Region the block is placed in.
ar: منطقة وضع الصندوق.

en: Visibility expression.
ar: تعبير الوضوح.

en: Pages list.
ar: لائحة الصفحات.

en: Cache rule.
ar: دور ذاكرة التخزين المؤقت.

en: The block/box content
ar: محتوى الصندوق

en: Admin title of the block/box.
ar: إدارة عنوان الصندوق.

en: Comment ID.
ar: معرف التعليق.

en: The comment title.
ar: عنوان التعليق.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
ar: اسم كاتب التعليق. يُستخدم {users}.name إذا كان الحساب مسجَّل الدخول، وإلا فيُستخدم الاسم المُدخل في نموذج التعليق.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ar: عنوان صفحة كاتب التعليق الرئيسية من خانة التعليقات، وإذا كان المستخدم مجهولاً فإن المستخدمين المجهولين مطالبين بتفعيل اعدادات معلومات التواصل.

en: Primary Key: Unique category ID.
ar: المفتاح الأساسي: معرف فئة فريد.

en: Category name.
ar: اسم التصنيف.

en: The category's weight.
ar: وزن الفئة.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
ar: علم للإشارة إلى ما إذا كانت الفئة محددة أم لا. (1 = نعم ، 0 = لا)

en: Weight.
ar: الوزن.

en: A name to show.
ar: اسم العرض.

en: Content type where this field is used.
ar: نوع المحتوى المستخدم فيه هذا الحقل.

en: Title label.
ar: تسمية العنوان

en: Body label.
ar: تسمية المتن

en: Title of the field shown to the end user.
ar: عنوان الحقل المعروض للمستخدم.

en: Title of page used for browsing by the field's value
ar: عنوان الصفحة المستخدم للتصفح حسب قيمة الحقل.

en: Route Name
ar: اسم الطريق

en: Route Params
ar: عوامل الطريق

en: Param
ar: عامل

en: Configuration dependencies
ar: متطلبات الإعدادات

en: Theme dependencies
ar: متطلبات الحلة

en: Extension settings
ar: إعدادات الامتدادات

en: Redirect to URL configuration
ar: اعادة التوجيه لبنية أو تهيئة محدد الموارد المحدد URL

en: Display a message to the user configuration
ar: عرض رسالة في إعدادات المستخدم

en: Admin info
ar: معلومات المدير

en: Book settings
ar: إعدادات الكتاب

en: Comment depth
ar: عمق التعليق

en: Comment link
ar: رابط التعليق

en: Last comment date
ar: تاريخ آخر تعليق

en: Single import
ar: إستيراد مفرد

en: Single export
ar: تصدير مفرد

en: Translate @type_name
ar: ترجمة @type_name

en: Personal contact form enabled by default
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا

en: Link to user contact page
ar: رابط صفحة التواصل مع المستخدم

en: Content translation link
ar: رابط ترجمة المحتوى

en: Contextual link
ar: رابط سياقي

en: Datetime settings
ar: إعدادت التاريخ والوقت

en: Datetime default display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض الافتراضي للتاريخ والوقت

en: Datetime plain display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض العادي للتاريخ والوقت

en: Operation link markup
ar: تنسيق روابط العمليات

en: Image upload settings
ar: إعدادات تحميل الصور

en: Delete view mode
ar: حذف وضع العرض

en: Delete form mode
ar: حذف وضع الاستمارة

en: Entity view mode settings
ar: إعدادات نمط عرض الكيان

en: The human-readable name of the view mode
ar: الاسم المقروء لوضع العرض

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف

en: Entity form mode settings
ar: نموذج إعدادات الصيغة للمكون

en: View or form mode machine name
ar: عرض أو وضع النموذج للاسم الآلي

en: Field display setting
ar: إعداد عرض الحقل

en: Text field display format settings
ar: إعدادات نسق عرض حقل النص

en: Sort settings
ar: إعدادات الترتيب

en: Entity reference rendered entity display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمرجع الكيان الخاص بالكيان المقدم

en: Entity reference entity ID display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمرجع الكيان الخاص بمعرف ID الكيان

en: Entity reference label display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لتسمية الكيان المرجعية

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الاكمال التلقائي لمرجع الكيان (شكل الوسوم)

en: Entity reference autocomplete display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الاكمال التلقائي لمرجع الكيان

en: - Hidden - format settings
ar: إعدادات التنسيق ل - مخفي -

en: Integer settings
ar: إعدادات الأعداد الصحيحة

en: Decimal settings
ar: إعدادات الأعداد العشرية

en: Float settings
ar: إعدادات الأعداد ذات الفاصلة العائمة (float)

en: Number decimal display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد العشري

en: Number unformatted display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد الغير منسق

en: Number default display format settings
ar: إعدادات عرض العدد الافتراضي

en: Enable Display field
ar: تفعيل حقل العرض

en: Enable Description field
ar: تفعيل حقل الوصف

en: File format settings
ar: إعدادات نسق الملف

en: Filter URL
ar: تصفية الروابط (URL)

en: Suppress the itok query string for image derivatives
ar: تعطيل سلسلة استعلام "itok" لمشتقات الصور

en: Enable Title field
ar: تفعيل حقل العنوان

en: Title field required
ar: حقل العنوان مطلوب

en: Language mapping
ar: ربط اللغات

en: Per-content type menu settings
ar: إعدادات القوائم لكل نوع محتوى

en: Check boxes/radio buttons format settings
ar: تأكد من إعدادات تنسيق خانات الاختيار/أزرار الخيارات

en: Single on/off checkbox format settings
ar: إعدادات تنسيق مربع اختيار تشغيل/إيقاف مفرد

en: Query key
ar: مفتاح الاستعلام

[ctx: With components]
en: Extend
ar: تمديد

en: Weight element maximum value
ar: القيمة القصوى لعنصر الوزن

en: Remind users at login if their time zone is not set
ar: تذكير المستخدمين عند تسجيل الدخول إذا لم يتم تعيين منطقتهم الزمنية

en: System action
ar: إجراء النظام

en: URL for fetching available update data
ar: رابط URL لجلب بيانات التحديث المتاحة

en: Registration confirmation (No approval required)
ar: تأكيد التسجيل (لا يتطلب موافقة)

en: UID only identifier
ar: معرّف UID فقط

en: User role settings
ar: إعدادات أدوار المستخدمين

en: User role weight
ar: وزن دور المستخدم

en: Configuration for the add role action
ar: ضبط إجراء إضافة دور

en: The ID of the role to add
ar: معرف الدور المراد إضافته

en: Configuration for the remove role action
ar: ضبط إجراء إزالة دور

en: The ID of the role to remove
ar: معرف الدور المراد إزالته

en: List of roles
ar: قائمة الأدوار

en: User operations bulk form
ar: نموذج العمليات بالجملة للمستخدمين

en: The shown text of the area
ar: النص المعروض للمنطقة

en: Text custom
ar: نص مخصص

en: Exposed form type
ar: نوع النموذج الظاهر

en: Filter groups
ar: مجموعة عوامل التصفية

en: Plugin ID
ar: معرف الملحق (plugin ID)

en: A string to identify the area instance in the admin UI.
ar: سلسلة نصية (String) لتعريف نسخة المنطقة (Area instance) في واجهة إدارة الموقع (Admin UI).

en: The views_data table for this handler
ar: جدول views_data لهذا المُعالج.

en: The views_data field for this handler
ar: حقل views_data لهذا المُعالج.

en: A string to identify the handler instance in the admin UI.
ar: سلسلة نصية (String) لتعريف نسخة المعالج (Handler instance) في واجهة إدارة الموقع (Admin UI).

en: When the filter value is NOT available
ar: عندما تكون قيمة عامل التصفية غير متوفرة

en: SQL pager
ar: نظام ترقيم استعلامات SQL

en: Query comment
ar: تعليق الاستعلام

en: Default display options
ar: خيارات العرض الافتراضية

en: Page display options
ar: خيارات عرض الصفحة

en: Drop button
ar: زر قائمة منسدلة

en: Default pager
ar: نظام ترقيم الصفحات الافتراضي

en: Generate subquery each time view is run
ar: توليد استعلام فرعي عند كل تشغيل للعرض

en: Display extender
ar: عرض الممدِّد

en: Field rewrite elements
ar: عناصر إعادة كتابة الحقل

en: Display plugin
ar: عرض الملحق (plugin)

en: Boolean sort
ar: ترتيب منطقي

en: Date sort
ar: الترتيب حسب التاريخ

en: Boolean sort expose settings
ar: إعدادات إظهار الترتيب المنطقي

en: Date sort expose settings
ar: إعدادات إظهار الترتيب حسب التاريخ

en: Standard sort expose settings
ar: إعدادات إظهار الترتيب القياسي

en: Random sort expose settings
ar: إعدادات إظهار الترتيب العشوائي

en: Default views row classes
ar: فئات (classes) صفوف العروض الافتراضية

en: Default views column classes
ar: فئات (classes) أعمدة العروض الافتراضية

en: Visibility Conditions
ar: شروط الرؤية

en: Visibility Condition
ar: شرط الرؤية

en: Context assignments
ar: تعيينات السياق

en: Display variant
ar: عرض البديل

en: Requirements review
ar: مراجعة المتطلبات

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
ar: غير قادر على الارسال , تواصل مع الموقع المسؤول في حال استمراريت المشكلة.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
ar: خطأ في الارسال ( من %from  الى %to   للرد على %reply ).

en: The label for this display variant.
ar: تسمية متغير العرض.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ar: ‎%name: لا يمكن أن يتجاوز عنوان البريد الإلكتروني @max حرفًا.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ar: سيرسل البريد التلقائي مثل معلومات التسجيل من هذا العنوان. استخدم نهاية العنوان في موقعك حتى لا تصبح من ضمن الرسائل العشوائية.

en: Receive email notifications
ar: تلقي تنبيهات بريد إلكتروني

en: Send email configuration
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
ar: ادخل عنوان البريد الإلكتروني صحيحًا أواستخدم عنوان مميز للبريد الإلكتروني مثل %author.

en: Show for the listed pages
ar: عرض للصفحات المدرجة

en: Hide for the listed pages
ar: إخفاء للصفحات المدرجة

en: Duplicate @display_title
ar: تكرار @display_title

en: Block display mode
ar: وضع حظر العرض

en: Book outline for @book.title
ar: خطوط الكتاب العريضة لعنوان @book.

en: Book traversal links for
ar: كتاب روابط اجتياز لـ

en: Overriding default settings
ar: إعدادات إفتراضية رئيسية

en: Approving and managing comments
ar: إعتماد وإدارة التعليقات

en: Comment types
ar: أنواع التعليقات

en: Comment type settings
ar: إعدادات نوع التعليق

en: Comment type %label has been updated.
ar: تم تغيير نوع التعليق %label .

en: Comment type %label has been added.
ar: تمت إضافة نوع التعليق %label.

en: Comment Type
ar: نوع التعليق

en: The comment type.
ar: نوع التعليق.

en: %label is used by the %field field on your site. You can not remove this comment type until you have removed the field.
ar: يتم استخدام %label بواسطة الحقل %field في موقعك. لا يمكنك إزالة نوع التعليق هذا حتى تقوم بإزالة الحقل.

en: Translating configuration text
ar: ترجمة نصوص الإعدادات

en: Translating date formats
ar: ترجمة تنسيقات التاريخ

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
ar: تسرد هذه الصفحة جميع عناصر الإعدادات في موقعك التي تحتوي على نصوص قابلة للترجمة، مثل اسم الموقع، أسماء الأدوار، إلخ.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ar: السماح للمستخدمين بالتواصل معك من خلال إستمارة التواصل الشخصي والذي سيخفي بريدك الإلكتروني. لدى بعض المستخدمين مزايا تمكنهم من التواصل معك مثل مشرفين الموقع حتى لو أخترت تعطيل هذه الخاصية.

en: Changing the source language for a translation
ar: تغيير اللغة المصدر للترجمة

en: Managing and displaying date fields
ar: إدارة وعرض حقول التاريخ

en: Displaying dates
ar: عرض التواريخ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ar: كانون 2/يناير

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
ar: شباط/فبراير

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ar: آذار/مارس

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
ar: نيسان/أبريل

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ar: أيار/مايو

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ar: حزيران/يونيو

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ar: تموز/يوليو

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
ar: آب/أغسطس

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ar: أيلول/سبتمبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
ar: تشرين 1/أكتوبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
ar: تشرين 2/أكتوبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
ar: كانون 1/ديسمبر

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ar: أحد

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ar: إثنين

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ar: ثلاثاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ar: أربعاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ar: خميس

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ar: جمعة

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ar: السبت

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ar: أحد

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ar: إثنين

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ar: ثلاثاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ar: أربعاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ar: خميس

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ar: الجمعة

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ar: السبت

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ar: الأحد

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ar: الإثنين

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ar: الثلاثاء

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ar: الأربعاء

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ar: الخميس

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ar: الجمعة

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ar: السبت

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
ar: سيتم تحويل عناوين المواقع الإلكترونية وعناوين البريد الإلكتروني إلى روابط تلقائياً.

en: Adding languages
ar: إضافة لغات

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لكاتب التعليق من خانة التعليقات، وإذا كان المستخدم مجهولاً فإن المستخدمين المجهولين مطالبين بتفعيل اعدادات معلومات التواصل.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
ar: قائمة مقسمة بفواصل لعناوين البريد الإلكتروني للمستلم

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
ar: ترقية المحتوى، وتغيير الملكية، وتحرير المراجعات، وتنفيذ المهام الأخرى عبر جميع أنواع المحتوى.

en: Branding block
ar: صندوق العلامة التجارية

en: Username or email address
ar: اسم المستخدم أو عنوان البريد الإلكتروني

en: Email addresses to notify when updates are available
ar: عناوين البريد الإلكتروني لإعلامك عند توفر التحديثات

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
ar: كلما قام موقعك بالتحقق من التحديثات المتاحة ووجد إصدارات جديدة، يمكنه إشعار قائمة من المستخدمين عبر البريد الإلكتروني. ضع كل عنوان في سطر منفصل. إذا ترك الحقل فارغاً، فلن يتم إرسال أي رسائل بريد إلكتروني.

en: Configuring user roles
ar: ضبط أدوار المستخدمين

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
ar: تسمح هذه الصفحة للمشرفين بتسجيل مستخدمين جدد. يجب أن تكون عناوين البريد الإلكتروني وأسماء المستخدمين فريدة من نوعها.

en: This account's preferred language for emails.
ar: اللغة المفضلة لرسائل البريد الإلكتروني لهذا الحساب.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ar: سيُطلب من المستخدمين الجدد التحقق من صحة عنوان بريدهم الإلكتروني قبل تسجيل الدخول إلى الموقع ، وسيتم تعيين كلمة مرور تم إنشاؤها بواسطة النظام. مع تعطيل هذا الإعداد ، سيتم تسجيل دخول المستخدمين فور التسجيل ، ويمكنهم اختيار كلمات المرور الخاصة بهم أثناء التسجيل.

en: Notification email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للإخطار

en: The email address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system email address <em>(%site-email).</em>
ar: عنوان البريد الإلكتروني المراد استخدامه كعنوان "من" لجميع إعلامات الحساب المدرجة أدناه. إذا تم تحديد <em> "الزائرين ، ولكن مطلوب موافقة المسؤول" </em> أعلاه ، فسيتم أيضًا إرسال بريد إلكتروني إشعار إلى هذا العنوان لأي تسجيلات جديدة. اتركه فارغًا لاستخدام عنوان البريد الإلكتروني الافتراضي للنظام <em> (%site-email). </em>

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني الترحيبية المرسلة إلى حسابات الأعضاء الجديدة التي أنشأها مسؤول الموقع.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني الترحيبية المرسلة إلى الأعضاء الجدد عند التسجيل ، عندما تكون الموافقة الإدارية مطلوبة.

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
ar: تحرير البريد الإلكتروني لإخطار مسؤول الموقع أن هناك أعضاء جدد في انتظار الموافقة الإدارية.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني الترحيبية المرسلة إلى الأعضاء الجدد عند التسجيل ، عندما لا تكون هناك حاجة إلى موافقة المسؤول.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين الذين يطلبون كلمة مرور جديدة.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ar: تفعيل وتعديل رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عند تنشيط الحساب (عندما يقوم المسؤول بتنشيط حساب مستخدم قام بالتسجيل بالفعل ، في موقع مطلوب فيه موافقة إدارية).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
ar: تفعيل وتعديل رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عندما يتم حظر حساباتهم.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ar: تحرير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عندما يحاولون إلغاء حساباتهم.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
ar: تفعيل وتعديل رسائل البريد الإلكتروني المرسلة إلى المستخدمين عند إلغاء حساباتهم.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
ar: سيتم إرسال إرشادات إعادة تعيين كلمة المرور بالبريد الإلكتروني %email. يجب تسجيل الخروج لاستخدام رابط إعادة تعيين كلمة المرور في البريد الإلكتروني.

en: When the user has the following roles
ar: عندما يكون لدى المستخدم الأدوار التالية

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all users.
ar: إذا لم تختر أي أدوار، فسيُعتبر الشرط محققاً (TRUE) لجميع المستخدمين.

en: The user is not a member of @roles
ar: المستخدم ليس عضواً في @roles

en: The user is a member of @roles
ar: المستخدم عضو في @roles

en: Query parameter
ar: مُعامل الاستعلام

en: The query parameter to use.
ar: مُعامل الاستعلام المطلوب استخدامه.

en: The fallback value to use when the above query parameter is not present.
ar: القيمة الاحتياطية المطلوب استخدامها عند عدم توفر مُعامل الاستعلام أعلاه.

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available.  If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
ar: سيؤدي هذا إلى جعل الاستعلام يحاول الاتصال بخادم نسخة احتياطية (Replica server) إذا كان متاحاً. وفي حال عدم تحديد خادم نسخة احتياطية أو عدم توفره، سيعود تلقائياً إلى الخادم الافتراضي (Default server).

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for OPML text attribute.
ar: يتطلب ملحق نمط الصف (Row style plugin) تحديد أي حقل من العروض سيُستخدم لسمة نص OPML.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for XML URL attribute.
ar: يتطلب ملحق نمط الصف (Row style plugin) تحديد أي حقل من العروض سيُستخدم لسمة رابط (URL) في ملف XML.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for URL attribute.
ar: يتطلب ملحق نمط الصف (Row style plugin) تحديد أي حقل من العروض سيُستخدم لسمة الرابط (URL).

en: OPML fields
ar: حقول OPML

en: Duplicate of @label
ar: نسخة مكررة من @label

en: "On" label
ar: التسمية للقيمة "نعم"

en: "Off" label
ar: تسمية "معطل"

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
ar: لا يمكن لمجموعة أدوات معالجة الصور المحددة  '@toolkit'  معالجة العملية '@operation'.

en: Edit menu link %title
ar: تحرير رابط القائمة %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
ar: يتوفر @name  هذا الرابط من قبل الوحدة . لا يمكن تعديل العنوان والمسار.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: الحد الأقصى للعمق لرابط وجميع روابطه الفرعية ثابت. قد لا تكون بعض روابط القائمة متاحة كروابط أصلية إذا كان اختيارها سيتجاوز هذا الحد.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ar: وزن الرابط بين الروابط في القائمة على العمق نفسه. في القائمة، الروابط ذات الوزن العالي ستنزلق للأسفل، والروابط ذات الوزن المنخفض ستوضع أقرب للأعلى.

en: Add comment type
ar: أضف نوع التعليق

en: @label referenced from @field_name
ar: @label مُشار إليه من @field_name

en: Boolean settings
ar: إعدادات القيم المنطقية

en: On label
ar: المسمى للقيمة On

en: Off label
ar: المسمى للقيمة Off

en: Custom Menu Links
ar: روابط قائمة التنقل المخصصة

en: The entity ID for this menu link content entity.
ar: معرف الكيان (ID) لمحتوى رابط قائمة التنقل هذا.

en: The content menu link UUID.
ar: معرّف UUID لرابط قائمة تنقل المحتوى.

en: The content menu link bundle.
ar: حزمة (Bundle) رابط قائمة تنقل المحتوى.

en: Parent plugin ID
ar: معرف الملحق الأصلي (plugin)

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
ar: معرف ملحق رابط القائمة الرئيسية، أو سلسلة فارغة عند الوصول إلى أعلى مستوى في التسلسل الهرمي.

en: Custom menu link
ar: رابط القائمة المخصص

en: Default comments
ar: التعليقات الإفتراضية

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Allowed value with label
ar: القيمة المسموح بها مع التسمية

en: You will also need to grant anonymous users permission to perform each of the REST operations you want to be available, and set up authentication properly to authorize web requests.
ar: ستحتاج أيضاً إلى منح المستخدمين المجهولين الصلاحية لتنفيذ كل عملية من عمليات REST التي ترغب في إتاحتها، بالإضافة إلى إعداد المصادقة بشكل صحيح لتفويض طلبات الويب.

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
ar: إذا كان مفعّلاً، ستُسجَّل جميع عمليات البحث. عطّله لتخطي التسجيل. قد يؤثر التسجيل على الأداء.

en: Site administration toolbar
ar: شريط أدوات إدارة الموقع

en: View user information
ar: عرض معلومات المستخدم

en: This link is provided by the Views module from view %label.
ar: هذا الرابط مقدم من وحدة العروض من العرض %label.

en: Change to
ar: التغيير إلى

en: - Not specified -
ar: - غير محدد -

en: Region for @title
ar: منطقة لـ @title

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Base field bundle override
ar: تجاوز حزمة الحقل الاساسي

en: Datetime timestamp display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الطابع الزمني للتاريخ والوقت

en: Boolean checkbox display format settings
ar: إعدادت عرض (الخيارات المنطقية - مربع الخيارات)

en: Installed themes
ar: السمات المثبتة

en: The %file does not exist.
ar: الملف %file غير موجود.

en: The %file exists.
ar: الملف %file موجود.

en: The %file is not readable.
ar: الملف %file قابل للقراءة.

en: The %file is not writable.
ar: الملف @file غير قابل للكتابة

en: The @file is writable.
ar: الملف @file قابل للكتابة

en: Negate the condition
ar: نفي الشرط

en: Finalizing configuration synchronization.
ar: إنهاء مزامنة التهيئة.

en: Datetime Timestamp
ar: الطابع الزمني للوقت والتاريخ

en: Base field override
ar: تجاوز الحقل الأساسي

en: Display prefix and suffix
ar: عرض البادئة واللاحقة

en: Text (plain)
ar: نص (مجرد)

en: Text (plain, long)
ar: نص (مجرد، طويل)

en: You cannot use an external URL, please enter a relative path.
ar: لا يمكنك استخدام رابط خارجي ، يرجى إدخال مسار ذو صلة .

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
ar: هذا المسار غير موجود أو ليس لديك إذن بالارتباط بـ %path.

en: Install newly added themes
ar: تثبيت السمات المضافة حديثا .

en: Comment operation links
ar: روابط عملية التعليق

en: Enable the personal contact form by default for new users
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا للمستخدمين الجدد

en: Add contact form
ar: إضافة إستمارة تواصل

en: Create and manage contact forms.
ar: إنشاء وتسيير استمارات الاتصال.

en: Edit contact form
ar: تحرير إستمارة التواصل

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
ar: عند عرض النماذج، تظهر النماذج ذات الأوزان الأخف (الأصغر) قبل النماذج ذات الأوزان الأثقل (الأكبر). أما النماذج المتساوية في الوزن، فيتم ترتيبها أبجدياً.

en: Contact form %label has been updated.
ar: تم تحديث نموذج الاتصال %label.

en: Contact form %label has been added.
ar: تمت إضافة نموذج الاتصال %label.

en: Send yourself a copy
ar: إرسال نسخة إلى نفسك

en: The ID of the associated form.
ar: معرّف النموذج المرتبط.

en: Users may translate this field
ar: يمكن للمستخدمين ترجمة هذا الحقل

en: Content translation field settings
ar: إعدادات حقل ترجمة المحتوى

en: Contextual links for an area on a page are displayed using a contextual links button. There are two ways to make the contextual links button visible:
ar: تُعرض الروابط السياقية لمنطقة ما في الصفحة باستخدام زر الروابط السياقية. هناك طريقتان لإظهار زر الروابط السياقية:

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
ar: بمجرد ظهور زر الروابط السياقية للمنطقة المطلوبة، يمكن النقر عليه لعرض الروابط.

en: The relative date value entered is invalid.
ar: قيم الوقت المدخلة غير صالحة.

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
ar: إضافة حقل جديد: يجب أن تسمي الحقل آليًا

en: Allowed types: @extensions.
ar: الأنواع المسموح بها : @extensions

en: Back to content editing
ar: العودة للتحرير

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
ar: علامة تحدد ما إذا كان الرابط مفعّلاً في القوائم أو مخفياً.

en: Unable to delete the shortcut for %title.
ar: تعذر حذف الاختصار لـ %title.

en: Drupal database update
ar: تحديث قاعدة بيانات دروبال

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
ar: <strong>احتفظ بنسخة احتياطية من الكود</strong>. تلميح: عند إنشاء نسخة احتياطية من كود الوحدات البرمجية، تجنب تركها في مجلدي 'modules' أو 'sites/*/modules' لأن ذلك قد يُربك آلية الاكتشاف التلقائي في دروبال.

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
ar: <strong>احتفظ بنسخة احتياطية من قاعدة البيانات</strong>. ستُجري هذه العملية تغييرات على قيم قاعدة البيانات، وقد تحتاج في حالات الطوارئ إلى استعادة نسخة احتياطية.

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
ar: بعد إتمام الخطوات أعلاه، يمكن المتابعة.

en: Review updates
ar: مراجعة التحديثات

en: Menu levels
ar: مستويات القائمة

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ar: العنوان المراد استبداله بعرض رقم الهاتف الرقمي الأساسي

en: Require email verification when a visitor creates an account
ar: طلب التحقق من البريد الإلكتروني عندما يقوم الزائر بإنشاء حساب

en: Notify user when account is canceled
ar: إبلاغ المستخدم عند إلغاء الحساب

en: Include reset button (resets all applied exposed filters)
ar: تضمين زر إعادة الضبط (يصفّر جميع عوامل التصفية الظاهرة المطبقة)

en: The <em>Exposed items per page</em> field's options must include the value from the <em>Items per page</em> field (@items_per_page).
ar: يجب أن تتضمن خيارات حقل <em>العناصر الظاهرة لكل صفحة</em> خيارات الحقول يجب أن تحتوي على القيم من <em>العناصر لكل صفحة</em> (@items_per_page).

en: Default value callback
ar: استدعاء القيمة الافتراضية

en: URI as link display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمعرف الموارد الموحد URI كرابط

en: Timestamp ago display format settings
ar: إعدادات تنسيق عرض الطابع الزمني المنقضي

en: Field storage
ar: تخزين الحقل

en: Views tables include semantic markup to improve accessibility. Data cells are automatically associated with header cells through id and header attributes. To improve the accessibility of your tables you can add descriptive elements within the Views table settings. The <em>caption</em> element can introduce context for a table, making it easier to understand. The <em>summary</em> element can provide an overview of how the data has been organized and how to navigate the table. Both the caption and summary are visible by default and also implemented according to HTML5 guidelines.
ar: تتضمن جداول العروض علامات دلالية لتحسين إمكانية الوصول. يتم ربط خلايا البيانات تلقائياً بخلايا العناوين من خلال سمات "id" و"header". ولتحسين إمكانية الوصول إلى جداولك، يمكنك إضافة عناصر وصفية ضمن إعدادات جدول العروض. يمكن لعنصر <em>العنوان</em> تقديم سياق للجدول، مما يسهل فهمه. أما عنصر <em>الملخص</em> فيمكنه تقديم نظرة عامة حول كيفية تنظيم البيانات وكيفية التنقل في الجدول. يظهر كل من العنوان والملخص بشكل افتراضي، ويتم تنفيذهما وفقاً لمعايير HTML5.

en: Testing multilingual
ar: اختبار تعدد اللغات

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
ar: هذا الصندوق تالف أو مفقود. قد تفقد المحتوى أو قد تحتاج إلى تمكين الوحدة الأصلية.

