DruStack (8.x-4.1) - en to el translation catalogue (262 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Status
el: Κατάσταση

en: Register
el: Εγγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Email address
el: Διεύθυνση e-mail

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Author
el: Συντάκτης

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: more
el: περισσότερα

en: Article
el: Άρθρο

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Comments
el: Σχόλια

en: More
el: Περισσότερα

en: On
el: Ανοικτό

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: None
el: Κανένα

en: default
el: προεπιλογή

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Feed
el: Ροή

en: Name
el: Όνομα

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Help
el: Βοήθεια

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Blank
el: Κενό

en: Archive
el: Αρχειοθετημένο αρχείο

en: View
el: Προβολή

en: hidden
el: κρυφό

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: Text
el: Κείμενο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: Picture
el: Εικόνα

en: Titles
el: Τίτλοι

en: User
el: Χρήστης

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: All
el: Όλες

en: Active
el: Ενεργό

en: Add content
el: Προσθήκη περιεχομένου

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Page
el: Σελίδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Promoted to front page
el: Προβιβασμένο στην πρώτη σελίδα

en: URL alias
el: Ψευδώνυμο URL

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Fields
el: Πεδία

en: OPML feed
el: Ροή OPML

en: Last update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Authored by
el: Συντάχθηκε από

en: Width
el: Πλάτος

en: Medium
el: Μέσο

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Desc
el: Φθί

en: Payment
el: Πληρωμή

en: General
el: Γενικά

en: Start
el: Αρχή

en: Role
el: Ρόλος

en: User login
el: Είσοδος

en: Blog
el: Ιστολόγιο

en: Users
el: Χρήστες

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Sort Criteria
el: Κριτήρια Ταξινόμησης

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Full
el: Πλήρες

en: Gender
el: Γένος

en: Authored on
el: Συντάχθηκε στις

en: Attachments
el: Συνημμένα

en: Token
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης

en: Sources
el: Πηγές

en: Member for
el: Μέλος για

en: Front page
el: Αρχική σελίδα

en: Languages
el: Γλώσσες

en: author
el: συγγραφέας

en: Days
el: Ημέρες

en: Your message has been sent.
el: Το μήνυμά σας στάλθηκε.

en: People
el: Χρήστες

en: Blocked
el: Αποκλεισμένος

en: Glossary
el: Γλωσσάρι

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: ‹ Previous
el: ‹ Προηγούμενο

en: Next ›
el: Επόμενο ›

en: Unpublished
el: Μη δημοσιευμένο

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Next Page >
el: Επόμενη σελίδα >

en: < Previous Page
el: < Προηγούμενη σελίδα

en: Anonymous user
el: Ανώνυμος χρήστης

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Translation language
el: Γλώσσα μετάφρασης

en: Simple
el: Απλό

en: Block description
el: Περιγραφή του μπλοκ

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Publish
el: Δημοσίευση

en: Permission
el: Άδεια

en: Global
el: Καθολικό

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Authenticated user
el: Πιστοποιημένος χρήστης

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Block type
el: Τύπος μπλοκ

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: Main navigation
el: Κεντρική πλοήγηση

en: No content available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη ύλη.

en: Primary tabs
el: Πρωτεύουσες καρτέλες

en: Secondary tabs
el: Δευτερεύουσες καρτέλες

en: Frontpage
el: Αρχική σελίδα

en: Search index
el: Ευρετήριο αναζήτησης

en: Yes/No
el: Ναι/Όχι

en: Unrestricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: - All -
el: - Όλα -

en: Compact
el: Συμπαγής

en: Recent blog posts
el: Πρόσφατα ιστολογήματα

en: Language name
el: Όνομα γλώσσας

en: Select language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: Installing @drupal
el: Εγκαθιστούμε το @drupal

en: The installation has encountered an error.
el: Σφάλμα εγκατάστασης.

