Drupal core (10.2.11) - en to kn translation catalogue (803 entries)

en: Forms
kn: ಫಾರ್ಮ್ ಗಳು

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: User interface
kn: ಬಳೆಕೆದಾರರ ಇಂಟರ್ಫೇಸ್

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Previous
kn: ಹಿಂದಿನ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: user
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Register
kn: ರಿಜಿಸ್ಟರ್(ನೋಂದಾಯಿಸು)

en: Create a new user account.
kn: ಹೊಸ ಬಳಕೆದಾರರ ಖಾತೆಯನ್ನು ರಚಿಸಿ.

en: Markup
kn: ಗುರುತು

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Approve
kn: ಅಂಗೀಕರಿಸು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Moderated content
kn: ಸೌಮ್ಯಗೊಳಿಸಿದ ವಿಷಯ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Email address
kn: ಮಿಂಚಂಚೆ ವಿಳಾಸ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Groups
kn: ಸಮೂಹಗಳು

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: Replies
kn: ಮಾರುತ್ತರಗಳು

en: Closed
kn: ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: yes
kn: ಹೌದು

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: Send email
kn: ಮಿಂಚಂಚೆಯನ್ನು ಕಳುಹಿಸಿ

en: closed
kn: ಮುಚ್ಚಿದೆ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Confirm
kn: ದೃಢೀಕರಣೆ

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Last comment
kn: ಕೊನೆಯ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Article
kn: ಬರಹ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: footer
kn: ಪಾದ ಲೇಖ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: More
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: not verified
kn: ಪ್ರಮಾಣಿಸಲ್ಪಟ್ಟಿಲ್ಲ.

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: new
kn: ಹೊಸ

en: Tags
kn: ಟ್ಯಾಗ್‍ಗಳು

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Logging
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸುತ್ತಿದೆ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Homepage
kn: ನೆಲೆಯ ಪುಟ

en: Home page
kn: ನೆಲೆ ಪುಟ

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Overview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: Advanced options
kn: ಮುಂದುವರೆದ ಶೇಖರಣಾ ಆಯ್ಕೆಗಳು.

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Links
kn: ಸಾಲುಗಳು

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: Scheme
kn: ಸ್ಕೀಮ್

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Account Name
kn: ಖಾತೆಯ ಹೆಸರು

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Country
kn: ಕಂಟ್ರಿ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Variable
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಬಹುದಾದ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Multiple
kn: ಅನೇಕ

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: root
kn: ಮೂಲ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit container
kn: ಕಂಟೇಯ್ನರನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Go to previous page
kn: ಹಿಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Go to parent page
kn: ಮೂಲ ಬರಹ

en: Go to next page
kn: ಮುಂದಿನ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: header
kn: ಶಿರೋ ಲೇಖ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Session opened for %name.
kn: ಸೆಶನ್ %name ಹೆಸರಿಗೆ ತೆರೆಯಲಾಗಿದೆ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Open
kn: ತೆರೆ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: High
kn: ಹೆಚ್ಚಿನ

en: Low
kn: ಕೆಳಮಟ್ಟದ

en: Album
kn: ಆಲ್ಬಂ

en: Artist
kn: ಕಲಾಕಾರ

en: Icon
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: View
kn: ನೋಡು

en: Length
kn: ಉದ್ದ

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: Audio
kn: ಆಡಿಯೋ

en: History
kn: ಇತಿಹಾಸ

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Filename
kn: ಕಡತದಹೆಸರು

en: edit forum
kn: ಫಾರಮ್ ಬದಲಾಯಿಸಿ

en: Forum name
kn: ಫಾರಮ್ ಹೆಸರು

en: forum
kn: ಫಾರಮ್

en: Refresh
kn: ಪುನಶ್ಚೇತನಗೊಳಿಸು

en: link
kn: ಸಂಪರ್ಕಕೊಂಡಿ

en: Anchor
kn: ಲಂಗರು(Anchor)

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: never
kn: ಎಂದೂ ಇಲ್ಲ

en: Updated
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗಿದ್ದು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: Keywords
kn: ಮುಖ್ಯಶಬ್ಧಗಳು

en: Preview comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಯ ಮುನ್ನೋಟ

en: Component
kn: ಘಟಕ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Statistics
kn: ಅಂಕಿಅಂಶಗಳು

en: You are not authorized to access this page.
kn: ನಿಮಗೆ ಈ ಪುಟ ನೋಡಲು ಅನುಮತಿ ಇಲ್ಲ

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: n/a
kn: ಅನ್ವಯಿಸುವುದಿಲ್ಲ

en: Upload
kn: ಅಪ್ ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: Picture
kn: ಚಿತ್ರ

en: Mail
kn: ಮೈಲ್

en: Before
kn: ಈ ಮೊದಲು

en: After
kn: ನಂತರ

en: Database type
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ವಿಧ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: file
kn: ಕಡತ

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: no
kn: ಇಲ್ಲ

en: New user: %name %email.
kn: ಹೊಸ ಬಳಕೆದಾರ: %name %email.

en: Created
kn: ನಿರ್ಮಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: Include
kn: ಸೇರಿಸು

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: Update options
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Last post
kn: ಕೊನೆಯ ಲೇಖನ

en: Access denied
kn: ನಿಲುಕಣೆಯನ್ನು ತಿರಸ್ಕರಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: 1 hour | @count hours
kn[0]: ೧ ಗಂಟೆ
kn[1]: @count ಗಂಟೆಗಳು

en: 1 day | @count days
kn[0]: ೧ ದಿನ
kn[1]: @count ದಿನಗಳು

en: Logo
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Site name
kn: ಸೖಟಿನ ಹೆಸರು

en: Good
kn: ಉತ್ತಮ

en: Web Server
kn: ಜಾಲಪರಿಚಾರಕ

en: Database
kn: ದತ್ತಸಂಚಯ

en: Drupal
kn: ಡ್ರುಪಾಲ್

en: Module
kn: ಘಟಕ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Host
kn: ಅತಿಥೇಯ