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
ar: ليس لديك صلاحية للوصول (%type: %id).

[ctx: Validation]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Recipient username
ar: معرف المستلم

en: Making this field required is recommended.
ar: يوصى بجعل هذا الحقل مطلوباً.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ar: تُستخدم سمة العنوان كنص تلميحي يظهر عند تمرير الفأرة فوق الصورة. لا يُنصح بتفعيل هذا الحقل لأنه قد يتسبب في مشاكل لبرامج قراءة الشاشة.

en: Tabs are buttons, displayed in a bar across the top of the screen. Some tabs execute an action (such as starting Edit mode), while other tabs toggle which tray is open.
ar: التبويبات هي عبارة عن أزرار تُعرض في شريط يمتد عبر الجزء العلوي من الشاشة. تقوم بعض هذه التبويبات بتنفيذ إجراء معين (مثل بدء وضع التعديل)، في حين يعمل بعضها الآخر على تبديل اللوحة المفتوحة (Tray).

en: No query allowed.
ar: لا يُسمح بالاستعلام.

en: Layout Builder
ar: المُنسق

en: Select a @context value:
ar: اختيار قيمة ‎@context:

en: Configuration entity dependencies
ar: اعتمادات كيان الإعدادات

en: Content entity dependencies
ar: تبعيات كيان المحتوى

en: Enforced configuration dependencies
ar: تبعيات الإعدادات المفروضة

en: String (long) settings
ar: إعدادات النص (الطويل)

en: URI settings
ar: إعدادات الرابط URI

en: Created timestamp settings
ar: إعدادات انشاء الطابع الزمني

en: Changed timestamp settings
ar: تم تغيير إعدادات الطابع الزمني

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
ar: إذا كانت قاعدة البيانات هذه سيستعملها أكثر من تطبيق، ستمنع سابقة اسم جدول فريدة (مثل %prefix) من وقوع اصطدامات.

en: The author name of the comment.
ar: أسم كاتب التعليق.

en: contextual links button
ar: زر الروابط السياقية

en: No browser language mappings available.
ar: لا توجد عمليات ربط متوفرة للغات المتصفح.

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ar: تم حذف ربط رمز لغة المتصفح %browser.

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ar: تم حذف ربط اكتشاف لغة المتصفح لرمز لغة المتصفح %browser.

en: The selected display type does not use @type plugins
ar: لا يستخدم نوع العرض المحدد الملحقات من نوع @type

[ctx: Validation]
en: Regex
ar: التعبير نمطي\nفي السياق: التحقق من الصحة

en: Database storage size
ar: مساحة تخزين قاعدة البيانات

en: Text with text format
ar: النص مع تنسيق النص

en: Field widgets
ar: أدوات عرض الحقول

en: Field widget
ar: أداة عرض الحقل

en: Textarea display format settings
ar: إعدادات نسق عرض مساحة النص

en: Email field display format settings
ar: إعدادات نسق عرض حقل البريد الالكتروني

en: Link to the entity
ar: رابط الكيان

en: Synchronizing extensions: @op @name.
ar: مزامنة الملحقات: @op @name.

en: Link to the @entity_label
ar: رابط لـ @entity_label

en: Linked to the @entity_label
ar: مرتبط بـ @entity_label

en: Simple page
ar: صفحة بسيطة

en: Page with blocks
ar: صفحة مع صناديق

en: Jump to the first new comment.
ar: الذهاب لأول تعليق جديد.

en: Share your thoughts and opinions.
ar: مشاركة أفكارك وآرائك.

en: Content translation content settings
ar: إعدادات محتوى ترجمة المحتوى

en: Content translation enabled
ar: تم تفعيل ترجمة المحتوى

en: Default date type
ar: نوع التاريخ الافتراضي

en: Default date value
ar: قيمة التاريخ الافتراضية

en: Re-use an existing field
ar: استخدام حقل موجود

en: You need to select a field type or an existing field.
ar: يجب أن تختار نوع الحقل أو حقل موجود

en: Adding a new field and re-using an existing field at the same time is not allowed.
ar: لا يسمح بإضافة حقل جديد أو استخدام حقل موجود في الوقت نفسه

en: Content Language Settings
ar: إعدادات لغة المحتوى

en: Influence of '@title'
ar: تأثير '@title'

en: The default search index will be rebuilt.
ar: سيتم إعادة بناء فهرس البحث الافتراضي.

en: This will re-index content in the search indexes of all active search pages. Searching will continue to work, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ar: سيؤدي هذا إلى إعادة فهرسة المحتوى في فهارس البحث لجميع صفحات البحث النشطة. ستستمر عملية البحث في العمل بشكل طبيعي، ولكن لن يتم فهرسة المحتوى الجديد حتى يتم الانتهاء من إعادة فهرسة جميع المحتويات الحالية بالكامل. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: All search indexes will be rebuilt.
ar: سيتم إعادة بناء جميع فهارس البحث.

en: Only the checked roles will be able to access this display.
ar: الأدوار المحددة فقط هي التي ستتمكن من الوصول إلى هذا العرض.

en: The formatted text of the area
ar: النص المنسّق للمنطقة

en: The plugin ID
ar: معرف الملحق (plugin ID)

en: Number integer display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد الصحيح

en: Static menu link overrides
ar: رابط تجاوز القائمة الثابتة

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
ar: توجد كيانات من النوع %entity_type و%bundle_label %bundle. يجب حذف هذه الكيانات قبل الاستيراد.

[ctx: Plural]
en: Disabled
ar: معطلة

en: The message language code.
ar: رمز لغة الرسالة.

en: The source language from which this translation was created.
ar: اللغة المصدر التي نُقِلت منها هذه الترجمة.

en: Translation outdated
ar: الترجمة قديمة

en: Translation author
ar: مؤلف الترجمة

en: The author of this translation.
ar: المترجم الذي ترجم هذا.

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
ar: قيمة منطقية (Boolean) تشير إلى ما إذا كانت الترجمة مرئية لغير المترجمين.

en: Translation created time
ar: وقت إنشاء الترجمة

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ar: وقت نشر الترجمة بصيغة يونكس.

en: Translation changed time
ar: وقت تغيير الترجمة

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ar: وقت حفظ الترجمة الأخير بصيغة يونكس.

en: Entities and entity types
ar: المكونات وأنواعها

en: Fields and field types
ar: الحقول وأنواعها

en: Views entity field handler
ar: معالج حقل الكيان في Views

en: Creating a field
ar: انشاء حقل

en: On the <em>Manage fields</em> page for your entity type or sub-type, you can add, configure, and delete fields for that entity type or sub-type. Each field has a <em>machine name</em>, which is used internally to identify the field and must be unique across an entity type; once a field is created, you cannot change the machine name. Most fields have two types of settings. The field-level settings depend on the field type, and affect how the data in the field is stored. Once they are set, they can no longer be changed; examples include how many data values are allowed for the field and where files are stored. The sub-type-level settings are specific to each entity sub-type the field is used on, and they can be changed later; examples include the field label, help text, default value, and whether the field is required or not. You can return to these settings by choosing the <em>Edit</em> link for the field from the <em>Manage fields</em> page.
ar: في صفحة <em>إدارة الحقول </em> الخاصة بنوع الكيان أو النوع الفرعي لديك، يمكنك إضافة الحقول وضبطها وحذفها. لكل حقل <em> الاسم البرمجي</em> يُستخدم داخلياً للتعريف بالحقل ويجب أن يكون فريداً على مستوى نوع الكيان؛ وبمجرد إنشاء الحقل، لا يمكنك تغيير هذا الاسم.
    تحتوي معظم الحقول على نوعين من الإعدادات. إعدادات على مستوى الحقل والتي تعتمد على نوع الحقل وتؤثر على كيفية تخزين البيانات. بمجرد ضبطها، لا يمكن تغييرها لاحقاً؛ ومن أمثلتها عدد قيم البيانات المسموح بها للحقل ومكان تخزين الملفات.
    إعدادات على مستوى النوع الفرعي وهي إعدادات خاصة بكل نوع فرعي للكيان يُستخدم فيه الحقل، ويمكن تغييرها لاحقاً؛ ومن أمثلتها تسمية الحقل، ونص المساعدة، والقيمة الافتراضية، وما إذا كان الحقل مطلوباً أم لا.
    يمكنك العودة إلى هذه الإعدادات باختيار رابط <em>التحرير</em> الخاص بالحقل من صفحة إدارة الحقول.

en: On the <em>Manage display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how each field is displayed by default and in each view mode. If your entity type has multiple view modes, you can toggle between the view modes at the top of the page, and you can toggle whether each view mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each view mode, you can choose whether and how to display the label of the field from the <em>Label</em> drop-down list. You can also select the formatter to use for display; some formatters have configuration options, which you can edit using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the display order of fields. You can exclude a field from a specific view mode by choosing <em>Hidden</em> from the formatter drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ar: في صفحة <em>إدارة العرض</em> الخاصة بنوع الكيان أو النوع الفرعي، يمكنك ضبط كيفية عرض كل حقل بشكل افتراضي وفي كل وضع عرض. إذا كان نوع الكيان يحتوي على أوضاع عرض متعددة، يمكنك التنقل بينها في أعلى الصفحة، كما يمكنك تحديد ما إذا كان كل وضع عرض يستخدم الإعدادات الافتراضية أو إعدادات مخصصة في قسم <em>إعدادات العرض المخصصة</em>. لكل حقل في كل وضع عرض، يمكنك اختيار ما إذا كنت تريد عرض تسمية الحقل وكيفية ظهورها من القائمة المنسدلة <em>التسمية</em>. يمكنك أيضاً اختيار التنسيق المستخدم للعرض؛ علماً أن بعض التنسيقات تحتوي على خيارات ضبط يمكنك تعديلها باستخدام زر التحرير (الذي يشبه العجلة). يمكنك أيضاً تغيير ترتيب عرض الحقول، أو استبعاد حقل من وضع عرض معين باختيار <em>مخفي</em> من قائمة التنسيقات المنسدلة، أو بسحبه إلى قسم <em>معطل</em>.

en: Listing fields
ar: سرد الحقول

en: Define how text is handled by combining filters into text formats.
ar: تحديد كيفية معالجة النصوص عبر دمج عوامل التصفية في تنسيقات النصوص.

en: The menu link language code.
ar: رمز لغة رابط قائمة التنقل.

en: Node authored by (uid)
ar: العقدة منشأة بواسطة (uid)

en: Revision authored by (uid)
ar: المراجعة منشأة بواسطة (uid)

en: Trusted Host Settings
ar: إعدادات المضيف الموثوق

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
ar: تغيير اسم الموقع وعنوان البريد الإلكتروني والشعار والصفحة الأمامية الافتراضية وصفحات الخطأ.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ar: ليس لديك صلاحية لتنفيذ %action على @entity_type_label المسماة %entity_label.

[ctx: Plural]
en: Enabled
ar: مفعَّلة

en: Active menu trail
ar: اسدال القائمة النشطة

en: Configuration updates
ar: تحديثات الإعدادات

en: The listed configuration will be updated.
ar: سيتم تحديث الإعدادات المدرَجة.

en: An entity field containing a password value.
ar: حقل كيان يحتوي على قيمة كلمة مرور.

en: An autocomplete text field with tagging support.
ar: حقل نص مكتمل بشكل تلقائي يدعم الوسوم.

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
ar: مراجعة محتوى الصندوق هي سجل التاريخ للتغيرات الحاصلة على محتوى الصندوق.

en: Responsive image style %label saved.
ar: <em>تم حفظ نمط الصورة المتجاوبة</em> %label.

en: Provided by modules
ar: موفره من الوحدات

en: Provided by Drupal core
ar: موفرة من نواة دروبال

en: Indicates whether the menu link should be rediscovered
ar: يشير إلى ما إذا كان ينبغي إعادة اكتشاف رابط القائمة.

en: @title [%language translation]
ar: @title [%language ترجمة]

en: The username of the content author.
ar: اسم المستخدم لمؤلف المحتوى.

en: Responsive image styles
ar: أنماط الصور المتجاوبة

en: Responsive image style
ar: نمط الصور المتجاوبة

en: Image style mappings
ar: ربط نمط الصور

en: Image style mapping
ar: ربط نمط الصور

en: Responsive image mapping type
ar: نوع ربط الصور المتجاوبة

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
ar: <em>تكرار نمط الصورة المتجاوبة</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
ar: <em>تحرير نمط الصورة المتجاوبة</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
ar: <em>تم حفظ نمط الصورة المتجاوبة</em> @label.

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled "Show row weights" above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights instead of dragging table rows.
ar: تعد واجهة المستخدم الافتراضية التي تعتمد على السحب والإفلات لترتيب الجداول في واجهة الإدارة تحدياً لبعض المستخدمين، بما في ذلك مستخدمي برامج قراءة الشاشة والتقنيات المساعدة الأخرى. يمكن تعطيل واجهة السحب والإفلات في الجدول عن طريق النقر على رابط يحمل التسمية "إظهار أوزان الصفوف" الموجود فوق الجدول. تتيح الواجهة البديلة للمستخدمين ترتيب الجدول عن طريق اختيار أوزان رقمية بدلاً من سحب صفوف الجدول.

[ctx: Validation]
en: User email required
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم مطلوب

en: Append a destination query string to operation links.
ar: إلحاق سلسلة استعلام "الوجهة" بروابط العمليات

en: Provides links to perform entity operations.
ar: يوفر روابط لتنفيذ عمليات الكيان.

en: Content language of view row
ar: لغة المحتوى لصف العرض

en: @entity_type_label ID
ar: معرّف @entity_type_label

en: Rendering Language
ar: لغة العرض (Rendering)

en: All content that supports translations will be displayed in the selected language.
ar: سيتم عرض جميع المحتويات التي تدعم الترجمات باللغة المختارة.

en: Entity reference field storage settings
ar: إعدادات تخزين حقل مرجع الكيان

en: Entity reference field settings
ar: إعدادات حقل مرجع الكيان

en: Entity reference selection plugin settings
ar: إعدادات ملحق اختيار مرجع الكيان

en: Display in native language
ar: العرض باللغة الأصلية

en: HTTP cookies
ar: HTTP ملف تعريف الارتباط

en: HTTP headers
ar: ترويسات HTTP

en: Is super user
ar: مستخدم فائق الصلاحيات (Super user)

en: Query arguments
ar: استعلامات الوسائط

en: Request format
ar: شكل الطلب

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ar: علامة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه هي الترجمة الافتراضية.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ar: إعدادات الحقل (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
ar: يعرض باللغة الأصلية

en: Hide lower priority columns
ar: إخفاء الأعمدة ذات الأولوية المنخفضة

en: Submitted by @username on @datetime
ar: أُرسل بواسطة @username في @datetime

en: With multiple languages configured, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
ar: عند تهيئة عدة لغات، يمكن للمستخدمين المسجَّلين اختيار لغتهم المفضَّلة، ويمكن للمؤلفين تعيين لغة محدَّدة للمحتوى.

en: Submitted by @author_name on @date
ar: أضيفت بواسطة @author_name بتاريخ @date

en: You can use upper-case AND to require all words, but this is the same as the default behavior. Example: cat AND dog (same as cat dog, content must contain both "cat" and "dog").
ar: يمكنك استخدام أداة الربط AND بالأحرف الكبيرة لاشتراط وجود جميع الكلمات، ولكن هذا هو نفسه السلوك الافتراضي. مثال: cat AND dog (نفس النتيجة عند كتابة cat dog، حيث يجب أن يحتوي المحتوى على الكلمتين "cat" و "dog" معاً).

en: You can use * as a wildcard within your keyword. Example: m*r would match user names mar, delmar, and elementary.
ar: يمكنك استخدام * كرمز بديل ضمن كلمتك المفتاحية. مثال: m*r ستطابق أسماء المستخدمين mar، وdelmar، وelementary.

en: No eligible views were found.
ar: لم يتم العثور على عروض مناسبة.

en: Account's permissions
ar: صلاحيات الحساب

en: The hashed password
ar: كلمة السر المشفّرة

en: Existing password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Using the personal contact form
ar: استخدام نموذج الاتصال الشخصي

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
ar: يمكن لزوار الموقع إرسال بريد إلكتروني إلى المستخدمين المسجلين باستخدام نموذج الاتصال الشخصي، دون الحاجة لمعرفة عنوان البريد الإلكتروني للمستلم. عند عرض ملف مستخدم، سيشاهد الزائر تبويب أو رابط <em>اتصال</em> يقوده إلى نموذج الاتصال الشخصي. لا يُعرض رابط الاتصال عند عرض ملفك الشخصي، ويجب أن يمتلك المستخدم صلاحيتَي <em>عرض معلومات المستخدم</em> و<em>استخدام نماذج الاتصال الشخصية للمستخدمين</em> لرؤية الرابط. كما يجب أن يكون لدى المستخدم المعرَض ملفه نموذج الاتصال الشخصي مفعّل (إعداد في الحساب). يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية <em>إدارة المستخدمين</em> تجاوز هذا الإعداد.

en: Configuring contact forms
ar: تهيئة نماذج الاتصال

en: Linking to contact forms
ar: ربط نماذج الاتصال

en: @label (Translation is not supported).
ar: @label (الترجمة غير مدعومة).

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ar: ربط كل @entity يحتوي على @field_name مُعين على @label.

en: The <em>Autocomplete</em> widget displays text fields in which users can type entity labels based on the <em>Allowed number of values</em>. The widget can be configured to display all entities that contain the typed characters or restricted to those starting with those characters.
ar: يعرض عنصر التحكم <em>الإكمال التلقائي</em> حقولاً نصية يمكن للمستخدمين من خلالها كتابة تسميات الكيانات بناءً على <em>عدد القيم المسموح به</em>. يمكن ضبط عنصر التحكم هذا ليعرض جميع الكيانات التي تحتوي على الأحرف المكتوبة، أو حصرها بالكيانات التي تبدأ بتلك الأحرف.

en: The <em>Autocomplete (Tags style)</em> widget displays a multi-text field in which users can type in a comma-separated list of entity labels.
ar: يعرض عنصر التحكم <em>الإكمال التلقائي (بنمط الوسوم)</em> حقلاً نصياً متعدداً يتيح للمستخدمين كتابة قائمة من تسميات الكيانات مفصولة بفاصلة.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php or PHP-FPM and not as FastCGI.
ar: خادمك غير قادر على عرض مؤشر التقدم في رفع الملفات. يتطلب عرض المؤشر تشغيل PHP باستخدام mod_php أو PHP-FPM وليس كـ FastCGI.

en: Display the filemime as icon
ar: عرض filemime كأيقونة

en: File link
ar: رابط الملف

en: Display an icon
ar: عرض أيقونة

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
ar: تتيح المراجعات تتبع الفروقات بين إصدارات المحتوى المتعددة والرجوع إلى الإصدارات الأقدم.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ar: تمت استعادة @type %title إلى المراجعة الخاصة بتاريخ %revision-date.

en: Speeding up your site
ar: تسريع موقعك الإلكتروني

[ctx: Validation]
en: Password required for protected field change
ar: كلمة المرور مطلوبة لتغيير الحقل المحمي

en: Contains US ASCII characters only
ar: يحتوي على حروف US ASCII فقط

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
ar: تم الدفع! شكرًا لشرائك.

en: Resolving missing content
ar: معالجة المحتوى المفقود

en: The following @entity-type translations will be deleted:
ar: سيتم حذف تراجم نوع المكون @entity-type:

en: Delete @language translation
ar: حذف ترجمة @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ar: تم حذف تراجم @entity-type %label @language.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ar: تأكيد متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من @entity-type %label؟

en: The core.extension configuration does not exist.
ar: إعدادات core.extension غير موجودة.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
ar: تعذر تثبيت النموذج %module لعدم وجوده.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
ar: تعذّر إلغاء تثبيت وحدة %module لأن وحدة %dependent_module مثبّتة.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
ar: تعذر تثبيت السمة %theme بما انها غير موجودة.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
ar: تعذر تثبيت السمة  %theme لأنها تتطلب السمة  %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
ar: يتعذر الغاء تثبيت السمة  %theme بما انه  %dependent_theme تم تثبيت السمة.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على وحدة %owner التي لن تثبت بعد الاستيراد.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على حلة %owner التي لن تثبت بعد الاستيراد.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على نطاق %owner الذي لن يثبت بعد الاستيراد.

en: Interface text
ar: نص الواجهة

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ar: الأمر بأساليب التعرف على اللغة لنص الواجهة، ستظهر ترجمة لنص الواجهة باللغة المتعرف عليها في حال توفرها.

en: Inaccessible
ar: غير قابل للوصول

[ctx: Validation]
en: NotNull
ar: غير فارغ (NotNull)

[ctx: Validation]
en: Null
ar: فارغ

en: Empty block library behavior
ar: مكتبة السلوكيات للصناديق الفارغة

en: Provides a link to add a new block.
ar: توفير رابط لإضافة صندوق جديد.

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
ar: لا يمكن استيراد الإعدادات لأنها فشلت في التحقق للأسباب التالية:

en: Link to translate @entity_type_label
ar: رابط لترجمة @entity_type_label

en: Provide a translation link to the @entity_type_label.
ar: توفير رابط ترجمة لـ @entity_type_label.

en: Interface text language selected for page
ar: لغة نص الواجهة المحددة للصفحة

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ar: تم حذف ترجمة @language للـ @type %label.

en: Trimmed limit
ar: حد الاقتصاص

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
ar: إذا لم يتم تعيين الملخص، فإن حقل %label المقصوص سينتهي عند آخر جملة كاملة قبل هذا الحد الأقصى للحروف.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ar: حد الاقتصاص: @trim_length حرف

en: Working with multilingual views
ar: العمل مع عروض متعددة اللغات

en: Because each result row contains a specific translation of each entity, field-level filters are also relative to these entity translations. For example, if your view has a filter that specifies that the entity title should contain a particular English word, you will presumably filter out all rows containing Chinese translations, since they will not contain the English word. If your view also has a second filter specifying that the title should contain a particular Chinese word, and if you are using "And" logic for filtering, you will presumably end up with no results in the view, because there are probably not any entity translations containing both the English and Chinese words in the title.
ar: بما أن كل صف في النتائج يحتوي على ترجمة محددة لكل كيان، فإن عوامل تصفية مستوى الحقل تكون مرتبطة أيضاً بترجمات هذه الكيانات. على سبيل المثال، إذا كان العرض يحتوي على عامل تصفية يحدد وجوب احتواء عنوان الكيان على كلمة إنجليزية معينة، فمن المفترض أن يتم استبعاد جميع الصفوف التي تحتوي على ترجمات صينية، لأنها لن تحتوي على تلك الكلمة الإنجليزية. وإذا كان العرض يحتوي أيضاً على عامل تصفية ثانٍ يحدد وجوب احتواء العنوان على كلمة صينية معينة، وكنت تستخدم منطق الربط "و" للتصفية، فمن المتوقع ألا تظهر لك أي نتائج في العرض، لأنه من غير المحتمل وجود ترجمات للكيان يحتوي عنوانها على الكلمتين الإنجليزية والصينية معاً.

en: Link to @entity_type_label
ar: رابط إلى @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
ar: توفير رابط عرض لـ @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
ar: رابط لتحرير @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
ar: توفير رابط تحرير لـ @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
ar: رابط لحذف @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
ar: توفير رابط حذف لـ @entity_type_label.

[ctx: View entity type]
en: View
ar: عرض

en: Options such as paging, table sorting, and exposed filters will not initiate a page refresh.
ar: لن تؤدي الخيارات مثل الترقيم، وترتيب الجداول، وعوامل التصفية الظاهرة إلى إعادة تحميل الصفحة.

en: Timestamp display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض للختم الزمني

en: Future format
ar: الصيغة المستقبلية

en: Past format
ar: الصيغة الماضية

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
ar: @requirements_message (يستخدم حاليا @item الاصدار @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
ar: محرك التخزين MyISAM غير مدعوم.

en: 0 seconds
ar: 0 ثوانٍ

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
ar: فشل التحقق بسبب أن القيمة تتعارض مع القيمة في %field_name والتي لا يمكنك الوصول إليها.

en: Unable to uninstall the %profile profile since it is the install profile.
ar: تعذر الغاء تثبيت ملف التعريف %profile بما انه تم تثبيت ملف التعريف

en: The @module module is required
ar: الوحدة @module مطلوبة

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ar: عدد وحدات الفاصل الزمني التي يجب إظهارها في الإخراج المنسق.

en: Future date: %display
ar: تاريخ مستقبلي:  %display

en: Past date: %display
ar: التاريخ السابق: %display

en: - Default site/user time zone -
ar: المنطقة الزمنية لموقع أو مستخدم افتراضي

en: Date format: @date_format
ar: تنسيق التاريخ: @date_format

en: Time zone: @timezone
ar: المنطقة الزمنية: @timezone

en: Revision translation affected
ar: ترجمة المراجعة المتأثرة

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة.

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ar: لإلغاء تثبيت الكتاب أحذف جميع المحتوى الذي يتضمنه الكتاب.

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ar: لإلغاء تثبيت كتاب أحذف جميع المحتوى الذي هو من نوع محتوى الكتاب.

en: Configuration archive
ar: أرشيف الإعدادات

en: Time zone override
ar: تجاوز المنطقة الزمنية

en: Datetime custom display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض المخصص للتاريخ والوقت

en: The time zone selected here will always be used
ar: سيتم دائمًا استخدام المنطقة الزمنية المحددة هنا

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Plural variants
ar: بدائل الجمع

en: No blocks available.
ar: لا يوجد صناديق متوفرة.

en: Configuration synchronization
ar: مزامنة الإعدادات

en: Import and export your configuration.
ar: استيراد وتصدير إعداداتك.

en: @date by @username
ar: @date بواسطة @username

en: Manage responsive image styles.
ar: إدارة أنماط الصور المتجاوبة.

en: Filter by name or description
ar: تصفية حسب الاسم أو الوصف

en: Enter a part of the module name or description
ar: أدخل جزءًا من اسم الوحدة أو وصفها

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
ar: عنوان URL للاستدعاء غير محلي وغير موثوق: !url

en: CustomMessage: !customMessage
ar: رسالة مخصصة: !customMessage

en: Container cannot be saved to cache.
ar: لايمكن الحفظ في الذاكرة.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
ar: تعذرإعداد دروبال بشكل صحيح مع قاعدة البيانات الحالية بسبب الخطأ التالي: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ar: إصدار خادم قاعدة البيانات %version أقل من الإصدار الأدنى المطلوب %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
ar: يجب اختيار قيمة للجزء %part.

en: @title (value @number)
ar: @title (القيمة @number)

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Shown tabs
ar: التبويبات المعروضة

en: Select tabs being shown in the block
ar: اختر التبويبات التي سيتم عرضها في الصندوق

en: Show primary tabs
ar: عرض التبويبات الأساسية

en: Show secondary tabs
ar: إظهار التبويبات الثانوية

en: The blocked IP address.
ar: عناوين IP المحظورة

en: Generating accessible content
ar: إنشاء محتوى يمكن الوصول اليه

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
ar: وقت ارسال التعليق بصيغة يونكس.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
ar: وقت تحريرالكاتب لتعليقه بصيغة يونكس.

en: The view mode ID.
ar: معرف وضع العرض.

en: The role IDs which can use the format.
ar: معرفات الأدوار التي يمكنها استخدام هذا التنسيق.

en: Weight for @title language detection method
ar: وزن طريقة الكشف عن لغة @title

en: Enable @title language detection method
ar: تفعيل طريقة الكشف عن لغة @title

en: Migration @id is busy with another operation: @status
ar: عملية الترحيل @id مشغولة بعملية أخرى: @status

en: Entity/field definitions
ar: تعريفات الكيانات/الحقول

en: The weight of the role.
ar: وزن الدور

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ar: عنوان مرتبط دلالياً بجدولك لزيادة إمكانية الوصول.