en: Blog entry
el: Ιστολόγημα

en: Personal contact form
el: Προσωπική φόρμα επικοινωνίας

en: Powered by Drupal
el: Βασισμένο στο Drupal

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: Your virtual face or picture.
el: Το εικονικό σας πρόσωπο ή εικόνα.

en: Status messages
el: Μηνύματα κατάστασης

en: All content
el: Όλο το περιεχόμενο

en: Published status
el: Κατάσταση δημοσίευσης

en: Monthly archive
el: Μηνιαίο αρχείο

en: Main page content
el: Περιεχόμενο κεντρικής σελίδας

en: Full comment
el: Πλήρες σχόλιο

en: Full content
el: Πλήρες περιεχόμενο

en: No front page content has been created yet.
el: Δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα περιεχόμενο για την αρχική σελίδα.

en: Find and manage content.
el: Εύρεση και διαχείριση περιεχομένου

en: Time zones
el: Ζώνες ώρας

en: Taxonomy term page
el: Σελίδα όρων ταξινόμησης

en: No people available.
el: Κανένας διαθέσιμος χρήστης.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
el: Ένας διαχειριστής δημιούργησε ένα λογαριασμό για εσάς στο [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
el: Εύρεση και διαχείριση χρηστών που αλληλεπιδρούν με τον ιστοτόπο σας.

en: Basic page
el: Βασική σελίδα

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
el: Χρησιμοποιήστε τις <em>βασικές σελίδες</em> για το στατικό σας περιεχόμενο, όπως μια σελίδα 'Σχετικά'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
el: Χρησιμοποιήστε ετικέτες για να ομαδοποιήσετε τα άρθρα σε κατηγορίες με παρόμοιο θέμα.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
el: Χρησιμοποιήστε τα <em>άρθρα</em> για ευαίσθητο στο χρόνο περιεχόμενο όπως νέα, δελτία τύπου ή ιστολογήματα.

en: Bulk update
el: Μαζική ενημέρωση

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
el: Διαχείριση λογαριασμών χρηστών, ρόλων και αδειών

en: The comment author's name.
el: Το όνομα του συντάκτη του σχολίου.

en: Footer menu
el: Μενού υποσέλιδου

en: Asc
el: Αύξ

en: Wide
el: Πλατύ

en: Language direction
el: Κατεύθυνση γλώσσας

en: Full HTML
el: Πλήρης HTML

en: User interface translation
el: Μετάφραση διεπαφής χρήστη

en: The comment author's home page address.
el: Η διεύθυνση της αρχικής σελίδας του συντάκτη του σχολίου.

en: The time that the comment was created.
el: Η ώρα που το σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: The time that the comment was last edited.
el: Η ώρα που το σχόλιο επεξεργάστηκε τελευταία φορά.

en: Custom block library
el: Βιβλιοθήκη προσαρμοσμένου μπλοκ

en: The time that the custom block was last edited.
el: Η ώρα που έγινε η τελευταία επεξεργασία στο προσαρμοσμένο μπλοκ.

en: The time that the term was last edited.
el: Πότε επεξεργάστηκε τελευταία φορά ο όρος.

en: A brief description of your block.
el: Μια σύντομη περιγραφή του μπλοκ σας.

en: The comment author's email address.
el: Η διεύθυνση email του συντάκτη του σχολίου.

en: Adding languages
el: Προσθήκη γλωσσών

en: Default comments
el: Προεπιλεγμένα σχόλια

en: Allows commenting on content
el: Επιτρέπει τον σχολιασμό στο περιεχόμενο

en: Search result highlighting input
el: Αποτέλεσμα αναζήτησης με επισήμανση της εισόδου

en: Primary admin actions
el: Πρωτεύουσες ενέργειες διαχείρισης

en: Large (480×480)
el: Μεγάλο (480x480)

en: Medium (220×220)
el: Μεσαίο (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
el: Μικρογραφία (100x100)