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: Up to date
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Recipients
kn: ಪಡೆಯುವವರು

en: Selected
kn: ಆರಿಸಲಾದ

en: Your name
kn: ನಿಮ್ಮ ಹೆಸರು

en: To
kn: ಗೆ

en: From
kn: ಯಿಂದ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Hostname
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Score
kn: ಅಂಕ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Signature
kn: ಸಹಿ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Locale
kn: ಲೊಕ್ಯಾಲ್

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: Count
kn: ಲೆಕ್ಕ

en: Heading
kn: ಹೆಡಿಂಗ್

en: Mode
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: OK
kn: ಸರಿ

en: %time ago
kn: %time ಗಳ ಮೊದಲು

en: Authored by
kn: ಲೇಖಕರು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Up
kn: ಮೇಲೆ

en: Performance
kn: ಕಾರ್ಯ ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: Scale
kn: ಗಾತ್ರ ಬದಲಾವಣೆ

en: Thumbnail
kn: ತಂಬ್‌ನೈಲ್‌

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: Media
kn: ಮಾಧ್ಯಮ

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: Details
kn: ವಿವರಣೆಗಳು

en: Last reply
kn: ಕೊನೆಯ ಉತ್ತರ

en: System
kn: ಗಣಕ

en: Domain
kn: ಡೊಮೈನ್

en: Unlimited
kn: ಮಿತಿ ಇಲ್ಲದ

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Owner
kn: ಮಾಲಿಕ

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Directory
kn: ಕಡತಕೋಶ

en: Egypt
kn: ಈಜಿಪ್ಟ್‍

en: Namibia
kn: ನಮೀಬಿಯಾ

en: Israel
kn: ಇಸ್ರೇಲ್

en: Iran
kn: ಇರಾನ್

en: New Zealand
kn: ನ್ಯೂಝಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Tonga
kn: ಟೊಂಗಾ

en: Cuba
kn: ಕ್ಯೂಬಾ

en: Brazil
kn: ಬ್ರಝಿಲ್

en: Chile
kn: ಚಿಲಿ

en: Paraguay
kn: ಪರುಗ್ವೆ

en: Jamaica
kn: ಜಮೈಕಾ

en: Japan
kn: ಜಪಾನ್

en: Libya
kn: ಲಿಬಿಯಾ

en: Poland
kn: ಪೊಲ್ಯಾಂಡ್

en: Portugal
kn: ಪೋರ್ಚುಗಲ್

en: Singapore
kn: ಸಿಂಗಪೂರ್

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Mon
kn: ಸೋಮ

en: Tue
kn: ಮಂಗಳ

en: Wed
kn: ಧ

en: Thu
kn: ಗುರು

en: Fri
kn: ಶುಕ್ರ

en: Sat
kn: ಶನಿ

en: Sun
kn: ಭಾನು

en: May
kn: ಮೇ

en: Start date
kn: ಆರಂಭದ ದಿನಾಂಕ

en: Forum
kn: ಫಾರಮ್

en: Configuration
kn: ಸಂರಚನೆ

en: Security
kn: ಸುರಕ್ಷತೆ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: Background color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Basic
kn: ಮೂಲಭೂತ

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Appearance
kn: ಗೋಚರಿಕೆ(_A):

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Allow
kn: ಅನುಮತಿಸಿ

en: Ignore
kn: ಉಪೇಕ್ಷಿಸು

en: User login
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಲಾಗಿನ್

en: Log in
kn: ಪ್ರವೇಶಿಸು

en: String
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್

en: External
kn: ಬಾಹ್ಯ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Button
kn: ಗುಂಡಿ

en: Square
kn: ಚೌಕ

en: Both
kn: ಎರಡೂ

en: Last
kn: ಕೊನೆಯ

en: Rows
kn: ಅಡ್ಡಸಾಲುಗಳು

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Uninstall
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಿದ್ದನ್ನು ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸು

en: Tools
kn: ಉಪಕರಣಗಳು

en: Ascending
kn: ಏರಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Descending
kn: ಇಳಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Option
kn: ಆಯ್ಕೆ

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Recent comments
kn: ಇತ್ತೀಚಿನ ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Random
kn: ಮನಸ್ಸಿಗೆ ಬಂದಂತೆ

en: Uncategorized
kn: ಅವರ್ಗೀಕೃತ

en: Plain
kn: ಸರಳ

en: Position
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Integer
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕ

en: IP Address
kn: IP ವಿಳಾಸ

en: Pattern
kn: ವಿನ್ಯಾಸ

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

en: Session closed for %name.
kn: %name ಹೆಸರಿಗೆ ಸೆಶನ್ ಮುಚ್ಚಲಾಗಿದೆ

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: Germany
kn: ಜರ್ಮನಿ

en: comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Full
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Condition
kn: ಪರಿಸ್ಥಿತಿ