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: Default long date
ar: التاريخ الطويل الافتراضي

en: Default medium date
ar: التاريخ المتوسط الافتراضي

en: Default short date
ar: التاريخ القصير الافتراضي

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Block the selected user(s)
ar: حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Cancel the selected user account(s)
ar: إلغاء حساب المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Unblock the selected user(s)
ar: إلغاء حظر المستخدم/المستخدمين المحدَّدين

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ar: أدخل قائمة مفصولة بفواصل. على سبيل المثال: السعودية, مصر, "الإمارات, دبي"

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Overridden block the selected user(s)
ar: صندوق الخاص بتجاوز المستخدمين او المستخدم المحدد

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ar: يتطلب برنامج التثبيت إنشاء دليل الترجمات كجزء من عملية التثبيت. أنشئ الدليل %translations_directory. تتوفر تفاصيل أكثر حول تثبيت دروبال في <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب برنامج التثبيت صلاحيات قراءة لـ %translations_directory في جميع الأوقات. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب برنامج التثبيت صلاحيات كتابة لـ %translations_directory أثناء عملية التثبيت. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
ar: يتطلب برنامج التثبيت الاتصال بخادم الترجمة لتنزيل ملف ترجمة. تحقق من اتصالك بالإنترنت وتأكد أن موقعك قادر على الوصول إلى خادم الترجمة في <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ar: ملف ترجمة %language غير متوفر على خادم الترجمة. <a href=":url">اختر لغة مختلفة</a> أو حدد الإنجليزية لترجمة موقعك لاحقًا.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ar: تعذّر تنزيل ملف ترجمة %language. <a href=":url">اختر لغة مختلفة</a> أو حدد الإنجليزية لترجمة موقعك لاحقًا.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ar: يتطلب برنامج تثبيت @drupal إنشاء الملف %file كجزء من عملية التثبيت. انسخ الملف %default_file إلى %file. تتوفر تفاصيل أكثر حول تثبيت دروبال في <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب @drupal صلاحيات قراءة للملف %file في جميع الأوقات. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب برنامج تثبيت @drupal صلاحيات كتابة للملف %file أثناء عملية التثبيت. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: فشل برنامج تثبيت @drupal في إنشاء الملف %file بملكية ملفات صحيحة. سجّل الدخول إلى خادم الويب، وأزل الملف %file الموجود، ثم أنشئ ملفًا جديدًا بنسخ الملف %default_file إلى %file. تتوفر تفاصيل أكثر حول تثبيت دروبال في <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
ar: تحقق من الرسائل <a href=":retry">وأعد المحاولة</a>، أو يمكنك اختيار <a href=":cont">المتابعة على أي حال</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
ar: راجع الرسائل و<a href=":url">أعد المحاولة</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
ar: الوحدات التالية مطلوبة لكن لم يتم العثور عليها. قم بنقلها لمجلد الوحدات الفرعي المناسب, مثل <em>/modules</em>. الوحدات المفقودة: @modules

en: Updating @module
ar: جاري تحديث @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ar: عدم تطابق نوع الكيان عند إعادة التسمية. @old_type لا يساوي @new_type في الإعدادات الحالية @old_name والإعدادات المرحلية @new_name.

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ar: إعادة تسمية التكوين البسيط والحالي   @old_name والمرحلي  @new_name.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: <code>@query</code>
ar: الإعداد %setting مضبوط حالياً على '%current_value'، ولكنه يجب أن يكون '%needed_value'. قم بتغيير هذا عن طريق تشغيل الاستعلام التالي: <code>@query</code>

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
ar: الموقع يعمل في وضع الصيانة. <a href=":url">رفع حالة الصيانة</a>.

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size

en: Number of rows: @rows
ar: عدد الصفوف: @rows

en: URI field size: @size
ar: حجم حقل نص URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
ar: تحذير: أنت لا تستخدم اتصالًا آمن ، لذا سيتم إرسال كلمة مرورك بنص عادي  <a href=":https-link">  للمزيد </a>.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
ar: <ul><li>للبدء من جديد، يجب إفراغ قاعدة البيانات الحالية ونسخ <em>default.settings.php</em> فوق <em>settings.php</em>.</li><li>لترقية تثبيت قائم، انتقل إلى <a href=":update-url">سكريبت التحديث</a>.</li><li>``<a href=":base-url">استعراض موقعك الحالي</a>.</li></ul>

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
ar: قيد المجال \nفي السياق: التحقق من الصحة

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ar: الـ @entity_type مع  @field_name %value  موجود مسبقا.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي ينبغي إرسالها. يمكنك تضمينها بعناصر نائبة مثل [عقدة:title] و[المستخدم:account-name] و[المستخدم:display-name] و[التعليق:body] لتمثيل البيانات التي ستكون مختلفة في كل مرة يتم فيها إرسال الرسالة. لن تتوفر كافة العناصر النائبة في كافة السياقات.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي ستُعرض للمستخدم الحالي. يمكنك تضمين عناصر نائبة مثل [node:title]، [user:account-name]، [user:display-name] و [comment:body] لتمثيل بيانات تختلف كل مرة تُرسل فيها الرسالة. لن تتوفر جميع العناصر النائبة في جميع السياقات.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
ar: يقوم موديول Breakpoint بتتبع نقاط الارتكاز الخاصة بالطول، العرض، والدقة التي يحتاجها التصميم المتجاوب ليتغير استجابةً للأجهزة المختلفة المستخدمة لعرض الموقع. هذا الموديول لا يمتلك واجهة مستخدم (User Interface).
      لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":docs">الوثائق الإلكترونية لوحدة نقاط الارتكاز</a>.

en: Enabling commenting
ar: السماح بالتعليق

en: In reply to @parent_title by @parent_username
ar: رداً على @parent_title بواسطة @parent_username

en: Name for @anonymous
ar: اسم لـ @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
ar: <a href=":login">تسجيل الدخول</a> أو <a href=":register">التسجيل</a> لنشر التعليقات

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
ar: <a href=":login">تسجيل الدخول</a> لنشر التعليقات

en: Select the Comment type to use for this comment field. Manage the comment types from the <a href=":url">administration overview page</a>.
ar: حدِّد نوع التعليق المستخدَم لهذا الحقل. أدِر أنواع التعليقات من <a href=":url">صفحة نظرة عامة على الإدارة</a>.

en: You can review differences between the active configuration and an imported configuration archive on the <a href=":synchronize">Synchronize</a> page to ensure that the changes are as expected, before finalizing the import. The Synchronize page also shows configuration items that would be added or removed.
ar: يمكنك مراجعة الفوارق بين الضبط النشط وأرشيف الضبط المستورَد في صفحة <a href=":synchronize">المزامنة</a> للتحقق من أن التغييرات كما هو متوقع قبل إتمام الاستيراد. تعرض صفحة المزامنة أيضاً عناصر الضبط التي ستُضاف أو تُحذف.

en: Choose a configuration item to display its YAML structure.
ar: اختر عنصر إعدادات لعرض بنيته في YAML.

en: Full archive
ar: الأرشيف الكامل

en: Single item
ar: عنصر فردي

en: Staged
ar: مُجهَّز

en: The following items in your active configuration have changes since the last import that may be lost on the next import.
ar: العناصر التالية في إعداداتك النشطة قد تغيّرت منذ آخر استيراد، وقد تُفقَد في الاستيراد التالي.

en: @source_name to @target_name
ar: @source_name لـ @target_name

en: The Configuration Translation module allows you to translate configuration text; for example, the site name, vocabularies, menus, or date formats. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Configuration Translation module</a>.
ar: تسمح وحدة ترجمة الإعدادات بترجمة نصوص الإعدادات؛ مثل اسم الموقع، المعاجم، القوائم، أو تنسيقات التاريخ. بالاقتران مع وحدات <a href=":language">اللغة</a>، <a href=":content-translation">ترجمة المحتوى</a>، و<a href=":locale">ترجمة الواجهة</a>، تتيح لك بناء مواقع متعددة اللغات. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":doc_url">التوثيق على الإنترنت لوحدة ترجمة الإعدادات</a>.

en: In order to translate configuration, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>.
ar: من أجل ترجمة الإعدادات، يجب أن يحتوي الموقع على لغتين على الأقل <a href=":url">لغات</a>.

en: Users with the <em>Translate user edited configuration</em> permission can access the configuration translation overview, and manage translations for specific languages. The <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page shows a list of all configuration text that can be translated, either as individual items or as lists. After you click on <em>Translate</em>, you are provided with a list of all languages. You can <em>add</em> or <em>edit</em> a translation for a specific language. Users with specific configuration permissions can also <em>edit</em> the text for the site's default language. For some configuration text items (for example for the site information), the specific translation pages can also be accessed directly from their configuration pages.
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية <em>ترجمة الإعدادات المعدلة من قبل المستخدم</em> الوصول إلى نظرة عامة على ترجمة الإعدادات، وإدارة الترجمات للغات محددة. تعرض صفحة <a href=":translation-page">ترجمة الإعدادات</a> قائمة بكل النصوص القابلة للترجمة، إما كعناصر فردية أو كقوائم. بعد النقر على <em>ترجمة</em>، ستظهر لك قائمة بجميع اللغات. يمكنك <em>إضافة</em> أو <em>تحرير</em> ترجمة للغة محددة. يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحيات إعدادات محددة أيضًا <em>تحرير</em> النص للغة الافتراضية للموقع. لبعض نصوص الإعدادات (مثل معلومات الموقع)، يمكن الوصول إلى صفحات الترجمة مباشرة من صفحات الإعدادات نفسها.

en: You can choose to translate date formats on the <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page. This allows you not only to translate the label text, but also to set a language-specific <em>PHP date format</em>.
ar: يمكنك اختيار ترجمة تنسيقات التاريخ من صفحة <a href=":translation-page">ترجمة الإعدادات</a>. يتيح لك هذا ليس فقط ترجمة النصوص، بل أيضًا تعيين <em>تنسيق تاريخ PHP</em> خاص بلغة معينة.

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
ar: تسمح وحدة الاتصال للزائرين بالاتصال بالمستخدمين المسجلين على موقعك باستخدام نموذج الاتصال الشخصي، كما تسمح لك بإعداد نماذج اتصال على مستوى الموقع. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":contact">التوثيق على الإنترنت لوحدة الاتصال</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
ar: في صفحة <a href=":contact_admin">نماذج الاتصال</a>، يمكنك تكوين الحقول وطريقة العرض في نموذج الاتصال الشخصي، كما يمكنك إعداد نموذج واحد أو أكثر على مستوى الموقع. لكل نموذج اسم آلي، تسمية، ومستلمون محدَّدون؛ عند إرسال زائر للنموذج، تُرسل القيم إلى هؤلاء المستلمين.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
ar: يمكن تعيين نموذج اتصال واحد على مستوى الموقع كالنموذج الافتراضي. إذا اخترت ذلك، فسيشير رابط <em>اتصال</em> في قائمة <em>التذييل</em> إليه. يمكنك تعديل هذا الرابط من صفحة <a href=":menu-settings">القوائم</a> إذا كانت وحدة واجهة القوائم مثبّتة. يمكنك أيضًا إنشاء روابط لنماذج اتصال أخرى؛ صيغة عنوان URL لكل نموذج هي <em>contact/machine_name_of_form</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
ar: من صفحة <a href=":contact_admin">نماذج الاتصال</a>، يمكنك تكوين الحقول التي ستُعرض في نماذج الاتصال، بما في ذلك تسمياتها ونصوص المساعدة. إذا أردت ظهور محتوى آخر (مثل نص أو صورة) في نموذج الاتصال، فاستخدم صندوقًا. يمكنك إنشاء وتحرير الصناديق من صفحة <a href=":blocks">تخطيط الصناديق</a> إذا كانت وحدة الصناديق مثبّتة.

en: Hello @recipient-name,
ar: مرحبًا @recipient-name ،

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
ar: لم يتم ضبط نموذج الاتصال. <a href=":add">إضافة نموذج واحد أو أكثر</a>.

en: The Contextual links module gives users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to tasks associated with certain areas of pages on your site. For example, a menu displayed as a block has links to edit the menu and configure the block. For more information, see the <a href=":contextual">online documentation for the Contextual Links module</a>.
ar: تمنح وحدة الروابط السياقية من يمتلك صلاحية <em>استخدام الروابط السياقية</em> وصولاً سريعاً إلى المهام المرتبطة بمناطق معينة في صفحات الموقع. على سبيل المثال، تتضمن القائمة المعروضة كصندوق روابط لتعديل القائمة وضبط الصندوق. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":contextual">التوثيق الإلكتروني لوحدة الروابط السياقية</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the Date field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ar: يمكن ضبط <em>settings</em> و <em>display</em> لحقل التاريخ بشكل منفصل. انظر <a href=":field_ui">مساعدة Field UI</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية إدارة الحقول وعرضها.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ar: الحد الأقصى لعدد الرسائل التي سيتم الاحتفاظ بها في سجل قاعدة البيانات. يتطلب <a href=":cron">مهمة صيانة cron</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the entity reference field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ar: يمكن تكوين <em>settings</em> و <em>display</em> لحقل مرجع الكيان بشكل منفصل. انظر <a href=":field_ui">مساعدة Field UI</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية إدارة الحقول وعرضها.

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
ar: لم يتم العثور على عروض مناسبة. <a href=":create">قم بإنشاء عرض</a> يحتوي على نوع العرض <em>مرجع كيان</em>، أو أضف هذا النوع من العرض إلى <a href=":existing">عرض موجود</a>.

en: @size limit.
ar: حد @size.

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
ar: استخدم تنسيق النص <a href=":url">@label</a>

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
ar: تقوم وحدة السجل بتتبع المحتوى الذي قرأه المستخدم. حيث تُميز المحتوى كـ <em>جديد</em> أو <em>مُحدث</em> بناءً على آخر مرة قام فيها المستخدم بعرضه. تُحذف سجلات وحدة السجل التي مضى عليها أكثر من شهر أثناء عملية كرون، مما يعني أن المحتوى الأقدم من شهر يُعتبر دائماً <em>مقروءاً</em>. لا تمتلك وحدة السجل واجهة مستخدم خاصة بها، ولكنها توفر عامل تصفية لـ <a href=":views-help">العروض</a> لإظهار المحتوى الجديد أو المُحدث. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":url"> التوثيق عبر الإنترنت لوحدة السجل</a>.

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
ar: يمكن إعادة ترتيب اللغات المضبوطة لتحديد ترتيبها في صندوق تبديل اللغة وفي قائمة اللغات القابلة للاختيار عند تعديل المحتوى. لا يؤثر هذا الترتيب على <a href=":detection">الكشف والاختيار</a>.

en: The site default language can also be set. It is not recommended to change the default language on a working site. <a href=":language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
ar: يمكن أيضاً تعيين اللغة الافتراضية للموقع. لا يُنصح بتغيير اللغة الافتراضية على موقع قيد التشغيل. يمكن ضبط إعداد <a href=":language-detection">اللغة المحددة</a> في صفحة الكشف والاختيار لتغيير لغة الاحتياط.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
ar: حدد كيفية اختيار اللغة المستخدمة لعرض عناصر الصفحة (بشكل أساسي النصوص التي توفرها البرمجيات، مثل تسميات الحقول ونصوص المساعدة). يتم اتخاذ هذا القرار من خلال تقييم سلسلة من طرق كشف اللغات؛ حيث تحدد أول طريقة كشف تعطي نتيجة اللغة التي سيتم استخدامها لهذا النوع من النصوص. يرجى الانتباه إلى أن بعض طرق كشف اللغة قد لا تكون موثوقة في ظروف معينة، مثل كشف المتصفح عند تفعيل التخزين المؤقت للصفحات بينما لم يسجل المستخدم دخوله بعد. حدد ترتيب تقييم طرق كشف اللغة في هذه الصفحة. يمكن تغيير اللغة الافتراضية من <a href=":admin-change-language">قائمة اللغات</a>.

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
ar: يمكن الاطلاع على شرح خيارات اللغة في <a href=":languages_list_page">صفحة قائمة اللغات</a>.

en: Site's default language (@language)
ar: اللغة الافتراضية للموقع (@language)

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the link field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ar: يمكن تهيئة <em>إعدادات</em> و<em>عرض</em> حقل الرابط بشكل منفصل. انظر <a href=":field_ui">مساعدة واجهة مستخدم الحقل</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية إدارة الحقول وعرضها.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involve many strings, it may be more convenient to <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings in a specific language.
ar: تتيح هذه الصفحة البحث عن سلاسل نصية مترجمة وغير مترجمة، وتُستخدم عند إنشاء الترجمات أو تعديلها. (ملاحظة: نظراً لأن مهام الترجمة تتضمن سلاسل نصية كثيرة، قد يكون من الأيسر <a title="تصدير ترجمة واجهة المستخدم" href=":export">تصدير</a> السلاسل النصية للتعديل دون اتصال في محرر ترجمة Gettext لسطح المكتب.) يمكن تحديد نطاق البحث ليشمل سلاسل نصية بلغة معينة.

en: This page allows translators to manually import translated strings contained in a Gettext Portable Object (.po) file. Manual import may be used for customized translations or for the translation of custom modules and themes. To customize translations you can download a translation file from the <a href=":url">Drupal translation server</a> or <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> translations from the site, customize the translations using a Gettext translation editor, and import the result using this page.
ar: تتيح هذه الصفحة استيراد السلاسل النصية المترجمة يدوياً من ملف Gettext Portable Object ‏(.po). يمكن استخدام الاستيراد اليدوي للترجمات المخصصة أو لترجمة الوحدات البرمجية والسمات المخصصة. لتخصيص الترجمات، يمكن تنزيل ملف ترجمة من <a href=":url">خادم ترجمة دروبال</a> أو <a title="تصدير ترجمة واجهة المستخدم" href=":export">تصدير</a> الترجمات من الموقع، ثم تخصيصها باستخدام محرر ترجمة Gettext، واستيراد النتيجة عبر هذه الصفحة.

en: Interface translation settings
ar: إعدادات ترجمة الواجهة

en: Interface translation import
ar: استيراد ترجمة الواجهة

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
ar: تحديد مدى تكرار التحقق من ترجمات واجهة المستخدم الجديدة للوحدات والسمات المثبّتة حالياً. <a href=":url">تحقق من التحديثات الآن</a>.

en: Translation files are stored locally in the  %path directory. You can change this directory on the <a href=":url">File system</a> configuration page.
ar: تُخزَّن ملفات الترجمة محلياً في مجلد %path. يمكن تغيير هذا المجلد من صفحة ضبط <a href=":url">نظام الملفات</a>.

en: No translatable languages available. <a href=":add_language">Add a language</a> first.
ar: لا توجد لغات قابلة للترجمة. <a href=":add_language">أضف لغة</a> أولاً.

en: No translation status available. <a href=":check">Check manually</a>.
ar: لا تتوفر حالة للترجمة. <a href=":check">تحقق يدوياً</a>.

en: The Menu UI module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. For more information, see the <a href=":menu">online documentation for the Menu UI module</a>.
ar: توفر وحدة واجهة مستخدم القائمة (Menu UI) واجهة لإدارة القوائم. القائمة هي مجموعة هرمية من الروابط، والتي يمكن أن تكون داخل الموقع أو خارجه، وتُستخدم عموماً للتنقل. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":menu">المستندات عبر الإنترنت لوحدة واجهة مستخدم القائمة</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ar: يمكنك تفعيل الصندوق الذي تم إنشاؤه حديثا لهذه القائمة على <a href=":blocks"> صفحة تنسيقات الصندوق </a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ar: كل قائمة لديها صندوق ذا صلة بها حيث يتم إدارته من خلال <a href=":blocks">صفحة تنسيقات الصندوق </a>.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
ar: لا يوجد روابط للقائمة. <a href=":url">إضافة رابط</a>.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href=":node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
ar: يجب إعادة بناء صلاحيات الوصول إلى المحتوى. <a href=":node_access_rebuild">إعادة بناء الصلاحيات</a>.

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ar: إدارة أنواع المحتوى المتاحة والحقول المرتبطة بتلك الأنواع.

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
ar: لا تتوفر أنواع محتوى. <a href=":link">أضف نوع محتوى</a>.

en: By creating responsive image styles you define which options the browser has in selecting which image file to display. In most cases this means providing different image sizes based on the viewport size. On the <a href=":responsive_image_style">Responsive image styles</a> page, click <em>Add responsive image style</em> to create a new style. First choose a label, a fallback image style and a breakpoint group and click Save.
ar: من خلال إنشاء أنماط الصور المتجاوبة، يمكنك تحديد الخيارات المتاحة للمتصفح لاختيار ملف الصورة المراد عرضه. في معظم الحالات يعني هذا توفير أحجام صور مختلفة بناءً على حجم شاشة العرض. في صفحة <a href=":responsive_image_style"> أنماط الصور المتجاوبة</a>، انقر فوق <em>إضافة نمط صورة متجاوبة</em> لإنشاء نمط جديد. أولاً، اختر تسمية، ونمط صورة احتياطياً، ومجموعة نقاط ارتكاز، ثم انقر فوق حفظ.

en: The Search module provides the ability to set up search pages based on plugins provided by other modules. In Drupal core, there are two page-type plugins: the Content page type provides keyword searching for content managed by the Node module, and the Users page type provides keyword searching for registered users. Contributed modules may provide other page-type plugins. For more information, see the <a href=":search-module">online documentation for the Search module</a>.
ar: توفر وحدة البحث القدرة على إعداد صفحات البحث استنادًا إلى الملحقات التي تقدمها وحدات أخرى. في دروبال النواة، هناك نوعان من الملحقات من نوع الصفحة: أولًا المحتوى، يوفر البحث عن الكلمات الرئيسية للمحتوى المدار من قبل العقدة، وثانيًا، المستخدمين، يوفر البحث عن الكلمات الرئيسية للمستخدمين المسجلين. وحدات المساهمة قد توفر الملحقات الأخرى من نوع الصفحة. لمزيد من المعلومات، اطلع على المستندات المرفوعة لوحدة البحث على <a href=":search-module"> </a>.

en: To configure search pages, visit the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. In the Search pages section, you can add a new search page, edit the configuration of existing search pages, enable and disable search pages, and choose the default search page. Each enabled search page has a URL path starting with <em>search</em>, and each will appear as a tab or local task link on the <a href=":search-url">search page</a>; you can configure the text that is shown in the tab. In addition, some search page plugins have additional settings that you can configure for each search page.
ar: لإعداد صفحات البحث، تفضل بزيارة صفحة <a href=":search-settings">صفحات البحث</a>. في قسم صفحات البحث، يمكنك إضافة صفحة بحث جديدة، وتعديل إعدادات صفحات البحث الموجودة، وتفعيل صفحات البحث أو تعطيلها، واختيار صفحة البحث الافتراضية. لكل صفحة بحث مُفعّلة مسار URL يبدأ بـ <em>search</em>، وستظهر كل صفحة كعلامة تبويب أو رابط مهمة محلية في صفحة <a href=":search-url">صفحة البحث</a>؛ يمكنك تخصيص النص المعروض في علامة التبويب. بالإضافة إلى ذلك، تحتوي بعض ملحقات صفحات البحث على إعدادات إضافية يمكنك ضبطها لكل صفحة بحث.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ar: تحديد مجموعة الاختصارات التي تستخدمها على <a href=":shortcut-link">شريط الاختصارات</a> من صفحة حسابك.

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
ar: لا تتوفر اختصارات. <a href=":link">أضف اختصاراً</a>.

en: The title for this shortcut.
ar: عنوان هذا الاختصار.

en: The title of the set.
ar: عنوان المجموعة.

en: The users.uid for this set.
ar: الـ uid الخاص بالمستخدمين (users.uid) لهذه المجموعة.

en: Requires: @module-list
ar: يتطلب: @module-list

en: Required by: @module-list
ar: مطلوب من قِبل: @module-list

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ar: يتطلب هذا القالب إصدار PHP @php_required وهو غير متوافق مع إصدار PHP @php_version.يتطلب هذا القالب إصدار PHP @php_required وهو غير متوافق مع إصدار PHP @php_version.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall modules from the <a href=":modules">Extend page</a>. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, several modules are installed and others are provided but not installed. Each module provides a discrete set of features; modules may be installed or uninstalled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download from the <a href=":drupal-modules">Drupal.org module page</a>. Note that uninstalling a module is a destructive action: when you uninstall a module, you will permanently lose all data connected to the module.
ar: يمكن لمن يمتلك الصلاحيات المناسبة تثبيت الوحدات وإلغاء تثبيتها من <a href=":modules">صفحة التوسعة</a>. بحسب التوزيعة أو ملف تعريف التثبيت المختار عند إنشاء الموقع، تكون بعض الوحدات مثبّتة وأخرى متاحة غير مثبّتة. توفر كل وحدة مجموعة محددة من الميزات، ويمكن تثبيتها أو إلغاء تثبيتها وفق احتياجات الموقع. تتوفر وحدات إضافية كثيرة يساهم بها أعضاء مجتمع دروبال للتنزيل من <a href=":drupal-modules">صفحة وحدات Drupal.org</a>. تجدر الإشارة إلى أن إلغاء تثبيت وحدة إجراء لا رجعة فيه: سيؤدي إلى الفقدان الدائم لجميع البيانات المرتبطة بها.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
ar: يمكن هنا الاطلاع على نظرة عامة موجزة على معاملات الموقع وأي مشكلات تم اكتشافها في التثبيت. قد يكون من المفيد نسخ هذه المعلومات ولصقها في طلبات الدعم المقدمة في منتديات الدعم وقوائم المشكلات على Drupal.org. يُنصح بالتحقق من استيفاء خادم الويب <a href=":system-requirements">متطلبات النظام</a> قبل تقديم طلب الدعم.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href=":system_requirements">system requirements page</a> for more information):
ar: يتطلب دروبال (Drupal) تفعيل امتدادات PHP الموجودة في القائمة التالية (انظر <a href=":system_requirements">صفحة متطلبات النظام</a> لمزيد من المعلومات):

en: PHP OPcode caching
ar: التخزين المؤقت لـ PHP OPcode

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ar: تفعيل <a href=":url">وضع الصيانة</a> للموقع.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
ar: تم اكتشاف مشكلة واحدة أو أكثر عند تثبيت دروبال. تحقق من <a href=":status"> تقرير الحالة </a> لمزيد من المعلومات.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ar: تتطلب هذه الوحدة إصدار PHP @php_required وهي غير متوافقة مع إصدار PHP @php_version.

en: Defined on the <a href=":information">Site Information</a> page.
ar: معرف في صفحة <a href=":information">معلومات الموقع</a>.

en: Powered by <a href=":poweredby">Drupal</a>
ar: مدعوم من <a href=":poweredby">دروبال</a>

en: Installation tasks
ar: مهام التثبيت

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
ar: لا يوجد معاجم. <a href=":link">إضافة معجم مصطلحات</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ar: لا يوجد أي مصطلحات. <a href=":link">إضافة مصطلح</a>.

en: New release(s) available for @site_name
ar: إصدار(ات) جديدة متاحة لموقع @site_name

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, @url.
ar: تم ضبط موقعك حالياً لإرسال رسائل البريد الإلكتروني هذه عند توفر أي تحديثات. لتلقي الإشعارات الخاصة بتحديثات الأمان فقط، @url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, @url.
ar: تم ضبط موقعك حالياً لإرسال رسائل البريد الإلكتروني هذه فقط عند توفر تحديثات الأمان. لتلقي الإشعارات بخصوص أي تحديثات متاحة، @url.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for Drupal.
ar: حدثت مشكلة أثناء التحقق من <a href=":update-report">التحديثات المتاحة</a> لدروبال.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information.
ar: راجع صفحة <a href=":available_updates">التحديثات المتاحة</a> لمزيد من المعلومات.

en: Deprecated: User Name
ar: مهجور: اسم المستخدم

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles and permissions. For more information, see the <a href=":user_docs">online documentation for the User module</a>.
ar: تتيح وحدة المستخدم تسجيل الحسابات وتسجيل الدخول والخروج. كما تتيح لمن يمتلك الصلاحيات المناسبة إدارة أدوار المستخدمين وصلاحياتهم. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":user_docs">التوثيق الإلكتروني لوحدة المستخدم</a>.

en: A role defines a group of users that have certain privileges. These privileges are defined on the <a href=":permissions">Permissions page</a>. Here, you can define the names and the display sort order of the roles on your site. It is recommended to order roles from least permissive (for example, Anonymous user) to most permissive (for example, Administrator user). Users who are not logged in have the Anonymous user role. Users who are logged in have the Authenticated user role, plus any other roles granted to their user account.
ar: يحدد الدور مجموعة من المستخدمين الذين يمتلكون صلاحيات معينة. يتم تحديد هذه الصلاحيات في <a href=":permissions">صفحة الصلاحيات</a>. يمكنك هنا تحديد الأسماء ونمط ترتيب العرض للأدوار في موقعك. يُوصى بترتيب الأدوار من الأقل صلاحية (على سبيل المثال: مستخدم مجهول) إلى الأكثر صلاحية (على سبيل المثال: مستخدم مدير). يمتلك المستخدمون غير المسجلين دور "مستخدم مجهول"، بينما يمتلك المستخدمون المسجلون دور "مستخدم موثق"، بالإضافة إلى أي أدوار أخرى تُمنح لحساباتهم.