en: HTML Date
el: HTML Ημερομηνία

en: HTML Month
el: HTML Μήνας

en: HTML Time
el: HTML Ώρα

en: HTML Week
el: HTML Εβδομάδα

en: HTML Year
el: HTML Έτος

en: Default long date
el: Προκαθορισμένη πλήρης ημερομηνία

en: Default medium date
el: Προεπιλoγή μεσαίας ημερομηνίας

en: Default short date
el: Προεπιλoγή σύντομης ημερομηνίας

en: User account menu
el: Μενού λογαριασμού χρήστη

en: Basic block
el: Βασικό μπλοκ

en: A basic block contains a title and a body.
el: Ένα βασικό μπλοκ περιέχει έναν τίτλο και ένα κυρίως κείμενο.

en: Website feedback
el: Σχόλια για τον ιστότοπο

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
el: Εισάγετε μία λίστα λέξεων διαχωρισμένων με κόμματα. Για παράδειγμα: Άμστερνταμ, Μεξικό, "Κλίβελαντ, Οχάιο"

en: Basic HTML
el: Βασική HTML

en: Restricted HTML
el: HTML με περιορισμούς

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
el: Αίτηση ακύρωσης λογαριασμού για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
el: Αντικατάσταση πληροφοριών εισόδου για το λογαριασμό [user:display-name]  στον ιστοτόπο [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
el: Λεπτομέρειες του λογαριασμού [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
el: Λεπτομέρειες του λογαριασμού [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (σε αναμονή έγκρισης από τη διαχείριση)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
el: Λεπτομέρειες για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (εγκρίθηκε)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
el: Λεπτομέρειες για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (αποκλείστηκε)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
el: Λεπτομέρειες για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (ακυρώθηκε)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
el: Επιτρέπονται αρκετοί ειδικοί χαρακτήρες, όπως το κενό, η τελεία (.), η παύλα (-), η απόστροφος ('), η κάτω παύλα (_) και το παπάκι (@).

en: Links related to the active user account
el: Σύνδεσμοι σχετικοί με τον ενεργό λογαριασμό χρήστη

en: Site information links
el: Σύνδεσμοι πληροφοριών ιστοτόπου

en: Editing languages
el: Επεξεργασία γλωσσών

en: All content, by month.
el: Όλο το περιεχόμενο, ανά μήνα.

en: All content promoted to the front page.
el: Όλο το περιεχόμενο που είναι προωθημένο στην αρχική σελίδα.

en: All content, by letter.
el: Όλο το περιεχόμενο, ανά γράμμα.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
el: Περιεχόμενο που ανήκει σε ένα συγκεκριμένο όρο ταξινόμησης.

en: View edit page
el: Δείτε την σελίδα επεξεργασίας

en: Max 1300x1300
el: Μέγιστη διάσταση 1300x1300

en: Max 2600x2600
el: Μέγιστη διάσταση 2600x2600

en: Max 325x325
el: Μέγιστη διάσταση 325x325

en: Max 650x650
el: Μέγιστη διάσταση 650x650

en: Narrow
el: Στενό

en: There are no custom blocks available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα προσαρμοσμένα μπλοκ.

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
el: <p>Αυτή η σελίδα παρέχει τη δυνατότητα επεξεργασίας μιας γλώσσας στον ιστότοπό σας, συμπεριλαμβανομένων προσαρμοσμένων γλωσσών.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
el: <p>Δεν μπορείτε να αλλάξετε τον κωδικό μιας γλώσσας στον ιστότοπο, εφόσον χρησιμοποιείται από το σύστημα για τον έλεγχο της γλώσσας.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
el: <p>Επιλέξτε εάν η κατεύθυνση της γλώσσας είναι “Αριστερά προς δεξιά” ή “Δεξιά προς αριστερά”.</p><p>Προσέξτε ότι δεν υποστηρίζουν όλες οι θεματικές παραλλαγές διάταξη “Δεξιά προς αριστερά”, οπότε ελέγξτε τη θεματική σας παραλλαγή εάν χρησιμοποιείτε τέτοια διάταξη.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
el: <p>Η σελίδα "Γλώσσες" σας επιτρέπει να προσθέσετε, επεξεργαστείτε, διαγράψετε και να αναδιατάξετε γλώσσες για τον ιστότοπο.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
el: <p>Για να προσθέσετε περισσότερες γλώσσες στον ιστοτόπο σας, πατήστε το κουμπί "Προσθήκη γλώσσας".</p><p>Οι γλώσσες που έχουν προστεθεί θα εμφανιστούν στη λίστα γλωσσών και στη συνέχεια είναι δυνατή η επεξεργασία ή η διαγραφή τους.</p>

