DruStack (8.x-6.0) - en to uk translation catalogue (507 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Email notification
uk: Електронне сповіщення

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Article
uk: Стаття

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Comments
uk: Коментарі

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: view
uk: переглянути

en: File
uk: Файл

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: Image
uk: Зображення

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Archive
uk: Архів

en: Icon
uk: Піктограма

en: Audio
uk: Аудіо

en: hidden
uk: приховано

en: Filename
uk: Назва файла

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Attachment
uk: Долучення

en: Issue
uk: Проблема

en: Picture
uk: Зображення

en: Titles
uk: Заголовки

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: User ID
uk: ID користувача

en: Contact
uk: Контакт

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Severity
uk: Важливість

en: Fields
uk: Поля

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Normal
uk: Звичайне

en: OPML feed
uk: Потік OPML

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Widget
uk: Віджет

en: Desc
uk: Спад

en: General
uk: Загальне

en: Start
uk: Початок

en: Role
uk: Роль

en: User login
uk: Вхід

en: Blog
uk: Блоґ

en: Users
uk: Користувачі

en: Banner
uk: Банер

en: Redirect
uk: Переспрямувати

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Tools
uk: Інструменти

en: Sort Criteria
uk: Критерій впорядкування

en: Recent comments
uk: Останні коментарі

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Gender
uk: Стать

en: Attachments
uk: Вкладення

en: Token
uk: Замінник

en: Sources
uk: Джерела

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Languages
uk: Мови

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: PHP code
uk: Код PHP

en: Days
uk: Дні(в)

en: Months
uk: Місяці

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення було відправлене.

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Author Name
uk: Ім'я автора

en: Video
uk: Відео

en: Glossary
uk: Глосарій

en: Email confirmation
uk: Підтвердження поштою

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: 301 Moved Permanently
uk: 301 Переміщене Остаточно

en: 307 Temporary Redirect
uk: 307 - Тимчасово переміщене

en: User Profile
uk: Профіль користувача

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Published comments
uk: Опубліковані коментарі

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Complete
uk: Завершене

en: Webform
uk: Вебформа

en: Next Page >
uk: Наступна сторінка >

en: < Previous Page
uk: < Попередня сторінка

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Translation language
uk: Мова перекладу

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Translation
uk: Переклад

en: Used in
uk: Використано в

en: simple
uk: просто

en: Permission
uk: Повноваження

en: Sitemap
uk: Мапа сайту

en: 300 Multiple Choices
uk: 300 Безліч Виборів

en: 302 Found
uk: 302 Знайдене

en: 303 See Other
uk: 303 Дивитися Інше

en: 304 Not Modified
uk: 304 Не Змінювалося

en: 305 Use Proxy
uk: 305 Використовувати Проксі

en: < Previous
uk: < Назад

en: Global
uk: Глобальне

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Language code
uk: Код мови

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Deploy
uk: Розгорнути

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: No comments available.
uk: Коментарі відсутні.

en: Feedback
uk: Зворотній зв'язок

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
uk: Користувач вважається присутнім на сайті протягом цього часу після останнього перегляду сторінки.

en: Offset
uk: Зміщення

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Thank you for registering.
uk: Дякуємо за реєстрацію.

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: Translate
uk: Перекласти

en: Block type
uk: Тип блоку

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Registration
uk: Реєстрація

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: All articles
uk: Усі статті

en: Webform submissions
uk: Надсилання з вебформи

en: Metatags
uk: Метатеги

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Frontpage
uk: Головна сторінка

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Posted in
uk: Опубліковане

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Email Notification
uk: Сповіщення електронною поштою

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Draft
uk: Чернетка

en: Save Draft
uk: Зберегти чернетку

en: Yes/No
uk: Так/Ні

en: Thank you for your feedback.
uk: Дякуємо за відгук.

en: Education
uk: Освіта

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Compact
uk: Компактний

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Recent blog posts
uk: Останні дописи у блозі

en: Who's new
uk: Хто новенький

en: Language name
uk: Назва мови

en: Select language
uk: Вибір мови

en: Blog entry
uk: Запис у блозі

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Who's online
uk: Хто на сайті

en: Item ID
uk: ID елементу

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Status code
uk: Код стану

en: Marital status
uk: Сімейний стан

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Monthly archive
uk: Щомісячний архів

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full comment
uk: Повний коментар

en: Unapproved comments
uk: Несхвалені коментарі

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Recent content
uk: Останні матеріали

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Time zones
uk: Часові пояси

en: Taxonomy term page
uk: Сторінка терміна таксономії

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
uk: Адміністратор створив для вас обліковий запис на сайті [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: No media available.
uk: Мультимедійних файлів не знайдено.

en: Video URL
uk: URL відео

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Geographic
uk: Географічний

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Contact Us
uk: Зв'яжіться з нами

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: Job Application
uk: Заява про прийом на роботу

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: The comment author's name.
uk: Ім'я автора коментаря.

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
uk: Надсилання збережені. Ви можете повернутися до цієї форми пізніше, і поточні значення будуть відновлені.

en: Industry
uk: Галузь

en: Master
uk: Головне

en: 404 page not found
uk: 404 сторінку не знайдено

en: Wide
uk: Широкий

en: Language direction
uk: Напрямок мови

en: Media type
uk: Тип носія

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: Country codes
uk: Коди країн

en: No submissions available.
uk: Немає доступних надсилань.

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
uk: Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.

en: User interface translation
uk: Переклад інтерфейсу користувача

en: The user ID of the comment author.
uk: Ідентифікатор користувача, що має автор коментаря.

en: The comment author's home page address.
uk: Адреса домашньої сторінки автора коментаря.

en: The comment author's hostname.
uk: Назва хоста автора коментаря.

en: The time that the comment was created.
uk: Час, коли коментар був створений.

en: The time that the comment was last edited.
uk: Час, коли коментар був відредагований востаннє.

en: With selection
uk: З вибраним

en: Custom block library
uk: Бібліотека власних блоків

en: The time that the custom block was last edited.
uk: Час, коли власний блок востаннє редагувався.

en: The time that the term was last edited.
uk: Час останнього редагування терміна.

