DruStack (8.x-1.4) - en to da translation catalogue (197 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Subject
da: Emne

en: Language
da: Sprog

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: On
da: Tilsluttet

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Edit
da: Redigér

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Preview
da: Gennemse

en: Help
da: Hjælp

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Core
da: Kerne

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Picture
da: Billede

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: User ID
da: Bruger ID

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Off
da: Afbrudt

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Fields
da: Felter

en: Conditions
da: Vilkår

en: Performance
da: Ydelse

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Desc
da: Faldende

en: User login
da: Log ind

en: Users
da: Brugere

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Tools
da: Værktøjer

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Attachments
da: Bilag

en: Token
da: Symbol

en: Languages
da: Sprog

en: author
da: forfatter

en: PHP code
da: PHP kode

en: Changed
da: Ændret

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Tabs
da: Faner

en: Output format
da: Output-format

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Translation language
da: Sprog til oversættelse

en: Translation
da: Oversættelse

en: simple
da: simpel

en: Blog posts
da: Blogindlæg

en: Language code
da: Sprogkode

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Mapping
da: Kobling

en: Offset
da: Forskydning

en: Translate
da: Oversæt

en: User account
da: Brugerkonto

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Search index
da: Søgeindex

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Recent blog posts
da: Seneste blogindlæg

en: Language name
da: Sprognavn

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Installing @drupal
da: Installerer @drupal

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Blog entry
da: Blogindlæg

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
da: Bruges til flerbrugerblogs. Hver bruger får en personlig blog.

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: The comment author's name.
da: Forfatterens navn.

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Asc
da: Stigende

en: Mapping type
da: Koblingstype

en: Wide
da: Bred

en: Language direction
da: Sprogretning

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
da: Dette spørgsmål afgør, om du er et menneske, for at forhindre automatisk indsendelse af spam.

en: User interface translation
da: Oversættelse af brugergrænseflade

en: The user ID of the comment author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The comment author's home page address.
da: Kommentarforfatterens hjemmesideadresse.

en: The comment author's hostname.
da: Kommentarforfatterens værtsnavn.

en: The time that the comment was created.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet.

en: The time that the comment was last edited.
da: Tidspunktet hvor kommentaren sidst blev redigeret.

en: A boolean indicating whether the comment is published.
da: Et flag som indikerer hvorvidt kommentaren er udgivet.

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: The comment author's email address.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: Adding languages
da: Tilføjelse af sprog

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
da: Adskillige specialtegn er tilladt, herunder mellemrum, punktum (.), bindestreg (-), apostrof ('), lav bindestreg (_) samt snabel-a (@).

en: Editing languages
da: Redigering af sprog

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
da: <p>På denne side kan du tilføje de fleste almindelige sprog til dit site.</p><p>Hvis det ønskede sprog ikke er tilgængeligt, kan du tilføje et brugerdefineret sprog.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
da: <p>Vælg et sprog på listen, eller vælg "Brugerdefineret sprog..." i slutningen af listen.</p><p>Klik på knappen "Tilføj sprog", når du har valgt et sprog.</p><p>Hvis du tilføjer et brugerdefineret sprog, får du en ekstra form, hvor du kan angive navn, kode og retning af sproget.</p>

en: Continuing on
da: Fortsætter på

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har et overblik over funktionen "Tilføj sprog", kan du fortsætte med at:<ul><li>Tilføje et sprog</li><li>Tilføje et brugerdefineret sprog</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Se konfigurerede sprog</a></li></ul></p>