en: Reordering languages
el: Αναδιάταξη γλωσσών

en: Set a language as default
el: Ορισμός μιας γλώσσας ως προεπιλεγμένη

en: Modifying languages
el: Τροποποίηση γλωσσών

en: Choose the language you want to translate.
el: Επιλέξτε τη γλώσσα που θέλετε να μεταφράσετε.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
el: Εισάγετε την ακριβή λέξη ή πρόταση που θέλετε να μεταφράσετε, μπορείτε επίσης να γράψετε μόνο ένα μέρος μιας λέξης.

en: Filter the search
el: Φιλτράρισμα της αναζήτησης

en: Apply your search criteria
el: Εφαρμογή των κριτηρίων αναζήτησής σας

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
el: Για να εφαρμόσετε τα κριτήρια αναζήτησής σας, πατήστε το κουμπί <em>Φίλτρο</em>.

en: Validate the translation
el: Επαληθεύστε τη μετάφραση

en: Find and manage content
el: Αναζήτηση και διαχείριση περιεχομένου

en: Welcome to [site:name]
el: Καλώς ορίσατε στο [site:name]

en: Name or email contains
el: Το όνομα ή το επίθετο περιέχει

en: Manage view settings
el: Επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις προβολής

en: View or edit the configuration.
el: Δείτε ή επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις.

en: Displays in this view
el: Εμφανίσεις σε αυτό το view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
el: Μια εμφάνιση είναι ένας τρόπος να προβάλλουμε τα αποτελέσματα, πχ σαν μια σελίδα ή ένα μπλοκ. Ένα view μπορεί να εμπεριέχει πολλαπλές εμφανίσεις , οι οποίες παρουσιάζονται εδώ. Η ενεργή εμφάνιση έχει επισημανθεί.

en: View administration
el: Προβολή διαχείρισης

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
el: Εκτελέστε διαχειριστικές εργασίες, συμπεριλαμβανομένων της προσθήκης περιγραφής και της δημιουργίας ενός κλόνου. Πατήστε το κουμπί της αναδυόμενης λίστας για να δείτε τις διαθέσιμες επιλογές.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
el: Εάν αυτό το view χρησιμοποιεί πεδία, παραθέτονται εδώ. Μπορείτε να πατήσετε σε ένα πεδίο για να το παραμετροποιήσετε.

en: Filter your view
el: Φιλτράρετε το view σας

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
el: Προσθέτει φίλτρα για να περιορίσει τα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, εάν θέλετε να δείξετε περιεχόμενο που είναι <em>δημοσιευμένο</em>, προσθέστε ένα φίλτρο για <em>Δημοσιευμένο</em> και επιλέξτε <em>Ναι</em>.

en: Filter actions
el: Φιλτράρισμα ενεργειών

en: Add, rearrange or remove filters.
el: Προσθήκη, αναδιάρθρωση ή διαγραφή φίλτρων.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
el: Ελέγξτε τη σειρά με την οποία προβάλονται τα αποτελέσματα. Πατήστε σε έναν ενεργό κανόνα διάταξης για να την παραμετροποιήσετε.

en: Sort actions
el: Ταξινόμηση ενεργειών

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
el: Προσθήκη, αναδιάρθρωση ή διαγραφή κανόνων ταξινόμησης.

en: Show a preview of the view output.
el: Προβολή προεπισκόπησης του αποτελέσματος του view.
