Display Suite (8.x-3.10) - en to hu translation catalogue (305 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Markup
hu: Jelölő

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Read more
hu: Tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Links
hu: Hivatkozások

en: None
hu: Nincs

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Parent
hu: Szülő

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Format
hu: Formátum

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Select a layout
hu: Oldalelrendezés kiválasztása

en: Display mode
hu: Megjelenítés módja

en: Submitted by
hu: Beküldő

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: User
hu: Felhasználó

en: Block
hu: Blokk

en: Inline
hu: Egy sorban

en: Custom
hu: Egyéni

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Fields
hu: Mezők

en: Widget
hu: Felületi elem

en: operations
hu: műveletek

en: Other
hu: Egyéb

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Link text
hu: Hivatkozás szövege

en: Class name
hu: Osztálynév

en: Template
hu: Sablon

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Link to content
hu: Hivatkozás a tartalomra

en: Tokens
hu: Vezérjelek

en: Add new group
hu: Új csoport hozzáadása

en: Configure block
hu: Blokk beállítása

en: Entity
hu: Entitás

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Info
hu: Infó

en: Last modified
hu: Utoljára módosítva

en: Above
hu: Felette

en: Classes
hu: Osztályok

en: Change layout
hu: Elrendezés módosítása

en: Book navigation
hu: Könyv navigáció

en: Layout settings
hu: Elrendezés beállításai

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Link class
hu: Hivatkozás osztálya

en: Formatter
hu: Formázó

en: Element
hu: HTML elem

en: Region name
hu: Régiónév

en: No link
hu: Nincs hivatkozás

en: Add link
hu: Hivatkozás hozzáadása

en: Displays
hu: Megjelenítések

en: Post date
hu: Beküldés dátuma

en: Emergency
hu: Vészhelyzet

en: Author linked to profile
hu: Hivatkozás a szerző profiloldalára

en: Region class
hu: Régió osztálya

en: Field permissions
hu: Mezőjogosultságok

en: - Hidden -
hu: - Rejtett -

en: Entities
hu: Entitások

en: Manage display
hu: Megjelenés beállítása

en: Minimal
hu: Minimális

en: Wrapper
hu: Befoglaló

en: Field class
hu: Mezőosztály

en: Region to block
hu: Régió átalakítása blokkra

en: View mode
hu: Nézetmód

en: User signature
hu: Aláírás

en: Add default classes
hu: Alapértelmezés szerinti osztály hozzáadása

en: No fields are displayed in this region
hu: Ebben a régióban nem jelennek meg mezők

en: No fields are hidden.
hu: Nincsenek rejtett mezők.

en: Class for @region
hu: @region osztálya

en: No custom fields have been defined.
hu: Nem lettek meghatározva egyéni mezők.

en: Field not found
hu: Mező nem található

en: The machine-readable name of this field. This name must contain only lowercase letters and underscores. This name must be unique.
hu: A mező programok által használt neve. Ez a név csak kisbetűket és aláhúzásjeleket tartalmazhat, továbbá egyedinek kell lennie.

en: Select the entities for which this field will be made available.
hu: Ez a mező mely entitásoknál legyen elérhető.

en: Administer fields
hu: Mezők kezelése

en: Administer Display Suite
hu: Display Suite kezelése

en: General permission for Display Suite settings pages.
hu: Általános jogosultságok a <em>Display Suite</em> beállítási oldalaihoz.

en: Extend the display options for every entity type.
hu: Megjelenítési lehetőségek kiterjesztése minden entitástípusra.

en: Switch view modes on :type
hu: :type nézetmódjainak váltása

en: Advanced view mode
hu: Haladó nézetmód

en: Block regions
hu: Blokkrégiók

en: Enter a name to create a new region.
hu: Új régió létrehozásához meg kell adni egy nevet.

en: The machine-readable name of this block region. This name must contain only lowercase letters and underscores. This name must be unique.
hu: A blokkrégió programok által használt neve. Ez a név csak kisbetűket és aláhúzásjeleket tartalmazhat, továbbá egyedinek kell lennie.