en: Afghanistan
kn: ಅಫಘಾನಿಸ್ತಾನ

en: Albania
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯ

en: Algeria
kn: ಅಲ್ಜೀರಿಯ

en: American Samoa
kn: ಅಮೆರಿಕನ್ ಸಮೊವ

en: Andorra
kn: ಅಂಡೊರಾ

en: Angola
kn: ಅಂಗೋಲಾ

en: Anguilla
kn: ಆಂಗ್ವಿಲಾ

en: Argentina
kn: ಅರ್ಜಂಟೀನಾ

en: Armenia
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯಾ

en: Aruba
kn: ಅರುಬಾ

en: Australia
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

en: Austria
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯಾ

en: Azerbaijan
kn: ಅಝರ್ಬೈಜಾನ್

en: Bahamas
kn: ಬಹಮಾಸ್

en: Bahrain
kn: ಬಹರೈನ್

en: Bangladesh
kn: ಬಾಂಗ್ಲಾದೇಶ್

en: Barbados
kn: ಬಾರ್ಬಡೋಸ್

en: Belarus
kn: ಬೆಲಾರಿಸ್

en: Belgium
kn: ಬೆಲ್ಜಿಯಮ್

en: Belize
kn: ಬುಲೀಝ್

en: Benin
kn: ಬೆನಿನ್

en: Bermuda
kn: ಬರ್ಮುಡಾ

en: Bhutan
kn: ಭೂತಾನ್

en: Bolivia
kn: ಬೊಲಿವಿಯಾ

en: Botswana
kn: ಬೋಟ್ಸ್‍ವಾನಾ

en: Brunei
kn: ಬ್ರೂನೈ

en: Bulgaria
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾ

en: Burkina Faso
kn: ಬರ್ಕಿನಾ ಫಾಸೊ

en: Burundi
kn: ಬುರುಂಡಿ

en: Cambodia
kn: ಕಾಂಬೋಡಿಯಾ

en: Cameroon
kn: ಕೆಮರೂನ್

en: Canada
kn: ಕೆನಡಾ

en: Cape Verde
kn: ಕೇಪ್ ವರ್ಡ್

en: Cayman Islands
kn: ಕೇಮ್ಯಾನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Central African Republic
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Chad
kn: ಚಾಡ್

en: China
kn: ಚೀನಾ

en: Christmas Island
kn: ಕ್ರಿಸ್‍ಮಸ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Cocos (Keeling) Islands
kn: ಕೊಕೋಸ್ (ಕೀಲಿಂಗ್) ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Colombia
kn: ಕೊಲೊಂಬೋ

en: Comoros
kn: ಕೊಮೊರೋಸ್

en: Cook Islands
kn: ಕುಕ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Costa Rica
kn: ಕೋಸ್ಟಾ ರಿಕಾ

en: Cyprus
kn: ಸೈಪ್ರಸ್

en: Denmark
kn: ಡೆನ್ಮಾರ್ಕ

en: Dominica
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾ

en: Dominican Republic
kn: ಡೊಮಿನಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

en: Ecuador
kn: ಈಕ್ವೆಡಾರ್

en: El Salvador
kn: ಎಲ್ ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್

en: Equatorial Guinea
kn: ಈಕ್ವೆಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನಿ

en: Eritrea
kn: ಎರಿಟ್ರಿಯಾ

en: Estonia
kn: ಎಸ್ತೋನಿಯಾ

en: Ethiopia
kn: ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ

en: Faroe Islands
kn: ಫರೋಯ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: Finland
kn: ಫಿನ್-ಲ್ಯಾಂಡ್

en: France
kn: ಫ್ರಾನ್ಸ್

en: French Guiana
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಗಿಯಾನ

en: French Polynesia
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಪಾಲಿನೆಶಿಯಾ

en: Gabon
kn: ಗೆಬಾನ್

en: Gambia
kn: ಗ್ಯಾಂಬಿಯಾ

en: Ghana
kn: ಘಾನಾ

en: Greece
kn: ಗ್ರೀಸ್

en: Greenland
kn: ಗ್ರೀನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Grenada
kn: ಗ್ರೆನೆಡಾ

en: Guadeloupe
kn: ಗ್ವಾಡ್‍ಲೂಪ್

en: Guam
kn: ಗುವಾಮ್

en: Guinea
kn: ಗಿನಿ

en: Guinea-Bissau
kn: ಗಿನಿ-ಬಿಸ್ಸಾವು

en: Guyana
kn: ಗಯಾನ

en: Haiti
kn: ಹೈತಿ

en: Honduras
kn: ಹೊಂಡುರಾಸ್

en: Hungary
kn: ಹಂಗೆರಿ

en: Iceland
kn: ಐಸ್-ಲ್ಯಾಂಡ್

en: India
kn: ಭಾರತ

en: Indonesia
kn: ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ

en: Iraq
kn: ಇರಾಕ್

en: Ireland
kn: ಐರ್-ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Italy
kn: ಇಟಲಿ

en: Kazakhstan
kn: ಕಝಕಿಸ್ತಾನ್

en: Kenya
kn: ಕೀನ್ಯಾ

en: Kiribati
kn: ಕಿರಿಬಾತಿ

en: Kyrgyzstan
kn: ಕಿರ್ಗಿಸ್ತಾನ್

en: Laos
kn: ಲಾವೋಸ್

en: Latvia
kn: ಲ್ಯಾಟ್ವಿಯಾ

en: Lesotho
kn: ಲೆಸೋತೊ

en: Liechtenstein
kn: ಲೈಕ್ಟೆನ್-ಸ್ಟಿನ್

en: Lithuania
kn: ಲಿತುಯಾನ

en: Luxembourg
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗ್

en: Madagascar
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್

en: Malawi
kn: ಮಲಾವಿ

en: Malaysia
kn: ಮಲೇಶಿಯಾ

en: Maldives
kn: ಮಾಲ್ಡೀವ್ಸ್‍

en: Mali
kn: ಮಾಲಿ

en: Malta
kn: ಮಾಲ್ಟಾ

en: Marshall Islands
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Martinique
kn: ಮಾರ್ಟಿನಿಕ್