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
da: <p>På denne side kan du redigere sitets sprog, inklusive brugerdefinerede sprog.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
da: <p>Du kan ikke ændre en sprogkode på sitet. Det skyldes at systemet bruger koden til at holde styr på sproget.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
da: <p>Sprognavnet bruges på hele webstedet for alle brugere og er skrevet på engelsk. Navnene på indbyggede sprog kan oversættes ved hjælp af oversættelse modulet, og navnene på både indbyggede og brugerdefinerede sprog kan oversættes ved hjælp af konfiguration oversættelse modulet.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
da: <p>Vælg om det er et  "venstre mod højre" eller "højre mod venstre" sprog.</p><p>Bemærk, at ikke alle temaer støtte "højre mod venstre" layout, så test dit tema, hvis du skal bruge dette.</p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har et overblik over funktionen "Redigér sprog", kan du fortsætte med at:<ul><li>Redigere et sprog</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Se konfigurerede sprog</a></li></ul></p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
da: <p>På siden "sprog" kan du tilføje, redigere, slette og sortere sitets sprog.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
da: <p>For at tilføje flere sprog til sitet skal du klikke på knappen "Tilføj sprog".</p><p>Tilføjede sprog vises på sproglisten og kan derefter redigeres eller slettes.</p>

en: Reordering languages
da: Omorganisering af sprog

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
da: <p>Hvis du vil omarrangere sprogene på webstedet, skal du bruge ikonerne ud for hvert sprog.</p><p>Den rækkefølge, der vises her, er visningsrækkefølgen for sproglister på webstedet, f.eks. de blokke til sprogskift, som Translation- og Content Translation-modulerne tilbyder.</p><p>Når du er færdig med at omarrangere sprogene, skal du klikke på knappen "Gem konfiguration", for at ændringerne kan træde i kraft.</p>

en: Set a language as default
da: Vælg standardsprog

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
da: <p>Du kan ændre standardsproget for webstedet ved at vælge et af dine konfigurerede sprog som standard. Webstedet vil bruge standardsproget i situationer, hvor ingen valg er truffet, men et sprog bør vælges som standard brug, da dette bland andet bliver brugt i administrations delen.</p>

en: Modifying languages
da: Tilpasning af sprog

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
da: <p>Operationer er tilgængelige til redigering og sletning af dine sprog.</p><p>Du kan redigere navnet og retning af sproget.</p><p>Slettede sprog kan tilføjes igen på et senere tidspunkt. Sletning af et sprog vil fjerne alle interface oversættelser forbundet med det, og indhold i dette sprog angives at være sprogneutral. Bemærk at du ikke kan slette standardsproget for webstedet.</p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har et overblik over siden "Sprog", kan du fortsætte med at:<ul><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language/add">Tilføje et sprog</a></li><li>Sortere sprog</li><li>Redigere et sprog</li><li>Slette et sprog</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
da: På denne side kan du oversætte brugergrænsefladen eller redigere eksisterende oversættelser. Hvis du oprindeligt har installeret dit site på engelsk, skal du først tilføje et sprog på <a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Sprog</a>-siden, før du kan bruge denne side.

en: Choose the language you want to translate.
da: Vælg det sprog, som du ønsker at oversætte.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
da: Indtast det specifikke ord eller den specifikke sætning, som du ønsker at oversætte. Du kan også nøjes med at skrive en del af et ord.

en: Filter the search
da: Filtrér søgningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
da: Du kan søge efter ikke-oversatte strenge, hvis du ønsker at oversætte noget, som ikke er oversat endnu.

en: Apply your search criteria
da: Anvend dine søgekriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
da: Klik på <em>Filtrér</em>-knappen for at anvende dine søgekriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
da: Du kan skrive din egen oversættelse i tekstfelterne i højre spalte. Prøv at finde ud af i hvilken kontekst teksten vil blive brugt for at sikre at den bliver oversat korrekt.

en: Validate the translation
da: Kontrollér oversættelsen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
da: Når du er færdig med dine oversættelser skal du klikke på knappen <em>Gem oversættelser</em>. Du skal gemme dine oversættelser før du skifter side eller laver en ny søgning.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]/admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]/admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
da: Oversættelserne, som du laver her, anvendes i sitets brugergrænseflade. Hvis du ønsker at bruge dem på et andet sitet eller at redigere dem i en ekstern editor, kan du <a href="[site:url]/admin/config/regional/translate/export">eksportere dem</a> til en .po file og <a href="[site:url]/admin/config/regional/translate/import">importere dem</a> igen senere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.