en: Existing block regions
hu: Létező blokkrégiók

en: Eg: h1, h2, p
hu: Pl.: h1, h2, p

en: Put a class on the wrapper. Eg: block-title
hu: Osztály hozzáadása a befoglalóhoz. Például: block-title

en: Item @nr
hu: @nr. elem

en: Custom classes
hu: Egyéni osztályok

en: Unique ID
hu: Egyedi azonosító

en: Outer wrapper
hu: Külső befoglaló

en: Field items
hu: Mezőelemek

en: Field item
hu: Mezőelem

en: E.g. div, span, h2 etc.
hu: Például: div, span, h2, stb...

en: Expert
hu: Szakértő

en: Switch to a different view mode to display the full page view of this node.
hu: Váltás egy másik nézetmódra a tartalom teljes oldalnézetének megjelenítéséhez.

en: The field name
hu: A mező neve

en: No valid configuration found.
hu: Nem található érvényes konfiguráció.

en: The layout change has been saved.
hu: Az elrendezés módosítása elmentve.

en: Example layout
hu: Példa elrendezés

en: Field Templates
hu: Mezősablonok

en: Enable Field Templates
hu: Mezősablonok engedélyezése

en: Customize the labels and the HTML output of your fields.
hu: A mezők címkéinek és HTML kimenetének személyre szabása.

en: Default Field Template
hu: Alapértelmezett mezősablon

en: Extra fields
hu: Extra mezők

en: Enable extra fields
hu: Extra mezők engedélyezése

en: Make fields from other modules available on the "Manage display" screens.
hu: A más modulokból származó mezők elérhetőek lesznek a „Megjelenés beállítása” képernyőkön.

en: Enter fields line by line, where each line is a combination of entity type, bundle and field name. E.g. node|article|tweetbutton. It might be possible that the actual content of the field depends on configuration of that field/module.
hu: Minden sorba egy mezőt kell megadni, ahol a sorok egy entitástípus egy entitáscsomag és egy mezőnév kombinációi. Például: node|article|tweetbutton. Előfordulhat, hogy a mező tényleges tartalma a mező/modul konfigurációjától függ.

en: Create additional regions exposed as block. Note: this will not work on the default view mode.
hu: További, blokként kezelt régiók létrehozása. Megjegyzés: Az alapértelmezett nézetmódban nem fog működni

en: Choose a Field Template
hu: Mezősablon kiválasztása

en: Check the regions you want to remove.
hu: Az eltávolítani kívánt régiók ellenőrzése.

en: Use the advanced view mode selector
hu: A haladó nézetmód kiválasztó használata

en: The layout has been cloned.
hu: Az elrendezés klónozva lett.

en: Add a block field
hu: Blokkmező hozzáadása

en: Clone layout
hu: Elrendezés klónozása

en: Select an existing layout to clone.
hu: Egy létező elrendezés kiválasztása a klónozáshoz.

en: The human-readable label of the field.
hu: A mező emberek számára olvasható neve.

en: In case you renamed a content type, you will not see the configured block regions anymore, however the block on the block settings page is still available. On this screen you can remove orphaned block regions.
hu: Egy tartalomtípus átnevezése után a beállított blokkrégiók már nem lesznek láthatóak, azonban a blokk a blokkbeállítások oldalon továbbra is elérhető lesz. Ezen a képernyőn el lehet távolítani az árván maradt blokkrégiókat.

en: Block regions were removed.
hu: Blokkrégiók eltávolítva.

en: No block regions were removed.
hu: Nem lettek blokkrégiók eltávolítva.

en: View mode switcher
hu: Nézetmód váltó

en: Field classes
hu: Mezőosztályok

en: CSS classes for regions
hu: CSS osztályok a régiókhoz

en: Configure CSS classes which you can add to regions on the "manage display" screens. Add multiple CSS classes line by line.<br />If you want to have a friendly name, separate class and friendly name by |, but this is not required. eg:<br /><em>class_name_1<br />class_name_2|Friendly name<br />class_name_3</em>
hu: A „Megjelenés beállítása” oldalakon a régiókhoz hozzáadható CSS osztályok konfigurálása. Minden CSS osztályt új sorban kell megadni.<br />Az osztályokhoz nevet is lehet rendelni, ebben az esetben a nevet és az osztályt csővezeték jellel (|) kell elválasztani. Például:<br /><em>class_name_1</em><br />class_name_2|Név<br />class_name_3</em>