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: Lists (Views)
uk: Списки (Види)

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: File usage
uk: Використання файла

en: 403 access denied
uk: 403 доступ заборонено

en: Thank you for subscribing.
uk: Дякуємо за підписку.

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: The comment author's email address.
uk: Електронна адреса автора коментаря.

en: Adding languages
uk: Додавання мов

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: The time that the user was last edited.
uk: Час коли користувача востаннє редагували.

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
uk: Знайдено частково завершену форму. Будь ласка, завершіть незаповнені частини.

en: Media library
uk: Медіатека

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
uk: Введіть відокремлений комами перелік. Приклад: Амстердам, Київ, "Клівленд, Огайо".

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
uk: Запит на скасування облікового запису користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
uk: Інформація про заміну авторизаційних даних для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (в очікуванні на підтвердження адміністратором)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (підтверджено)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (заблоковано)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
uk: Деталі облікового запису для користувача [user:display-name] на сайті [site:name] (скасовано)

en: Links related to the active user account
uk: Посилання, пов’язані з активним обліковим записом

en: Administrative task links
uk: Посилання адміністративних завдань

en: Site information links
uk: Посилання відомостей про сайт

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: User tool links, often added by modules
uk: Посилання інструментів користувача, часто додані модулями

en: Aggregator RSS feed
uk: RSS-потік агрегатора

en: Aggregator sources
uk: Джерела агрегатора

en: Find and manage custom blocks.
uk: Пошук власних блоків та керування ними.

en: Recent comments.
uk: Останні коментарі.

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: Editing languages
uk: Редагування мов

en: All content, by month.
uk: Всі матеріали, за місяцем.

en: Recent content.
uk: Останні матеріали.

en: All content promoted to the front page.
uk: Всі матеріали винесені на головну сторінку.

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
uk: Показує перелік найновіших облікових записів на сайті.

en: Who's online block
uk: Блок "Хто в мережі"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
uk: Показує імена користувачів, що були активними останнім часом, і загальне число активних користувачів.

en: View edit page
uk: Сторінка редагування виду

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Narrow
uk: Вузький

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
uk: <p>На цій сторінці стає можливим додати на сайт загальновідомі мови.</p><p>Якщо потрібна мова відсутня, можна додати власну мову.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
uk: <p>Оберіть мову з переліку, або оберіть пункт "Власна мова...", що в кінці списку.</p><p>Обравши мову, натисніть кнопку "Додати мову" .</p><p>При додаванні власної мови, з'явиться додаткова форма, де буде необхідно ввести назву, код і напрямок мови.</p>

en: Continuing on
uk: Продовження

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
uk: <p>На цій сторінці стає можливим відредагувати мову сайту, включно з власними мовами.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
uk: <p>Неможливо змінити код мови сайту, оскільки він використовується в системі для відстеження мови.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
uk: <p>Назва мови використовується по всьому сайту для всіх користувачів і пишеться англійською мовою. Назви вбудованих мов можуть бути перекладені за допомогою модуля Переклад інтерфейсу, а назви і вбудованих і власних мов можуть бути перекладені за допомогою модуля Переклад конфігурації.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
uk: <p>Оберіть напрямок мови - "Зліва направо" чи "Справа наліво".</p><p>Зверніть увагу, що не всі теми підтримують напрямок "Справа наліво". Тому перш ніж використовувати цей напрямок, перевірте тему.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
uk: <p>Сторінка "Мови" дозволяє додавати, редагувати, видаляти та перевпорядковувати мови на сайті.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
uk: <p>Щоб додати ще кілька мов на сайт, натисніть кнопку "Додати мову".</p><p>Додані мови будуть з'являтись у переліку мов, де потім їх можна редагувати чи видаляти.</p>

en: Reordering languages
uk: Перешикування мов

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
uk: <p>Для перешикування мов сайту, використовуйте відповідні піктограми для перенесення поруч з кожною мовою.</p><p>У наведеній тут послідовності мови будуть відображатися у списках мов на сайті, наприклад, у блоці перемикання мови, котрий пропонується модулями Переклад інтерфейсу та Переклад матеріалів.</p><p>Після виконання необхідних перевпорядкувань мов аби зміни набули чинності натисніть кнопку "Зберегти конфігурацію".</p>

en: Set a language as default
uk: Встановлення мови базовою

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
uk: <p>Є можливим змінити базову мову сайту обравши базовою одну з налаштованих мов. Сайт буде використовувати базову мову у випадках, де мови не вибрано, а вона має бути встановленою, наприклад мова відображуваного інтерфейсу.</p>

en: Modifying languages
uk: Дії з мовами

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
uk: <p>Операції призначені для редагування і видалення ваших мов.</p><p>Є можливість змінити назву та напрямок мови.</p><p>Видалені мови можуть бути знову додані пізніше. Видалення мови видалить всі переклади інтерфейсу пов'язані з нею, а матеріали на цій мові будуть перенесені у нейтральну мову. Зверніть увагу, що видалити базову мову сайту неможливо.</p>

en: Choose the language you want to translate.
uk: Оберіть мову, з якої необхідно перекладати.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
uk: Введіть певне слово або речення, що потрібно перекласти, також можна ввести лише частину слова.

en: Filter the search
uk: Фільтрація результатів пошуку

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
uk: Можна здійснювати пошуку лише за неперекладеними рядками, якщо потрібно перекласти поки неперекладене. Якщо необхідно змінити наявні переклади, можна виконати пошук лише за перекладеними рядками.

en: Apply your search criteria
uk: Застосування критерію пошуку

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
uk: Для застосування вибраного критерію пошуку, натисніть кнопку <em>Фільтр</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
uk: В текстових полях правої колонки можна запропонувати свій власний варіант перекладу. Щоб виконати переклад якомога точніше спробуйте з'ясувати, в якому контексті буде застосовуватись текст.

en: Validate the translation
uk: Підтвердження перекладу

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
uk: Після завершення перекладів натисніть кнопку <em>Зберегти переклади</em>. Необхідно зберігати переклади щоразу після зміни сторінки або виконання нового пошуку.

