DruStack (8.x-2.11) - en to pt translation catalogue (229 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Ligado

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: Archive
pt: Arquivo

en: Teaser
pt: Resumo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Picture
pt: Retrato

en: User
pt: Utilizador

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Filter
pt: Filtro

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Last access
pt: Último acesso

en: Fields
pt: Campos

en: OPML feed
pt: feed OPML

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Role
pt: Grupo

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Blog
pt: Blogue

en: Users
pt: Utilizadores

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está neste momento em manutenção. Contamos voltar rapidamente. Obrigado pela sua compreensão.

en: Banner
pt: Faixa

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort Criteria
pt: Critérios de Ordenação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Attachments
pt: Anexos

en: Sources
pt: Fontes

en: Member for
pt: Membro desde

en: Front page
pt: Página principal

en: Languages
pt: Idiomas

en: author
pt: autor

en: PHP code
pt: Código PHP

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Tabs
pt: Separadores

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Translation language
pt: Idioma de tradução

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Translation
pt: Tradução

en: Form
pt: Formulário

en: Permission
pt: Permissão

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Administrator
pt: Administrador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Translate
pt: Traduzir

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Frontpage
pt: Página inicial

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Recent blog posts
pt: Entradas recentes no blogue

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Select language
pt: Selecionar o idioma

en: Installing @drupal
pt: A instalar @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: Blog entry
pt: Entrada no blogue

en: Personal contact form
pt: Formulário de contacto pessoal

en: Powered by Drupal
pt: Energizado com Drupal

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Your virtual face or picture.
pt: A sua face ou imagem virtual

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Monthly archive
pt: Arquivo mensal

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
pt: Utilize para blogues multi-utilizador. Todos os utilizadores ficarão com um blogue pessoal.

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: No front page content has been created yet.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.

en: Taxonomy term page
pt: Página do termo Taxonomia

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para si em [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: The comment author's name.
pt: O nome do autor do comentário.

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Master
pt: Principal

en: Wide
pt: Largo

en: Language direction
pt: Direção do idioma

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: User interface translation
pt: Tradução da interface de utilizador

en: The user ID of the comment author.
pt: O ID de utilizador do autor do comentário.

en: The comment author's home page address.
pt: A página inicial do autor do comentário.

en: The comment author's hostname.
pt: O nome de servidor do autor do comentário.

en: The time that the comment was created.
pt: A hora em que o comentário foi criado.

en: The time that the comment was last edited.
pt: A hora da ultima edição do comentário.

en: A boolean indicating whether the comment is published.
pt: Indicação booleana se o comentário está publicado.

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: Fallback date format
pt: Formato de data de recurso

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: The comment author's email address.
pt: O endereço de email do autor do comentário.

en: Adding languages
pt: Adicionar idiomas

en: Default comments
pt: Comentários predefinidos

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar em conteúdo

en: The time that the user was last edited.
pt: A hora em que o utilizador foi editado pela última vez.

en: Search result highlighting input
pt: Entrada de destaque do resultado de pesquisa

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: HTML Date
pt: Data de HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e Hora de HTML

en: HTML Month
pt: Mês de HTML

en: HTML Time
pt: Hora de HTML

en: HTML Week
pt: Semana de HTML

en: HTML Year
pt: Ano de HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data sem ano de HTML

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, d \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: Website feedback
pt: Opinião sobre o sítio da Web

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
pt: Introduza uma lista separada por vírgulas. Por exemplo: Amesterdão, Cidade do México, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
pt: Pedido de cancelamento de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
pt: Alteração de dados de acesso de [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
pt: Informações de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (pendente de aprovação administrativa)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (aprovada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (bloqueada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (cancelado)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
pt: Vários caráteres especiais são permitidos, incluindo espaços, ponto (.), hífen (-), apostrofo ('), underscore (_) e o sinal @.

en: Aggregator sources
pt: Fontes do agregador

en: Find and manage custom blocks.
pt: Encontrar e gerir blocos personalizados.

en: Editing languages
pt: A editar os idiomas

en: All content, by month.
pt: Todo o conteúdo, por mês.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido para a primeira página.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

en: View edit page
pt: Ver página de edição

en: Max 1300x1300
pt: Máx. 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx. 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx. 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx. 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: There are no custom blocks available.
pt: Não existem blocos personalizados disponíveis.

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
pt: <p>Esta página oferece a capacidade de adicionar idiomas comuns ao seu site.</p><p>Se o idioma desejado não estiver disponível, você pode adicionar um idioma personalizado.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
pt: <p>Escolha um idioma da lista ou escolha "Idioma personalizado..." no final da lista.</p><p>Clique no botão "Adicionar idioma" quando terminar de escolher seu idioma.</p><p>Ao adicionar um idioma personalizado, vai receber um formulário adicional onde pode fornecer o nome, o código e a direção do idioma.</p>