en: CSS classes for fields
hu: CSS osztályok a mezőkhöz

en: Configure CSS classes which you can add to fields on the "manage display" screens. Add multiple CSS classes line by line.<br />If you want to have a friendly name, separate class and friendly name by |, but this is not required. eg:<br /><em>class_name_1<br />class_name_2|Friendly name<br />class_name_3</em>
hu: A „Megjelenés beállítása” oldalakon a mezőkhöz hozzáadható CSS osztályok konfigurálása. Minden CSS osztályt új sorban kell megadni.<br />Az osztályokhoz nevet is lehet rendelni, ebben az esetben a nevet és az osztályt csővezeték jellel (|) kell elválasztani. Például:<br /><em>class_name_1</em><br />class_name_2|Név<br />class_name_3

en: Custom wrappers
hu: Egyéni befoglaló elemek

en: Choose a wrapper. All Display Suite layouts support this option.
hu: Egy befoglaló kiválasztása. Minden <em>Display Suite</em> elrendezés támogatja ezt a lehetőséget.

en: Wrapper for @region
hu: @region befoglalója

en: Layout attributes
hu: Oldalelrendezés attribútumai

en: You have not defined any CSS classes which can be used on regions.
hu: Még nincsenek meghatározva régiókban használható CSS osztályok.

en: Manage region and field CSS classes
hu: Régió és mező CSS osztályok kezelése

en: The default template can be found in %path
hu: Az alapértelmezett sablon útvonala: %path

en: Template suggestions
hu: Sminkjavaslatok

en: Current layout (after save)
hu: Jelenlegi elrendezés (mentés után)

en: Current layout
hu: Jelenlegi oldalelrendezés

en: Contains additional features for Display Suite.
hu: További funkciókat tartalmaz a <em>Display Suite</em>-hoz.

en: Enables view permissions on all Display Suite fields.
hu: Nézetjogosultságokat engedélyez minden <em>Display Suite</em> mezőn.

en: Hidden region
hu: Rejtett régió

en: Add a hidden region to the layouts. Fields will be built but not printed.
hu: Egy rejtett régió hozzáadása az elrendezésekhez. A mezők létre lesznek hozva, de nem fognak látszani.

en: Choose additional CSS classes for the field
hu: További CSS osztályok kiválasztása a mezőhöz

en: E.g. name="anchor"
hu: Például name="anchor"

en: Add default attributes
hu: Alapértelmezett attribútumok hozzáadása

en: Class for layout
hu: Elrendezés osztálya

en: Development functionality for Display Suite.
hu: A <em>Display Suite</em> fejlesztést segítő eszközei.

en: Manage fields for every entity.
hu: Minden entitás mezőinek kezelése.

en: Administer classes
hu: Osztályok adminisztrálása

en: Manage classes.
hu: Osztályok kezelése.

en: Field wrapper
hu: Mezőbefoglaló

en: Label wrapper
hu: Címkebefoglaló

en: Custom link
hu: Egyéni hivatkozás

en: Display the @label
hu: @label megjelenítése

en: Remove block regions
hu: Blokkrégiók eltávolítása

en: This will add an onclick attribute on the layout wrapper.
hu: Egy „onclick” attribútumot helyez el az elrendezés befoglaló elemében.

en: You may use tokens for this link if you selected tokens.
hu: Vezérjeleket is lehet használni, ha fentebb a „Vezérjelek” lett kiválasztva.

en: A layout must be selected to enable Display Suite functionality.
hu: A <em>Display Suite</em> funkciók engedélyezéséhez ki kell választani egy elrendezést.

en: Manage layouts for entities and configure fields etc.
hu: Entitások elrendezésének kezelése és mezők konfigurálása, stb.

en: You need to enable Field UI to manage the displays of entities.
hu: Az entitások megjelenítéseinek kezeléséhez engedélyezni kell a <em>Field UI</em> modult.

en: Ds region block
hu: Ds régióblokk

en: Switch field
hu: Váltómező

en: Field not found.
hu: Mező nem található.

en: The field %field has been saved.
hu: %field mező elmentve.

en: DS switch
hu: DS váltó

en: Holds the DS view mode of the node.
hu: A tartalom DS nézetmódját tárolja.

en: Custom node revision view mode
hu: Egyéni tartalomváltozat nézetmód

en: Override the node revision page view with a custom view mode
hu: A tartalomváltozat oldal nézetének felülírása egy egyéni nézetmóddal

en: The revision view mode
hu: A változat nézetmódja

en: Field content
hu: Mezőtartalom

en: Extra field
hu: Extra mező

en: You can enter any html in here.
hu: Bármilyen HTML kód megadható.