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Welcome to [site:name]
uk: Вітаємо на сайті [site:name]

en: Name or email contains
uk: Ім'я або адреса електронної пошти містить

en: A list of new users
uk: Список нових користувачів

en: There are currently @total users online.
uk: Користувачів в мережі зараз: @total.

en: There are currently 0 users online.
uk: Зараз 0 користувачів в мережі.

en: A list of users that are currently logged in.
uk: Список користувачів, що здійснили вхід.

en: Manage view settings
uk: Керувати налаштуваннями виду

en: View or edit the configuration.
uk: Перегляд або редагування конфігурації.

en: Displays in this view
uk: Відображення в цьому виді

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
uk: Відображення — це спосіб виведення результатів, наприклад, у вигляді сторінки або блоку. Вид може містити декілька відображень, які перелічені тут. Активне відображення підсвічене.

en: View administration
uk: Адміністрування видів

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
uk: Виконання адміністративних задач, куди входять додавання опису та створення копії. Доступні варіанти можна побачити натиснувши на кнопку.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
uk: Виберіть спосіб виведення результатів. Наприклад, оберіть <em>Вміст</em>, для виведення кожного елементу повністю, використовуючи налаштовані параметри відображення. Або виберіть <em>Поля</em>, за допомогою яких можна виводити лише певні поля кожного відібраного вмісту. Якщо встановити модулі і <em>розширити</em> основний функціонал Drupal, можуть з'явитися додаткові формати.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
uk: Якщо цей вид використовує поля, вони будуть перелічені тут. Щоб налаштувати поле, натисніть на ньому.

en: Filter your view
uk: Фільтрація виду

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
uk: Для обмеження виведення результатів, додайте фільтри. Наприклад, для показу лише <em>опублікованого</em> вмісту, необхідно додати фільтр <em>Опубліковано</em> і вибрати <em>Так</em>.

en: Filter actions
uk: Дії з фільтрами

en: Add, rearrange or remove filters.
uk: Додавання, перешикування або вилучення фільтрів.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
uk: Керуйте послідовністю виведення результатів. Натисніть на активному правилові впорядкування і налаштуйте його.

en: Sort actions
uk: Дії з впорядкуванням

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
uk: Додавання, перешикування та вилучення правил впорядкування.

en: Show a preview of the view output.
uk: Показати попередній перегляд виведення виду.

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Back to form
uk: Назад до форми

en: Country names
uk: Назви країн

en: State codes
uk: Коди штатів

en: State names
uk: Назви штатів

en: State/Province codes
uk: Коди штатів/провінцій

en: State/Province names
uk: Назви штатів/провінцій

en: Is draft
uk: Є чернеткою

en: No more submissions are permitted.
uk: Більше надсилань не дозволяється.

en: Thank you for applying.
uk: Дякуємо за заявку.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
uk: Понеділок: Понеділок
    Вівторок: Вівторок
    Середа: Середа
    Четвер: Четвер
    П’ятниця: П’ятниця
    Субота: Субота
    Неділя: Неділя

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
uk: AL: Алабама
    AK: Аляска
    AZ: Арізона
    AR: Арканзас
    CA: Каліфорнія
    CO: Колорадо
    CT: Коннектикут
    DE: Делавер
    DC: 'Округ Колумбія'
    FL: Флорида
    GA: Джорджія
    GU: Гуам
    HI: Гаваї
    ID: Айдахо
    IL: Іллінойс
    IN: Індіана
    IA: Айова
    KS: Канзас
    KY: Кентуккі
    LA: Луїзіана
    ME: Мен
    MD: Мериленд
    MA: Массачусетс
    MI: Мічиган
    MN: Міннесота
    MS: Міссісіпі
    MO: Міссурі
    MT: Монтана
    NE: Небраска
    NV: Невада
    NH: 'Нью-Гемпшир'
    NJ: 'Нью-Джерсі' 
    NM: 'Нью-Мексико'
    NY: 'Нью-Йорк'
    NC: 'Північна Кароліна'
     ND: 'Північна Дакота'
    OH: Огайо
    OK: Оклахома
    OR: Орегон
    PA: Пенсільванія
    RI: 'Род-Айленд'
    SC: 'Південна Кароліна'
    SD: 'Південна Дакота'
    TN: Теннессі
    TX: Техас
    UT: Юта
    VT: Вермонт
    VA: Вірджинія
    WA: Вашингтон
    WV: 'Західна Вірджинія'
     WI: Вісконсин
    WY: Вайомінг

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
uk: Алабама: Алабама
    Аляска: Аляска
    Аризона: Аризона
    Арканзас: Арканзас
    Каліфорнія: Каліфорнія
    Колорадо: Колорадо
    Коннектикут: Коннектикут
    Делавер: Делавер
    'Округ Колумбія': 'Округ Колумбія'
    Флорида: Флорида
    Джорджія: Джорджія
    Гаваї: Гаваї
    Айдахо: Айдахо
    Іллінойс: Іллінойс
    Індіана: Індіана
    Айова: Айова
    Канзас: Канзас
    Кентуккі: Кентуккі
    Луїзіана: Луїзіана
    Мен: Мен
    Мериленд: Мериленд
    Массачусетс: Массачусетс
    Мічиган: Мічиган
    Міннесота: Міннесота
    Міссісіпі: Міссісіпі
    Міссурі: Міссурі
    Монтана: Монтана
    Небраска: Небраска
    Невада: Невада
    'Нью-Гемпшир': 'Нью-Гемпшир'
    'Нью-Джерсі': 'Нью-Джерсі'
    'Нью-Мексико': 'Нью-Мексико'
    'Нью-Йорк': 'Нью-Йорк'
    'Північна Кароліна': 'Північна Кароліна'
    'Північна Дакота': 'Північна Дакота'
    Огайо: Огайо
    Оклахома: Оклахома
    Орегон: Орегон
    Пенсільванія: Пенсильванія
    Род-Айленд: Род-Айленд
    'Південна Кароліна': 'Південна Кароліна'
    'Південна Дакота': 'Південна Дакота'
    Теннессі: Теннессі
    Техас: Техас
    Юта: Юта
    Вермонт: Вермонт
    Вірджинія: Вірджинія
    Вашингтон: Вашингтон
    'Західна Вірджинія': 'Західна Вірджинія'
    Вісконсин: Вісконсин
    Вайомінг: Вайомінг

en: Yes: Yes
    No: No
uk: Так: Так
    Ні: Ні

en: List of redirects
uk: Список переспрямувань

en: There is no redirect yet.
uk: Ще немає переспрямування.

