DruStack (8.x-5.0) - en to ar translation catalogue (300 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: قائمة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Email notification
ar: إشعارات البريد

en: Subscribe
ar: اشتراك

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Article
ar: مقال

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: view
ar: عرض

en: File
ar: ملف

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل متاحة.

en: Image
ar: الصورة

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: مساعدة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Audio
ar: الصوت

en: hidden
ar: مخفي

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Attachment
ar: المرفق

en: Issue
ar: مشكلة

en: Picture
ar: الصورة

en: Titles
ar: العناوين

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Contact
ar: تواصل

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Off
ar: إيقاف

en: Footer
ar: التذييل

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Roles
ar: الأدوار

en: Comment
ar: التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: تصفية

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: URL alias
ar: اسم عنوان URL

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: Fields
ar: الحقول

en: Normal
ar: طبيعي

en: OPML feed
ar: تلقيمة أو.بي.إم.إل

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: وسائط

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: Content queue
ar: طابور المحتوى

en: General
ar: عام

en: Start
ar: البداية

en: Role
ar: دور

en: User login
ar: دخول المستخدم

en: Blog
ar: المدونة

en: Users
ar: المستخدمون

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Sort Criteria
ar: معايير الفرز

en: Recent comments
ar: أحدث التعليقات

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Full
ar: كامل

en: Gender
ar: الجنس

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Token
ar: رمز نصي (توكن)

en: Sources
ar: المصادر

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Member for
ar: عضو منذ

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Languages
ar: اللغات

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Days
ar: أيام

en: Months
ar: شهور

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Author Name
ar: اسم المؤلف

en: Video
ar: فيديو

en: Glossary
ar: القاموس

en: Email confirmation
ar: تأكيد البريد الإلكتروني

en: Changed
ar: تم التغير

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: User Profile
ar: ملف المستخدم

en: Relationship
ar: العلاقة

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Sticky
ar: مثبت

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Complete
ar: تام

en: Webform
ar: نموذج ويب

en: Next Page >
ar: التالي >

en: < Previous Page
ar: < السابق

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Translation
ar: الترجمة

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Global
ar: عالمي

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Locked
ar: مقفل

en: Translate
ar: ترجمة

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Registration
ar: التسجيل

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: No files available.
ar: لا تتوفر ملفّات.

en: Frontpage
ar: الصفحة الرئيسية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Upload date
ar: تاريخ التحميل

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: Draft
ar: مسودة

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Recent blog posts
ar: أحدث التدوينات

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Select language
ar: اختر اللغة

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Blog entry
ar: تدوينة

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: Item ID
ar: معرف العنصر

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Your virtual face or picture.
ar: وجهك الافتراضي أو صورتك

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: All content
ar: كل المحتوى

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Monthly archive
ar: الأرشيف الشهري

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ar: استخدم الوسوم لتجميع المقالات ذات المواضيع المتشابهة في فئات

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Bulk update
ar: تحديث شامل

en: Contact Us
ar: تواصل معنا

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Changed date
ar: تاريخ التغيير

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: Wide
ar: واسع

en: Language direction
ar: اتجاه اللغة

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Original language
ar: اللغة الأصلية

en: Displaying @start - @end of @total
ar: عرض @start - @end من @total

en: User interface translation
ar: ترجمة واجهة المستخدم

en: The user ID of the comment author.
ar: معرف المستخدم لكاتب التعليق.

en: The comment author's home page address.
ar: عنوان الصفحة الرئيسية لكاتب التعليق.

en: The comment author's hostname.
ar: اسم المضيف لكاتب التعليق.

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق.

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق.

en: Lists (Views)
ar: القوائم (العروض)

en: Fallback date format
ar: تنسيق التاريخ الاحتياطي

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Adding languages
ar: إضافة لغات

en: Default comments
ar: التعليقات الإفتراضية

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: Default long date
ar: التاريخ الطويل الافتراضي

en: Default medium date
ar: التاريخ المتوسط الافتراضي

en: Default short date
ar: التاريخ القصير الافتراضي

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Basic block
ar: صندوق أساسي

en: A basic block contains a title and a body.
ar: الصندوق الأساسي يحتوي على عنوان ومتن.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ar: أدخل قائمة مفصولة بفواصل. على سبيل المثال: السعودية, مصر, "الإمارات, دبي"

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Restricted HTML
ar: HTML مقيَّد

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ar: معلومات تسجيل الدخول البديلة لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] على [site:name] (بانتظار موافقة الإدارة)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم الموافقة عليه)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (محظور)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم إلغاؤه)

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ar: يسمح بعدد من الأحرف الخاصة، بما في ذلك الفراغ( ) والنقطة (.) والواصلة (-) والفاصلة العليا (') وشرطة السفلية (_) وعلامة @.

en: Links related to the active user account
ar: الروابط ذات الصلة بحساب المستخدم النشط

en: Administrative task links
ar: روابط المهام الإدارية

en: Site information links
ar: روابط معلومات الموقع

en: Site section links
ar: روابط أقسام الموقع

en: User tool links, often added by modules
ar: روابط أداة المستخدم، غالبًا ما تضاف بواسطة وحدات

en: All content promoted to the front page.
ar: جميع المحتويات التي تمت ترقيتها إلى الصفحة الأولى.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ar: محتوى ينتمي إلى مصطلح تصنيف معين.

en: Max 1300x1300
ar: الحد الأقصى 1300×1300

en: Max 2600x2600
ar: الحد الأقصى 2600x2600

en: Max 325x325
ar: الحد الأقصى 325x325

en: Max 650x650
ar: الحد الأقصى 650x650

en: Narrow
ar: ضيق

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ar: معلومات استخدام الملف لـ {{ arguments.fid }}

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ar: <p> لإضافة المزيد من اللغات إلى موقعك، اضغط على زر "إضافة لغة". </p><p> ستظهر اللغات المضافة في قائمة اللغات ويمكن تحريرها أو حذفها.</p>

en: Reordering languages
ar: تسجيل اللغات

en: Welcome to [site:name]
ar: مرحباً بكم في [site:name]

en: A list of new users
ar: قائمة بالمستخدمين الجدد.

en: There are currently 0 users online.
ar: لا يوجد مستخدم نشط

en: Media name
ar: اسم الوسائط

en: Back to form
ar: العودة للنموذج

en: Country names
ar: أسماء الدول

en: Please login to access the uploaded file.
ar: يجب تسجيل الدخول للوصول إلى الملف الذي تم تحميله

en: The approved comments listing.
ar: قائمة التعليقات المعتمدة.

en: Comments published
ar: تم نشر التعليقات

en: The unapproved comments listing.
ar: قائمة التعليقات الغير معتمدة.

en: Comments unapproved
ar: التعليقات غير معتمدة

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ar: لم يتم إنشاء أي محتوى للصفحة الرئيسية بعد.<br/>اتّبع <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">دليل المستخدم</a> لبدء بناء موقعك.

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً).