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href=":permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ar: يمكن للمستخدمين الذين يمتلكون صلاحيتَي %select-cancel-method أو %administer-users <a href=":permissions-url">تجاوز هذه الطريقة الافتراضية</a>.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ar: المتغيرات المتاحة هي:[site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ar: ستُرسَل تعليمات إعادة تعيين كلمة المرور إلى عنوان البريد الإلكتروني المسجَّل.

en: For more information, see the <a href=":views">online documentation for the Views module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":views"> التوثيق عبر الإنترنت لوحدة العروض</a>.

en: Contributed projects that support the Views module can be found in the <a href=":node">online documentation for Views-related contributed modules</a>.
ar: يمكن العثور على المشاريع المساهمة التي تدعم وحدة العروض في <a href=":node"> التوثيق عبر الإنترنت للوحدات المساهمة والمتعلقة بالعروض</a>.

en: This link is provided by the Views module. The path can be changed by editing the view <a href=":url">@label</a>
ar: يوفر هذا الرابط وحدة العروض. يمكن تغيير المسار عن طريق تعديل العرض <a href=":url">@label</a>.

en: @type language selected for page
ar: @type : اللغة المحددة للصفحة

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field as well as the "arguments" and "raw_arguments" arrays.
ar: تجاوز عنوان العرض وعناوين المعطيات الأخرى. يمكنك استخدام صيغة Twig في هذا الحقل بالإضافة إلى مصفوفات "arguments" و "raw_arguments".

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field.
ar: تجاوز عنوان العرض وعناوين المعطيات الأخرى. يمكنك استخدام صيغة Twig في هذا الحقل.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ar: إزاحة من الوقت الحالي مثل "@example1" أو "@example2"

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href=":views">Views module</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
ar: توفر وحدة واجهة المستخدم للعروض واجهة لإدارة العروض لـ <a href=":views">وحدة العروض</a>. لمزيد من المعلومات، راجع  <a href=":handbook">التوثيق عبر الإنترنت لوحدة واجهة المستخدم للعروض</a>.

en: Views can be enabled or disabled from the <a href=":list">Views list page</a>. To enable a view, find the view within the "Disabled" list and select the "Enable" operation. To disable a view find the view within the "Enabled" list and select the "Disable" operation.
ar: يمكن تفعيل العروض أو تعطيلها من <a href=":list">صفحة قائمة العروض</a>. لتفعيل عرض ما، ابحث عنه ضمن قائمة "المعطلة"  واختر عملية "تفعيل". لتعطيل عرض ما، ابحث عنه ضمن قائمة "المفعلة" واختر عملية "تعطيل".

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
ar: يمكن تصدير واستيراد العروض كملفات ضبط  باستخدام <a href=":config">وحدة مدير الضبط</a>.

en: Advanced Views settings
ar: إعدادات العروض المتقدمة

en: View @display_title
ar: عرض @display_title

en: Duplicate as @type
ar: نسخ كـ @type

en: Add @display
ar: إضافة @display

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ar: معلومات تسجيل الدخول البديلة لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] على [site:name] (بانتظار موافقة الإدارة)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ar: تم تقديم طلب إنشاء حساب باسم [user:display-name].
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    تم تفعيل حسابك في [site:name].
    
    يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور.
    
    بعد تعيين كلمة المرور، يمكنك تسجيل الدخول في [site:login-url] باستخدام:
    
    اسم المستخدم: [user:account-name]
    كلمة المرور: كلمة المرور
    
    -- فريق [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم الموافقة عليه)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (محظور)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name],
    
    حسابك في  [site:name] قد تم إلغاءه.
    
    --  [site:name] فريق

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم إلغاؤه)

en: No widget available for: %type.
ar: لا توجد أداة متاحة:  %type.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ar: يسمح بعدد من الأحرف الخاصة، بما في ذلك الفراغ( ) والنقطة (.) والواصلة (-) والفاصلة العليا (') وشرطة السفلية (_) وعلامة @.

en: This value is not valid.
ar: هذه القيمة غير صالحة.

en: Create tasks that the system can execute.
ar: إنشاء مهام يمكن للنظام تنفيذها.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
ar: عنوان URL الذي يجب أن يُعاد توجيه المستخدم إليه. يمكن أن يكون عنوان URL داخلي مثل العقدة/1234 أو عنوان URL خارجي مثل@url.

en: Automated Cron
ar: الجدول الزمن الالي

en: Automated cron settings
ar: اعدادات الجدول الزمني  اليا

en: Ban visits from specific IP addresses.
ar: حظر الزيارات من عناوين IP محددة.

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
ar: وضع الصندوق خاص بكل سِمة على موقعك. لن تُحفَظ التغييرات حتى تنقر على <em>حفظ الصناديق</em> في أسفل الصفحة.

en: Adding comment types
ar: إضافة أنواع التعليقات

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
ar: حمّل أرشيف إعدادات موقع كامل إلى دليل المزامنة. يمكن عندها مقارنته واستيراده في صفحة المزامنة.

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows Internal Dynamic Page Cache to figure this out on its own.
ar: لا تتطلب الوحدة أي ضبط. يحتوي كل جزء من الصفحة على بيانات وصفية تسمح لـ Internal Dynamic Page Cache باكتشاف ذلك تلقائيا.

en: You can define which users will be able to use each text format by selecting roles. To ensure security, anonymous and untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags. This is because HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich text. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong>
ar: يمكن تحديد المستخدمين القادرين على استخدام كل تنسيق نصي عن طريق تحديد الأدوار. لضمان الأمان، يجب أن يقتصر وصول المستخدمين المجهولين وغير الموثوقين على تنسيقات نصية تقتصر على النص العادي أو مجموعة آمنة من وسوم HTML. وذلك لأن وسوم HTML قد تتيح تضمين روابط أو نصوص برمجية ضارة في النص. يمكن منح المستخدمين المسجلين الأكثر موثوقية صلاحية استخدام تنسيقات نصية أقل تقييداً لإنشاء نص منسق. <strong>الضبط غير الصحيح لتنسيق النص يُشكّل خطراً أمنياً.</strong>

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
ar: ضبط لغات المحتوى وواجهة المستخدم والإعدادات.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
ar: ضبط استيراد ملفات الترجمة وإضافة ترجمات واجهة المستخدم أو تخصيصها.

en: Manage menus and menu links.
ar: إدراة القوائم وروابط القائمة.

en: <q>Log in</q> for anonymous users
ar: <q>تسجيل الدخول</q> للمستخدمين المجهولين

en: Revert content shared among translations
ar: استعادة المحتوى المشترك بين الترجمات

en: Add custom URLs to existing paths.
ar: أضف عناوين URL المخصصة إلى المسارات الحالية.

en: Only items in the index will appear in search results. To build and maintain the index, a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required.
ar: فقط العناصر الموجودة في الفهرس هي التي ستظهر في نتائج البحث. لبناء الفهرس وصيانته، يلزم وجود <a href=":cron">مهمة صيانة كرون (cron)</a> مجهزة بشكل صحيح.

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
ar: ضبط إعدادات حسابات المستخدمين الافتراضية، بما في ذلك الحقول ومتطلبات التسجيل والرسائل البريدية.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ar: عدد محاولات تسجيل الدخول الفاشلة من عنوان IP الخاص بك تجاوز الحد المسموح به. تم حظر عنوان IP هذا مؤقتاً. يمكن المحاولة مجدداً لاحقاً أو <a href=":url">طلب كلمة مرور جديدة</a>.

en: Creating and managing views
ar: إنشاء وإدارة العروض

en: Enabling and disabling views
ar: تفعيل وتعطيل العروض

en: Exporting and importing views
ar: تصدير واستيراد العروض

en: Links related to the active user account
ar: الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم النشط

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: Site section links
ar: روابط أقسام الموقع

en: User tool links, often added by modules
ar: روابط أداة المستخدم، غالبًا ما تضاف بواسطة وحدات

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    تم تلقي طلب لإعادة تعيين كلمة المرور للحساب الخاص بك في [site:name].
    
    يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور. ينتهي صلاحيته بعد يوم واحد، ولن يحدث شيء إن لم يُستخدم.
    
    -- فريق [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    أنشأ أحد مشرفي الموقع في [site:name] حساباً لك. يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور.
    
    بعد تعيين كلمة المرور، يمكنك تسجيل الدخول في [site:login-url] باستخدام:
    
    اسم المستخدم: [user:name]
    كلمة المرور: كلمة المرور
    
    -- فريق [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    شكراً لتسجيلك في [site:name]. يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور.
    
    بعد تعيين كلمة المرور، يمكنك تسجيل الدخول في [site:login-url] باستخدام:
    
    اسم المستخدم: [user:name]
    كلمة المرور: كلمة مرورك
    
    -- فريق [site:name]

en: Delete %label
ar: حذف %label

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
ar: تحديد وضبط محررات النصوص وطريقة تصفية المحتوى عند عرضه.

en: All content promoted to the front page.
ar: جميع المحتويات التي تمت ترقيتها إلى الصفحة الأولى.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ar: محتوى ينتمي إلى مصطلح تصنيف معين.

en: Max 1300x1300
ar: الحد الأقصى 1300×1300

en: Max 2600x2600
ar: الحد الأقصى 2600x2600

en: Max 325x325
ar: الحد الأقصى 325x325

en: Max 650x650
ar: الحد الأقصى 650x650

en: Narrow
ar: ضيق

en: Config override test
ar: إعداد اختبار التجاوز

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ar: معلومات استخدام الملف لـ {{ arguments.fid }}

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات

en: Welcome to [site:name]
ar: مرحباً بكم في [site:name]

en: A list of new users
ar: قائمة بالمستخدمين الجدد.

en: There are currently 0 users online.
ar: لا يوجد مستخدم نشط

en: Fallback sort expose settings
ar: إعدادات إظهار الترتيب الاحتياطي

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
ar: (%type: %label) لايمكن الرجوع.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
ar: لا يمكن الرجوع لهذا المكون (%type: %id).

en: Content type where this field is in use.
ar: نوع المحتوى الذي يُستخدم فيه هذا الحقل.

en: There are no changes to import.
ar: لا يوجد تغييرات للاستيراد

en: Another request may be importing configuration already.
ar: قد يكون هناك طلب آخر يقوم بالفعل باستيراد الإعدادات.

en: Importing configuration
ar: استيراد الإعدادات

en: Starting configuration import.
ar: بدء استيراد الإعدادات.

en: Configuration import has encountered an error.
ar: واجه استيراد الإعدادات خطأ.

en: The configuration import failed for the following reasons:
ar: فشل استيراد الإعدادات للأسباب التالية:

en: Current workspace
ar: مساحة العمل الحالية

en: Delete media
ar: حذف الوسائط

en: Media name
ar: اسم الوسائط

en: Install configuration
ar: تنصيب الإعدادات

en: Session exists
ar: الجلسة متاحه

en: Workspaces
ar: مناطق/ مساحات العمل

en: Edit workspace %label
ar: تحرير مساحة العمل%label

en: The workspace could not be saved.
ar: تعذر حفظ منطقة / مساحة العمل.

en: Default configuration hash
ar: هاش التهيئة الافتراضية

en: Label of the action
ar: تسمية الإجراء

en: Add @entity-type
ar: إضافة @entity-type

en: The moderation state of this piece of content.
ar: حالة الإشراف لهذا المحتوى.

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
ar: يجب أن تكون المراجعات مطلوبة عند تفعيل الإشراف.

en: Revisions are required.
ar: المراجعات مطلوبة.

en: The moderation state has been updated.
ar: تم تحديث حالة الإشراف.

en: When content reaches this state it should be published.
ar: عند وصول المحتوى إلى هذه الحالة يجب نشره.

en: Default revision
ar: المراجعة الافتراضية

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
ar: عند وصول المحتوى إلى هذه الحالة يجب تعيينها كمراجعة افتراضية؛ وهذا ضمني في الحالات المنشورة.

[ctx: decimal places]
en: Scale
ar: المقياس

en: Antigua & Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows BigPipe to figure this out on its own.
ar: لا تتطلب الوحدة تهيئة. كل جزء من الصفحة يحتوي على بيانات وصفية تسمح لـ BigPipe معرفة ذلك بمفردها.

en: Size of email field
ar: حجم حقل البريد الالكتروني

en: A boolean indicating whether the node should sort to the top of content lists.
ar: قيمة منطقية تحدد ما إذا كان يجب ترتيب العقدة لتظهر في أعلى قوائم المحتوى.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ar: تحويل سلسلة الادخال في لغة PHP فعالة ويجب تعطيلها. وللمزيد من المعلومات تحقق من php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a>

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
ar: يجب إدخال نوع المكون %entity_type.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
ar: يجب تحديث نوع المكون %entity_type.

en: The %field_name field needs to be installed.
ar: يجب إدخال مسمى الحقل %field_name.

en: The %field_name field needs to be updated.
ar: يجب تحديث مسمى الحقل %field_name.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
ar: يجب إزالة مسمى الحقل  %field_name.

en: Custom text: @true_label / @false_label
ar: نص مخصص: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
ar: عرض: @true_label / @false_label

en: All @count languages
ar: كل @count اللغات

en: URL query key value pairs
ar: ثنائيات مفتاح-قيمة لرابط الاستعلام

en: Operation stopped by request
ar: تم إيقاف العملية بناءً على الطلب

en: Operation on @migration failed
ar: فشلت العملية في ترحيل @migration

en: Operation on @migration skipped due to unfulfilled dependencies
ar: تم تخطي العملية في ترحيل @migration بسبب تبعات غير مستوفاة

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
ar: أنشئ حقول النماذج وإعدادات العرض للمحتوى وأدِرها.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name],
    
    حسابك على [site:name] قد تم حظره.
    
    --  [site:name] فريق

en: The workspace name.
ar: أسم منطقة العمل.

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ar: الحزمة المختارة للكيانات المنشأة آلياً.

en: Add a new @entity_type.
ar: إضافة @entity_type جديد.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ar: لا يوجد بعد  @entity_type . @add_link

en: Store new items in
ar: تخزين العناصر الجديدة في

en: Module overviews
ar: نظرة عامة على الوحدات

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
ar: يتم توفير نظرات عامة على الوحدات من قبل الوحدات نفسها. النظرات العامة المتاحة للوحدات المثبتة لديك:

en: Basic site settings
ar: إعدادات الموقع الأساسية

en: Select and configure themes.
ar: اختيار وتكوين السمات.

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
ar: تعديل موقع الملفات التي تم تحميلها وكيفية الوصول إليها.

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ar: بتكوين وصف الموقع وعدد العناصر في الخلاصة وما إذا كانت الخلاصات يجب أن تكون عناوين / مقاطع نصية / نصًا كاملاً.

en: Configure and use development tools.
ar: ضبط واستخدام أدوات التطوير.

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
ar: وضع الموقع في وضع عدم الاتصال للقيام بالتحديثات ومهام الصيانة الأخرى.

en: Configure caching and bandwidth optimization.
ar: ضبط التخزين المؤقت وتحسين النطاق الترددي.

en: Configure the display of error messages and database logging.
ar: ضبط عرض رسائل الخطأ وتسجيل قاعدة البيانات.

en: Configure the locale and timezone settings.
ar: ضبط اللغة المحلية والمنطقة الزمنية.

en: Configure how dates and times are displayed.
ar: ضبط طريقة عرض التواريخ والأوقات.

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
ar: ضبط البحث في الموقع والبيانات الوصفية وتحسين محركات البحث.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
ar: ضبط إعدادات الموقع الأساسية والإجراءات والكرون.

en: Configure the administrative user interface.
ar: ضبط واجهة المستخدم الإدارية.

en: Manage the content workflow.
ar: إدارة سير عمل المحتوى.

en: Configure content formatting and authoring.
ar: ضبط تنسيق المحتوى والتأليف.

en: Get a status report about your site's operation.
ar: الحصول على تقرير حالة تشغيل موقعك.

en: Delete @entity_type
ar: حذف @entity_type

en: View the latest version
ar: عرض آخر اصدار

en: The Migrate Drupal UI module has been enabled. Proceed to the <a href=":url">upgrade form</a>.
ar: تم تفعيل وحدة واجهة مستخدم ترحيل دروبال (Migrate Drupal UI). انتقل إلى <a href=":url">نموذج الترقية</a>.

en: Save media
ar: حفظ الوسائط

en: Parent path
ar: مسار رئيسي

en: Selected combination of day and month is not valid.
ar: تركيبة اليوم والشهر المحددة غير صالحة.

en: @label revision
ar: مراجعة @label

en: Publish media
ar: نشر الوسائط

en: Unpublish media
ar: عدم نشر الوسائط

en: Determines if a password needs hashing
ar: تحديد فيما إذا كان يجب تشفير كلمة السر

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
ar: ‎%type: @message في %function (السطر %line من %file) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
ar: بداية التنفيذ of @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
ar: بدء تنفيذ@module_cron(), لتنفيذ @module_previous_cron()  استغرق @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
ar: التنفيذ @module_previous_cron() يستغرق @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
ar: يوجد محتوى لنوع الكيان : @entity_type. <a href=":url"> إزالة  @entity_type_plural</a>.

en: Page has Children
ar: للصفحة تفريعات

en: Book @parent
ar: كتاب @parent

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
ar: شاشة العرض '@id': تعطَّل تنسيق حقل التعليق '@name' لأنه يستخدم شاشة عرض التعليقات '@display' (@mode) التي تعطَّلت للتو.

en: The comment entity view mode to be used in this formatter
ar: وضع عرض كيان التعليق المستخدَم في هذا التنسيق

en: Comments view mode
ar: وضع عرض التعليقات

en: Select the view mode used to show the list of comments.
ar: حدِّد وضع العرض المستخدَم لعرض قائمة التعليقات.

en: Comment view mode: @mode
ar: وضع عرض التعليق: @mode

en: The configuration objects have different language codes so they cannot be translated:
ar: تحتوي الإعدادات على رموز لغات مختلفة، لذلك لا يمكن ترجمتها:

en: Message displayed to user on submission
ar: إظهار الرسالة للمستخدم عند إرسالها

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
ar: حدّد مساراً بديلاً للوصول إلى هذه البيانات. على سبيل المثال، اكتب "/about" عند إنشاء صفحة تعريفية.

en: This action cannot be undone.<br />Make a backup of your database if you want to be able to restore these items.
ar: لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.<br />قم بإنشاء نسخة احتياطية من قاعدة بياناتك إذا كنت ترغب في استعادة هذه العناصر لاحقاً.

en: Page element display
ar: عرض عناصر الصفحة

en: Use the favicon supplied by the theme
ar: استخدام أيقونة الموقع (favicon) المقدمة من السِمة

en: Upload favicon image
ar: رفع صورة أيقونة الموقع (favicon)

en: Apply to selected items
ar: تطبيق على العناصر المحددة

en: Recommendations to make your password stronger:
ar: اقتراحات لجعل كلمة المرور الخاصة بك أقوى

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
ar: اسم مستخدم غير معروف أو كلمة مرور غير معروفة. <a href=":password">نسيت كلمة المرور الخاصة بك؟</a>

en: A label is required for the specified operator.
ar: التسمية مطلوبة للمُعامل المحدد.

en: A label is required if the value for this item is defined.
ar: التسمية مطلوبة إذا تم تحديد قيمة لهذا العنصر.

en: A value is required if the label for this item is defined.
ar: القيمة مطلوبة إذا تم تحديد التسمية لهذا العنصر.

en: Views can be created from the <a href=":list">Views list page</a> by using the "Add view" action. Existing views can be managed from the <a href=":list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
ar: يمكن إنشاء العروض من <a href=":list">صفحة قائمة العروض</a> باستخدام إجراء "إضافة عرض". كما يمكن إدارة العروض الحالية من <a href=":list">صفحة قائمة العروض</a> عبر تحديد موقع العرض في قائمة المفعلة أو المعطلة واختيار إجراء العملية المطلوب، على سبيل المثال "تعديل".

en: The username of the entity creator.
ar: اسم المستخدم لمنشئ الكيان.

en: The moderation state of the referenced content.
ar: حالة الإشراف للمحتوى المشار إليه.

en: Content entity type ID
ar: معرّف نوع كيان المحتوى

en: Content entity ID
ar: معرف كيان المحتوى

en: Content entity revision ID
ar: معرّف مراجعة كيان المحتوى

en: Content moderation state
ar: حالة إشراف المحتوى

en: content moderation state
ar: حالة إشراف المحتوى

en: content moderation states
ar: حالات إشراف المحتوى

en: Datetime Range
ar: مدى التاريخ والوقت

en: Provides the ability to store end dates.
ar: توفر خاصية حفظ التاريخ النهائي.

en: Date range settings
ar: اعدادات مدى التاريخ

en: Default start date type
ar: بداية التاريخ افتراضيًا

en: Default start date value
ar: قيمة بداية التاريخ الافتراضية

en: Default end date type
ar: نوع نهاية التاريخ الافتراضي

en: Default end date value
ar: قيمة نهاية التاريخ الافتراضية

en: Date range default display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض الافتراضي لنطاق التاريخ.

en: Date separator
ar: فاصل التاريخ

en: Set a default value for the start date.
ar: عين قيمة افتراضية لبداية التاريخ.

en: Set a default value for the end date.
ar: عين قيمة افتراضية لنهاية التاريخ.

en: Start date value
ar: قيمة تاريخ البدء

en: Computed start date
ar: بداية التاريخ المحوسب

en: End date value
ar: قيمة تاريخ الانتهاء

en: Computed end date
ar: وقت الإنتهاء المحوسب

en: Date and time range
ar: مجال الوقت والتاريخ

en: The @title end date cannot be before the start date
ar: لا يمكن أن يكون تاريخ انتهاء @title قبل تاريخ البدء

en: Save @block
ar: حفظ @block

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام مساراتها. أدخل مسارًا واحدًا في كل سطر. الحرف "*" هو حرف بدل. مثال على ذلك هو%user-wildcard لكل صفحة مستخدم. %front هي الصفحة الأولى.

en: Provides a way for modules or themes to register layouts.
ar: يوفر طريقة للوحدات والسمات لإتاحة أنساق جديدة.

en: Is front page
ar: هل هو صفحة رئيسية

en: Recipient email address
ar: البريد الإلكتروني للمتلقي

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
ar: يمكنك أيضًا استخدام الرموز: [العقدة: :author:mail] ، [التعليق: :author:mail]، إلخ. استخدم الفاصلة للفصل بين المستلمين.

en: @label (disabled)
ar: @label (معطل)

en: comment type
ar: نوع التعليق

en: comment types
ar: أنواع التعليقات

en: Preview sender message
ar: مراجعة رسالة المرسل

en: The workflow the moderation state is in.
ar: سير العمل الذي تتبع له حالة الإشراف.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly published.
ar: تم تخطي @bundle @label لأنها قيد المراجعة ولا يمكن نشرها مباشرة.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly unpublished.
ar: تم تخطي @bundle @label لأنها قيد المراجعة ولا يمكن إلغاء نشرها مباشرة.

en: Field Layout
ar: نَسق الحقل

en: Layout Discovery allows modules or themes to register layouts, and for other modules to list the available layouts and render them.
ar: يتيح Layout Discovery للوحدات والسمات تسجيل التخطيطات، وللوحدات الأخرى سردها وعرضها.

en: Layout Discovery cannot be installed because the Layout Plugin module is installed and incompatible.
ar: لا يمكن تثبيت برنامج اكتشاف التخطيط Layout Discovery لأن وحدة Layout Plugin مثبتة وغير متوافقة.

en: Layout Discovery
ar: مكتشف النَسق

en: Random number generation
ar: توليد عدد عشوائي

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "@permission-label" <a href=":permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href=":user-login">user login</a> page.
ar: لن يرى الزوار سوى رسالة وضع الصيانة. فقط المستخدمين مع"@permission-label" <a href=":permissions-url">الإذن
    </a>سوف تكون قادرة على الوصول إلى الموقع. يمكن للمستخدمين المصرح لهم تسجيل الدخول مباشرة عبر<a href=":user-login">صفحة الولوج</a>.

en: Initial visibility level
ar: مستوى الرؤية الأولي

en: Number of levels to display
ar: عدد المستويات المراد عرضها.

en: This maximum number includes the initial level.
ar: يشمل هذا الحد الأقصى المستوى الأول.

en: Configure workflows.
ar: ضبط سير العمل.

en: Created the %label Workflow. In order for the workflow to be enabled there needs to be at least one state.
ar: تم إنشاء سير العمل %label. لكي يتم تفعيل سير العمل، يجب أن يحتوي على حالة واحدة على الأقل.

en: Workflow %label deleted.
ar: تم حذف سير العمل %label.

en: Saved the %label Workflow.
ar: تم حفظ سير العمل %label.

en: Created %label state.
ar: تم إنشاء حالة %label.

en: State %label deleted.
ar: تم حذف حالة %label.

en: Saved %label state.
ar: تم حفظ حالة %label.

en: Created %label transition.
ar: تم إنشاء انتقال %label.

en: Saved %label transition.
ar: تم حفظ انتقال %label.

en: Warnings found
ar: يوجد تحذيرات

en: Errors found
ar: يوجد أخطاء

en: Language for this field.
ar: لغة الحقل.

en: Translation of either the title or explanation.
ar: ترجمة إما العنوان أو الشرح.

en: Created the %label Workflow.
ar: تم إنشاء سير العمل %label.

en: The Migrate Drupal UI module provides a simple user interface to perform an upgrade from an earlier version of Drupal. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate Drupal UI module</a>.
ar: توفر وحدة واجهة مستخدم ترحيل دروبال (Migrate Drupal UI) واجهة مستخدم بسيطة لإجراء ترقية من إصدار سابق لدروبال. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":migrate">المستندات عبر الإنترنت لوحدة واجهة مستخدم ترحيل دروبال</a>.

en: On the <a href=":upgrade">Upgrade</a> page, you are guided through performing the upgrade in several steps.
ar: في صفحة <a href=":upgrade">الترقية</a>، يتم توجيهك لإجراء الترقية عبر عدة خطوات.

en: You can review a <a href=":log">log of upgrade messages</a> by clicking the link in the message provided after the upgrade or by filtering the messages for the type <em>migrate_drupal_ui</em> on the <a href=":messages">Recent log messages</a> page.
ar: يمكنك مراجعة <a href=":log">سجل رسائل الترقية</a> عبر النقر على الرابط الموجود في الرسالة المقدمة بعد الترقية، أو من خلال تصفية الرسائل حسب النوع <em>migrate_drupal_ui</em> في صفحة <a href=":messages">رسائل السجل الحديثة</a>.

en: Content editor
ar: مُحرر المحتوى

en: There are no @label yet.
ar: لا يوجد @label حتى الان.

en: Quick edit settings
ar: إعدادات التحرير السريع

en: Theme settings variable for a theme.
ar: متغير إعدادات السمات لسمة ما.

en: The theme settings variable value.
ar: قيمة متغير إعدادات السمة.

en: Object type for this string
ar: نوع الكائن لهذه السلسلة

en: Featured Articles
ar: أبرز المقالات

en: The %field date is incomplete.
ar: تاريخ ال%field  غير مكتمل.