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
uk: Ця форма є конфіденційною. Щоб надіслати її необхідно <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">вийти</a>.

en: Likert: Agreement
uk: Likert: Погодження

en: Likert: Comparison
uk: Likert: Порівняння

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
uk: 1: Зовсім не згоден
    2: Не згоден
    3: Байдуже
    4: Згоден
    5: Повністю згоден

en: Likert: Importance
uk: Likert: Важливість

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
uk: 1: Зовсім не важливо
    2: Дещо важливо
    3: Байдуже
    4: Важливо
    5: Дуже важливо

en: Likert: Satisfaction
uk: Likert: Задоволення

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
uk: 1: Дуже незадоволений
    2: Незадоволений
    3: Байдуже
    4: Задоволений
    5: Дуже задоволений

en: Likert: Ten Scale
uk: Likert: Десятибальна шкала

en: Likert: Would You
uk: Likert: Чи ви будете

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
uk: 1: Однозначно ні 
    2: Ймовірно ні 
    3: Не впевнений 
    4: Ймовірно так
    5: Однозначно так

en: Provides Article content type and related configuration. Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: Надає тип матеріалу  «Стаття» та пов’язану конфігурацію. Використовуйте <em>статті</em> для матеріалів, обмежених в часі, на кшталт новин, прес-релізів чи дописів в блогах.

en: Provides Basic page content type and related configuration. Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: Надає тип матеріалу Проста сторінка та пов’язану з ним конфігурацію. Використовуйте <em>прості сторінки</em> для статичного вмісту, наприклад, сторінку «Про нас».

en: Accounting/Finance: Accounting/Finance
    Advertising/Public Relations: Advertising/Public Relations
    Aerospace/Aviation: Aerospace/Aviation
    Arts/Entertainment/Publishing: Arts/Entertainment/Publishing
    Automotive: Automotive
    Banking/Mortgage: Banking/Mortgage
    Business Development: Business Development
    Business Opportunity: Business Opportunity
    Clerical/Administrative: Clerical/Administrative
    Construction/Facilities: Construction/Facilities
    Consumer Goods: Consumer Goods
    Customer Service: Customer Service
    Education/Training: Education/Training
    Energy/Utilities: Energy/Utilities
    Engineering: Engineering
    Government/Military: Government/Military
    Healthcare: Healthcare
    Hospitality/Travel: Hospitality/Travel
    Human Resources: Human Resources
    Installation/Maintenance: Installation/Maintenance
    Insurance: Insurance
    Internet: Internet
    Law Enforcement/Security: Law Enforcement/Security
    Legal: Legal
    Management/Executive: Management/Executive
    Manufacturing/Operations: Manufacturing/Operations
    Marketing: Marketing
    Non-Profit/Volunteer: Non-Profit/Volunteer
    Pharmaceutical/Biotech: Pharmaceutical/Biotech
    Professional Services: Professional Services
    Real Estate: Real Estate
    Restaurant/Food Service: Restaurant/Food Service
    Retail: Retail
    Sales: Sales
    Science/Research: Science/Research
    Skilled Labor: Skilled Labor
    Technology: Technology
    Telecommunications: Telecommunications
    Transportation/Logistics: Transportation/Logistics
uk: Бухгалтерський облік/Фінанси: Бухгалтерський облік/Фінанси
    Реклама/Зв’язки з громадськістю: Реклама/Зв’язки з громадськістю
    Аерокосмічна сфера/Авіація: Аерокосмічна сфера/Авіація
    Мистецтво/Розваги/Видавництво: Мистецтво/Розваги/Видавництво
    Автомобільна справа: Автомобільна справа
    Банківська справа/Іпотека: Банківська справа/Іпотека
    Розвиток бізнесу: Розвиток бізнесу
    Можливості для бізнесу: Можливості для бізнесу Канцелярська/Адміністративна: Канцелярська/Адміністративна
    Будівництво/Об’єкти: Будівництво/Об’єкти
    Товари народного споживання: Товари народного споживання
    Обслуговування клієнтів: Обслуговування клієнтів
    Освіта/Навчання: Освіта/Навчання
    Енергетика/комунальні послуги: Енергетика/комунальні послуги
    Інженерія: Інженерія
    Уряд/Військо: Уряд/Військо
    Охорона здоров’я: Охорона здоров’я
    Гостинність/Подорожі: Гостинність/Подорожі
    Людські ресурси: Людські ресурси
    Встановлення/Технічне обслуговування: Встановлення/Технічне обслуговування
    Страхування: Страхування
    Інтернет: Інтернет
    Правоохоронні органи/Безпека: Правоохоронні органи/Безпека
    Юриспруденція: Юриспруденція
    Менеджмент/Керівництво: Менеджмент/Керівництво
    Виробництво/Процеси: Виробництво/Процеси Маркетинг: Маркетинг
    Неприбуткова сфера/Волонтерство: Неприбуткова сфера/Волонтерство
    Фармакологія/Біотехнології: Фармакологія/Біотехнології
    Професійні послуги: Професійні послуги
    Нерухомість: Нерухомість
    Ресторан/Харчування: Ресторан/Харчування
    Роздрібна торгівля: Роздрібна торгівля:
    Продажі: Продажі
    Наука/Дослідження: Наука/Дослідження
    Кваліфікована праця: Кваліфікована праця
    Технології: Технології
    Телекомунікації: Телекомунікації
    Транспортування/Логістика: Транспортування/Логістика