en: Mauritania
kn: ಮಾರುಟೇನಿಯಾ

en: Mauritius
kn: ಮಾರಿಶಸ್

en: Mayotte
kn: ಮಯೊಟ್

en: Mexico
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

en: Moldova
kn: ಮೊಲ್ಡೊವ

en: Monaco
kn: ಮೊನ್ಯಾಕೊ

en: Mongolia
kn: ಮಂಗೋಲಿಯಾ

en: Montserrat
kn: ಮೊಂಟ್ಸೆರಾಟ್

en: Morocco
kn: ಮೊರೊಕ್ಕೊ

en: Mozambique
kn: ಮೊಝಾಂಬಿಕ್

en: Nauru
kn: ನೌವ್ರು

en: Nepal
kn: ನೇಪಾಲ್

en: Netherlands
kn: ನೆದರ್-ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್

en: Netherlands Antilles
kn: ನೆದರ್ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍ ಆಂಟಿಲ್ಸ್‍

en: New Caledonia
kn: ನ್ಯೂ ಕೆಲಡೋನಿಯಾ

en: Nicaragua
kn: ನಿಕಾರಾಗುವಾ

en: Niger
kn: ನೈಗರ್

en: Nigeria
kn: ನೈಜೀರಿಯಾ

en: Niue
kn: ನಿವುಯೆ

en: Norfolk Island
kn: ನೋರ್ಫೋಲ್ಕ್‍ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: North Korea
kn: ನಾರ್ತ್ ಕೊರಿಯಾ

en: Northern Mariana Islands
kn: ನಾರ್ತರ್ನ್ ಮಾರಿಯಾನ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Norway
kn: ನಾರ್ವೆ

en: Oman
kn: ಒಮಾನ್

en: Pakistan
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನ್

en: Palau
kn: ಪಲಾವು

en: Panama
kn: ಪನಾಮ

en: Papua New Guinea
kn: ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ

en: Philippines
kn: ಫಿಲಿಫೈನ್ಸ್

en: Puerto Rico
kn: ಪೋರ್ಟೊ ರಿಕೊ

en: Qatar
kn: ಕತಾರ್

en: Romania
kn: ರೊಮೇನಿಯಾ

en: Russia
kn: ರಷ್ಯಾ

en: Rwanda
kn: ರುವಾಂಡಾ

en: Samoa
kn: ಸಮೋವಾ

en: Saudi Arabia
kn: ಸೌದಿ ಅರೇಬಿಯಾ

en: Senegal
kn: ಸೆನೆಗಲ್

en: Seychelles
kn: ಸಿಶೆಲ್ಸ್‍

en: Sierra Leone
kn: ಸಿಯರಾ ಲಿಯೋನ್

en: Slovakia
kn: ಸ್ಲೊವೋಕಿಯಾ

en: Slovenia
kn: ಸ್ಲೊವೇನಿಯಾ

en: Solomon Islands
kn: ಸೊಲೊಮನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Somalia
kn: ಸೊಮಾಲಿಯಾ

en: South Africa
kn: ಸೌತ್ ಆಫ್ರಿಕಾ

en: Spain
kn: ಸ್ಪೇನ್

en: Sri Lanka
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾ

en: Sudan
kn: ಸುಡಾನ್

en: Suriname
kn: ಸರೀನೇಮ್

en: Sweden
kn: ಸ್ವೀಡನ್

en: Switzerland
kn: ಸ್ವಿಟ್ಜರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

en: Syria
kn: ಸಿರಿಯಾ

en: Taiwan
kn: ತೈವಾನ್

en: Tajikistan
kn: ತಜಿಕಿಸ್ತಾನ್

en: Tanzania
kn: ಟಾಂಝಾನಿಯಾ

en: Thailand
kn: ಥೈಲ್ಯಾಂಡ್

en: Togo
kn: ಟೊಗೊ

en: Tokelau
kn: ಟೊಕೆಲಾವ್

en: Tunisia
kn: ಟುನಿಶಿಯಾ

en: Turkmenistan
kn: ಟರ್ಕ್‍ಮೆನಿಸ್ತಾನ್

en: Tuvalu
kn: ಟುವಾಲು

en: Uganda
kn: ಉಗಾಂಡಾ

en: Ukraine
kn: ಉಕ್ರೇನ್

en: United Arab Emirates
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಅರಬ್ ಎಮಿರೈಟ್ಸ್‍

en: United Kingdom
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಕಿಂಗ್ಡಮ್

en: United States
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್

en: Uruguay
kn: ಉರುಗ್ವೆ

en: Uzbekistan
kn: ಉಝ್ಬೆಕಿಸ್ತಾನ್

en: Vanuatu
kn: ವನೌಟು

en: Vatican City
kn: ವ್ಯಾಟಿಕನ್ ಸಿಟಿ

en: Venezuela
kn: ವೆನಿಝುವಲಾ

en: Yemen
kn: ಯೆಮನ್

en: Zambia
kn: ಝಾಂಬಿಯಾ

en: Zimbabwe
kn: ಜಿಂಬಾಬ್ವೆ

en: Identity
kn: ಗುರುತು

en: Database username
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಬಳಕೆದಾರನ ಹೆಸರು

en: Database password
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಪಾಸ್ವರ್ಡ್

en: Database name
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಹೆಸರು

en: Port
kn: ಸಂಪರ್ಕ ಸ್ಥಾನ

en: Regular expression
kn: ಹುಡುಕು

en: Authored on
kn: ಬರೆದ ದಿನ

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Undefined
kn: ವಿವರಿಸದೆ ಇರುವ

en: Show
kn: ತೋರಿಸು(_w):