en: Continuing on
pt: Continuando em

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
pt: <p>Esta página oferece a capacidade de editar um idioma no seu site, incluindo idiomas personalizados.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
pt: <p>Não é possível alterar o código de um idioma no site, uma vez que este é utilizado pelo sistema para manter o registo de idioma.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
pt: <p>O nome do idioma é usado em todo o site para todos os utilizadores e é escrito em inglês. Os nomes dos idiomas integrados podem ser traduzidos usando o módulo Interface Translation, e os nomes dos idiomas integrados e personalizados podem ser traduzidos usando o módulo Configuration Translation.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
pt: <p>Escolha se o idioma é "da esquerda para a direita" ou "da direita para a esquerda".</p><p>Atenção que nem todos os temas suportam disposições "da direita para a esquerda", por isso teste o seu tema se estiver a utilizar "Direita para a esquerda".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
pt: <p>A página "Idiomas" permite adicionar, editar, eliminar e reordenar idiomas para o site.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
pt: <p>Para adicionar mais idiomas ao seu site, clique no botão "Adicionar idioma".</p><p>Os idiomas adicionados serão exibidos na lista de idiomas e poderão ser editados ou eliminados.</p>

en: Reordering languages
pt: A reordenar os idiomas

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
pt: <p>Para reordenar os idiomas do seu site, use os ícones de arrastar ao lado de cada idioma.</p><p>A ordem mostrada aqui é a ordem de exibição das listas de idiomas no site, como por exemplo nos blocos de seleção de idiomas fornecidos pelos módulos Tradução de interface e Tradução de conteúdo.</p><p>Quando terminar de reordenar os idiomas, clique no botão "Gravar configuração" para que as alterações entrem em vigor.</p>

en: Set a language as default
pt: Defina um idioma como predefinido

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
pt: <p>Você pode alterar o idioma padrão do site, escolhendo um dos idiomas configurados como padrão. O site usará o idioma padrão em situações em que nenhuma escolha é feita, mas um idioma deve ser definido, por exemplo, como o idioma da interface exibida.</p>

en: Modifying languages
pt: A modificar os idiomas

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
pt: <p>São fornecidas operações para editar e eliminar os seus idiomas.</p><p>Pode editar o nome e a direção do idioma.</p><p>Os idiomas eliminados podem ser adicionados novamente. A eliminação de um idioma removerá todas as traduções de interface associadas a ele, e o conteúdo nesse idioma será definido como idioma neutro. Atenção que não pode eliminar o idioma predefinido do site.</p>

en: Choose the language you want to translate.
pt: Escolha o idioma que deseja traduzir.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
pt: Digite a palavra ou frase específica que deseja traduzir. Você também pode escrever apenas uma parte da palavra.

en: Filter the search
pt: Filtrar a pesquisa

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
pt: Você pode pesquisar por expressões não traduzidas se quiser traduzir algo que ainda não foi traduzido. Se você quiser modificar uma tradução existente, você pode querer pesquisar apenas por expressões traduzidas.

en: Apply your search criteria
pt: Aplicar o seu critério de pesquisa

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
pt: Para aplicar o seu critério de pesquisa, clique no botão <em>Filtrar</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
pt: Você pode escrever sua própria tradução nos campos de texto da coluna certa. Tente descobrir em que contexto o texto será usado para traduzi-lo da maneira apropriada.

en: Validate the translation
pt: Validar a tradução

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
pt: Quando terminar as suas traduções, clique no botão <em>Guardar traduções</em>. Deve guardar as suas traduções, sempre antes de mudar de página ou fazer uma nova pesquisa.

en: Welcome to [site:name]
pt: Bem-vindo a [site:name]

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: Manage view settings
pt: Gerir definições de visualização

en: View or edit the configuration.
pt: Ver ou editar a configuração.

en: Displays in this view
pt: Exibições nesta visualização

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
pt: Uma exibição é uma forma de emitir os resultados, por exemplo, como uma página ou um bloco. Uma visualização pode conter vários monitores, que estão listados aqui. O display ativo é destacado.

en: View administration
pt: Ver administração

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
pt: Execute tarefas administrativas, incluindo adicionar uma descrição e criar um clone. Clique no botão suspenso para ver as opções disponíveis.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
pt: Escolha como apresentar os resultados. Por exemplo, escolha <em>Conteúdo</em> para apresentar cada item completamente, usando suas configurações de apresentação configuradas. Ou escolha <em>Campos</em>, que permite a apresentação apenas de campos específicos para cada resultado. Formatos adicionais podem ser adicionados instalando módulos para <em>estender</em> a funcionalidade básica do Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
pt: Se esta visualização utiliza campos, eles são listados aqui. Pode clicar num campo para o configurar.

en: Filter your view
pt: Filtre a sua visualização

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
pt: Adicione filtros para limitar os resultados apresentados. Por exemplo, para mostrar apenas o conteúdo <em>publicado</em>, deve adicionar um filtro para <em>Publicado</em> e selecionar <em>Sim</em>.

en: Filter actions
pt: Filtrar ações

en: Add, rearrange or remove filters.
pt: Adicionar, reordenar ou remover filtros.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
pt: Controle a ordem em que os resultados são produzidos. Clique em uma regra de classificação ativa para configurá-la.

en: Sort actions
pt: Ordenar ações

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
pt: Adicionar, reordenar ou remover regras de ordenação.

en: Show a preview of the view output.
pt: Mostrar uma pré-visualização da visualização do output.