en: Disable layout CSS styles
hu: Elrendezés CSS stílusának tiltása

en: UI limit
hu: UI korlát

en: Add a token field
hu: Vezérjelmező hozzáadása

en: Create a copy of a Display Suite field
hu: Egy <em>Display Suite</em> mező másolatának létrehozása

en: Emergency settings
hu: Vészhelyzeti beállítások

en: Edit a token field
hu: Egy vezérjelmező szerkesztése

en: Edit a block field
hu: Egy blokkmező szerkesztése

en: Edit a copy of a Display Suite field
hu: Egy <em>Display Suite</em> mező másolatának szerkesztése

en: Add a copy of a Display Suite field
hu: Egy <em>Display Suite</em> mező másolatának hozzáadása

en: Entity View Display Suite settings
hu: Entitás kimeneti megjelenítésének beállításai

en: The Display Suite layout
hu: A <em>Display Suite</em> elrendezés

en: The id of the layout
hu: Az elrendezés azonosítója

en: Display Suite layout settings
hu: <em>Display Suite</em> elrendezés-beállítások

en: The layout classes
hu: Az elrendezés osztályai

en: Classes array
hu: Osztályok tömb

en: The layout wrappers
hu: Az elrendezés befoglalói

en: The outer wrapper of the layout
hu: Az elrendezés külső befoglalója

en: The attributesof the layout
hu: Az elrendezés attribútumai

en: The link attribute of the layout
hu: Az elrendezés hivatkozásattribútumai

en: The custom path of the layout
hu: Az elrendezés egyéni útvonala

en: The regions of the layout
hu: Az elrendezés régiói

en: The fields belonging to the region
hu: Az elrendezéshez tartozó mezők

en: The Display Suite field plugins
hu: A <em>Display Suite</em> mezőbeépülők

en: A Display Suite field plugin
hu: Egy <em>Display Suite</em> mezőbeépülő

en: The plugin ID of the field
hu: A mező beépülő azonosítója

en: The weight of the field
hu: A mező súlya

en: The formatter of the field
hu: A mező formázója

en: Display Suite field formatter settings
hu: Display Suite mezőformázó beállítások

en: Limit of the field
hu: A mező korlátja

en: The field template of the field
hu: A mező mezősablonja

en: The ID of the template
hu: A sablon azonosítója

en: A list of classes
hu: Osztályok listája

en: Display Suite field
hu: <em>Display Suite</em> mező

en: Administration label of the field type
hu: A mezőtípus adminisztrációs címkéje

en: Token properties
hu: Vezérjel tulajdonságok

en: The content
hu: A tartalom

en: The format
hu: A formázás

en: Display Suite block field properties
hu: <em>Display Suite</em> blokkmező tulajdonságok

en: Block plugin ID
hu: Blokkbeépülő azonosítója

en: Display Suite plugin ID
hu: <em>Display Suite</em> beépülő azonosító

en: Wrapper of the field
hu: A mező befoglalója

en: Class of the field
hu: A mező osztálya

en: The label of the field
hu: A mező címkéje

en: Enable the label colon
hu: Kettőspont a címke után

en: Classes for the template
hu: A sablon osztályai

en: The settings of the default field template
hu: Az alapértelmezett mezősablon beállításai

en: The settings of the expert field template
hu: A szakértői mezősablon beállításai

en: Enable the label wrapper
hu: A címkebefoglaló engedélyezése

en: The label wrapper element
hu: A címkebefoglaló elem

en: The label wrapper class
hu: A címkebefoglaló osztály

en: The label wrapper attribute
hu: A címkebefoglaló attribútum

en: Enable default attributes for the layout wrapper
hu: Alapértelmezett attribútumok engedélyezése az elrendezés befoglalóhoz

en: Enable the outer wrapper
hu: A külső befoglaló engedélyezése

en: The outer wrapper element
hu: A külső befoglaló elem

en: The outer wrapper class
hu: A külső befoglaló osztály

en: The outer wrapper attribute
hu: A külső befoglaló attribútum

en: Enable default attributes for the outer wrapper
hu: Alapértelmezett attribútumok engedélyezése a külső befoglalóhoz

