Druppio - Small Business Distribution (8.x-1.23) - en to ja translation catalogue (318 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Core
ja: コア

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Audio
ja: オーディオ

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Fields
ja: フィールド

en: Count
ja: カウント

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: English
ja: 英語

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Front page
ja: フロントページ

en: Languages
ja: 言語

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Author Name
ja: 著者名

en: Video
ja: ビデオ

en: Style
ja: スタイル

en: Glossary
ja: 用語集

en: Changed
ja: 変更済

en: Document
ja: ドキュメント

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Tabs
ja: タブ

en: Output format
ja: 出力書式

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Client
ja: クライアント

en: Apply
ja: 適用

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Used in
ja: 利用場所

en: Permission
ja: 権限

en: Global
ja: グローバル

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: Usage
ja: 使用方法

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Offset
ja: オフセット

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Fid
ja: FID

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Language name
ja: 言語名

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Select language
ja: 言語の選択

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: Delete message
ja: メッセージを削除

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Status code
ja: 状態コード

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Master
ja: マスター

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Wide
ja: ワイド

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Contact messages
ja: コンタクトメッセージ

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]
    
    [site:name] であなたのアカウントのキャンセルのリクエストが行われました。
    
    このリンクをクリックするかブラウザにコピーと貼り付けをすることによって [site:url-brief] でのあなたのアカウントをキャンセルすることができます。
     
    [user:cancel-url]
    
    注意: アカウントのキャンセル処理をすると元に戻すことができません。
    
    このリンクは使用されなければ 1 日で有効期限となり何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]
    
    [site:name] にご登録いただきありがとうございます。あなたのアカウント申請は現在承認待ちの状態です。承認されたときにはログイン方法やパスワードの設定方法、その他の情報が書かれた別のメールが届きます。
    
    
    -- [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ja: [user:display-name] がアカウントの申請を行いました。
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] でのあなたのアカウントが有効になりました。
    
    このリンクをクリックするかコピーしてブラウザに貼り付けるとログインすることができます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:account-name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] のあなたのアカウントがキャンセルされました。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]さん
    
    [site:name]で、あなたのアカウントのパスワードリセットが要求されました。
    
    このリンクをクリックするか、ブラウザにコピーと貼り付けをすることでサイトにログインすることができます。
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクからのログインは一回かぎり有効です。リンク先ではパスワードを設定することができます。使用されなければ一日で有効期限が切れ何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    サイト[site:name]の管理者が[user:name]さんのアカウントを作成しました。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]へご登録くださりありがとうございます。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Narrow
ja: 幅狭

en: There are no custom blocks available.
ja: カスタムブロックはありません。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ja: <p>このページはあなたのサイトに共通の言語を追加する能力を与えます。</p><p>もし望みの言語が利用できなければ、カスタム言語を追加する事ができます。</p>

en: Continuing on
ja: 続き

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ja: <p>このページではあなたのサイトの言語 (カスタム言語も含む) を編集することができます。</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ja: <p>「言語」ページではこのサイトの言語の追加と編集、削除、並び替えが行えます。</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ja: <p>サイトに言語を追加するには「言語を追加」ボタンを押してください。</p><p>追加した言語は言語リストに表示され、編集や削除ができるようになります。</p>

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name],
    
    あなたの[site:name]のアカウンがブロックされました。
    
    --  [site:name] team

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。