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
uk: Неодружений: Неодружений
    Одружений: Одружений
    Розлучений: Розлучений
    Вдівець: Вдівець

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
uk: Січень: Січень
    Лютий: Лютий
    Березень: Березень
    Квітень: Квітень
    Травень: Травень
    Червень: Червень
    Липень: Липень
    Серпень: Серпень
    Вересень: Вересень
    Жовтень: Жовтень
    Листопад: Листопад
    Грудень: Грудень

en: Extra Small: Extra Small
    Small: Small
    Medium: Medium
    Large: Large
    Extra Large: Extra Large
uk: Дуже малий: Дуже малий
    Малий: Малий
    Середній: Середній
    Великий: Великий
    Дуже великий: Дуже великий

en: Employment status
uk: Зайнятість

en: 'Full Time': 'Full Time'
    'Part Time': 'Part Time'
    'Military': 'Military'
    Unemployed: Unemployed
    Retired: Retired
uk: 'Повний робочий день': 'Повний робочий день'
    'Неповний робочий день': 'Неповний робочий день' 'Військовий': 'Військовий'
    Безробітний: Безробітний
    Пенсіонер: Пенсіонер

en: Ethnicity
uk: Етнічна приналежність

en: Caucasian: Caucasian
    'Latino/Hispanic': 'Latino/Hispanic'
    'Middle Eastern': 'Middle Eastern'
    African: African
    Caribbean: Caribbean
    'South Asian': 'South Asian'
    'East Asian': 'East Asian'
    Mixed: Mixed
uk: Європеоїдний: Європеоїдний
    Латиноамериканський: Латиноамериканський
    Близькосхідний: Близькосхідний
    Африканський: Африканський
    Карибський: Карибський
    Південноазіатський: Південноазіатський
    Східноазіатський: Східноазіатський
    Змішаний: Змішаний

en: Parent: Parent
    'Significant Other': 'Significant Other'
    Sibling: Sibling
    Child: Child
    Friend: Friend
uk: Батьки: Батьки 
    Інші близькі родичі: Інші близькі родичі
    Брат/сестра: Брат/сестра
    Дитина: Дитина
    Друг: Друг

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
uk: <p>Після огляду функції "Додати мови", можна перейти до:<ul><li>Додавання мови</li><li>Додавання власної мови</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Перегляду налаштованих мов</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
uk: <p>Після огляду функції "Редагувати мову" можна перейти до:<ul><li>Редагування мови</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Перегляду налаштованих мов</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
uk: <p>Після огляду сторінки "Мови" можна перейти до:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Додавання мови</a></li><li>Перешикування мов</li><li>Редагування мови</li><li>Видалення мови</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
uk: На цій сторінці стає можливим перекласти користувацький інтерфейс або змінити наявні переклади. Якщо на сайті початково була встановлена лише англійська мова, тоді щоб скористатись цією сторінку, спочатку необхідно на сторінці <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Мови</a> додати іншу мову.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
uk: Виконані тут переклади будуть використовуватись у користувацькому інтерфейсі вашого сайту. Якщо необхідно використати їх на іншому сайті або змінити їх у зовнішньому редакторі перекладу, <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">вивантажте їх</a> у po-файл, а потім <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">імпортуйте їх</a>.

en: Likert: Quality
uk: Likert: Якість

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
uk: 1: Погано
    2: Задовільно
    3: Добре
    4: Дуже добре
    5: Відмінно

en: Employee Evaluation
uk: Оцінка співробітників

en: Job Seeker Profile
uk: Профіль шукача роботи

en: Session Evaluation
uk: Оцінка сеансу

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
uk: Неможливо відобразити цю вебформу. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: New submission added to [webform:title].
uk: Нове надсилання додано до [webform:title].

en: Basic email contact webform.
uk: Проста електронна контактна вебформа.

en: A basic contact webform template.
uk: Стандартний шаблон контактної вебформи.

en: An employee evaluation webform template.
uk: Шаблон вебформи оцінювання співробітників.

en: An issue webform template.
uk: Шаблон вебформи про проблему.

en: A job application webform template.
uk: Шаблон вебформи заявки на роботу.

en: A job seeker profile webform template.
uk: Шаблон вебформи профілю шукача роботи.

en: A registration webform template.
uk: Шаблон реєстраційної форми.

en: A session evaluation webform template.
uk: Шаблон вебформи для оцінки сеансу.

en: A subscribe to mailing list webform template.
uk: Шаблон вебформи для підписки на список розсилки.

en: A user profile webform template.
uk: Шаблон веб-форми для профілю користувача.

en: Webform submission operations bulk form
uk: Вебформа: Пакетна форма операцій з надсиланнями