en: Enable default classes for the outer wrapper
hu: Alapértelmezett osztályok engedélyezése a külső befoglalóhoz

en: Enable the field items wrapper
hu: A mezőelemek befoglalójának engedélyezése

en: The field items wrapper element
hu: A mezőelemek befoglaló eleme

en: The field items wrapper class
hu: A mezőelemek befoglaló osztálya

en: The field items wrapper attribute
hu: A mezőelemek befoglaló attribútuma

en: Enable default attributes for the field items wrapper
hu: Alapértelmezett attribútumok engedélyezése a mezőelemek befoglalójához

en: Enable the field item wrapper
hu: A mezőelem befoglaló engedélyezése

en: The field item wrapper element
hu: A mezőelem befoglaló elem

en: The field item wrapper class
hu: A mezőelem befoglaló osztály

en: The field item wrapper attribute
hu: A mezőelem attribútum

en: Enable default attributes for the field item wrapper
hu: Alapértelmezett attribútumok engedélyezése a mezőelem befoglalóhoz

en: The prefix of the field
hu: A mező előtagja

en: The suffix of the field
hu: A mező utótagja

en: Display Suite settings
hu: Display Suite beállítások

en: Uses field templates
hu: Mezősablonokat használ

en: The default template
hu: Az alapértelmezett sablon

en: Display Suite classes
hu: <em>Display suite</em> osztályok

en: Region classes
hu: Régióosztályok

en: Display suite entity options
hu: <em>Display suite</em> entitásosztályok

en: On every page
hu: Minden oldalon

en: Display mode of type 1
hu: Típus 1 megjelenítési módja

en: Display mode of type 2
hu: Típus 2 megjelenítési módja

en: Display mode of type 3
hu: Típus 3 megjelenítési módja

en: Display mode of type 4
hu: Típus 4 megjelenítési módja

en: Display mode of type 5
hu: Típus 5 megjelenítési módja

en: Display mode of type 6
hu: Típus 6 megjelenítési módja

en: Display mode of type 7
hu: Típus 7 megjelenítési módja

en: Display mode of type 8
hu: Típus 8 megjelenítési módja

en: Display mode of type 9
hu: Típus 9 megjelenítési módja

en: Display mode of type 10
hu: Típus 10 megjelenítési módja

en: Grouping settings
hu: Csoportosítás beállításai

en: Grouping enabled
hu: Csoportosítás engedélyezve

en: Grouping based on a field
hu: Csoportosítás egy mező alapján

en: Advanced mode enabled
hu: Haladó mód engedélyezve

en: Manage display modes
hu: Megjelenésmódok kezelése

en: Region blocks
hu: Régióblokkok

en: Region block
hu: Régióblokk

en: Add extra fields
hu: Extra mezők hozzáadása

en: List of extra fields
hu: Extra mezők listája

en: Field permissions enabled
hu: Mezőjogosultságok engedélyezve

en: Add a switch view mode field
hu: Egy nézetmód váltó mező hozzáadása

en: Add a hidden region
hu: Egy rejtett régió hozzáadása

en: Show colon
hu: Kettőspont mutatása

en: Put a class on the link. Eg: btn btn-default
hu: Egy osztály hozzáadása a hivatkozáshoz. Például: btn btn-default

en: Show label colon
hu: Kettőspont a címke után

en: Full reset
hu: Teljes alaphelyzetbe állítás

en: (Original: @orig)
hu: (Eredeti: @orig)

en: Layout for @bundle in @view_mode
hu: @bundle elrendezése @view_mode nézetmódban

en: Allows you to switch entity display per node on the node form.
hu: Lehetővé teszi az entitás megjelenésének tartalmankénti átváltását az űrlapon.

en: Switch the view mode of any content type
hu: Nézetmód váltása bármely tartalomtípusnál

en: Are you sure you want to delete @field ?
hu: @field biztosan törölhető?

en: The field @field has been deleted.
hu: @field mező törlése megtörtént.

en: Edit block config
hu: Blokkbeállítás szerkesztése

en: This block has no configuration options.
hu: Ennek a blokknak nincsenek beállításai.

en: Use block title as label
hu: Blokkcím használata címkeként

en: Use block title as the field label
hu: Blokkcím használata mezőcímkeként