en: Syslog
kn: ಸಿಸ್ಲೋಗ್ Syslog

en: Key
kn: ಕೀಲಿ

en: block
kn: ಖಂಡ

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: English
kn: ಇಂಗ್ಲಿಷ್

en: Spanish
kn: ಸ್ಪಾನಿಶ್

en: in
kn: ಒಳಗೆ

en: Messages
kn: ಸಂದೇಶಗಳು

en: Switch
kn: ಸ್ವಿಚ್

en: menu
kn: ಮೆನು

en: ‹ previous
kn: ‹ ಹಿಂದಿನ

en: next ›
kn: ಮುಂದಿನ ›

en: The update has been performed.
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ

en: Browser
kn: ವೀಕ್ಷಕ

en: View user profile.
kn: ಸದಸ್ಯರ ಪರಿಚಯವನ್ನು ನೋಡಿ

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Member for
kn: ಸದಸ್ಯರು

en: Search results
kn: ಶೋಧನೆಯ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Front page
kn: ಮುಖ ಪುಟ

en: unlimited
kn: ಅನಿಯಮಿತ

en: Deleted
kn: ಅಳಿಸಲಾದ

en: Languages
kn: ಭಾಷೆಗಳು

en: Topics
kn: ವಿಷಯಗಳು

en: Topic
kn: ವಿಷಯ

en: Definition
kn: ವ್ಯಾಖ್ಯಾನ

en: Activity
kn: <b>ಚಟುವಟಿಕೆ</b>

en: First
kn: ಮೊದಲ

en: Minimum width
kn: ಕನಿಷ್ಟ ಅಗಲ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Posts
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು

en: Entity
kn: ಎಂಟಿಟಿ

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: Notice
kn: ಸೂಚನೆ

en: Log out
kn: ನಿರ್ಗಮಿಸು

en: characters
kn: ಅಕ್ಷರಗಳು

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Create new account
kn: ಹೊಸ ಖಾತೆ ತೆರೆಯಿರಿ

en: Seconds
kn: ಸೆಕಂಡುಗಳು

en: Info
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: White
kn: ಶ್ವೇತ

en: Not available
kn: ಲಭ್ಯವಿರುವುದಿಲ್ಲ

en: People
kn: ಜನರು

en: Site information
kn: ಸೖಟಿನ ಬಗ್ಗೆ ಮಾಹಿತಿ

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: Updating
kn: ಅಪ್‌ಡೇಟ್‌ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Video
kn: ವೀಡಿಯೋ

en: Books
kn: ಪುಸ್ತಕಗಳು

en: Customize
kn: ಗ್ರಾಹಕೀಕರಿಸು

en: Style
kn: ಶೈಲಿ

en: Glossary
kn: ಪದಸೂಚಿ

en: Revision
kn: ಪುನರಾವಲೋಕನ:

en: Diff
kn: ಡಿಫ್

en: The specified passwords do not match.
kn: ಪಾಸ್ ವರ್ಡ್ ಗಳು ಸರಿಯಾಗಿಲ್ಲ

en: Session
kn: ಉಪಆವೃತ್ತಿ

en: No forums defined
kn: ಫಾರಮ್ ಗಳು ಯಾವೂ ಇಲ್ಲ,

en: This topic has been moved
kn: ಈ ವಿಷಯ ಬೇರೆಡೆಗೆ ವರ್ಗಾಯಿಸಲಾಗಿದೆ.

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Installed
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲಾದ

en: Plugin
kn: ಪ್ಲಗ್ಗಿನ್

en: Duplicate
kn: ನಕಲು

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Unauthorized
kn: ಅನಧಿಕೃತ

en: Standard
kn: ಶಿಷ್ಟ

en: Fiji
kn: ಫಿಜಿ

en: South Korea
kn: ಸೌತ್ ಕೊರಿಯಾ

en: French Southern Territories
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಸೌತರ್ನ್ ಟೆರಿಟರಿಗಳು

en: British Virgin Islands
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ವರ್ಜಿನ್ ದ್ವೀಪಗಳು

en: Vietnam
kn: ವಿಯೆಟ್ನಾಮ್

en: Guernsey
kn: ಗರ್ನ್ಸಿ

en: Jersey
kn: ಜರ್ಸಿ

en: User name
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Authentication
kn: ದೃಢೀಕರಣ

en: Gray
kn: ಬೂದು

en: Document
kn: ದಸ್ತಾವೇಜು

en: New
kn: ಹೊಸ

en: Login attempt failed for %user.
kn: %user ರವರ ಲಾಗಿನ್ ಪ್ರಯತ್ನ ವಿಫಲವಾಗಿದೆ

en: Themes
kn: ಥೀಮುಗಳು

en: JPEG quality
kn: JPEG ಗುಣಮಟ್ಟ

en: comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆ

en: Protected
kn: ಸಂರಕ್ಷಿತ

en: Default options
kn: ಡಿಫಾಲ್ಟ್ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Ok
kn: ಸರಿ

en: users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಣೆಗೊಳ್ಳುತ್ತಿದೆ

en: Shortcuts
kn: ಸಮೀಪಮಾರ್ಗಗಳು (ಶಾರ್ಟ್ ಕಟ್)ಗಳು

en: Shortcut
kn: ಶಾರ್ಟ್-ಕಟ್

en: Timezone
kn: ಕಾಲವಲಯ

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: Go to first page
kn: ಮೊದಲ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Go to last page
kn: ಕೊನೆಯ ಪುಟಕ್ಕೆ ತೆರಳು

en: Underlined
kn: ಅಡಿಗೆರೆ ಎಳೆಯಲಾದ

en: Copy
kn: ಕಾಪಿ ಮಾಡು

en: Variables
kn: ಚರಮೌಲ್ಯ

en: Tasks
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: Plugins
kn: ಪ್ಲಗ್‌ಇನ್‌ಗಳು

en: British Indian Ocean Territory
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಇಂಡಿಯನ್ ಓಶಿಯನ್ ಟೆರಿಟರಿ

en: Croatia
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯಾ

en: Western Sahara
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಸಹಾರ

en: Translation
kn: ಅನುವಾದ

en: Blocks
kn: ಇಟ್ಟಿಗೆಗಳು

en: Menus
kn: ಮೆನುಗಳು

en: Above
kn: ಮೇಲಿನ

en: Default time zone
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ ಸಮಯ ವಲಯ