[ctx: Validation]
en: Universally Unique Identifier
ar: المعرف الوحيد عالميا\nفي السياق: التحقق من الصحة

en: Comment operations bulk form
ar: نموذج العمليات الجماعية للتعليقات

en: Add a form element that lets you run operations on multiple comments.
ar: إضافة عنصر نموذج يتيح لك تنفيذ عمليات على تعليقات متعددة.

en: The moderation state @state_label is being used, but is not in the source storage.
ar: تسمية الحالة @state_label مُستخدمة، ولكنها غير موجودة في وحدة التخزين المصدر.

en: The workflow @workflow_label is being used, and cannot be deleted.
ar: تسمية مسار العمل @workflow_label مُستخدمة، ولا يمكن حذفها.

en: All @entity_type types
ar: جميع أنواع @entity_type

en: All @entity_type_plural_label
ar: جميع @entity_type_plural_label

en: This workflow applies to:
ar: ينطبق سير العمل هذا على:

en: There are no entity types.
ar: لا توجد أنواع كيان.

en: @bundle types
ar: أنواع @bundle

en: This field cardinality is set to unlimited and cannot be configured.
ar: عدد عناصر المجموعة لهذا الحقل غير محدودة ولا يمكن تهيئتها.

en: Controls if unused files should be marked temporary
ar: التحكم بما إذا كانت الملفات غير المستخدمة يجب أن تصنف كمؤقته

en: Add media type
ar: أضف نوع الوسائط

en: Manage media types.
ar: إدارة أنواع الوسائط.

en: Full URI to a folder where the media icons will be installed
ar: URI الكامل للمجلد الذي سيتم تثبيت أيقونات الوسائط فيه

en: Edit %type_label @label
ar: تعديل %type_label @label

en: @type %label has been created.
ar: تم إنشاء @type %label.

en: @type %label has been updated.
ar: تم تحديث @type %label.

en: @type: added %label.
ar: @type: تمت إضافة %label.

en: @type: updated %label.
ar: @type: تم تحديث %label.

en: Media sources can provide metadata fields such as title, caption, size information, credits, etc. Media can automatically save this metadata information to entity fields, which can be configured below. Information will only be mapped if the entity field is empty.
ar: يمكن لمصادر الوسائط توفير حقول البيانات الوصفية (Metadata) مثل العنوان، والتعليق المصاحب، ومعلومات الحجم، وحقوق الملكية، وغيرها. ويمكن للوسائط حفظ معلومات هذه البيانات الوصفية تلقائياً في حقول الكيان، والتي يمكن تهيئتها أدناه. سيتم تعيين المعلومات فقط إذا كان حقل الكيان فارغاً.

en: No media types available. <a href=":url">Add media type</a>.
ar: لا تتوفر أنواع وسائط. <a href=":url">أضف نوع وسائط</a>.

en: Add the @label role to the selected user(s)
ar: إضافة دور @label إلى المستخدم (المستخدمين) المختارين

en: Remove the @label role from the selected user(s)
ar: إزالة دور @label من المستخدم (المستخدمين) المختارين

en: Edit %label workflow
ar: تحرير سير العمل %label

en: The approved comments listing.
ar: قائمة التعليقات المعتمدة.

en: Comments published
ar: تم نشر التعليقات

en: The unapproved comments listing.
ar: قائمة التعليقات الغير معتمدة.

en: Comments unapproved
ar: التعليقات غير معتمدة

en: Entity reference selection handler settings
ar: إعدادات معالج اختيار مرجع الكيان

en: Default selection handler settings
ar: الاعدادات الافتراضية المساعدة

en: Views selection handler settings
ar: إعدادات مُعالج اختيار العروض

en: Czechia
ar: التشيك

en: Offset must be a number greater than or equal to 0.
ar: يجب أن تكون قيمة الإزاحة رقماً أكبر من أو تساوي 0.

en: Are you sure you want to remove the %label block?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة كتلة %label؟

en: Select the @entity_type_plural_label for the @workflow workflow
ar: اختر @entity_type_plural_label لمسار العمل @workflow

en: Make sure that <strong>access to the database</strong> for the old site is available from this new site.
ar: تأكد من أن <strong>الوصول إلى قاعدة البيانات</strong> للموقع القديم متاح من هذا الموقع الجديد.

en: <strong>Do not add any content to the new site</strong> before upgrading. Any existing content is likely to be overwritten by the upgrade process. See <a href=":url">the upgrade preparation guide</a>.
ar: <strong>لا تضف أي محتوى إلى الموقع الجديد</strong> قبل الترقية. فمن المحتمل أن يتم استبدال أي محتوى موجود حالياً بعملية الترقية. انظر <a href=":url">دليل التحضير للترقية</a>.

en: Requires the "View any unpublished content" or "View own unpublished content" permission
ar: يتطلب صلاحية «عرض أي محتوى غير منشور» أو «عرض المحتوى غير المنشور الخاص».

en: Moderation state filter
ar: عامل تصفية حالة المراجعة

en: Cannot change the install profile from %profile to %new_profile once Drupal is installed.
ar: لا يمكن تغيير ملف التثبيت من %profile إلى %new_profile بعد تثبيت دروبال.

en: Disclaimer block
ar: صندوق إخلاء المسؤولية

en: Entity action
ar: إجراء الكيان

en: @type_label bundle
ar: حزمة @type_label

en: Use field label instead of the "On" label as the label.
ar: استخدم تسمية الحقل بدلاً من التصنيف "تشغيل" كتسمية.

en: There is no moderated @label yet. Only pending versions of @label, such as drafts, are listed here.
ar: لا يوجد @label منشور (خاضع للإشراف) بعد. فقط النسخ المعلقة من الـ @label، مثل المسودات، هي المدرجة هنا.

en: Media display format settings
ar: إعدادات نسق عرض الوسائط

en: Replace the file name by its description when available
ar: استبدل اسم الملف بالوصف الخاص به عند توفره

en: Use description as link text
ar: استخدم الوصف كنص الرابط

en: @title field is required if there is @uri input.
ar: حقل @title مطلوب في حال تم إدخال @uri.

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination.
ar: قم بتفعيل هذا الخيار لإنشاء رابط مطلق (Absolute link). مطلوب إذا كنت تريد استخدام المسار كوجهة للرابط.

en: Enforce a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action. Most operations include a destination by default and this setting is no longer needed.
ar: فرض معامل <code>الوجهة</code> في الرابط لإعادة المستخدم إلى العرض الأصلي بمجرد إكمال الإجراء المطلوب. تتضمن معظم العمليات وجهة بشكل افتراضي، لذا لم تعد هناك حاجة إلى هذا الإعداد.

en: Transition label
ar: تسمية الانتقال

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ar: لا يوجد محتوى خاضع للإشراف يتم سرد فقط الإصدارات المعلقة من المحتوى ، مثل المسودات ، هنا.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ar: لم يتم إنشاء أي محتوى للصفحة الرئيسية بعد.<br/>اتّبع <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">دليل المستخدم</a> لبدء بناء موقعك.

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً).

en: Name (A-Z)
ar: الاسم (أ-ي)

en: Name (Z-A)
ar: الاسم (ي-أ)

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ar: علامة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه مراجعة افتراضية عند حفظها.

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
ar: وجود حقول غير قابلة للترجمة\nفي السياق: التحقق

en: The Content Moderation module allows you to expand on Drupal's "unpublished" and "published" states for content. It allows you to have a published version that is live, but have a separate working copy that is undergoing review before it is published. This is achieved by using <a href=":workflows">Workflows</a> to apply different states and transitions to entities as needed. For more information, see the <a href=":content_moderation">online documentation for the Content Moderation module</a>.
ar: تسمح لك وحدة الإشراف على المحتوى بالتوسع في حالات دروبال "غير المنشورة" و "المنشورة" للمحتوى. يتيح لك الحصول على نسخة منشورة مباشرة ، ولكن لديك نسخة عمل منفصلة تخضع للمراجعة قبل نشرها. يتم تحقيق ذلك باستخدام <a href=":workflows"> مهام سير العمل </a> لتطبيق حالات وانتقالات مختلفة على الكيانات حسب الحاجة. لمزيد من المعلومات ، راجع <a href=":content_moderation"> الوثائق عبر الإنترنت الخاصة بوحدة تنسيق المحتوى </a>.

en: Each transition is exposed as a permission. If a user has the permission for a transition, they can use the transition to change the state of the content item, from Draft to Published.
ar: يظهر كل انتقال كصلاحية. إذا كان لدى المستخدم صلاحية الانتقال، يمكنه استخدامها لتغيير حالة عنصر المحتوى، من مسودة إلى منشور.

en: Hide non translatable fields on translation forms
ar: إخفاء الحقول غير القابلة للترجمة في نماذج الترجمة

en: Content translation bundle settings
ar: إعدادات حزمة ترجمة المحتوى

en: Non-translatable field elements can only be changed when updating the current revision.
ar: لا يمكن تغيير عناصر الحقول غير القابلة للترجمة إلا عند تحديث المراجعة الحالية.

en: Non-translatable field elements can only be changed when updating the original language.
ar: لا يمكن تغيير عناصر الحقول غير القابلة للترجمة إلا عند تحديث اللغة الأصلية.

en: This layout builder tool allows you to configure the layout of the main content area.
ar: تتيح لك أداة المنسّق هذه ضبط نسق منطقة المحتوى الرئيسية.

en: To manage other areas of the page, use the <a href="@block-ui">block administration page</a>.
ar: لإدارة المناطق الأخرى من الصفحة، استخدم <a href="@block-ui">صفحة إدارة الصناديق</a>.

en: For more information, see the <a href=":layout-builder-documentation">online documentation for the Layout Builder module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":layout-builder-documentation">المستندات عبر الإنترنت لوحدة المنسّق (Layout Builder)</a>.

en: Configure any layout
ar: ضبط أي نَسق

en: Per-view-mode Layout Builder settings
ar: إعدادات المنسّق لكل وضع عرض

en: Layout section
ar: نسق القسم

en: Edit layout for %label
ar: تعديل تخطيط %label

en: The changes to the layout have been discarded.
ar: التحديثات على النَسق تم تجاهلها.

en: Layout Section
ar: تنسيق القسم

en: A layout section
ar: نَسق القسم

en: Install an example site that shows off some of Drupal’s capabilities.
ar: تحميل موقع تجريبي والذي يستعرض بعضاً من قدرات دروبال.

en: Search by keyword, ingredient, dish
ar: البحث من خلال الكلمة الرئيسية أو مكون الوصفة أو الأكلة

en: Go to the search page
ar: انتقل إلى صفحة البحث

en: Tell us what you think
ar: أخبرنا عن رأيك

en: Banner block
ar: صندوق الشعار

en: A banner block contains a title, summary, link to content and a background image. The background image is scaled to fill the browser's width.
ar: تحتوي كتلة الشعار على عنوان وملخص ورابط للمحتوى وصورة خلفية. يتم تحجيم صورة الخلفية لملء عرض المتصفح.

en: A disclaimer block contains disclaimer and copyright text.
ar: يحتوي صندوق إخلاء المسؤولية على نص إخلاء المسؤولية وحقوق التأليف والنشر.

en: Footer promo block
ar: صندوق أسفل الصفحة الترويجي

en: A footer promo block contains a title, promo text, and a "find out more" link.
ar: يحتوي الجزء الترويجي لأسفل الصفحة على عنوان ونص ترويجي ورابط "اكتشف المزيد".

en: Recipe Name
ar: اسم الوصفة

en: Umami dates
ar: تواريخ Umami

en: Content Link
ar: رابط المحتوى

en: Find out more link
ar: اكتشف المزيد من الارتباط

en: Promo text
ar: نص ترويجي

en: Promo title
ar: عنوان ترويجي

en: List the ingredients required for this recipe, one per item.
ar: ضع قائمة بالمكونات المطلوبة لهذه الوصفة ، واحدة لكل عنصر.

en: Recipe category
ar: فئة الوصفة

en: Recipe instruction
ar: تعليمات الوصفة

en: Provide a short overview of this recipe.
ar: قدم لمحة موجزة عن هذه الوصفة.

en: Medium 21:9 (1024x440)
ar: متوسط 21 :9 (1024×440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
ar: متوسط 3 :2 2×(1200×800)

en: Medium 3:2 (600x400)
ar: متوسط 3 :2 (600×400)

en: Medium 8:7 (266x236)
ar: متوسط 8 :7 (266×236)

en: Square Large
ar: مربع كبير

en: Square Small
ar: مربع صغير

en: 3:2 Image
ar: 3:2 صورة

en: Hero or Banner
ar: العنوان او الشخصية البارزة

en: Articles aside
ar: المقالات الجانبية

en: More featured articles
ar: المزيد من أبرز المقالات

en: A view to create a list of featured articles from the Umami website.
ar: عرض لإنشاء قائمة بأبرز المقالات من موقع يومامي.

en: Promoted Items
ar: عناصر مروجة

en: A view to list the items promoted to the top of the homepage.
ar: عرض لاظهار قائمة العناصر المروجة لأعلى الصفحة الرئيسية

en: Recipes listing
ar: قائمة الوصفات

en: Umami Recipes Banner
ar: مؤشر العودة لصفحة وصفات يومامي

en: Umami disclaimer
ar: إخلاء طرف يومامي

en: Umami footer promo
ar: الشريط السفلي الترويجي ليومامي

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the current revision.
ar: لا يمكن تغيير الحقول غير القابلة للترجمة إلا عند تحديث المراجعة الحالية.

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the original language.
ar: يمكن تغيير الحقول غير القابلة للترجمة  عند تحديث اللغة الاصلية.

en: Moderated content requires non-translatable fields to be edited in the original language form.
ar: يتطلب المحتوى الخاضع للإشراف تعديل الحقول غير القابلة للترجمة في نموذج اللغة الأصلية.

en: The "Delete translation" action is only available for published translations.
ar: لا يتوفر إجراء "حذف الترجمة" إلا للترجمات المنشورة.

en: @label (Original translation) - <em>The following @entity_type translations will be deleted:</em>
ar: @label (الترجمة الأصلية) - <em>سيتم حذف ترجمات @entity_type التالية:</em>

en: The @uri field is required when the @title field is specified.
ar: حقل @uri مطلوب عندما يتم تحديد حقل @title.

en: Language for this menu.
ar: لغة قائمة التنقل هذه.

en: Menu link title translation.
ar: ترجمة عنوان رابط قائمة التنقل.

en: The target bundle
ar: الحزمة الهدف

en: The default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Whether to hide non translatable fields on translation forms
ar: ما إذا كنت تريد إخفاء الحقول غير القابلة للترجمة في نماذج الترجمة

en: Configuration validation
ar: التحقق من التهيئة أو البنية

en: The "%plugin_id" was not found
ar: "%plugin_id" لم يتم العثورعليه

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
ar: يجب أن يكون الامتداد التالي مثبتًا pdo_sqlite PHP extension installed. وللحصول على الارشادات راجع core/INSTALL.sqlite.txt

en: No installation found. Use the 'install' command.
ar: لم يتم التثبيت. استخدم أمر \"تثبيت\\.

en: Error while opening up a one time login URL
ar: حدث خطأ أثناء فتح عنوان URL يستخدم لتسجيل دخول واحد

en: The entity must have the %field_name field.
ar: يحتاج هذا المكون لحقل مسمى الحقل %field_name.

en: The entity does not support fields.
ar: الكيان لا يدعم الحقول.

en: Use existing configuration
ar: استخدام الإعدادات الحالية

en: Install %name using existing configuration.
ar: تثبيت  %name  باستخدام التكوين الحالي.

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
ar: التكوين من المرجع  %sync_directory سيتم استخدامه .

en: The i18n_blocks block numeric identifier.
ar: المعرف الرقمي للصندوق  i18n_blocks.

en: The default theme.
ar: القالب الإفتراضي.

en: custom blocks
ar: صناديق مخصصة

en: i18n_string table id
ar: معرف جدول i18n_string

en: Block property
ar: خصائص الصندوق

en: The translation of the value of "property".
ar: ترجمة قيمة "property".

en: Block title translation.
ar: ترجمة عنوان الصندوق.

en: Block body.
ar: نص الصندوق

en: Block body translation.
ar: ترجمة نص الصندوق

en: contact forms
ar: نماذج الاتصال

en: contact messages
ar: رسائل الاتصال

en: @entity_type_plural_label do not support publishing statuses. For example, even after transitioning from a published workflow state to an unpublished workflow state they will still be visible to site visitors.
ar: لا تدعم @entity_type_plural_label حالات النشر. على سبيل المثال، حتى بعد الانتقال من حالة سير عمل "منشورة" إلى حالة "غير منشورة"، ستظل مرئية لزوار الموقع.

en: Text Editors
ar: محررين النص

en: text editor
ar: محرر النص

en: text editors
ar: محررين النص

en: Manage media settings.
ar: إدارة إعدادات الوسائط.

en: Remote video
ar: فيديو خارجي

en: custom menu link
ar: رابط القائمة المخصصة

en: custom menu links
ar: روابط قائمة التنقل المخصصة

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    شكرًا لتسجيلك في [site:name]. طلبك للحصول على حساب ما زال بانتظار الموافقة. بعد الموافقة، ستتلقى رسالة إلكترونية أخرى تحتوي على معلومات حول كيفية تسجيل الدخول، وتعيين كلمة المرور، وتفاصيل أخرى.
    
    -- فريق [site:name]

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ar: مقطع فيديو مستضاف عن بُعد من YouTube أو Vimeo.

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
ar: معامل منطقي يوضح ما إذا كان الصندوق قابل لإعادة الاستخدام.

en: Whether the Layout Builder is enabled for this display
ar: ما إذا كان المنسّق (Layout Builder) مفعلاً لهذا العرض

en: Are you sure you want to disable Layout Builder?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل المُنسق؟

en: All customizations will be removed. This action cannot be undone.
ar: سيتم إزالة جميع التخصيصات. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Layout Builder has been disabled.
ar: تم تعطيل المنُسق.

en: Use Layout Builder
ar: استخدم المُنسق

en: Select @label
ar: تحديد @label

en: The maximum number of media items have been selected.
ar: تم اختيار الحد الأقصى لعدد الوسائط المسموح به

en: The media item "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
ar: عنصر الوسائط "@label" ليس من الأنواع المقبولة. الأنواع المسموح بها: @types

en: This form can only be submitted in the default workspace.
ar: لا يمكن إرسال هذا النموذج إلا في مساحة العمل الافتراضية.

en: Switch to @workspace
ar: التبديل إلى @workspace

en: %workspace_label is now the active workspace.
ar: %workspace_label هي مساحة العمل النشطة الآن.

en: You do not have access to activate the %workspace_label workspace.
ar: ليس لديك صلاحية لتفعيل مساحة العمل %workspace_label.

en: This action cannot be undone, and will also delete all content created in this workspace.
ar: لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء، وسيؤدي أيضاً إلى حذف جميع المحتويات التي تم إنشاؤها في مساحة العمل هذه.

en: Select workspace
ar: اختيار مساحة العمل

en: Drupal system cross profile test
ar: اختبار نظام دروبال عبر الملف الشخصي

en: Card common
ar: بطاقة مشتركة

en: Card common alt
ar: بطاقة مشتركة بديلة

en: The target language for this translation.
ar: اللغة الهدف لهذه الترجمة.

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
ar: تشير العلامة المنطقية إلى أن هذه الترجمة نُشِرت (تظهر لغير المشرفين).

en: Edit {{ name }}
ar: تحرير {{ name }}

en: The comment language.
ar: لغة التعليق.

en: Integer value of Object ID
ar: قيمة العدد صحيح لمعرف الكائن

en: Parent lid
ar: المعرّف الأعلى (lid)

en: Testing requirements
ar: متطلبات الاختبار

en: Block enabled status
ar: حالة تمكين الصندوق

en: Theme region within which the block is set
ar: سمة المنطقة التي يقع فيها الصندوق

en: Multilingual mode
ar: نمط تعدد اللغات

en: Language string ID
ar: معرف سلسلة اللغة

en: A module defined group of translations
ar: مجموعة محددة من الترجمات

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
ar: معرف السلسلة الكامل للبحث السريع: النوع: :objectid:property.

en: Object property for this string
ar: خاصية الكائن لهذه السلسلة

en: The {filter_format}.format of the string
ar: {filter_format}. تنسيق السلسلة

en: Plural index number
ar: رقم الجمع للمحدد

en: %collection_label can only be created in the default workspace.
ar: لا يمكن إنشاء %collection_label إلا في مساحة العمل الافتراضية.

en: Remove @label
ar: إزالة @label

en: View @node.type.entity.label
ar: عرض @node.type.entity.label

en: Testing site config
ar: اختبار تكوين الموقع

en: JSON:API is a particular implementation of REST that provides conventions for resource relationships, collections, filters, pagination, and sorting. These conventions help developers build clients faster and encourages reuse of code.
ar: يُعد JSON:API تنفيذًا محددًا لـ REST الذي يوفّر معايير لتنظيم علاقات الموارد، والمجموعات، وعوامل تصفية، والترقيم، والترتيب. تساعد هذه المعايير المطورين على بناء "العملاء" بشكل أسرع وتشجع على إعادة استخدام الكود.

en: Umami Home Banner
ar: عنوان صفحة يومامي

en: The specified file '%source' could not be copied to '%destination'.
ar: تعذر نسخ الملف المحدد  '%source' إلى '%destination'.

en: Failed to unlink file '%path'.
ar: ,%path, فشل في الغاء ربط الملف

en: Cannot delete '%path' because it is a directory. Use deleteRecursive() instead.
ar: لا يمكن الحذف  '%path'  لانه مرجع ثابت .استخدم الحذف المتكرر() بدلاً من ذلك.

en: The file '%path' is not of a recognized type so it was not deleted.
ar: الملف ,%path,نوعه غير معروف لذا لم يتم حذفه

en: The specified file '%source' could not be moved to '%destination'.
ar: الملف  '%source'  لايمكن نقله  '%destination'.

en: The source file '%source' could not be unlinked after copying to '%destination'.
ar: الملف '%source'   لايمكن الغاء ربطة بعد النسخ ل '%destination'.

en: File '%original_source' ('%realpath') could not be copied because it does not exist.
ar: الملف'%original_source' ('%realpath')  لا يمكن نسخه لانه ليس موجود

en: File '%original_source' could not be copied because it does not exist.
ar: الملف '%original_source' لا يمكن نسخه لانه ليس موجود

en: File '%original_source' could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory ('%destination').
ar: الملف'%original_source'   لايمكن نسخه , يوجد ملف بنفس الاسم مسبقا ('%destination').

en: File '%source' could not be copied because it would overwrite itself.
ar: الملف '%source'  لا يمكن نسخه لانه موجود بالفعل.

en: Temporary file '%temp_name' could not be created.
ar: لا يمكن انشاء ملف مؤقت  '%temp_name'   .

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
ar: عند التحديد، إذا كان لهذا الرابط عناصر فرعية فسيظهر دائمًا موسّعًا. يمكن تجاوز هذا الخيار لشجرة القائمة كاملة عند وضع صندوق القائمة.

[ctx: Examined]
en: Checked
ar: التحقق\nفي السياق: تم الفحص

en: This @label is being edited by user @user, and is therefore locked from editing by others. This lock is @age old. Click here to <a href=":url">break this lock</a>.
ar: يتم تعديل @label بواسطة المستخدم @user، ولذلك هو مقفل ضد التعديل من قبل الآخرين. هذا القفل مدته @age. انقر هنا <a href=":url"> ل كسر هذا القفل</a>.

en: Select the state that new content will be assigned. This state will appear as the default in content forms and the available target states will be based on the transitions available from this state.
ar: تحديد الحالة التي سوف يحددها المحتوى الجديد. ستظهر هذه الحالة كإعداد افتراضي في نماذج المحتوى وستستند الحالات المستهدفة المتاحة إلى الانتقالات المتاحة من هذه الحالة.

en: Forms and links inside the content of the layout builder tool have been disabled.
ar: تم تعطيل النماذج والروابط الموجودة داخل محتوى أداة المنسّق.

en: Default layouts
ar: الأَنْساق الافتراضية

en: Overridden layouts
ar: الأَنْساق المعدلة

en: Choose a layout for this section
ar: إختر نسقاً لهذا القسم

en: All available blocks are listed.
ar: كافة الصناديق المتاحة مدرجة.

en: Layout Builder Widget
ar: عنصر إدخال منسّق الصفحة

en: A field widget for Layout Builder.
ar: عنصر إدخال حقل لمنسّق الصفحة

en: Choose the column widths for this layout.
ar: اختر عرض العمود لهذا النَسق.

en: Failed to read from @title.
ar: فشل القراءة من @title.

