DruStack (8.x-1.5) - en to sv translation catalogue (196 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Content
sv: Innehåll

en: Subject
sv: Ämne

en: Language
sv: Språk

en: Article
sv: Artikel

en: Comments
sv: Kommentarer

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Edit
sv: Redigera

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Image
sv: Bild

en: Name
sv: Namn

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Help
sv: Hjälp

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Core
sv: Kärna

en: Teaser
sv: Ingress

en: Picture
sv: Bild

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Off
sv: Av

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Fields
sv: Fält

en: Conditions
sv: Villkor

en: Performance
sv: Prestanda

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Blog
sv: Blogg

en: Users
sv: Användare

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Full
sv: Fullständig

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Languages
sv: Språk

en: author
sv: författare

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Changed
sv: Ändrad

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Tabs
sv: Flikar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Translation language
sv: Översättningsspråk

en: Translation
sv: Översättning

en: simple
sv: enkel

en: Language code
sv: Språkkod

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Mapping
sv: Mappning

en: Administrator
sv: Administratör

en: Offset
sv: Kompensera

en: Translate
sv: Översätt

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: SEO
sv: Sökmotoroptimering

en: Search index
sv: Sökindex

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Recent blog posts
sv: Senaste blogginlägg

en: Language name
sv: Namn på språk

en: Select language
sv: Välj språk

en: Blog entry
sv: Blogginlägg

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
sv: Använd för bloggar för fler personer. Varje användare får en personlig blogg.

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: The comment author's name.
sv: Namnet på kommentarens författare.

en: Footer menu
sv: Sidfotsmeny

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Mapping type
sv: Typ av mappning

en: Wide
sv: Bred

en: Language direction
sv: Riktning på språk

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
sv: Den här frågan testar om du är en mänsklig besökare och förhindrar automatiska spaminsändningar.

en: User interface translation
sv: Översättning av användargränssnitt

en: The user ID of the comment author.
sv: Författarens användar-ID för kommentaren.

en: The comment author's home page address.
sv: Författarens hemsidesadress för kommentaren.

en: The comment author's hostname.
sv: Författarens värdnamn för kommentaren.

en: The time that the comment was created.
sv: Tidpunkten som kommentaren skapades.

en: The time that the comment was last edited.
sv: Tidpunkten då kommentaren senast redigerades.

en: A boolean indicating whether the comment is published.
sv: En boolesk som anger huruvida kommentaren publicerats eller ej.

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Website feedback
sv: Återkoppling till webbplats

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: Editing languages
sv: Redigerar språk

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
sv: <p>Den här sidan ger möjligheten att lägga till vanliga språk på din webbplats.</p><p>Om det önskade språket inte är tillgängligt kan du lägga till ett anpassat språk.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
sv: <p>Välj ett språk från listan, eller välj "Anpassat språk..." i slutet av listan.</p><p>Klicka på knappen "Lägg till språk" när du har valt ditt språk.</p><p>När du lägger till ett anpassat språk får du ytterligare ett formulär där du kan ange namn, kod och riktning för språket.</p>

en: Continuing on
sv: Fortsätter på

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
sv: <p>Denna sida tillhandahåller möjligheten att redigera språk på din webbplats, inklusive anpassade språk.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
sv: <p>Du kan inte ändra koden för ett språk på webbplatsen eftersom det används av systemet för att hålla reda på språket.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
sv: <p>Språknamnet används på hela webbplatsen för alla användare och är skrivet på engelska. Namn på inbyggda språk kan översättas med hjälp av modulen Interface Translation och namnen på både inbyggda och anpassade språk kan översättas med hjälp av modulen Configuration Translation.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
sv: <p>Välj om språket är ett språk som läses "Vänster till höger" eller "Höger till vänster".</p><p>Observera att inte alla teman stöder layouter för "Höger till vänster" så testa ditt tema om du använder "Höger till vänster".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
sv: <p>Sidan "Språk" låter dig lägga till, redigera, ta bort och ändra ordningen på språk för webbplatsen.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
sv: <p>Klicka på knappen "Lägg till språk" för att lägga till fler språk på din webbplats.</p><p>Tillagda språk kommer att visas i språklistan och kan sedan redigeras eller tas bort.</p>

en: Reordering languages
sv: Ändrar ordningen på språk

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
sv: <p>Använd dragikoner bredvid varje språk för att ändra om ordningen på språken för webbplatsen.</p><p>Ordning som visas här är visningsordningen för språklistor på webbplatsen såsom i de språkbytarblock som tillhandahålls av modulerna Översättning av gränssnitt och Översättning av innehåll.</p><p>Klicka på knappen "Spara konfiguration" för att ändringarna ska träda i kraft när du är klar med att ändra ordningen på språken.</p>

en: Set a language as default
sv: Ställ in ett språk som förvalt

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
sv: <p>Du kan ändra standardspråket på webbplatsen genom att välja ett av dina konfigurerade språk som förvalt. Webbplatsen kommer använda standardspråket i situationer där inget val görs men ett språk bör ställas in, till exempel som språket för det visade gränssnittet.</p>

en: Modifying languages
sv: Ändrar språk

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
sv: <p>Funktioner tillhandahålls för redigering och borttagning av dina språk.</p><p>Du kan redigera namnet och riktningen av språket.</p><p>Borttagna språk kan läggas tillbaka vid ett senare tillfälle. Borttagning av ett språk kommer att ta bort alla gränssnittsöversättningar i samband med det, och innehåll i detta språk kommer att sättas till att vara språkneutralt. Observera att du inte kan ta bort standardspråket på webbplatsen.</p>

en: Choose the language you want to translate.
sv: Välj det språk du vill översätta.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
sv: Ange specifikt ord eller en mening som du vill översätta. Du kan också skriva bara en del av ett ord.

en: Filter the search
sv: Filtrera sökningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
sv: Du kan söka efter ej översatta strängar om du vill översätta något som inte är översatt ännu. Om du vill ändra en befintlig översättning kanske du enbart vill söka efter översatta strängar.

en: Apply your search criteria
sv: Tillämpa dina sökkriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
sv: Klicka på knappen <em>Filter</em> för att tillämpa dina sökkriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
sv: Du kan skriva din egen översättning i textfälten i den högra kolumnen. Försök att räkna ut i vilket sammanhang texten kommer att användas för att översätta det på lämpligt sätt.

en: Validate the translation
sv: Bekräfta översättningen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
sv: Klicka på knappen <em>Spara översättningar</em> när du är klar med dina översättningar. Du måste spara dina översättningar innan du byter sida eller gör en ny sökning.

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.