en: meta_data_details:
      '#title': 'Issue Meta Data'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Title
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Project
          '#required': true
          '#options':
            'Project I': 'Project I'
            'Project II': 'Project II'
            'Project III': 'Project III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Category
          '#required': true
          '#options':
            'Bug report': 'Bug report'
            Task: Task
            'Feature request': 'Feature request'
            'Support request': 'Support request'
            Plan: Plan
        priority:
          '#type': select
          '#title': Priority
          '#required': true
          '#options':
            4: Critical
            3: Major
            2: Normal
            1: Minor
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Status
          '#required': true
          '#options':
            Active: Active
            'Needs work': 'Needs work'
            'Needs review': 'Needs review'
            'Reviewed & tested by the community': 'Reviewed & tested by the community'
            'Patch (to be ported)': 'Patch (to be ported)'
            Fixed: Fixed
            Postponed: Postponed
            'Postponed (maintainer needs more info)': 'Postponed (maintainer needs more info)'
            'Closed (duplicate)': 'Closed (duplicate)'
            'Closed (won''t fix)': 'Closed (won''t fix)'
            'Closed (works as designed)': 'Closed (works as designed)'
            'Closed (cannot reproduce)': 'Closed (cannot reproduce)'
            'Closed (outdated)': 'Closed (outdated)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Component
          '#required': true
          '#options':
            Code: Code
            Documentation: Documentation
            Miscellaneous: Miscellaneous
            'User interface': 'User interface'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Assigned
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Issue Tags'
          '#description': 'Do <strong>NOT</strong> use tags for adding random keywords or duplicating any other fields.  Separate terms with a comma, not a space.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Issue Summary'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Summary
        '#description': 'An issue summary is a concise overview of a full issue report. Issue summaries need to be written if the issue has more than a few comments and/or an average developer cannot understand the subject matter after a few minutes of study. These summaries are key sources of information for core developers, patch reviewers and users who need to skim large amounts of issues and information quickly.'
    files_details:
      '#title': Files
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Files
        '#multiple': true
uk: meta_data_details:
      '#title': 'Метадані проблеми'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Заголовок
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Проєкт
          '#required': true
          '#options':
            'Проєкт I': 'Проєкт I'
            'Проєкт II': 'Проєкт II'
            'Проєкт III': 'Проєкт III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Категорія
          '#required': true
          '#options':
            'Повідомлення про помилку': 'Повідомлення про помилку'
            Завдання: Завдання
            'Запит на функціонал': 'Запит на функціонал'
            'Запит на підтримку': 'Запит на підтримку'
            План: План
        priority:
          '#type': select
          '#title': Пріоритет
          '#required': true
          '#options':
            4: Критичний
            3: Значний
            2: Звичайний
            1: Незначний
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Статус
          '#required': true
          '#options':
            Активно: Активно
            'Потребує роботи': 'Потребує роботи'
            'Потребує перегляду': 'Потребує перегляду'
            'Розглянуто та протестовано спільнотою': 'Розглянуто та протестовано спільнотою'
            'Латка (підлягає портуванню)': 'Латка (підлягає портуванню)'
            Виправлено: Виправлено
            Відкладено: Відкладено
            '
    Відкладено (супроводжуючому вимагається додаткова інформація)': '
    Відкладено (супроводжуючому вимагається додаткова інформація)'
            'Закрито (дублікат)': 'Закрито (дублікат)'
            'Закрито (не буде виправлено)': 'Закрито (не буде виправлено)'
            'Закрито (працює так, як задумано)': 'Закрито (працює так, як задумано''')''
            'Закрито (не відтворено)': 'Закрито (не відтворено)'
            'Закрито (застаріло)': 'Закрито (застаріло))'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Компонент
          '#required': true
          '#options':
            Код: Код
            Документація: Документація
            Інше: Інше
            'Інтерфейс користувача': 'Інтерфейс користувача'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Призначено
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Теги проблеми'
          '#description': '<strong>НЕ</strong> використовуйте теги для додавання випадкових ключових слів або дублювання будь-яких інших полів. Розділяйте терміни комою, а не пропуском.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Короткий опис проблеми'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Короткий опис
        '#description': 'Короткий опис проблеми - це короткий огляд повного звіту про проблему. Короткий опис проблеми необхідно написати, якщо проблема містить більше кількох коментарів та/або середньостатистичний розробник не може розібратися в предметі після декількох хвилин вивчення. Ці відомості є ключовими джерелами інформації для основних розробників, рецензентів виправлень і користувачів, яким необхідно швидко переглянути велику кількість проблем та інформації.'
    files_details:
      '#title': Файди
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Файли
        '#multiple': true

en: Phone type
uk: Тип телефону

en: Home: Home
    Office: Office
    Cell: Cell
uk: Дім: Дім
    Офіс: Офіс
    Мобільний: Мобільний

en: This form has not yet been opened to submissions.
uk: Ця форма ще не відкрита для надсилання.

en: Demographic
uk: Демографічна

en: [webform:title]: Preview
uk: [webform:title]: попередній перегляд

en: Select the webform that you would like to attach to this node.
uk: Виберіть вебформу, яку слід приєднати до цього матеріалу.

en: Please login to access the uploaded file.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до викладеного файлу.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
uk: [webform_submission:submitted-to]: Надсилання №[webform_submission:serial]

en: Use local files for reusable media.
uk: Використовувати локальні файли для багаторазових медіа.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: Find and manage comments.
uk: Пошук коментарів та керування ними.

en: The approved comments listing.
uk: Список затверджених коментарів.

en: Comments published
uk: Коментарі опубліковано

en: The unapproved comments listing.
uk: Список незатверджених коментарів.

en: Comments unapproved
uk: Коментарі не затверджено

en: {Empty}
uk: {Порожньо}

en: name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Send message'
uk: name:
      '#title': 'Ваше ім''я'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Ваша електронна адреса'
      '#type': email
      '#required': true
    subject:
      '#title': Тема
      '#type': textfield
      '#required': true
    message:
      '#title': Повідомлення
      '#type': textarea
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Кнопка(и) Надіслати'
      '#submit__label': 'Відправити повідомлення'

en: A basic feedback template.
uk: Простий шаблон відгуку.

en: type:
      '#title': 'Type of Feedback'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Comments: Comments
        'Report a Bug': 'Report a Bug'
        Questions: Questions
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Your Feedback'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Submit feedback'
uk: type:
      '#title': 'Тип відгуку'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Коментарі: Коментарі
        'Повідомити баг': 'Повідомити баг'
        Питання: Питання
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Ваш відгук'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Ваше  ім&#39;я'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Ваша електронна адреса'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Кнопка(и) Надіслати'
      '#submit__label': 'Надіслати відгук'

en: first_name:
      '#title': 'First Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Last Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Email
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': Subscribe
uk: first_name:
      '#title': 'Ім\u0027я'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Прізвище'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Електронна адреса
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Кнопка(и) Надіслати'
      '#submit__label': Підписатися

en: Please login to access this submission.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до цього надсилання.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
uk: Неможливо обробити це надсилання. Будь ласка, зв'яжіться з адміністратором сайту.