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
ar: تجاوز الخيار الموجود في كل رابط قائمة يستخدم لتوسيع الأطفال وبدلاً من ذلك عرض شجرة القائمة بأكملها على أنها موسعة.

en: Has the same filter criteria.
ar: ينطبق عليه نفس معايير التصفية.

en: Has the same sort criteria.
ar: يمتلك نفس معايير الترتيب.

en: Has the same pager settings.
ar: يمتلك نفس إعدادات نظام الترقيم.

en: Has the same contextual filters.
ar: لديه نفس عوامل التصفية السياقية.

en: Welcome to the Umami Drupal demo
ar: مرحبًا بك في يومامي دروبال التجريبي

en: Drupal is a powerful open source content management system and this demo, based on a fictional food magazine called Umami, will introduce you to some of Drupal's concepts and features.
ar: دروبال هو نظام قوي لإدارة المحتوى مفتوح المصدر، وهذه النسخة التجريبية منه قائمة على مجلة أغذية خيالية تسمى يومامي (Umami) والتي تشرح وتقدم بعض مفاهيم وميزات دروبال

en: Drupal's core capabilities
ar: قدرات دروبال الأساسية

en: Drupal provides many of the features you need to start building powerful websites right out-of-the-box. The features presented in this demo are based entirely on Drupal 8's core functionality.
ar: توفر دروبال العديد من الميزات التي تحتاجها للبدء في إنشاء مواقع قوية على الفور. تستند الميزات الواردة في هذا العرض التوضيحي بالكامل على الوظائف الأساسية لـ دروبال 8.

en: This is the main navigation menu for the Umami website. It is simple to create and administer menus and you can create as many menus as your site requires. For example, this site provides this main navigation as well as the user navigation displayed above.
ar: هذه هي قائمة التنقل الرئيسية لموقع يومامي حيث أنه من السهل إنشاء القوائم وإدارتها وكما يمكنك إنشاء العديد من القوائم التي يتطلبها موقعك. على سبيل المثال: يوفر هذا الموقع هذا قائمة التنقل الرئيسية بالإضافة إلى قائمة تنقل المستخدم المعروضة أعلاه.

en: The Umami theme
ar: سمة (ثيم) يومامي

en: This website uses the custom Umami theme to style its appearance. This theme has been created using CSS and by customizing Drupal's HTML templates that are built using the popular Twig templating system. Themes are also available for download and installation.
ar: يستخدم هذا الموقع سمة (ثيم) يومامي المخصصة لتصميم مظهره. حيث أنه تم إنشاء هذه السمة (الثيم) باستخدام CSS ومن خلال تخصيص قوالب HTML من دروبال التي تم إنشاؤها باستخدام نظام Twig المشهور في تصميم القوالب. كما أن هذه السمات (الثيمات) متاحة أيضًا للتنزيل والتثبيت.

en: Managing content
ar: إدارة المحتوى

en: This example website provides a collection of articles and recipes that demonstrate how content can easily be managed in a flexible and structured way.
ar: يوفر هذا الموقع الإلكتروني الافتراضي مجموعة من المقالات والوصفات التي توضح كيف يمكن إدارة المحتوى بسهولة وبطريقة مرنة ومنظمة.

en: Configuring content display
ar: تكوين (تهيئة) استعرض المحتوى

en: Display modes can be configured to provide different presentations of content. These promoted articles and recipes use the display modes feature to format the images with different ratios.
ar: يمكن تكوين الاستعراض لتقديم المحتوى بأشكال مختلفة. فهذه المقالات والوصفات المروجة تستخدم ميزة استعراض تساعد في تنسيق الصور بنسب مختلفة.

en: Displaying content with Views
ar: استعراض المحتوى مع ميزة طرق العرض

en: Drupal makes it simple to create lists of filtered content and control how the content is displayed using the Views feature. This latest recipes example uses a view to fetch the most recent four recipes, displays the view as a block that is positioned on the front page with the block system.
ar: يسهّل دروبال إنشاء قوائم المحتوى الذي تمت تصفيته والتحكم في كيفية عرض المحتوى باستخدام ميزة طرق العرض. 
    فمثال الوصفات الأخير يستخدم ميزة عرض تساعد في الوصول إلى أحدث اربع وصفات حيث ان ميزة العرض هذه تظهر كصندوق في الصفحة الأولى داخل نظام الصناديق.

en: Continue exploring Drupal
ar: الاستمرار في استكشاف دروبال

en: The front page tour is now over. Feel free to click around and continue exploring Drupal.
ar: انتهت جولة الصفحة الأولى الآن. لا تتردد في النقر والاستمرار في استكشاف دروبال.

en: Removing @label.
ar: جاري إزالة @label.

en: The media item %label has been removed.
ar: تمت إزالة عنصر الوسائط %label.

en: Configure whether to allow only read operations or all operations.
ar: ضبط ما إذا كان سيتم السماح بعمليات القراءة فقط أو بجميع العمليات.

en: Restrict JSON:API to only read operations
ar: لتقييد JSON:API في نظام Drupal لتقتصر على عمليات القراءة فقط

en: Allowed operations
ar: العمليات المسموح بها

en: Accept only JSON:API read operations.
ar: قبول عمليات القراءة لـ JSON:API فقط.

en: Accept all JSON:API create, read, update, and delete operations.
ar: قبول جميع عمليات الإنشاء والقراءة والتحديث والحذف لواجهة برمجة التطبيقات (JSON:API).

en: Warning: Only enable all operations if the site requires it. <a href=":docs">Learn more about securing your site with JSON:API.</a>
ar: تحذير: لا تقم بتفعيل جميع العمليات إلا إذا كان الموقع يتطلب ذلك بالفعل. <a href=":docs">تعرّف على المزيد حول تأمين موقعك باستخدام JSON:API.</a>

en: Widget (table)
ar: أداة عرض (جدول)

en: Enter a comma-separated list. For example: Vegetarian, Chocolate brownies, Appetizers
ar: أدخلوا قائمة وضع بينها فواصل(,). على سبيل المثال: طعام نباتي , كعك الشوكولاتة , مقبلات

en: Use this taxonomy to group recipes of the same type together.
ar: استخدم هذا التصنيف لتجميع وصفات من نفس النوع معًا.

en: Recipe Collections
ar: مجموعات الوصفات

en: Recipe collections
ar: الوصفات

en: "@block" block
ar: صندوق "@block"

en: Manage the single-use blocks within the Layout Builder
ar: إدارة الصناديق أحادية الاستخدام داخل المنسّق

en: Block previews are visible. Block labels are hidden.
ar: معاينات صناديق المحتوى مرئية. تسميات صناديق المحتوى مخفية.

en: Block previews are hidden. Block labels are visible.
ar: معاينات صناديق المحتوى مخفية. تسميات صناديق المحتوى مرئية.

en: Layout Builder user interface
ar: واجهة المستخدم للمُنسق

en: You are editing the layout template for all @bundle @plural_label.
ar: أنت تقوم بتعديل قالب التخطيط لجميع @bundle @plural_label.

en: You are editing the layout template for all @plural_label.
ar: أنت تقوم بتعديل قالب التخطيط لجميع @plural_label.

en: @label (current)
ar: @label (الحالية)

en: Move the @block_label block
ar: نقل صندوق @block_label

en: You are editing the layout for this @bundle @singular_label. <a href=":link">Edit the template for all @bundle @plural_label instead.</a>
ar: أنت تقوم الآن بتعديل مخطط هذا الـ @bundle @singular_label. بدلاً من ذلك، قم <a href=":link">بتعديل القالب الخاص بكافة الـ @bundle @plural_label.</a>

en: You are editing the layout for this @singular_label. <a href=":link">Edit the template for all @plural_label instead.</a>
ar: أنت تقوم الآن بتعديل مخطط هذا الـ @singular_label. بدلاً من ذلك، قم <a href=":link">بتعديل القالب الخاص بكافة الـ @plural_label.</a>

en: You are editing the layout for this @bundle @singular_label.
ar: أنت تقوم بتعديل تخطيط هذا الـ @bundle @singular_label.

en: You are editing the layout for this @singular_label.
ar: أنت تقوم بتعديل تخطيط @singular_label هذا.

en: "@view" views block
ar: صندوق العروض "@view"

en: Add new @entity-type %label
ar: إضافة @entity-type %label جديد

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ar: أرشفة

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ar: مسودة

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ar: منشور

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ar: أرشفة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ar: استعادة إلى المسودة

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ar: استعادة

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ar: إنشاء مسودة جديدة

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ar: نشر

en: Layout Builder tools
ar: أدوات المُنسق

en: Claro
ar: كلارو

en: Claro settings
ar: إعدادات كلارو

en: Tabs display toggle
ar: تبديل عرض علامات التبويب

en: Filter the contents of the %view_title view
ar: تصفية محتويات عرض %view_title

en: Drupal Core (@core_requirement) (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @core_version)
ar: نواة دروبال (@core_requirement) (<span class="admin-missing">غير متوافقة مع</span> الإصدار @core_version)

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ar: الحد الأقصى لعدد اقتراحات الاكمال التلقائي.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
ar: تعذّر الاتصال بخادم قاعدة البيانات. أفاد الخادم بالرسالة التالية: %error.
    <ul dir="rtl"> <li>هل خادم قاعدة البيانات قيد التشغيل؟</li> <li>هل قاعدة البيانات موجودة أو أن مستخدم قاعدة البيانات يملك صلاحيات كافية لإنشائها؟</li> <li>هل اسم قاعدة البيانات المُدخل صحيح؟</li> <li>هل اسم المستخدم وكلمة المرور المُدخلان صحيحان؟</li> <li>هل اسم مضيف قاعدة البيانات ورقم المنفذ صحيحان؟</li> </ul>

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
ar: تعذّر الاتصال بخادم قاعدة البيانات. أفاد الخادم بالرسالة التالية: %error.<ul><li>هل خادم قاعدة البيانات قيد التشغيل؟</li><li>هل قاعدة البيانات موجودة، وهل أدخلت اسم قاعدة البيانات الصحيح؟</li><li>هل أدخلت اسم المستخدم وكلمة المرور الصحيحين؟</li><li>هل أدخلت اسم مضيف قاعدة البيانات ورقم المنفذ الصحيحين؟</li></ul>

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ar: عدد الإقتراحات التي ستسرد.\nاستخدم   <em>0</em>  لإزالة الحد.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ar: قائمة اقتراحات الإكمال التلقائي @size

en: Bosnia & Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: St. Barthélemy
ar: سانت بارتيلمي

en: Ceuta & Melilla
ar: سبتة ومليلية

en: South Georgia & South Sandwich Islands
ar: جزر جورجيا الجنوبية وساندويتش الجنوبية

en: Heard & McDonald Islands
ar: جزر هيرد وماكدونالد

en: St. Kitts & Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: St. Martin
ar: سانت مارتن

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: Macao SAR China
ar: ماكاو منطقة إدارية خاصة في الصين

en: St. Pierre & Miquelon
ar: سان بيار وميكلون

en: Svalbard & Jan Mayen
ar: سفالبارد ويان ماين

en: São Tomé & Príncipe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Eswatini
ar: إسواتيني

en: Turks & Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Trinidad & Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: St. Vincent & Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Wallis & Futuna
ar: واليس وفوتونا

[ctx: Validation]
en: Unique path alias.
ar: اسم مستعار فريد للمسار.

[ctx: Validation]
en: Valid path.
ar: مسار صالح.

en: Moderation state sort
ar: ترتيب حالة الإشراف

en: Full string ID
ar: معرف السلسلة الكاملة

en: JSON:API allowed operations
ar: العمليات المسموح بها لـ JSON:API

en: It is recommended to <a href=":configure-url">configure</a> JSON:API to only accept all operations if the site requires it. <a href=":docs">Learn more about securing your site with JSON:API.</a>
ar: يُوصى <a href=":configure-url">بضبط</a> JSON:API لقبول جميع العمليات فقط إذا كان الموقع يتطلب ذلك بالفعل. <a href=":docs"تعرّف على المزيد حول تأمين موقعك باستخدام JSON:API.</a>

en: Add section <span class="visually-hidden">at end of layout</span>
ar: اضافة قسم <span class="visually-hidden"> في نهاية التنسيق</span>

en: Add section <span class="visually-hidden">at start of layout</span>
ar: اضافة قسم <span class="visually-hidden">في بداية التنسيق</span>

en: Add section <span class="visually-hidden">between @first and @second</span>
ar: اضافة قسم <span class="visually-hidden">بين @first and @second</span>

en: Block label
ar: تسمية الصندوق

en: The %media-embed-filter-label filter requires <code>&lt;drupal-media&gt;</code> among the allowed HTML tags.
ar: يتطلب عامل التصفية %media-embed-filter-label وجود <drupal-media</code><code> ضمن وسوم HTML المسموح بها.

en: If none are selected, all will be allowed.
ar: في حال عدم اختيار أي منها، سيتم تحديد الكل.

en: During rendering of embedded media: the media item with UUID "@uuid" does not exist.
ar: أثناء عرض الوسائط المضمنة: عنصر الوسائط ذو المعرف الفريد "@uuid" غير موجود.

en: Within the dialog, media items are divided up by type. If more than one media type can be selected by the user, the available types will be displayed as a set of vertical tabs. To users who have appropriate permissions, each media type may also present a short form allowing you to upload or create new media items of that type.
ar: داخل النافذة المنبثقة، يتم تقسيم عناصر الوسائط حسب النوع. وفي حال كان بإمكان المستخدم اختيار أكثر من نوع، ستظهر الأنواع المتاحة كمجموعة من التبويبات العمودية. وبالنسبة للمستخدمين الذين يملكون الصلاحيات المناسبة، قد يعرض كل نوع من أنواع الوسائط نموذجاً قصيراً يسمح برفع أو إنشاء عناصر وسائط جديدة من ذلك النوع.

en: Both the table-style and grid-style interfaces are regular views and can be customized via the Views UI, including sorting and filtering. This is the case for both the administration page and the modal dialog.
ar: تُعد واجهات "نمط الجدول" و"نمط الشبكة" عروضاً عادية، ويمكن تخصيصها عبر واجهة المستخدم للعروض، بما في ذلك الترتيب والتصفية. ينطبق هذا على كل من صفحة الإدارة والنافذة المنبثقة.

en: Enable advanced UI
ar: تفعيل واجهة المستخدم المتقدمة

en: No path aliases available. <a href=":link">Add URL alias</a>.
ar: لا تتوفر أسماء مستعارة للمسارات. <a href=":link">أضف اسم مستعار لرابط URL</a>.

en: The search page that the form submits to, or Default for the default search page.
ar: صفحة البحث التي يرسل إليها النموذج، أو "الافتراضي" لصفحة البحث الافتراضية.

en: Require summary
ar: طلب ملخص

en: The summary will also be visible when marked as required.
ar: سيكون الملخص مرئياً أيضاً عندما يكون محدداً كمطلوب.

en: The summary field is required for @name
ar: حقل الملخص مطلوب لـ @name

en: Limit the available operators
ar: تقييد عمليات التشغيل المتاحة

en: List of available operators
ar: قائمة عمليات التشغيل المتاحة

en: Limit the available operators to be shown on the exposed filter.
ar: تقييد عوامل التشغيل المتاحة التي ستظهر على التصفية الظاهرة

en: Delete {{ name }}
ar: حذف {{ اسم }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.

en: Viewing help topics
ar: عرض موضوعات المساعدة

en: Providing help topics
ar: تقديم موضوعات المساعدة

en: Translating help topics
ar: ترجمة موضوعات المساعدة

en: The title and body text of help topics provided by contributed modules and themes are translatable using the <a href=":locale_help">Interface Translation module</a>. Topics provided by custom modules and themes are also translatable if they have been viewed at least once in a non-English language, which triggers putting their translatable text into the translation database.
ar: إن نصوص العناوين والمتن في مواضيع المساعدة التي توفرها الوحدات والقوالب المساهمة قابلة للترجمة باستخدام <a href=":locale_help">وحدة ترجمة الواجهة</a>. كما أن المواضيع التي توفرها الوحدات والقوالب المخصصة تكون قابلة للترجمة أيضاً إذا تم استعراضها مرة واحدة على الأقل بلغة غير الإنجليزية، مما يؤدي إلى إدراج نصوصها القابلة للترجمة في قاعدة بيانات الترجمة.

en: <em>Block title</em>: The heading for the block on your site -- for some blocks, you will need to check the <em>Override title</em> checkbox in order to enter a title
ar: <em>عنوان الصندوق</em>: هو العنوان المخصص للصندوق على موقعك؛ وفي بعض الصناديق، سيتعين عليكم تحديد خيار تجاوز العنوان لتتمكنوا من إدخال العنوان.

en: <em>Display title</em>: Check the box if you want the title displayed
ar: <em>عنوان العرض</em>: حددوا المربع إذا كنتم ترغبون في إظهار العنوان.

en: What is the block title?
ar: ما هو عنوان الصندوق؟

en: The block title is the heading that is optionally shown to site visitors when the block is placed in a region.
ar: عنوان الصندوق هو العنوان البارز الذي يظهر لزوار الموقع اختيارياً عند وضع  الصندوق في إحدى المناطق

en: Enter a label for this block type (shown in the administrative interface). Optionally, edit the automatically-generated machine name or the description.
ar: أدخل تسمية لنوع الكتلة هذا (تظهر في واجهة الإدارة). اختياريًا، قم بتعديل الاسم البرمجي المُنشأ تلقائيًا أو الوصف.

en: Complete your administrative task and save your settings, or cancel the action. You should be returned to the page you started from.
ar: أكملوا مهمتكم الإدارية واحفظوا إعداداتكم، أو ألغوا الإجراء. ومن المفترض أن يتم توجيهكم بعد ذلك إلى الصفحة التي بدأت منها.

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including keyboard-only users and users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled <em>Show row weights</em> above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights (with increasing numbers) instead of dragging table rows.
ar: تعد واجهة المستخدم الافتراضية التي تعتمد على السحب والإفلات لترتيب الجداول في واجهة الإدارة تحدياً لبعض المستخدمين، بما في ذلك مستخدمي لوحة المفاتيح فقط ومستخدمي برامج قراءة الشاشة والتقنيات المساعدة الأخرى. يمكن تعطيل واجهة السحب والإفلات في الجدول عن طريق النقر على رابط يحمل التسمية <em>إظهار أوزان الصفوف</em> الموجود فوق الجدول. تتيح الواجهة البديلة للمستخدمين ترتيب الجدول عن طريق اختيار أوزان رقمية (بأرقام متزايدة) بدلاً من سحب صفوف الجدول.

en: What are variables in email message text?
ar: ما هي المتغيرات في نص رسالة البريد الإلكتروني؟

en: <em>Variables</em> are short text strings, enclosed in square brackets [], that you can insert into configured email message text. When an individual message is generated, data from your site is substituted for the variables. Some commonly-used variables are:
ar: <em>المتغيرات</em> هي سلاسل نصية قصيرة، محاطة بأقواس مربعة []، يمكنك إدراجها في نص رسالة البريد الإلكتروني الذي تم ضبطه. عند إنشاء رسالة فردية، يتم استبدال بيانات من موقعك محل هذه المتغيرات. بعض المتغيرات الشائعة الاستخدام هي:

en: Topics can be provided by modules or themes. Top-level help topics on your site:
ar: يمكن توفير الموضوعات بواسطة الوحدات أو القوالب. موضوعات المساعدة ذات المستوى الأعلى على موقعك:

en: Both the table-style and grid-style interfaces are regular views and can be customized via the <a href=":views-ui">Views UI</a>, including sorting and filtering. This is the case for both the administration page and the modal dialog.
ar: كل من واجهة العرض بنمط الجدول ونمط الشبكة هي عروض عادية ويمكن تخصيصها عبر <a href=":views-ui">واجهة المستخدم للعروض</a>، بما في ذلك الترتيب والتصفية. وينطبق ذلك على كل من صفحة الإدارة والنافذة المنبثقة.

en: Merge into @target_label
ar: دمج في @target_label

en: The %label workspace can not be deleted because it has child workspaces.
ar: لا يمكن حذف مساحة العمل %label لأنها تحتوي على مساحات عمل فرعية.

en: There are no changes that can be merged from %source_label to %target_label.
ar: لا توجد تغييرات يمكن دمجها من %source_label إلى %target_label.

en: Would you like to merge the contents of the %source_label workspace into %target_label?
ar: هل ترغبون في دمج محتويات مساحة العمل %source_label في %target_label؟

en: Merge workspace contents.
ar: دمج محتويات منطقة / مساحة العمل.

en: The contents of the %source_label workspace have been merged into %target_label.
ar: تم دمج محتويات مساحة العمل %source_label في %target_label.

en: Medium 8:7
ar: متوسط 8 :7

en: Responsive 3x2
ar: متجاوب 3x2

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
ar: يتطلب مثبت دروبال @drupal عدم حذف او تعديل الملف %default-file من المصدر الأصلي.

en: Enter the date using the format @placeholder_date (e.g., @date_format).
ar: أدخل التاريخ باستخدام صيغة @placeholder_date (على سبيل المثال @date_format)

en: Enter the time using the format @placeholder_time (e.g., @time_format).
ar: أدخل الوقت باستخدام الصيغة @placeholder_time (مثل @time_format).

en: Requires Drupal core:
ar: يتطلب نواة دروبال (Drupal core):

en: Allows configuration of tasks to be executed in response to events.
ar: يسمح بتهيئة المهام ليتم تنفيذها استجابة للأحداث.

en: Allows administrators to ban visits from specific IP addresses.
ar: يمكن للمسؤولين حظر الزيارات من عناوين IP محددة.

en: Allows users to comment on content.
ar: السماح للمستخدمين بالتعليق على المحتوى.

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
ar: توفير إستمارات تواصل على نطاق الموقع وإستمارات للتواصل مع المستخدمين الأفراد.

en: Allows users to translate content.
ar: السماح للمستخدمين بترجمة المحتوى.

en: Provides contextual links to directly access tasks related to page elements.
ar: يوفر روابط سياقية للوصول المباشر إلى المهام المتعلقة بعناصر الصفحة.

en: Provides a user interface for the Field module.
ar: توفير واجهة مستخدم لوحدة الحقل.

en: Allows users to create menu links.
ar: السماح للمستخدمين بإنشاء روابط قائمة التنقل.

en: Caches pages for anonymous users and can be used when external page cache is not available.
ar: يقوم بتخزين الصفحات مؤقتاً للمستخدمين المجهولين، ويمكن استخدامه عندما لا يكون التخزين المؤقت الخارجي متاحاً.

en: Allows users to create search pages based on plugins provided by other modules.
ar: يُتيح للمستخدمين إنشاء صفحات بحث بناءً على الملحقات التي توفرها وحدات أخرى.

en: Memory available: @available.
ar: الذاكرة المتاحة: @available.

en: Unsupported schema version: @module
ar: إصدار مخطط غير مدعوم لـ: @module

en: Provides a user interface for creating and managing views.
ar: إتاحة واجهة مستخدم لإنشاء وإدارة العروض.

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level.</p>
ar: <p class="text-align-center">اكتشف الوصفات المناسبة لنوع المناسبة ومكونات الوصفة ومستوى مهارات في الطبخ.</p>

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level</p>
ar: <p class="text-align-center">اكتشف الوصفات المناسبة لنوع المناسبة ومكونات الوصفة ومستوى مهارات في الطبخ.</p>

en: MySQL, Percona Server, or equivalent
ar: MySQL، أو Percona Server، أو ما يعادلهما

en: This theme requires the listed modules to operate correctly.
ar: يتطلب هذا القالب الوحدات المدرجة في القائمة ليعمل بشكل صحيح.

en: Ban visitors from one or more IP addresses from accessing and viewing your site.
ar: حظر الزوار القادمين من عنوان IP واحد أو أكثر من الوصول إلى موقعك وتصفحه.

en: A <em>formatter</em> is a way to display a field; most field types offer several types of formatters, and most formatters have settings that further define how the field is displayed. It is also possible to completely hide a field from display, and you have the option of showing or hiding the field's label when it is displayed.
ar: تعد <em>أداة التنسيق</em> وسيلة لعرض الحقل؛ حيث توفر معظم أنواع الحقول عدة أنواع من أدوات التنسيق، كما تمتلك معظم هذه الأدوات إعدادات تحدد بشكل أكبر كيفية عرض الحقل. ومن الممكن أيضاً إخفاء الحقل تماماً من العرض، كما لديكم خيار إظهار أو إخفاء تسمية الحقل عند عرضه.

en: To ensure that your site and its modules continue to function well, a group of administrative operations should be run periodically. These operations are called <em>cron</em> tasks, and running the tasks is known as <em>running cron</em>. Depending on how often content is updated on your site, you might need to run cron on a schedule ranging from hourly to weekly to keep your site running well.
ar: لضمان استمرار موقعك ووحداته البرمجية (Modules) في العمل بشكل جيد، ينبغي تشغيل مجموعة من العمليات الإدارية بصفة دورية. تُسمى هذه العمليات بمهام cron</em><em>، ويُعرف تنفيذها بـ <em>تشغيل cron</em> . وبناءً على معدل تحديث المحتوى في موقعك، قد تحتاج إلى تشغيل cron وفق جدول زمني يتراوح بين ساعة إلى أسبوع للحفاظ على أداء موقعك واستقراره.

en: The <em>Label</em> field should now be visible; enter a label for the field, which is used as the field label for both content editing and content display.
ar: يجب أن يكون حقل <em>التسمية</em> مرئياً الآن؛ أدخلوا تسمية للحقل، حيث تُستخدم هذه التسمية كعنوان للحقل في كل من واجهة تحرير المحتوى وواجهة عرضه.

en: On the next screen, optionally edit the settings for the field, which vary depending on what field type you are creating. For all fields, you can edit the <em>Label</em>, <em>Help text</em> (text to be displayed below the field on the content editing page), and <em>Required field</em> (to make it so a value must be entered in order to save the content when editing). You can also configure a default value for the field.
ar: في الشاشة التالية، يمكنكم اختيارياً تعديل إعدادات الحقل، والتي تختلف باختلاف نوع الحقل الذي تقوم بإنشائه. لجميع الحقول، يمكنكم تعديل <em>التسمية </em>، و<em>نص المساعدة </em> (النص الذي يظهر أسفل الحقل في صفحة تحرير المحتوى)، و</em>الحقل المطلوب </em> (لجعل إدخال القيمة إلزامياً لحفظ المحتوى عند التحرير). يمكنكم أيضاً ضبط قيمة افتراضية للحقل.

en: Find the particular sub-type that you want to configure the display of, and click <em>Manage display</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: ابحثوا عن النوع الفرعي المحدد الذي ترغبون في ضبط عرضه، ثم انقروا على <em>إدارة العرض</em> في <em>قائمة العمليات</em>.

en: In the <em>Label</em> column, select the position for each field label in the display, or <em>- Hidden -</em> to hide a label. You can also choose <em>- Visually Hidden-</em> if you want the label's text to appear in the HTML page, so that screen readers and search engines can read it, but it will not be visible.
ar: في عمود <em>التسمية</em>، اختاروا موضع ظهور تسمية كل حقل في العرض، أو اختر <em>- مخفي -</em> لإخفاء التسمية تماماً. يمكنكم أيضاً اختيار <em>- مخفي بصرياً -</em> إذا كنتم تريدون أن يظهر نص التسمية في صفحة HTML لتقرأه برامج قراءة الشاشة ومحركات البحث، دون أن يكون مرئياً للمستخدمين على الشاشة.

en: Find the particular sub-type that you want to configure the editing form for, and click <em>Manage form display</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: ابحث عن النوع الفرعي المحدد الذي ترغب في ضبط نموذج التعديل الخاص به، ثم انقر على <em>إدارة عرض النموذج</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: On the next screen, optionally edit the settings for <em>Label</em>, <em>Help text</em> (text to be displayed below the field on the content editing page), and <em>Required field</em> (to make it so a value must be entered in order to save the content when editing).
ar: في الشاشة التالية، يمكنكم اختيارياً تعديل إعدادات <em>التسمية </em>، و<em>نص المساعدة</em> (النص الذي يظهر أسفل الحقل في صفحة تحرير المحتوى)، و<em>الحقل المطلوب</em> (لجعل إدخال القيمة إلزامياً من أجل حفظ المحتوى عند التحرير).

en: In the <em>Reference type</em> section, you will usually want to limit the entity sub-types that can be referenced; for example, if you are creating a <em>Content</em> reference, you can check one or two <em>Content type</em> choices. The choices will be easier for content editors to scan if you also choose a sort value (normally the entity title or label field).
ar: في قسم <em>نوع المرجع</em>، ستحتاج عادةً إلى تحديد الأنواع الفرعية للكيانات التي يمكن الإشارة إليها؛ على سبيل المثال، إذا كنت تقوم بإنشاء مرجع <em>محتوى</em>، يمكنك تحديد خيار أو اثنين من خيارات <em>نوع المحتوى</em>. ستكون الخيارات أسهل في القراءة للمحررين إذا اخترت أيضاً قيمة للترتيب (عادةً ما تكون حقل عنوان الكيان أو حقل التسمية).

en: Perform your maintenance operations.
ar: تنفيذ عمليات الصيانة الخاصة بك.

en: Create a new role.
ar: إنشاء دور جديد

en: Click <em>Add role</em>.
ar: انقر فوق <em>إضافة دور</em>.

en: What is a role?
ar: ما هو الدور؟

en: Modify the permissions for an existing role.
ar: تعديل الصلاحيات لدور موجود.

en: Click <em>Edit</em> in the <em>Operations</em> area of the account of interest.
ar: انقروا على </em>تعديل</em> في منطقة <em>العمليات</em> الخاصة بالحساب المعني.

en: Schema information for module %module was missing from the database. You should manually review the module updates and your database to check if any updates have been skipped up to, and including, %last_update_hook.
ar: معلومات المخطط الخاصة بالوحدة %module غير موجودة في قاعدة البيانات. يُرجى مراجعة تحديثات الوحدة وقاعدة البيانات يدوياً للتحقق من وجود أي تحديثات تم تخطيها، وصولاً إلى تضمين %last_update_hook.