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Float
kn: ತೇಲಿಸು

en: Index
kn: ಪರಿವಿಡಿ

en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Debug
kn: ದೋಷದ ಹುಡುಕಾಟ

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Text Editor
kn: ಪಠ್ಯ ಸಂಪಾದಕ

en: Editor
kn: ಸಂಪಾದಕ

en: parent
kn: ಮೂಲ

en: Date - newest first
kn: ದಿನಾಂಕ - ಹೊಸದು ಮೊದಲು

en: Date - oldest first
kn: ದಿನಾಂಕ - ಹಳೆಯದು ಮೊದಲು

en: Global
kn: ಜಾಗತಿಕ

en: Copyright
kn: ಹಕ್ಕು

en: Language code
kn: ಭಾಷಾ ಸಂಕೇತ

en: Reply
kn: ಉತ್ತರಿಸು

en: Hot topic threshold
kn: ಹಾಟ್ ಟಾಪಿಕ್ ಮಿತಿ

en: Topics per page
kn: ಪುಟವೊಂದಕ್ಕೆ ವಿಷಯಗಳು

en: Posts - most active first
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು - ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳದ್ದು ಮೊದಲಿಗೆ

en: Posts - least active first
kn: ಪೋಸ್ಟ್ ಗಳು - ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳದ್ದು ಮೊದಲಿಗೆ

en: Extension
kn: ವಿಸ್ತರಣೆ

en: New forum topics
kn: ಹೊಸ ಫಾರಮ್ ವಿಷಯಗಳು

en: Page not found
kn: ಪುಟವು ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Administrator
kn: ವ್ಯವಸ್ಥಾಪಕರು

en: Available
kn: ಲಭ್ಯ

en: « first
kn: « ಮೊದಲ

en: last »
kn: ಕೊನೆಯ »

en: The directory %directory does not exist.
kn: %directory ಡಿರೆಕ್ಟೊರಿ ಅಸ್ತಿತ್ವದಲ್ಲಿಲ್ಲ

en: Activate
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಳಿಸು

en: Telephone
kn: <b>ದೂರವಾಣಿ</b>

en: Values
kn: ಮೌಲ್ಯಗಳು

en: Clean URLs
kn: ಸ್ವಚ್ಚ ಯು ಅರ ಎಲ್ ಗಳು

en: Number of topics
kn: ಒಟ್ಟು ವಿಷಯಗಳು

en: Active forum topics
kn: ಚಟುವಟಿಕೆಯುಳ್ಳ ಫಾರಮ್ ವಿಷಯಗಳು

en: Read the latest forum topics.
kn: ಇತ್ತೀಚೆಗಿನ ಫಾರಮ್ ವಿಷಯಗಳನ್ನು ಓದಿ.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
kn: ಒಂದು ಪುಟವನ್ನು ನೋಡಿದ ಬಳಿಕ ಒಬ್ಬರನ್ನು ಇಷ್ಟು ಹೊತ್ತಿನ ತನಕವೂ ಅವರು ಆನ್ಲೈನ್ ಇದ್ದಾರೆಂದು ತಿಳಿಯಲಾಗುವುದು.

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Book navigation
kn: ಪುಸ್ತಕ ಮಾರ್ಗದರ್ಶನ

en: Pager
kn: ಪೇಜರ್

en: Identifier
kn: ಗುರುತುಗಾರ

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: 1 year | @count years
kn[0]: ೧ ವರ್ಷ
kn[1]: @count ವರ್ಷಗಳು

en: 1 week | @count weeks
kn[0]: ೧ ವಾರ
kn[1]: @count ವಾರಗಳು

en: 1 min | @count min
kn[0]: ೧ ನಿಮಿಷ
kn[1]: @count ನಿಮಿಷಗಳು

en: 1 sec | @count sec
kn[0]: ೧ ಸೆಕೆಂಡ್
kn[1]: @count ಸೆಕೆಂಡ್ ಗಳು

en: Columns
kn: ಕಾಲಂಗಳು

en: German
kn: ಜರ್ಮನ್

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Print
kn: ಮುದ್ರಿಸು(_P)...