en: There are no custom blocks available.
uk: Доступні власні блоки відсутні

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
uk: Вміст головної сторінки ще не створено.<br />Щоб розпочати створення сайту перегляньте <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Посібник користувача</a>.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Name (A-Z)
uk: Назва (А - Я)

en: Name (Z-A)
uk: Назва (Я - А)

en: Please login to access this form.
uk: Увійдіть, щоб отримати доступ до цієї форми.

en: Indicates required field
uk: Вказує обов'язкові для заповнення поля

en: This submission has been locked.
uk: Це надсилання заблоковано.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
uk: Це надсилання було автоматично заповнено попереднім надсиланням.

en: High School: High School
    Associate Degree: Associate Degree
    Graduate or Professional Degree: Graduate or Professional Degree
    Some College: Some College
uk: Середня школа: Середня школа
    Ступінь спеціаліста: Ступінь спеціаліста
    Вища освіта або професійний ступінь: Вища освіта або професійний ступінь 
    Деякі коледжі: Деякі коледжі

en: The meta tags for the entity.
uk: Метатеги для сутності.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
uk: Ця вебформа вже була надіслана. <a href="#">Переглянути попереднє надсилання</a> .

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
uk: Ця вебформа вже була надіслана. <a href="#">Переглянути попередні надсилання</a> .

en: name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:mail]'
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Testing contact webform from [site:name]'
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Please ignore this email.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Send message'
uk: name:
      '#title': 'Ваше ім''я'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Ваша електронна адреса'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[current-user:mail]'
    subject:
      '#title': Тема
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Тестування контактної вебформи з сайту [site:name]'
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Будь ласка ігноруйте цей лист.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Кнопка(и) Надіслати'
      '#submit__label': 'Надіслати повідомлення'

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    'American Samoa': 'American Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)': 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East)'
    'Armed Forces Americas': 'Armed Forces Americas'
    'Armed Forces Pacific': 'Armed Forces Pacific'
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    'Federated States of Micronesia': 'Federated States of Micronesia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshall Islands'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Mariana Islands': 'Northern Mariana Islands'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands': 'Virgin Islands'
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
uk: Алабама: Алабама
    Аляска: Аляска
    'Американське Самоа': 'Американське Самоа'
    Аризона: Аризона
    Арканзас: Арканзас
    'Збройні сили (Канада, Європа, Африка чи Близький Схід': 'Збройні сили (Канада, Європа, Африка чи Близький Схід'
    'Збройні сили Америки': 'Збройні сили Америки'
    'Збройні сили Тихоокеанського регіону': 'Збройні сили Тихоокеанського регіону'
    Каліфорнія: Каліфорнія
    Колорадо: Колорадо
    Коннектикут: Коннектикут
    Делавер: Делавер
    'Округ Колумбія': 'Округ Колумбія'
    'Федеративні Штати Мікронезії': 'Федеративні Штати Мікронезії'
    Флорида: Флорида
    Джорджія: Джорджія
    Гуам: Гуам
    Гаваї: Гаваї
    Айдахо: Айдахо
    Іллінойс: Іллінойс
    Індіана: Індіана
    Айова: Айова
    Канзас: Канзас
    Кентуккі: Кентуккі
    Луїзіана: Луїзіана
    Мен: Мен
    'Маршаллові острови': 'Маршаллові острови'
    Мериленд: Мериленд
    Массачусетс: Массачусетс
    Мічиган: Мічиган
    Міннесота: Міннесота
    Міссісіпі: Міссісіпі
    Міссурі: Міссурі
    Монтана: Монтана
    Небраска: Небраска
    Невада: Невада
    'Нью-Гемпшир': 'Нью-Гемпшир'
    'Нью-Джерсі': 'Нью-Джерсі'
    'Нью-Мексико': 'Нью-Мексико'
    'Нью-Йорк': 'Нью-Йорк'
    'Північна Кароліна': 'Північна Кароліна'
    'Північна Дакота': 'Північна Дакота'
    'Північні Маріанські острови': 'Північні Маріанські острови'
    Огайо: Огайо
    Оклахома: Оклахома
    Орегон: Орегон
    Палау: Палау
    Пенсільванія: Пенсильванія
    'Пуерто-Ріко': 'Пуерто-Ріко'
    Род-Айленд: Род-Айленд
    'Південна Кароліна': 'Південна Кароліна'
    'Південна Дакота': 'Південна Дакота'
    Теннессі: Теннессі
    Техас: Техас
    Юта: Юта
    Вермонт: Вермонт
    'Віргінські острови': 'Віргінські острови'
    Вірджинія: Вірджинія
    Вашингтон: Вашингтон
    'Західна Вірджинія': 'Західна Вірджинія'
    Вісконсин: Вісконсин
    Вайомінг: Вайомінг

en: Remote video
uk: Віддалене відео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
uk: Віддалено розміщуване відео з YouTube або Vimeo.

en: Default webform submissions views.
uk: Базові види з надсиланнями для вебформ

en: Embed: Default
uk: Вбудовування: Базово

en: Display submissions.
uk: Відображення надсилань.

en: Embed: Administer
uk: Вбудовування: Адміністрування

en: Administer submissions.
uk: Адміністрування надсилань.

en: Embed: Manage
uk: Вбудовування: Керування

en: Manage submissions.
uk: Керування надсиланнями

en: Embed: Review
uk: Вбудовування: Огляд

en: Review submissions.
uk: Огляд надсилань.