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
ar: تحقق من صحة الصلاحيات المخصصة لأدوار موقعك، بما في ذلك <em>المستخدم المجهول</em> و<em>المستخدم الموثَّق</em>. لاستخدام نماذج التواصل الشخصية، يحتاج المستخدمون إلى كلتا الصلاحيتين: <em>عرض معلومات المستخدم</em> (في قسم <em>المستخدم</em>، مما يتيح لهم عرض ملفات المستخدمين الشخصية) و<em>استخدام نماذج التواصل الشخصية للمستخدمين</em> (في قسم <em>التواصل</em>، مما يتيح لهم استخدام نماذج التواصل إن كانوا يملكون صلاحية عرض ملفات المستخدمين).

en: Fill in the <em>Label</em> (title) for the form, <em>Recipients</em>, and optionally the other settings.
ar: أدخلوا <em>التسمية</em> (العنوان) للنموذج، و<em>المستلمين</em>، وبقية الإعدادات بشكل اختياري.

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is missing from your site. <a href=":url">More information about this error</a>.
ar: الوحدة %name يوجد لها مدخل في تخزين مفتاح \ قيمة النظام.المخطط ولكنه مفقود في الموقع <a href=":url"> ولمعرفة المزيد عن الخطأ</a>.

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is not installed. <a href=":url">More information about this error</a>.
ar: لدى اسم الوحدة %name مدخل في وحدة تخزين system.schema key/value لكنها ليست مثبتة. <a href=":url">More information about this error</a>. مزيد من المعلومات عن هذا الخطأ

en: Missing required data for configuration: %config
ar: البيانات المطلوبة للتهيئة مفقودة:  %config

en: Search form (narrow)
ar: نموذج البحث (ضيق)

en: Search form (wide)
ar: نموذج البحث (عريض)

en: Breakpoints are the point at which your site's content will respond to provide the user with the best possible layout to consume the information. A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
ar: نقاط الارتكاز (Breakpoints) هي النقاط التي يستجيب عندها محتوى موقعك ليوفر للمستخدم أفضل تخطيط (Layout) ممكن لتصفح واستيعاب المعلومات. تفصل نقطة الارتكاز طول أو عرض شاشات العرض (مثل الشاشات، الطابعات، وغيرها) إلى مراحل. على سبيل المثال، نقطة ارتكاز عند عرض 40em تخلق مرحلتين: واحدة للعروض التي تصل إلى 40em، وأخرى للعروض التي تزيد عن ذلك. يمكن استخدام نقاط الارتكاز لتحديد متى يجب أن تنتقل المخططات من شكل إلى آخر، ومتى يجب تغيير حجم الصور، والتغييرات الأخرى التي تحتاج إلى الاستجابة للتغيرات في طول أو عرض شاشة العرض.

en: Managing breakpoints and breakpoint groups overview
ar: نظرة عامة على إدارة نقاط الارتكاز ومجموعاتها

en: What is a layout?
ar: ما هو النَسق؟

en: The core Field UI module provides a user interface for managing fields and their display on entities.
ar: توفر وحدة Field UI الأساسية واجهة مستخدم لإدارة الحقول وعرضها على الكيانات.

en: The core Layout Builder module provides a more flexible user interface for configuring the display of entities.
ar: توفر وحدة التنسيق الأساسية واجهة مستخدم أكثر مرونة لضبط عرض الكيانات.

en: Site performance, in this context, refers to speed factors such as the page load time and the response time after a user action on a page.
ar: أداء الموقع، في هذا السياق، يشير إلى عوامل السرعة مثل وقت تحميل الصفحة ووقت الاستجابة بعد إجراء المستخدم على الصفحة.

en: Find the particular sub-type that you want to create a layout for, and click <em>Manage display</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: ابحث عن النوع الفرعي المحدد الذي ترغب في إنشاء مخطط له، ثم انقر على <em>إدارة العرض</em> في قائمة <em>العمليات </em>.

en: Under <em>Layout options</em>, check <em>Use Layout Builder</em>. You can also check the box below to allow each entity item to have its layout individually customized (if it is left unchecked, the site will use the same layout for all items of this entity sub-type).
ar: تحت <em>خيارات النسق</em>، حدد <em>استخدام المنسّق</em>. يمكنك أيضاً تحديد المربع أدناه للسماح لكل عنصر من عناصر الكيان بامتلاك نسق مخصص له بشكل فردي (إذا تم تركه غير محدد، فسيستخدم الموقع نفس النسق لجميع عناصر هذا النوع الفرعي للكيان).

en: Building Layouts Using the Layout Builder UI
ar: بناء تخطيط الصفحة باستخدام واجهة مستخدم المنسّق (Layout Builder)

en: Locate the theme that you want to be your default theme, which should now be in the <em>Installed themes</em> section. If it is not already labeled as the <em>default theme</em>, click the <em>Set as default</em> link.
ar: حدد السمة الذي تريد تعيينها كـ سمة افتراضية، والذي يجب أن يكون الآن في قسم <em>السمات المثبتة</em>. إذا لم يكن مصنفاً بالفعل <em>كـ سمة افتراضية</em>، فانقر فوق رابط <em>تعيين كافتراضي</em>.

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
ar: أصبح النموذج قديمًا. اضغط على زر الرجوع ، وانسخ أي عمل غير محفوظ في النموذج ، ثم أعد تحميل الصفحة.

en: Enter the desired <em>Label</em> name and URL <em>Path</em> for the search page.
ar: أدخل اسم التسمية المطلوب و مسار عنوان URL لصفحة البحث.

en: The Help module, for searching help topics
ar: وحدة المساعدة، للبحث في موضوعات المساعدة

en: Changing basic site settings
ar: تغيير إعدادات الموقع الأساسية

en: Adding a new role
ar: إضافة دور جديد

en: Modifying the permissions for a role
ar: تعديل صلاحيات دور

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use Layout Builder.
ar: العرض %display تم تعيين مساره كـ node/% . هذا لن ينتج ما تريده. إذا كنت ترغب في الحصول على إصدارات متعددة لعرض العقدة، فاستخدم باني المنسّق

en: There are four main types of data. <em>Content</em> is the information (text, images, etc.) meant to be displayed to website visitors. <em>Configuration</em> is data that defines how the content is displayed; some configuration (such as field labels) may also be visible to site visitors. <em>State</em> is temporary data about the state of your site, such as the last time the system <em>cron</em> jobs ran. <em>Session</em> is a subset of State information, related to users' interactions with the site, such as site cookies and whether or not they are logged in.
ar: هناك أربعة أنواع رئيسية من البيانات. <em>المحتوى</em> وهو المعلومات (النصوص، الصور، وغيرها) المخصصة للعرض لزوار الموقع. <em>الضبط</em> وهي البيانات التي تحدد كيفية عرض المحتوى؛ وبعض انواع الضبط (مثل تسميات الحقول) قد تكون مرئية أيضاً لزوار الموقع. <em>الحالة</em> هي بيانات مؤقتة حول حالة موقعك، مثل آخر وقت تم فيه تشغيل مهام <em>كرون</em> الخاصة بالنظام. <em>الجلسة</em> هي جزء من معلومات الحالة، وتتعلق بتفاعلات المستخدمين مع الموقع، مثل ملفات تعريف الارتباط وما إذا كانوا قد سجلوا دخولهم أم لا.

en: List fields associate pre-defined <em>keys</em> (or value codes) with <em>labels</em> that the user sees. For example, you might define a list field that shows the user the names of several locations, while behind the scenes a location code is stored in the database. Each list field type corresponds to one type of stored key. For example, a <em>List (integer)</em> field stores integers, while the <em>List (text)</em> field stores text strings. Once you have chosen the field type, the main setting for a list field is the <em>Allowed values</em> list, which associates the keys with the labels.
ar: تربط حقول القائمة بين <em>مفاتيح</em> محددة مسبقاً (أو أكواد للقيم) وبين <em>تسميات</em> يراها المستخدم. على سبيل المثال، يمكنك تحديد حقل قائمة يعرض للمستخدم أسماء عدة مواقع، بينما يتم تخزين كود الموقع في قاعدة البيانات خلف الكواليس. يتوافق كل نوع من حقول القائمة مع نوع واحد من المفاتيح المخزنة؛ فعلى سبيل المثال، يقوم حقل <em>قائمة (عدد صحيح)</em> بتخزين أعداد صحيحة، بينما يقوم حقل <em>قائمة (نص)</em> بتخزين سلاسل نصية. بمجرد اختيار نوع الحقل، يكون الإعداد الرئيسي لحقل القائمة هو قائمة <em>القيم المسموح بها</em>، والتي تربط المفاتيح بالتسميات.

en: What is a menu?
ar: ما هي قائمة التنقل؟

en: A menu is a collection of <em>menu links</em> used to navigate a web site. Menus and menu links can be provided by modules or site administrators.
ar: قائمة التنقل هي مجموعة من <em>روابط القائمة</em> المستخدمة للتنقل في الموقع. القوائم وروابطها يمكن توفيرها عبر الوحدات أو مسؤولي الموقع.

en: Managing menus overview
ar: نظرة عامة على إدارة قوائم التنقل

en: Managing text filters and text formats
ar: إدارة تنسيقات وتصفيات النصوص

en: What are text filters and text formats?
ar: ما هي تنسيقات النصوص وعوامل التصفية؟

en: What text filters are available?
ar: ما هي عوامل التصفية المتوفرة؟

en: Some of the more commonly used text filters are:
ar: بعض عوامل تصفية النصوص الأكثر شيوعاً هي:

en: Locate the content type you want to configure, and click <em>Edit</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: حدد مكان نوع المحتوى  الذي تريد ضبطه، ثم انقر على <em>تعديل</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: Add a link to a menu. Note that you can also add a link to a menu from the content edit page if menu settings have been configured for the content type.
ar: إضافة رابط إلى قائمة. لاحظ أنه يمكنك أيضاً إضافة رابط إلى قائمة من صفحة تحرير المحتوى إذا تم ضبط إعدادات القوائم لنوع المحتوى.

en: Locate the desired menu and click <em>Add link</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: حدد مكان القائمة المطلوبة، ثم انقر على <em>إضافة رابط</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: Enter the <em>Menu link title</em> to be displayed.
ar: أدخل <em>عنوان رابط القائمة</em> الذي ترغب في عرضه.

en: Start typing the title of a content item and select it when the full title comes up
ar: ابدأ بكتابة عنوان عنصر المحتوى، ثم حدده عندما يظهر العنوان كاملاً.

en: <em>&lt;nolink&gt;</em> to display the <em>Menu link title</em> as plain text without a link
ar: استخدم <em>&lt;nolink&gt;</em> لعرض <em>عنوان رابط القائمة</em>كنص عادي بدون رابط.

en: Locate the menu you just added a link to and click <em>Edit</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: حدد مكان القائمة التي أضفت إليها رابطاً للتو، ثم انقر على <em>تعديل</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: Enter the title for the menu, which is used as the default block title if the menu is displayed as a block. If desired, also edit the machine name of the menu, which is by default derived from the title.
ar: أدخل عنوان القائمة، والذي سيُستخدم كعنوان افتراضي للصندوق في حال عُرضت القائمة كصندوق. كما يمكنك، إذا رغبت، تعديل الاسم البرمجي (Machine name) للقائمة، والذي يتم اشتقاقه افتراضياً من العنوان.

en: Managing content listings (views)
ar: إدارة قوائم المحتوى (العروض)

en: <em>Filter criteria</em>: criteria to limit the data to output, such as whether the content is published, the type of content, etc. Filters can be <em>exposed</em> to let users choose how to filter the data.
ar: <em>معايير التصفية</em>: معايير تُستخدم لتحديد البيانات المراد عرضها، كحالة نشر المحتوى أو نوعه وما إلى ذلك. يمكن جعل عوامل التصفية <em>ظاهرة</em> ليتمكن المستخدمون من اختيار طريقة تصفية البيانات بأنفسهم.

en: <em>Sort criteria</em>: how to order the data. Sorting can also be exposed to users.
ar: <em>معايير الترتيب</em>: كيفية ترتيب البيانات.
    يمكن أيضاً إظهار الترتيب للمستخدمين.

en: <em>Advanced</em> &gt; <em>Exposed form</em>: if you have exposed filters or sorts, how to display the form to the user.
ar: <em>خيارات متقدمة</em> &gt; <em>النموذج الظاهر </em>: إذا كان لديك تصفية ظاهرة أو ترتيب، فهنا تحدد كيفية عرض النموذج للمستخدم.

en: Managing views overview
ar: نظرة عامة على إدارة العروض

en: The core Views module handles the display of views, and the core Views UI module allows you to create, edit, and delete views in the administrative interface. See the related topics listed below for specific tasks (if the Views UI module is installed).
ar: تتعامل وحدة العروض الأساسية مع عرض العروض، بينما تسمح لك وحدة واجهة المستخدم للعروض الأساسية بإنشاء العروض وتحريرها وحذفها في واجهة الإدارة. راجع المواضيع ذات الصلة المدرجة أدناه لمهام محددة (في حال كانت وحدة واجهة المستخدم للعروض مثبتة).

en: Optionally, select or enter filtering, sorting, and page/block display settings; these can be added or changed later.
ar: يمكنك اختيارياً تحديد أو إدخال إعدادات التصفية، والترتيب وعرض الصفحة/الصندوق؛ ويمكن إضافة هذه الإعدادات أو تغييرها لاحقاً.

en: Click <em>Save and edit</em>. Your view will be created; edit it following the steps in the related topics below.
ar: انقر على <em>حفظ وتعديل</em>. سيتم إنشاء طريقة العرض الخاصة بك؛ قم بتعديلها باتباع الخطوات الواردة في الموضوعات ذات الصلة أدناه.

en: For accessibility and search engine optimization, all images that convey meaning on websites should have alternate text. Drupal also allows entry of title text for images, but it can lead to confusion for screen reader users and its use is not recommended. Image fields can be configured so that alternate and title text fields are enabled or disabled; if enabled, the fields can be set to be required. The recommended setting is to enable and require alternate text and disable title text.
ar: من أجل سهولة الوصول وتحسين محركات البحث (SEO)، يجب أن تحتوي جميع الصور التي تحمل معنى على المواقع الإلكترونية على نص بديل. يتيح دروبال أيضاً إدخال نص العنوان للصور، ولكن استخدامه قد يسبب ارتباكاً لمستخدمي برامج قراءة الشاشة، لذا لا يُنصح به.
    يمكن تهيئة حقول الصور بحيث يتم تفعيل أو تعطيل حقول النص البديل ونص العنوان؛ وفي حال تفعيلها، يمكن ضبطها لتكون إجبارية. الإعداد الموصى به هو تفعيل النص البديل وجعله إجبارياً، مع تعطيل نص العنوان.

en: Menu link language code.
ar: رمز لغة رابط قائمة التنقل.

en: The human-readable name of the mapping
ar: الاسم المقروء لعملية الربط

en: The machine name of the mapping
ar: الاسم البرمجي لعملية الربط

en: The group this mapping belongs to
ar: المجموعة التي ينتمي إليها هذا الربط

en: The mappings linked to the breakpoints group
ar: عمليات الربط المرتبطة بمجموعة نقاط الارتكاز

en: Administer roles and permissions
ar: إدارة الأدوار والصلاحيات

en: Flood control blocked login attempt for uid %uid from %ip
ar: حظر نظام التحكم في التدفق (Flood control) محاولة تسجيل الدخول للمستخدم ذي المعرّف uid %uid من عنوان الآي بي %ip

en: Flood control blocked login attempt for uid %uid
ar: حظر نظام التحكم في التدفق (Flood control) محاولة تسجيل الدخول للمستخدم ذي المعرّف uid %uid

en: If creating a parent menu link, enter the title of the link.
ar: إذا كنت بصدد إنشاء رابط قائمة رئيسي (أب)، فأدخل عنوان الرابط.

en: Views cannot create normal menu links for paths with a % in them.
ar: لا يمكن للعروض إنشاء روابط قائمة تنقل عادية للمسارات التي تحتوي على الرمز %.

en: Failed to fetch available update data:
ar: فشل جلب بيانات التحديث المتاحة

en: Review the differences between your uploaded configuration and the active configuration, if any, and click <em>Import all</em> to import the changes.
ar: راجع الفوارق بين الضبط الذي تم رفعه والضبط النشط إن وُجدت، ثم انقر على <em>استيراد الكل</em> لاستيراد التغييرات.

en: Paste the clipboard text into the box labeled <em>Paste your configuration here</em>.
ar: قم بلصق النص المنسوخ في الصندوق الذي يحمل التسمية <em>ألصق إعدادات الضبط هنا</em>.

en: Configuration entities are user-defined configuration items grouped by type, such as views, image styles, and content types. Each configuration entity within a type has a similar structure.
ar: تُعد كيانات الضبط عناصر ضبط يحددها المستخدم ويتم تجميعها حسب النوع، مثل العروض، وأنماط الصور، وأنواع المحتوى. يمتلك كل كيان ضبط ضمن النوع الواحد بنية متشابهة.

en: Configure the effect on the next page. Most effects require some additional configuration after they are added.  For example, for the <em>Crop</em> effect, enter the <em>Width</em> and <em>Height</em> to crop the image to, and choose the <em>Anchor</em> point. Click <em>Add effect</em>.
ar: قم بضبط التأثير في الصفحة التالية. تتطلب معظم التأثيرات بعض إعدادات الضبط الإضافية بعد إضافتها. على سبيل المثال، بالنسبة لتأثير <em>قص</em>، أدخل <em>العمق</em> و <em>الارتفاع</em> لقص الصورة، واختر نقطة <em>الارتكاز</em>. انقر على <em>إضافة التأثير</em>.

en: Enter a descriptive <em>Label</em> for your style.
ar: أدخل <em>تسمية</em> وصفية لنمطك

en: <em>Label</em>: the state name
ar: <em>تسمية</em>: اسم الحالة

en: Decide on the list of allowed transitions between states. For example, you might want a transition between <em>Concept</em> and <em>Review</em>. Each transition has a label; for example, the Concept to Review transition might be labeled "Review concept".
ar: حدد قائمة الانتقالات المسموح بها بين الحالات. على سبيل المثال، قد ترغب في إنشاء انتقال بين حالتي <em>المسودة</em> و<em>المراجعة</em>. لكل انتقال تسمية خاصة به؛ فمثلاً، الانتقال من حالة "المسودة" إلى "المراجعة" قد يحمل التسمية "مراجعة المسودة".

en: Enter a name in the <em>Label</em> field, select <em>Content moderation</em> from the <em>Workflow type</em> field, and click <em>Save</em>.
ar: أدخل اسماً في حقل <em>التسمية </em>، واختر <em>إدارة المحتوى </em> من حقل <em>نوع سير العمل </em>، ثم انقر على <em>حفظ</em>.

en: Verify that the <em>States</em> list matches your planned states. You can add missing states by clicking <em>Add a new state</em>. You can edit or delete states by clicking <em>Edit</em> or <em>Delete</em> under <em>Operations</em> (if the <em>Delete</em> option is not available, you will first need to delete any <em>Transitions</em> to or from this state).
ar: تحقق من أن قائمة <em>الحالات</em> تطابق الحالات التي خططت لها. يمكنك إضافة الحالات المفقودة بالنقر على <em>إضافة حالة جديدة</em>. كما يمكنك تعديل الحالات أو حذفها بالنقر على <em>تعديل</em> أو <em>حذف</em> ضمن قسم <em>العمليات</em> (إذا لم يكن خيار <em>الحذف</em> متاحاً، فستحتاج أولاً إلى حذف أي <em>انتقالات</em> من وإلى هذه الحالة).

en: Verify that the <em>Transitions</em> list matches your plan. You can add missing transitions by clicking <em>Add a new transition</em>. You can edit or delete transitions by clicking <em>Edit</em> or <em>Delete</em> under <em>Operations</em>.
ar: تحقق من أن قائمة <em>الانتقالات</em> تطابق خطتك. يمكنك إضافة الانتقالات المفقودة بالنقر على <em>إضافة انتقال جديد</em> كما يمكنك تعديل الانتقالات أو حذفها بالنقر على <em>تعديل</em> أو <em>حذف</em> ضمن قسم <em>العمليات</em>.

en: Optionally (recommended), create a view for your custom workflow, to provide a page for content editors to see what content needs to be moderated. You can do this if the Views UI module is installed, by following the steps in the related <em>Creating a new view</em> topic listed below under <em>Related topics</em>. When creating the view, under <em>View settings</em> &gt; <em>Show</em>, select the revision data type you configured the workflow for, and be sure to display the <em>Workflow State</em> field in your view.
ar: اختيارياً (ويُوصى بذلك)، قم بإنشاء عرض لسير العمل المخصص لديك، لتوفير صفحة لمحرري المحتوى تتيح لهم معرفة المحتوى الذي يحتاج إلى مراجعة. يمكنك القيام بذلك في حال كانت وحدة واجهة المستخدم للعروض مثبتة، وذلك باتباع الخطوات المذكورة في موضوع<em>إنشاء عرض جديد</em> الموضح أدناه ضمن <em>مواضيع متعلقة</em>. عند إنشاء العرض، ومن خلال <em>إعدادات العرض</em> <em>إظهار</em>، اختر نوع بيانات المراجعة الذي قمت بضبط سير العمل له، وتأكد من إظهار حقل <em>حالة سير العمل</em> في العرض الخاص بك.

en: See the related topics listed below for specific tasks and background information.
ar: راجع الموضوعات ذات الصلة المدرجة أدناه لمعرفة مهام محددة ومعلومات عامة.

en: Provide markup for the area using any available text format.
ar: توفير علامات التوصيف (Markup) للمنطقة باستخدام أي تنسيق نص متاح.

en: HTML tables can be created with table headers and caption/summary elements.
ar: يمكن إنشاء جداول HTML باستخدام ترويسات الجداول وعناصر الوصف/الملخص.

en: Alt text is required by default on images added through CKEditor (note that this can be overridden).
ar: نص البديل (Alt text) مطلوب افتراضياً على الصور المضافة عبر (CKEditor) (ملاحظة: يمكن تجاوز هذا الخيار).

en: Configure the block and click <em>Save block</em>; see @configure_topic for configuration details.
ar: قم بتكوين الصندوق وانقر على <em>حفظ الصندوق</em>؛ راجع @configure_topic لمعرفة تفاصيل التكوين.

en: For configuration entities, find the specific entity that you want to translate on the next page, and click <em>Translate</em> under <em>Operations</em>.
ar: بالنسبة لكيانات الضبط، ابحث عن الكيان المحدد الذي ترغب في ترجمته في الصفحة التالية، ثم انقر على <em>ترجمة</em> ضمن قسم <em>العمليات</em>.

en: What language detection methods are available?
ar: ما هي طرق كشف اللغة المتاحة؟

en: Check the current status of interface translations, and see if there are any updates available.
ar: تحقق من الحالة الراهنة لترجمات الواجهة، ومعرفة ما إذا كانت هناك أي تحديثات متاحة.

en: Users without this permission will not have access to email addresses on user pages or other places where they might be shown, such as Views and JSON:API responses.
ar: المستخدمون الذين لا يملكون هذه الصلاحية لن يتمكنوا من الوصول إلى عناوين البريد الإلكتروني في صفحات المستخدم أو في أماكن أخرى قد يتم عرضها فيها، مثل العروض أو استجابات JSON:API.

en: Password reset form was submitted with an unknown or inactive account: %name.
ar: تم إرسال نموذج إعادة تعيين كلمة المرور باستخدام حساب غير معروف أو غير نشط: %name.

en: Publish %source_label workspace
ar: نشر مساحة العمل %source_label

en: There are no changes that can be published from %source_label to %target_label.
ar: لا توجد تغييرات يمكن نشرها من %source_label إلى %target_label.

en: Would you like to publish the contents of the %label workspace?
ar: هل ترغب في نشر محتويات مساحة العمل %label؟

en: Missing help topic %topic
ar: موضوع المساعدة %topic مفقود

en: The label of the link.
ar: تسمية الرابط.

en: <em>Preview comments</em>: whether previewing comments before submission is <em>Required</em>, <em>Optional</em>, or <em>Disabled</em>.
ar: <em>معاينة التعليقات</em>: تحدد ما إذا كانت معاينة التعليقات قبل الإرسال <em>مطلوبة</em> أو <em>اختيارية</em> أو <em>معطَّلة</em>.

en: Create a new comment type. See @comment_overview_topic for information about comments and comment types.
ar: أنشئ نوع تعليق جديداً. راجع @comment_overview_topic للاطلاع على معلومات حول التعليقات وأنواعها.

en: In the <em>Label</em> field, enter a name for the comment type, which is how it will be listed in the administrative interface.
ar: في حقل <em>التسمية</em>، أدخل اسماً لنوع التعليق، وهو الاسم الذي سيظهر به في واجهة الإدارة.

en: Optionally, if you have the core Field UI module installed you can follow the steps in the related topics to add fields to the new comment type, set up the editing form, and configure the display.
ar: اختياريا، إذا كان لديك موديول واجهة مستخدم الحقول الأساسي Field UI مثبتا، يمكنك اتباع الخطوات في المواضيع ذات الصلة لإضافة حقول إلى نوع التعليق الجديد، وإعداد نموذج التحرير، وتكوين العرض.