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: Data
kn: ದತ್ತಾಂಶ

en: No name
kn: ಹೆಸರಿಲ್ಲದ

en: Default order
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್ ಕ್ರಮ

en: Leave shadow copy
kn: ನೆರಳಿನ ಕಾಪಿಯೊಂದನ್ನು ಬಿಟ್ಟು ಹೋಗಿ.

en: Container name
kn: ಕಂಟೇಯ್ನರ್

en: Emails
kn: ಇಮೇಲ್‍ಗಳು

en: Ordered list
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಪಟ್ಟಿ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: About
kn: ಕುರಿತು

en: Case sensitive
kn: ಕೇಸ್ ಸಂವೇದಿ

en: Setting
kn: ಸಂಯೋಜನೆ

en: Install profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ಮಾಡಿ

en: Web server
kn: ಜಾಲ ಪರಿಚಾರ

en: Synchronize
kn: ಮೇಳೈಸು

en: Errors
kn: ದೋಷಗಳು

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: Target
kn: ಗುರಿ

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: Save permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳನ್ನು ಉಳಿಸಿ

en: Error message
kn: ದೋಷ ಸಂದೇಶ

en: Acronym
kn: ಸಂಕ್ಷಿಪ್ತರೂಪ

en: Debugging
kn: ದೋಷನಿವಾರಣೆ

en: Inherit
kn: ಪಾರಂಪರ್ಯವಾದ

en: pixels
kn: ಪಿಕ್ಸೆಲ್‍ಗಳು

en: Parameter
kn: ನಿಯತಾಂಕ

en: Custom format
kn: ಕಸ್ಟಮ್ ನಮೂನೆ

en: Direction
kn: ಧಿಕ್ಕು

en: Password field is required.
kn: ಪಾಸ್ ವರ್ಡ್ ಕೊಡಲೇಬೇಕು

en: Isle of Man
kn: ಐಲ್ ಆಫ್ ಮ್ಯಾನ್

en: Montenegro
kn: ಮೊಂಟೆನೆಗ್ರೊ

en: Serbia
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

en: Warning message
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ ಸಂದೇಶ

en: of
kn: ನ

en: Save and continue
kn: ಉಳಿಸಿ ಮುಂದುವರಿಸು

en: Migration
kn: ರವಾನಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Timor-Leste
kn: ತಿಮೋರ್-ಲೆಸ್ಟ್‍

en: Åland Islands
kn: ಅಲಾಂಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್‌ಗಳು

en: Properties
kn: ಗುಣಗಳು

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Boolean
kn: ಬೂಲಿಯನ್

en: Tips
kn: ಸಲಹೆಗಳು

en: Ruby
kn: ಮಾಣಿಕ್ಯ(Ruby)

en: Python
kn: ಪೈಥಾನ್

en: Delete comment
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಯನ್ನು ಅಳಿಸಿ

en: Toolbar
kn: ಉಪಕರಣ ಪಟ್ಟಿ

en: The size of the file.
kn: ಕಡತದ ಗಾತ್ರ.

en: Add language
kn: ಭಾಷೆ ಸೇರಿಸಿ

en: Login failed
kn: ಪ್ರವೇಶವು ವಿಫಲಗೊಂಡಿದೆ

en: An error has occurred.
kn: ಒಂದು ದೋಷವು ಎದುರಾಗಿದೆ.

en: 0 sec
kn: ೦ ಸೆಕೆಂಡ್

en: Callback
kn: ಕಾಲ್‍ಬ್ಯಾಕ್

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
kn: ನಿಮ್ಮ ಪಾಸ್ ವರ್ಡನ್ನು ಬದಲಿಸಲು ಹೊಸ ಪಾಸ್ ವರ್ಡನ್ನು  ಎರಡೂ ಚೌಕಗಳಲ್ಲಿ ತುಂಬಿ.

en: Abbreviation
kn: ಸಂಕ್ಷಿಪ್ತ ರೂಪ

en: Broken
kn: ತುಂಡಾದ

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
kn: ಕ್ರೋನ್ ಈಗಾಗಲೇ ಓಡುತ್ಹಿದ್ದರೂ ಪುನಃ ಓಡಿಸಲು ಪ್ರಯತ್ನ ಮದಲಗುತ್ಹಿದೆ

en: Compact
kn: ಸಾಂದ್ರ(_Compact)

en: Who's new
kn: ಹೊಸಬರು

en: Language name
kn: ಭಾಷೆಯ ಹೆಸರು

en: The requested page could not be found.
kn: ವಿನತಿಸಿದ ಪುಟ ಸಿಗಲ್ಲಿಲ್ಲ

en: Requirements problem
kn: ಆವಶ್ಯಕತೆಗಳ ಕೊರತೆ

en: Database configuration
kn: ಡೇಟಾಬೇಸ್ ಸಂರೂಪಣೆ

en: Select an installation profile
kn: ಇನ್ಸ್ಟಾಲೇಷನ್ ವಿಧವೊಂದನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Choose language
kn: ಭಾಷೆಯನ್ನು ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Select language
kn: ಭಾಷೆ ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: No profiles available
kn: ಯಾವುದೇ ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಇಲ್ಲ

en: Drupal already installed
kn: ದ್ರುಪಾಲ್ ಈಗಾಗಲೇ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ಆಗಿದೆ

en: Installing @drupal
kn: @drupalನ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ನಡೆಯುತ್ತಿದೆ

en: The installation has encountered an error.
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪನೆ ಸಮಸ್ಯೆಯಾಗಿದೆ

en: Configure site
kn: ತಾಣವನ್ನು ಸಂರಚಿಸು

en: Installed %module module.
kn: %module ಮಾಡ್ಯುಲ್ ಇನ್ಸ್ಟಾಲ್ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ

en: Choose profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್ ಆಯ್ಕೆ ಮಾಡಿ

en: Verify requirements
kn: ಅಗತ್ಯಗಳನ್ನು ಪರಿಶೀಲಿಸಿ

en: Set up database
kn: ಡೆಟಾಬೇಸ್ ಸಿದ್ಧ ಪಡಿಸು

en: Set up translations
kn: ಅನುವಾದಗಳನ್ನೂ ಸಿದ್ಧಪಡಿಸಿ

en: Install site
kn: ತಾಣವನ್ನು ಸ್ಥಾಪಿಸಿ (ಇನ್ ಸ್ಟಾಲ್ )