en: evaluator_information:
      '#title': 'Your Information'
      '#type': webform_section
      evaluator_first_name:
        '#title': 'First Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
      evaluator_last_name:
        '#title': 'Last Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
      evaluator_job_title:
        '#type': textfield
        '#title': 'Job Title'
        '#required': true
      evaluator_relationship:
        '#type': webform_select_other
        '#title': 'Relationship with employee'
        '#options':
          Coworker: Coworker
          Supervisor: Supervisor
        '#required': true
    employee_information:
      '#title': 'Employee Information'
      '#type': webform_section
      employee_first_name:
        '#title': 'First Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
      employee_last_name:
        '#title': 'Last Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
      employee_job_title:
        '#type': textfield
        '#title': 'Job Title'
        '#required': true
      employee_ratings:
        '#type': webform_likert
        '#title': 'How would you rate the employee''s…'
        '#questions':
          attendance: Attendance
          attire: Attire
          professionalism: Professionalism
          work_area: 'Work area'
          ability: 'Ability to do the job'
          work_with_others: 'Ability to work with others'
          receive_feedback: 'Ability to receive feedback/criticism'
          adaptabily: 'Ability to adapt'
          learning: 'Willingness to learn'
          participation: 'Willingness to participate'
          work_ethic: 'Work ethic'
          quality: 'Quality of work'
        '#answers': likert_quality
        '#required': true
      employee_qualities:
        '#type': textarea
        '#title': 'What are the employee''s top qualities?'
        '#required': true
      employee_improve:
        '#type': textarea
        '#title': 'In what ways could the employee improve?'
        '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': Apply
uk: evaluator_information:
      '#title': 'Ваша інформація'
      '#type': section
    evaluator_first_name:
      '#title': Ім\u0027я
      '#type': textfield
      '#required': true
    evaluator_last_name:
      '#title': Прізвище
      '#type': textfield
      '#required': true
    evaluator_job_title:
      '#type': textfield
      '#title': Посада
      '#required': true
    evaluator_relationship:
      '#type': select_other
      '#title': 'Відносини зі співробітником'
      '#options':
        Coworker: Колега
        Supervisor: Керівник
      '#required': true
    employee_information:
      '#title': 'Інформація про співробітника'
      '#type': section
    employee_first_name:
      '#title': Ім\u0027я
      '#type': textfield
      '#required': true
    emploee_last_name:
      '#title': Прізвище
      '#type': textfield
      '#required': true
    employee_job_title:
      '#type': textfield
      '#title': Посада
      '#required': true
    emploee_ratings:
      '#type': likert
      '#title': 'Як би ви оцінили працівника…'
      '#questions':
        attendance: Відвідуваність
        attire: 'Зовнішній вигляд'
        professionalism: Професіоналізм
        work_area: 'Робоче місце'
        ability: 'Здатність виконувати роботу'
        work_with_others: 'Здатність працювати з іншими'
        receive_feedback: 'Здатність отримувати зворотній зв\u0027язок/критику'
        adaptabily: 'Здатність адаптуватися'
        learning: 'Бажання вчитися'
        participation: 'Бажання брати участь '
        work_ethic: 'Робоча етика'
        quality: 'Якість роботи'
      '#answers': 'likert_quality '''
      '#required': true
    employee_qualities:
      '#type': textarea
      '#title': 'Які найкращі якості працівника?'
      '#required': true
    employee_improve:
      '#type': textarea
      '#title': 'Яким чином працівник міг би покращитися?'
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Кнопка(и) Надіслати'
      '#submit__label': Застосувати

en: personal_information:
      '#title': 'Your Personal Information'
      '#type': webform_section
      first_name:
        '#title': 'First Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
      last_name:
        '#title': 'Last Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
    contact_information:
      '#title': 'Your Contact Information'
      '#type': webform_section
      contact:
        '#type': webform_contact
        '#title': Contact
        '#title_display': invisible
        '#name__access': false
        '#company__access': false
    mailinglist:
      '#title': 'Mailing List'
      '#type': webform_section
      subscribe:
        '#title': 'Please subscribe me to your mailing list.'
        '#type': checkbox
    additional_information:
      '#title': 'Additional Information'
      '#type': webform_section
      '#open': true
      notes:
        '#title': Comments
        '#type': textarea
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': Register
uk: personal_information:
      '#title': 'Ваша персональна інформація'
      '#type': webform_section
      first_name:
        '#title': 'Ім\u0027я'
        '#type': textfield
        '#required': true
      last_name:
        '#title': 'Прізвище'
        '#type': textfield
        '#required': true
    contact_information:
      '#title': 'Ваша контактна інформація'
      '#type': webform_section
      contact:
        '#type': webform_contact
        '#title': Контакт
        '#title_display': invisible
        '#name__access': false
        '#company__access': false
    mailinglist:
      '#title': 'Список розсилки'
      '#type': webform_section
      subscribe:
        '#title': 'Підпишіть мене, будь ласка, на ваш список розсилки.'
        '#type': checkbox
    additional_information:
      '#title': 'Додаткова інформація'
      '#type': webform_section
      '#open': true
      notes:
        '#title': Коментарі
        '#type': textarea
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Кнопка(и) Надіслати'
      '#submit__label': Зареєеструвати

en: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'How was the session overall?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Please rate the speaker''s…'
      '#questions':
        mastery: 'Mastery of this topic'
        presentation: 'Presentation skills'
        quality: 'Quality of slides and visual aids'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Did you learn something in this session you can use in real life?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Yes': 'Yes'
        'No': 'No'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Comments
      '#description': 'What did you like most? What would you change? Advice for the speaker to make this session better?'
uk: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'Як пройшов сеанс в цілому?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Будь ласка, оцініть спікера загалом...'
      '#questions':
        mastery: 'Володіння цією темою'
        presentation: 'Презентаційні навички'
        quality: 'Якість слайдів та наочних матеріалів'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Чи навчилися ви на цьому занятті чогось, що можна використати в реальному житті?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Yes': 'Так'
        'No': 'Ні'
        N/A: Н/Д
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Коментарі
      '#description': 'Що найбільше сподобалось? Що б ви змінили? Порада спікеру, щоб зробити цей сеанс кращим?'

en: Apply Filters
uk: Застосувати фільтри

en: Allows users to browse and administer media items
uk: Дозвіл користувачам оглядати та редагувати медіа-об'єкти
