DruStack (8.x-6.0) - en to ja translation catalogue (386 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Development
ja: 開発

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Article
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Preview
ja: プレビュー

en: Help
ja: ヘルプ

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: Audio
ja: オーディオ

en: hidden
ja: 非表示

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: #
ja: No.

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Contact
ja: コンタクト

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Footer
ja: フッター

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Roles
ja: 役割

en: Comment
ja: コメント

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Fields
ja: フィールド

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Normal
ja: ノーマル

en: OPML feed
ja: OPML フィード

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Desc
ja: 降順

en: General
ja: 全般

en: Start
ja: 開始

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Blog
ja: ブログ

en: Users
ja: ユーザー

en: Banner
ja: バナー

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Attachments
ja: 添付

en: Token
ja: トークン

en: Sources
ja: ソース

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Front page
ja: フロントページ

en: Languages
ja: 言語

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Days
ja: 日

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Author Name
ja: 著者名

en: Video
ja: ビデオ

en: Glossary
ja: 用語集

en: Email confirmation
ja: メール確認

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Sticky
ja: 固定

en: Tabs
ja: タブ

en: Output format
ja: 出力書式

en: Complete
ja: 完了

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Next Page >
ja: 次のページ ＞

en: < Previous Page
ja: ＜ 前のページ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Translation
ja: 翻訳

en: Used in
ja: 利用場所

en: simple
ja: シンプル

en: Permission
ja: 権限

en: Sitemap
ja: サイトマップ

en: < Previous
ja: < 前へ

en: Global
ja: グローバル

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Language code
ja: 言語コード

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Deploy
ja: デプロイ

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Feedback
ja: フィードバック

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Offset
ja: オフセット

en: Locked
ja: ロック

en: Fid
ja: FID

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Translate
ja: 翻訳

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Registration
ja: 登録

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Webform submissions
ja: ウェブフォームへの送信内容

en: Metatags
ja: メタタグ

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Draft
ja: 下書き

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Yes/No
ja: はい / いいえ

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Recent blog posts
ja: 最近のブログ投稿

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Language name
ja: 言語名

en: Select language
ja: 言語の選択

en: Blog entry
ja: ブログエントリー

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: Item ID
ja: 項目ID

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Status code
ja: 状態コード

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Geographic
ja: 地理

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: The comment author's name.
ja: コメント投稿者の名前。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Asc
ja: 昇順

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
ja: 送信は保存されました。後ほどこのフォームに戻ってくると現在の値が保存された状態になっています。

en: Master
ja: マスター

en: 404 page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: Wide
ja: ワイド

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: Country codes
ja: 国コード

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
ja: この質問はあなたが人間の訪問者であるかどうかをテストし、自動化されたスパム送信を防ぐためのものです。

en: User interface translation
ja: ユーザーインタフェースの翻訳

en: The user ID of the comment author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: The comment author's home page address.
ja: コメント投稿者のホームページアドレス。

en: The comment author's hostname.
ja: コメント投稿者のホスト名。

en: The time that the comment was created.
ja: コメントが作成された時間。

en: The time that the comment was last edited.
ja: コメントが最後に編集された時間。

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: The time that the term was last edited.
ja: タームが最後に編集された日時。

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: 403 access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: The comment author's email address.
ja: コメント投稿者のメールアドレス。

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: The time that the user was last edited.
ja: ユーザーの最終更新日時。

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
ja: 一部のみが完了したフォームが見つかりました。残りの部分を完成させてください。

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: Aggregator RSS feed
ja: アグリゲーターのRSSフィード

en: Aggregator sources
ja: アグリゲーターソース

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ja: <p>このページはあなたのサイトに共通の言語を追加する能力を与えます。</p><p>もし望みの言語が利用できなければ、カスタム言語を追加する事ができます。</p>

en: Continuing on
ja: 続き

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ja: <p>このページではあなたのサイトの言語 (カスタム言語も含む) を編集することができます。</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ja: <p>「言語」ページではこのサイトの言語の追加と編集、削除、並び替えが行えます。</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ja: <p>サイトに言語を追加するには「言語を追加」ボタンを押してください。</p><p>追加した言語は言語リストに表示され、編集や削除ができるようになります。</p>

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Choose the language you want to translate.
ja: 翻訳したい言語を選択してください。

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ja: 翻訳したい単語または文章を入力してください。単語の一部分のみを入力することも可能です。

en: Filter the search
ja: 検索フィルター

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ja: まだ翻訳されていないものを翻訳したい場合は、未翻訳の文字列を検索することができます。既存の翻訳を修正したい場合は、翻訳された文字列だけを検索することもできます。

en: Apply your search criteria
ja: 検索条件を適用

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ja: 検索条件を適用するには<em>フィルター</em>ボタンをクリックしてください。

en: Validate the translation
ja: 翻訳の検証

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: Media name
ja: メディア名

en: Country names
ja: 国名

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Likert
ja: リッカート

en: Links related to Devel module.
ja: Devel モジュールに関連するリンクです。

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。

en: There are no custom blocks available.
ja: 利用出来るカスタムブロックはありません。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Indicates required field
ja: 必須フィールドを示します

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
ja: あなたはすでのこのウェブフォームを送信しています。<a href="#">こちらから前回の送信内容をご覧ください。</a>.

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。