en: Users with the <em>@comment_permissions_link</em> permission (typically administrators) can moderate comments. You will also need the <em>Access the Content Overview page</em> permission from the Node module (if it is installed) to navigate to the comment management page.
ar: يمكن للمستخدمين الذين يملكون صلاحية <em>@comment_permissions_link</em> (عادةً المسؤولين) إدارة التعليقات والإشراف عليها. ستحتاج أيضاً إلى صلاحية <em>الوصول إلى صفحة نظرة عامة على المحتوى</em> من وحدة العقدة (إن كانت مثبَّتة) للانتقال إلى صفحة إدارة التعليقات.

en: To change the content of a comment click <em>Edit</em> from the dropdown button for a particular comment.
ar: لتغيير محتوى تعليق ما، انقر على <em>تعديل</em> من القائمة المنسدلة الخاصة بهذا التعليق.

en: <em>Moderation</em> is a workflow where comments posted by some users on your site are verified before being published, to prevent spam and other bad behavior. The core software provides basic moderation functionality: you can configure permissions so that new comments posted by some user roles start as unpublished until a user with a different role reviews and publishes them. Contributed modules provide additional moderation and spam-reduction functionality, such as requiring untrusted users pass a CAPTCHA test before submitting comments and letting community members flag comments as possible spam. See @users_overview_topic for more about users, permissions, and roles.
ar: <em>الإشراف</em> هو خطة عمل يتم فيه مراجعة التعليقات التي ينشرها بعض المستخدمين على موقعك قبل نشرها، للحدّ من الرسائل المزعجة والسلوكيات غير المرغوب فيها. توفر البرمجيات الأساسية وظائف إشراف أساسية: يمكنك ضبط الصلاحيات بحيث تبدأ التعليقات الجديدة التي ينشرها بعض أدوار المستخدمين في حالة "غير منشور" حتى يراجعها ويوافق عليها مستخدم بدور مختلف. توفر الوحدات المساهمة وظائف إشراف إضافية للحدّ من الرسائل المزعجة، مثل إلزام المستخدمين غير الموثوقين باجتياز اختبار CAPTCHA قبل إرسال التعليقات، وتمكين أعضاء المجتمع من الإبلاغ عن التعليقات المشبوهة. راجع @users_overview_topic لمزيد من المعلومات حول المستخدمين والصلاحيات والأدوار.

en: Overview of managing comments
ar: نظرة عامة على إدارة التعليقات

en: Creating comment types; the core Field UI module allows you to attach fields to comment types and attach comment reference fields to other entities so that people can comment on them.
ar: اختياريا، إذا كان لديك وحدة واجهة مستخدم الحقول الأساسية Field UI مثبتة، يمكنك اتباع الخطوات في المواضيع ذات الصلة لإضافة حقول إلى نوع التعليق الجديد، وإعداد نموذج التحرير، وتكوين العرض.

en: What is quick editing?
ar: ما هو التحرير السريع؟

en: Make your edits and submit the form.
ar: قم بإجراء تعديلاتك وأرسل النموذج.

en: The core administrative interface has built-in compliance with many accessibility standards so that most pages are accessible to most users in their default state. However, certain pages become more accessible to some users through the use of a non-default or improved interface. These interfaces include:
ar: تتوافق الواجهة الإدارية الأساسية بشكل مدمج مع العديد من معايير إمكانية الوصول، بحيث تكون معظم الصفحات سهلة الوصول لمعظم المستخدمين في حالتها الافتراضية. ومع ذلك، تصبح بعض الصفحات أكثر سهولة في الوصول لبعض المستخدمين من خلال استخدام واجهة غير افتراضية أو محسنة. وتشمل هذه الواجهات ما يلي:

en: What are the sections of the administrative menu?
ar: ما هي أقسام قائمة التنقل الإدارية؟

en: <strong>Extend:</strong> Update, install, and uninstall modules.
ar: <strong>التوسعة:</strong> تحديث الوحدات وتثبيتها وإلغاء تثبيتها.

en: If there is more than one content type defined on your site that you have permission to create, click the name of the type of content you want to create.
ar: إذا كان هناك أكثر من نوع محتوى واحد مُعرّف على موقعك ولديك صلاحية إنشائه، فانقر فوق اسم نوع المحتوى الذي تريد إنشائه.

en: On the content edit form, enter the <em>Title</em> of your content, which will show as the page title when the content item is displayed on a page, and also as the label for the content item in administration screens.
ar: في نموذج تحرير المحتوى، أدخل العنوان الخاص بمحتواك، والذي سيظهر <em>كعنوان</em> للصفحة عند عرض عنصر المحتوى، وأيضاً كـتسمية لعنصر المحتوى في شاشات الإدارة.

en: Creating a content type
ar: إنشاء نوع محتوى

en: Create a new content type. See @content_overview_topic for more about content types.
ar: إنشاء نوع محتوى جديد. راجع @content_overview_topic لمعرفة المزيد عن أنواع المحتوى.

en: Who can create a content type?
ar: من يمكنه إنشاء نوع محتوى؟

en: Click <em>Add content type.</em>
ar: انقر فوق <em>إضافة نوع محتوى.</em>

en: Optionally, use filters to reduce the list of content items shown:
ar: يمكنك اختيارياً استخدام عوامل التصفية لتقليل قائمة العناصر المعروضة:

en: <em>Title</em>: key word(s) from the title
ar: <em>العنوان</em>: الكلمة (أو الكلمات) المفتاحية من العنوان.

en: Optionally, sort the list by clicking a column header. Click again to reverse the order.
ar: اختياريًا، يمكنك ترتيب القائمة من خلال النقر على عنوان العمود. انقر مرة أخرى لعكس الترتيب.

en: To edit the title or other field values for one content item, click <em>Edit</em> in the row of the content item. Update the values and click <em>Save</em>.
ar: لتعديل العنوان أو قيم الحقول الأخرى لعنصر محتوى واحد، انقر على <em>تحرير</em> في الصف الخاص بهذا العنصر. قم بتحديث القيم ثم انقر على <em>حفظ</em>.

en: Locate and open the content edit form for the content item, or create a new content item (see related topics on creating and editing content).
ar: ابحث عن نموذج تعديل المحتوى وافتحه لعنصر المحتوى، أو أنشئ عنصر محتوى جديد (راجع الموضوعات ذات الصلة حول إنشاء وتعديل المحتوى).

en: Click <em>Edit</em> in the dropdown button for the alias that you would like to change.
ar: انقر على <em>تعديل</em> من زر القائمة المنسدلة للاسم المستعار الذي تود تغييره.

en: Make the required changes and click <em>Save</em>. You will be returned to the URL alias list page.
ar: أجرِ التغييرات المطلوبة ثم انقر على <em>حفظ</em>. وسيتم توجيهك مجدداً إلى صفحة قائمة أسماء العناوين البديلة (URL alias).

en: You may also want to configure the display and form display of the new field (see related topics).
ar: قد ترغبون أيضاً في تكوين عرض الحقل وعرض النموذج للحقل الجديد (راجع الموضوعات ذات الصلة).

en: What are bulk operations?
ar: ما هي العمليات بالجملة؟

en: Adding a bulk operations form to a view
ar: إضافة نموذج عمليات جماعية إلى عرض (view)

en: Who can edit views?
ar: من يمكنه تعديل العروض؟

en: The core Views UI module will need to be installed and you will need <em>@views_permissions</em> permission in order to edit a view.
ar: يجب أن يكون ملحق واجهة مستخدم العروض الأساسي مثبتاً، كما ستحتاج إلى صلاحية <em>@views_permissions</em> لكي تتمكن من تعديل أي عرض.

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Structure</em> &gt; <em>@views</em>. A list of all views is shown.
ar: من قائمة <em>إدارة</em> الإدارية، انتقل إلى <em>البنية</em>
     <em>@views</em> ستظهر قائمة بجميع العروض.

en: Click <em>Save</em>. The action(s) will be available as bulk operations in the view.
ar: انقر فوق <em>حفظ</em>. ستصبح الإجراءات متاحة كعمليات جماعية في العرض (view).

en: Create and download an archive containing all your site's configuration, exported as YAML files. See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: أنشئ أرشيف يحتوي على جميع إعدادات الضبط الخاصة بموقعك مصدرة كملفات YAML ثم قم بتحميلها. راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Export a single configuration item to a file. See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: تصدير عنصر ضبط واحد إلى ملف. راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Import the complete configuration of your site from an archive file, such as one that was previously exported (see @export_full_topic). See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: استيراد الضبط الكامل لموقعك من ملف أرشيف، مثل ملف تم تصديره مسبقاً (راجع @export_full_topic). راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Import a single configuration item in YAML format, such as one that was previously exported (see @export_single_topic). See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: استيراد عنصر ضبط واحد بتنسيق YAML، مثل عنصر تم تصديره مسبقاً (راجع @export_single_topic). راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Find either the configuration entity type or the simple configuration item that you want to translate in the <em>Label</em> column of the list. Click <em>List</em> under <em>Operations</em> for a configuration entity, or <em>Translate</em> for simple configuration. (See @config_overview_topic to learn more about types of configuration and configuration entities.)
ar: ابحث عن نوع كيان الضبط أو عنصر الضبط البسيط الذي تريد ترجمته في عمود <em>التسمية</em> من القائمة. انقر على <em>قائمة</em> ضمن <em>العمليات</em> لكيان الضبط، أو على <em>ترجمة</em> لعنصر الضبط البسيط. (راجع @config_overview_topic للتعرف على أنواع الضبط وكيانات الضبط.)

en: In the future, you can click <em>Rebuild search index</em> on this page, or @cache_topic, in order to force help topic text to be reindexed for searching. This should be done whenever a module, theme, language, or string translation is updated.
ar: في المستقبل، يمكنك النقر على <em>إعادة بناء فهرس البحث</em> في هذه الصفحة، أو @cache_topic، من أجل إجبار نص موضوع المساعدة على إعادة الفهرسة للبحث. يجب القيام بذلك عندما يتم تحديث وحدة أو قالب أو لغة أو ترجمة سلسلة نصية.

en: Add a new image style, which can be used to process and display images. See @media_topic for an overview of image styles.
ar: أضف نمط صورة جديد، والذي يمكن استخدامه لمعالجة الصور وعرضها. راجع @media_topic للحصول على نظرة عامة حول أنماط الصور.

en: Follow the steps in @search_index_topic to make sure that the search index is updated.
ar: اتبعوا الخطوات الواردة في @search_index_topic للتأكد من تحديث فهرس البحث.

en: Follow the steps in @cron_topic to make sure a cron task has been configured.
ar: اتبعوا الخطوات الواردة في @cron_topic للتأكد من تكوين مهمة كرون.

en: Clear the site cache. See @cache_topic for instructions.
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت للموقع. راجعوا @cache_topic للحصول على التعليمات.

en: Uninstall a module. Your site should be in <em>maintenance mode</em> when you uninstall modules. See @maintenance_topic for details.
ar: إلغاء تثبيت وحدة. يجب أن يكون موقعك في <em>وضع الصيانة</em> عند إلغاء تثبيت الوحدات. راجعوا @maintenance_topic للحصول على التفاصيل.

en: Follow the steps in @view_edit_topic to edit the other settings for the display.
ar: اتبعوا الخطوات الواردة في @view_edit_topic لتعديل الإعدادات الأخرى للعرض.

en: Find the section whose settings you want to change, such as <em>Format</em> or <em>Filter criteria</em>. (See @views_overview_topic for more information.)
ar: ابحث عن القسم الذي تود تغيير إعداداته، مثل <em>التنسيق</em> أو <em>معايير التصفية</em>. (انظر @views_overview_topic لمزيد من المعلومات.)

en: The core software allows you to configure workflows in which each transition has an associated permission that can be granted to a particular role. See @configuring_workflows_topic for more information.
ar: يتيح لكم برمجية النواة تكوين سير العمل حيث يكون لكل انتقال صلاحية مرتبطة به يمكن منحها لدور معين. راجعوا @configuring_workflows_topic لمزيد من المعلومات.

en: Users with sufficient permissions can change the workflow state of a particular entity. See @changing_states_topic for more information.
ar: يمكن للمستخدمين الذين يملكون الصلاحيات الكافية تغيير حالة سير العمل لكيان معين. راجعوا @changing_states_topic لمزيد من المعلومات.

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة @entity-type %label من منطقة %region؟

en: This will remove the block placement. You will need to <a href=":url">place it again</a> in order to undo this action.
ar: سيؤدي هذا إلى إزالة موضع الصندوق. ستحتاج إلى <a href=":url">وضعه مجدداً</a> من أجل التراجع عن هذا الإجراء.

en: The @entity-type %label has been removed from the %region region.
ar: تمت إزالة @entity-type %label من منطقة %region.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user. This action cannot be undone.
ar: حذف الحساب وجعل محتواه تابعاً للمستخدم %anonymous-name. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Delete the account and its content. This action cannot be undone.
ar: حذف الحساب ومحتواه. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Sort field identifier
ar: معرّف حقل الترتيب

en: This will appear in the URL after the ?, as value of 'sort_by' parameter, to identify this sort field. Cannot be blank. Only letters, digits and the dot ('.'), hyphen ('-'), underscore ('_'), and tilde ('~') characters are allowed.
ar: سيظهر هذا في رابط URL بعد علامة الاستفهام (؟)، كقيمة للمعامل 'sort_by'، لتعريف حقل الترتيب هذا. لا يمكن تركه فارغاً. يُسمح فقط باستخدام الأحرف، والأرقام، والنقطة ('.')، والشرطة ('-')، والشرطة السفلية ('_')، وعلامة المدّة ('~').

en: This identifier is already used by %label sort handler.
ar: هذا المعرّف مستخدم بالفعل من قبل معالج الترتيب %label.

en: The CKEditor 5 module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor 5 module</a> and the <a href=":cke5_url">CKEditor 5 website</a>.
ar: توفر وحدة CKEditor 5 محرر نصوص مرئياً يتميز بسهولة الوصول والاستخدام، وتضيف شريط أدوات إلى حقول النصوص. يمكن للمستخدمين استخدام الأزرار لتنسيق المحتوى وإنشاء HTML سليم وصحيح دلالياً. تستخدم وحدة CKEditor الإطار البرمجي الذي توفره <a href=":text_editor">وحدة محرر النصوص</a>. تتطلب هذه الوحدة تفعيل JavaScript في المتصفح. لمزيد من المعلومات، راجعوا <a href=":doc_url">التوثيق عبر الإنترنت لوحدة CKEditor 5</a> و <a href=":cke5_url">موقع CKEditor 5 الرسمي</a>.

en: Enabling CKEditor 5 for individual text formats
ar: تفعيل CKEditor 5 لتنسيقات النصوص الفردية

en: When CKEditor 5 is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them. Separators and rows can be added to organize the buttons.
ar: عند اختيار CKEditor 5 من القائمة المنسدلة <em>لمحرر النصوص </em>، ستظهر لك إعدادات ضبط شريط الأدوات الخاص به. يمكنك إضافة أو إزالة الأزرار من <em>شريط الأدوات النشط</em> عن طريق سحبها وإفلاتها. كما يمكن إضافة الفواصل والصفوف لتنظيم الأزرار وتنسيقها.

en: Filtering HTML content
ar: تصفية محتوى HTML

en: Unlike other text editors, plugin configuration determines the tags and attributes allowed in text formats using CKEditor 5. If using the <em>Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML</em> filter, this filter's values will be automatically set based on enabled plugins and toolbar items.
ar: على عكس محررات النصوص الأخرى، فإن إعدادات الملحقات هي التي تحدد الوسوم والسمات المسموح بها في تنسيقات النصوص التي تستخدم CKEditor 5. في حال استخدام عامل التصفية <em>تقييد وسوم HTML المسموح بها وتصحيح نصوص HTML الخاطئة</em>, سيتم ضبط قيم عامل التصفية هذا تلقائياً بناءً على الملحقات المفعلة وعناصر شريط الأدوات المختارة.

en: Developing CKEditor 5 plugins in Drupal
ar: تطوير ملحقات CKEditor 5 في Drupal

en: CKEditor 5
ar: محرر CKEditor 5

en: Text Format plus Text Editor pair using CKEditor 5
ar: تنسيق النص بالإضافة إلى محرر النصوص باستخدام CKEditor 5

en: CKEditor 5 settings
ar: إعدادات CKEditor 5

en: Button @name has been copied to the active toolbar.
ar: تم نسخ الزر @name إلى شريط الأدوات النشط.

en: Button @name has been removed from the active toolbar.
ar: تم إزالة الزر @name من شريط الأدوات النشط.

en: The <em>Source Editing</em> plugin was enabled to support tags and/or attributes that are not explicitly supported by any available CKEditor 5 plugins.
ar: تم تفعيل إضافة <em>تحرير المصدر</em> لدعم الوسوم و/أو السمات التي لا تدعمها بشكل صريح أي من إضافات CKEditor 5 المتاحة.

en: The %cke4_plugin_id plugin settings do not have a known upgrade path.
ar: لا يوجد مسار ترقية محدد لإعدادات الملحق %cke4_plugin_id.

en: The CKEditor 5 plugin %button has a configurable subset of elements, but does not have a known upgrade path to configure that subset to match your text format. Hence it is now using its default configuration.
ar: يحتوي الملحق %button في CKEditor 5 على مجموعة عناصر قابلة للتخصيص، ولكن لا يوجد مسار ترقية معروف لتخصيص هذه المجموعة لتتوافق مع تنسيق النص الخاص بك. لذلك، فهو يستخدم الآن إعداداته الافتراضية.

en: Move this button in the toolbar by pressing the left or right arrow keys. Press the up arrow key to remove from the toolbar.
ar: يمكنك نقل هذا الزر ضمن شريط الأدوات بالضغط على مفتاحي السهمين الأيمن أو الأيسر. اضغط على مفتاح السهم للأعلى لإزالته من شريط الأدوات.

[ctx: Validation]
en: CKEditor 5 element
ar: عنصر CKEditor 5

en: The following tag is not valid HTML: %provided_element.
ar: الوسم التالي ليس كود HTML صحيح: %provided_element.

en: Configuration for the enabled plugin "%plugin_label" (%plugin_id) is missing.
ar: الضبط الخاص بالملحق المفعل "%plugin_label" (%plugin_id) مفقود.

en: CKEditor 5 only works with HTML-based text formats. The "%filter_label" (%filter_plugin_id) filter implies this text format is not HTML anymore.
ar: يعمل CKEditor 5 فقط مع تنسيقات النصوص القائمة على HTML. يشير عامل التصفية "%filter_label" (%filter_plugin_id) إلى أن تنسيق النص هذا لم يعد HTML.

en: CKEditor 5 needs at least the &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags to be allowed to be able to function. They are not allowed by the "%filter_label" (%filter_plugin_id) filter.
ar: يحتاج CKEditor 5 إلى السماح بوسوم <p> و <br> على الأقل لكي يتمكن من العمل. هذه الوسوم غير مسموح بها حالياً بواسطة الفلتر "%filter_label" (%filter_plugin_id).

en: The current CKEditor 5 build requires the following elements and attributes: <br><code>@list</code><br>The following elements are not supported: <br><code>@diff</code>
ar: يتطلب بناء CKEditor 5 الحالي العناصر والسمات التالية: <br><code>@list</code><br>العناصر التالية غير مدعومة: <br><code>@diff</code>

en: The current CKEditor 5 build requires the following elements and attributes: <br><code>@list</code><br>The following elements are missing: <br><code>@diff</code>
ar: يتطلب بناء CKEditor 5 الحالي العناصر والسمات التالية: <br><code>@list</code><br>العناصر التالية مفقودة: <br><code>@diff</code>

en: The %toolbar_item toolbar item requires image uploads to be enabled.
ar: عنصر شريط الأدوات %toolbar_item يتطلب تفعيل رفع الصور.

en: The %toolbar_item toolbar item requires the %filter filter to be enabled.
ar: عنصر شريط الأدوات %toolbar_item يتطلب تفعيل تصفية %filter.

en: The %toolbar_item toolbar item requires the %plugin plugin to be enabled.
ar: عنصر شريط الأدوات %toolbar_item يتطلب تفعيل الملحق %plugin.

en: The %toolbar_item toolbar item requires the %plugins plugins to be enabled.
ar: عنصر شريط الأدوات %toolbar_item يتطلب تفعيل الملحقات %plugins.

en: Preview failed
ar: تعذّرت المعاينة

en: Add %label effect to style %style
ar: إضافة تأثير %label إلى النمط %style

en: Edit %label effect on style %style
ar: تعديل تأثير %label في النمط %style

en: The MySQL module provides the connection between Drupal and a MySQL, MariaDB or equivalent database. For more information, see the <a href=":mysql">online documentation for the MySQL module</a>.
ar: توفر وحدة MySQL الاتصال بين دروبال وقاعدة بيانات MySQL أو MariaDB أو ما يعادلهما. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":mysql">المستندات عبر الإنترنت لوحدة MySQL</a>.

en: Get the actual @label from a @label revision
ar: الحصول على @label الفعلي من مراجعة @label

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/system-requirements">Database connection does not support JSON.</a>
ar: اتصال قاعدة البيانات لا يدعم (JSON).

en: Using in-line (quick) settings editing
ar: استخدام تحرير الإعدادات المضمنة السريعة

en: The core Settings Tray module provides the ability to quickly edit settings inline. It requires the core Contextual Links module in order to expose the links that let you edit in place.
ar: توفر وحدة Settings Tray الأساسية القدرة على تحرير الإعدادات مضمنة سريعا. وتتطلب وحدة الروابط السياقية الأساسية من أجل إظهار الروابط التي تتيح لك التحرير في المكان.

en: Click the link to open the contextual links menu, and click <em>Quick edit</em>. An editing form for the settings should appear on the page.
ar: انقر على الرابط لفتح قائمة الروابط السياقية، وانقر على <em>التحرير السريع</em>. يجب أن يظهر نموذج تحرير للإعدادات على الصفحة.

en: In-place or <em>quick</em> editing. In-place editing of configuration is provided by the core Settings Tray module. See @settings_tray_topic for more information.
ar: التحرير في المكان أو التحرير <em>السريع</em>. يتم توفير التحرير في المكان للتكوين بواسطة وحدة Settings Tray الأساسية. انظر @settings_tray_topic لمزيد من المعلومات.

en: Allow view mode override
ar: السماح بتجاوز وضع العرض

en: Allow the user to override the default view mode
ar: السماح للمستخدم بتجاوز وضع العرض الافتراضي

en: The CKEditor 5 "%cke5_media_plugin_label" plugin's "%cke5_allow_view_mode_override_label" setting should be in sync with the "%filter_media_plugin_label" filter's "%filter_media_allowed_view_modes_label" setting: when checked, two or more view modes must be allowed by the filter.
ar: يجب أن يتزامن إعداد "%cke5_allow_view_mode_override_label" في مكوِّن CKEditor 5 "%cke5_media_plugin_label" مع إعداد "%filter_media_allowed_view_modes_label" في عامل التصفية "%filter_media_plugin_label": عند تفعيله، يجب أن يسمح عامل التصفية بوضعَي عرض أو أكثر.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_module module.
ar: تعذر تثبيت القالب (%theme) لأنه يتطلب الوحدة (%required_module).

en: CKEditor 5 requires the &lt;p&gt; and &lt;br &gt; tags to achieve basic functionality. They will be automatically added to “Allowed HTML tags" on formats that previously did not allow them.
ar: يتطلب (CKEditor 5) الوسوم <p> و <br> لتحقيق الوظائف الأساسية. سيتم إضافتها تلقائياً إلى "وسوم HTML المسموح بها" (Allowed HTML tags) في التنسيقات التي لم تكن تسمح بها سابقاً.

en: To maintain the capabilities of this text format, <a target="_blank" href=":ck_migration_url">the CKEditor 5 migration</a> did the following:
ar: للحفاظ على إمكانيات تنسيق النص هذا،<a target="_blank" href=":ck_migration_url"> قامت عملية الانتقال إلى CKEditor 5 </a>بما يلي:

en: To maintain the capabilities of this text format, the CKEditor 5 migration did the following:
ar: للحفاظ على إمكانيات تنسيق النص هذا، قامت عملية الانتقال إلى CKEditor 5 بما يلي:

en: Enabled these plugins: (%plugins).
ar: تفعيل هذه الملحقات (Plugins): (%plugins).

en: Updating to CKEditor 5 added support for some previously unsupported tags/attributes.
ar: أضاف التحديث إلى CKEditor 5 دعماً لبعض الوسوم/السمات التي لم تكن مدعومة سابقاً.

en: A plugin introduced support for the following:
ar: إضافة ملحق يقدم دعمًا لكل مما يلي:

en: Find the view that you would like to edit, and click <em>Edit</em> from the dropdown button. Note that bulk operations work best in a view with a Page display, and a Table format.
ar: ابحث عن العرض (View) الذي ترغب في تعديله، ثم انقر على تعديل من الزر المنسدل. يرجى الملاحظة أن العمليات الجماعية تعمل بشكل أفضل في العروض التي تستخدم نوع العرض: صفحة (Page)، وبتنسيق: جدول (Table)

en: Unable to update %entity_type %view due to error @message %function (line %line of %file). <pre>@backtrace_string</pre>
ar: تعذّر تحديث %entity_type %view بسبب الخطأ @message %function (السطر %line من %file). <pre>@backtrace_string</pre>

en: Style label
ar: تسمية النمط

en: A list of classes that will be provided in the "Style" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
ar: قائمة (Classes) التي ستتوفر في القائمة المنسدلة "نمط". أدخل صنفاً واحداً أو أكثر في كل سطر بالتنسيق التالي: element.classA.classB|Label. مثال: h1.title|Title. مثال متقدم: h1.fancy.title|Fancy title.<br />يجب أن تكون هذه الأنماط متوفرة في ملف CSS الخاص بقالبك.

en: The following tag is missing the required attribute <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.
ar: الوسم التالي يفتقد إلى السمة المطلوبة <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.

en: The following tag does not have the minimum of @min_attribute_value_count allowed values for the required attribute <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.
ar: الوسم التالي لا يحتوي على الحد الأدنى المسموح به من القيم والبالغ @min_attribute_value_count للسمة المطلوبة <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.

[ctx: Validation]
en: Unique label in list
ar: تسمية فريدة في القائمة

en: The label %label is not unique.
ar: التسمية %label غير فريدة.

en: If you add buttons that require configuration, the <em>CKEditor 5 plugin settings</em> section will be visible, and provide their respective configuration forms.
ar: إذا قمت بإضافة أزرار تتطلب الضبط، فسيكون قسم <em>CKEditor 5 plugin settings</em> مرئيًا، وسيوفر نماذج الضبط الخاصة بها.

en: Click the shortcut link to add the page to your shortcut list -- in the core Claro administrative theme, the link looks like a star, and is displayed next to the page title. However, if the page is already in your shortcut set, clicking the shortcut link will remove it from your shortcut set.
ar: انقر على رابط الاختصار لإضافة الصفحة إلى قائمة الاختصارات الخاصة بك -- في قالب (Claro) الإداري الأساسي، يظهر الرابط على شكل نجمة، ويُعرض بجانب عنوان الصفحة. ومع ذلك، إذا كانت الصفحة موجودة بالفعل في مجموعة اختصاراتك، فإن النقر على الرابط سيؤدي إلى إزالتها من المجموعة.

en: CKEditor 5 plugin settings
ar: إعدادات الملحق CKEditor 5

en: Migration @id did not meet the requirements. @message
ar: ترحيل @id لم يستوف المتطلبات. @message

en: You do not have permission to view @item_label.
ar: ليس لديك صلاحية لعرض @item_label.