en: Finish translations
kn: ಅನುವಾದಗಳನ್ನು ಪೂರ್ತಿ ಮಾಡಿ

en: 1 byte | @count bytes
kn[0]: ೧ ಬೈಟ್
kn[1]: @count ಬೈಟ್ ಗಳು

en: Right to left
kn: ಬಲದಿಂದ ಎಡಕ್ಕೆ

en: Left to right
kn: ಎಡದಿಂದ ಬಲಕ್ಕೆ

en: Save book pages
kn: ಪುಸ್ತಕ ಪುಟಗಲನ್ನು ಉಳಿಸಿ

en: Table header
kn: ಟೇಬಲ್ ಹೆಡರ್

en: Compose tips
kn: ಬರವಣಿಗೆಗೆ ಸೂಚನೆಗಳು

en: Forum topic
kn: ಚರ್ಚೆ

en: Date and time
kn: ಸಮಯ ಮತ್ತು ದಿನಾಂಕ

en: You must enter a username.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರೊಂದನ್ನು ಸೇರಿಸಬೇಕು.

en: The username cannot begin with a space.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು ಸ್ಪೇಸ್ ನಿಂದ ಶುರುವಾಗಕೂಡದು.

en: The username cannot end with a space.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರು ಸ್ಪೇಸ್ ನಿಂದ ಶುರುವಾಗಕೂಡದು.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರಿನಲ್ಲಿ ಹಲವು ಖಾಲಿ ಸ್ಪೇಸ್ ಗಳಿರಬಾರದು.

en: The username contains an illegal character.
kn: ಬಳಕೆಯ ಹೆಸರಿನಲ್ಲಿ ನಿರ್ಬಂಧಿತ ಅಕ್ಷರವಿದೆ.

en: Who's online
kn: ಆನ್ಲೈನ್ ಇರುವವರು

en: Java
kn: ಜಾವಾ

en: Interface
kn: <b>ಸಂಪರ್ಕಸಾಧನ</b>

en: Emergency
kn: ತುರ್ತು

en: Alert
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: Critical
kn: ಸಂದಿಗ್ಧ

en: Warnings
kn: ಗೆಲುವುಗಳು

en: Unsigned
kn: ಸಹಿ ಮಾಡದೆ ಇರುವ

en: Number of pages
kn: ಪುಟಗಳ ಸಂಖ್ಯೆ

en: Rotate
kn: ತಿರುಗಿಸು

en: Page bottom
kn: ಪುಟದ ಕೆಳಗೆ

en: Processing...
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ...

en: Upgrade
kn: ಅಪ್‍ಗ್ರೇಡ್ ಮಾಡು

en: attribute
kn: ಗುಣ ವಿಶೇಷ

en: Main Menu
kn: ಮುಖ್ಯ ಪರಿವಿಡಿ

en: You are not allowed to access this page.
kn: ಈ ಪುಟ ನೋಡಲು ನಿಮಗೆ ಅನುಮತಿ ಇಲ್ಲ.

en: Change set
kn: ಬದಲಾವಣೆ ಸೆಟ್

en: Temporary files
kn: ತಾತ್ಕಾಲಿಕ ಕಡತಗಳು

en: Preparing to install
kn: ಅನುಸ್ಥಾಪಿಸಲು ಸಿದ್ಧಗೊಳಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: Fair
kn: ಸುಮಾರಾಗಿದೆ

en: Minimal
kn: ಕನಿಷ್ಠ

en: Basic page
kn: ಮೂಲ ಪುಟ

en: Edit account
kn: ಖಾತೆಯನ್ನು ಸಂಪಾದಿಸು

en: Internet
kn: ಅಂತರ್ಜಾಲ

en: Collapse
kn: ಕುಸಿಯು/ಕುಗ್ಗಿಸು

en: Error messages to display
kn: ದೋಷದ ಬಗ್ಗೆ ಸಂದೇಶ ಪ್ರದರ್ಶಿಸು

en: Current password
kn: ಈಗಿನ ಗುಪ್ತಪದ(ಪಾಸ್ವರ್ಡ್)

en: Configure user accounts.
kn: ಬಳಕೆದಾರರ ಖಾತೆಗಳನ್ನು ಸಂರಚಿಸು

en: Edit current shortcut set
kn: ಸದ್ಯ ನಿಗದಿಪಡಿಸಿದ  ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ತಿದ್ದಿ.

en: Select any shortcut set
kn: ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ಆಯ್ದುಕೊಳ್ಳಿ.

en: Add and modify shortcut sets.
kn: ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ಸೇರಿಸಿ ಅಥವಾ ಬದಲಿಸಿ.

en: Edit set name
kn: ನಿಗದಿ ಪಡಿಸಿದ ಹೆಸರು ತಿದ್ದಿ

en: Delete shortcut set
kn: ನಿಗದಿ ಪಡಿಸಿದ ಅಡ್ಡಹಾದಿಯನ್ನು ರದ್ದುಪಡಿಸಿ.

en: Administer software updates
kn: ತಂತ್ರಾಂಶವನ್ನು ಅಧುನಿಕಗೊಳಿಸಿ

en: @required_name (Missing)
kn: @required_name (ನೀಡಿಲ್ಲ)

en: @required_name (Version @compatibility required)
kn: @required_name (ಆವೃತ್ತಿ  @compatibility ಬೇಕು )

en: Unresolved dependency
kn: ಬಗೆಹರಿಸಬೇಕಾದ ಅವಲಂಬನೆ

en: @name requires this module.
kn: @nameವು ಈ ಘಟಕಕ್ಕೆ ಬೇಕಾಗಿದೆ.
