EKAN (1.0.0-alpha2) - en to ar translation catalogue (218 entries)

en: tags
ar: وسوم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: title
ar: العنوان

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Groups
ar: المجموعات

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: قائمة

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Administration
ar: الإدارة

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: Tags
ar: وسوم

en: License
ar: رخصة

en: Resources
ar: مصادر

en: Download
ar: تحميل

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Hourly
ar: كل ساعة

en: Daily
ar: يوميًا

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Monthly
ar: شهريًا

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل متاحة.

en: Image
ar: الصورة

en: Feed
ar: التلقيمة

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Field
ar: حقل

en: Preview
ar: معاينة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Archive
ar: الأرشيف

en: Icon
ar: أيقونة

en: View
ar: عرض

en: Format
ar: التنسيق

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Content Types
ar: أنواع المحتوى

en: Layout
ar: نَسق

en: ID
ar: المعرف ID

en: Attachment
ar: المرفق

en: Upload
ar: تحميل

en: Picture
ar: الصورة

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Files
ar: الملفات

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Search box
ar: مربع البحث

en: Drupal
ar: دروبال

en: Header
ar: الترويسة

en: Footer
ar: التذييل

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: تصفية

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Severity
ar: الحدة

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: بواسطة

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Desc
ar: تنازلي

en: node
ar: عقدة

en: Events
ar: الفعاليات

en: Role
ar: دور

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Tools
ar: الأدوات

en: Filters
ar: المرشحات

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Modified
ar: تم التعديل

en: English
ar: إنجليزية

en: Token
ar: رمز نصي (توكن)

en: Member for
ar: عضو منذ

en: Topics
ar: المناقشات

en: Topic
ar: المناقشة

en: Granularity
ar: النعومة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Glossary
ar: القاموس

en: Changed
ar: تم التغير

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Editor
ar: محرر

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Maximum upload size
ar: أكبر حجم للملف المرفوع

en: Administrator
ar: مدير

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ar: تحسب فترة وجود المستخدم عالخط منذ آخر عرض لصفحة.

en: Offset
ar: الإزاحة

en: About
ar: حول

en: File directory
ar: دليل الملف

en: Errors
ar: اخطاء

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: Main navigation
ar: القائمة الرئيسية

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: No files available.
ar: لا تتوفر ملفّات.

en: Frontpage
ar: الصفحة الرئيسية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: Upload date
ar: تاريخ التحميل

en: Search index
ar: فهرس البحث

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Who's new
ar: المستخدمون الجدد

en: Resource
ar: مصدر

en: Who's online
ar: المتصلون الأن

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Status messages
ar: رسائل الحالة

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Monthly archive
ar: الأرشيف الشهري

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: تحديد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ar: مجلد فرعي اختياري في مجلد الرفع الذي ستخزّن فيه الملفات. لا تدرج خط مائلا لا قبل ولا بعد.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ar: يرجى إدخال قيمة مثل "512" (بايت)، "80 KB" (كيلوبايت) أو "50 MB" (ميغابايت) لتحديد حجم الملف المسموح به. في حالة تركه فارغاً يتم تحديد حجم الملف بالحد الأقصى للرفع من إعدادات PHP (والذي قيمته حالياً <strong>%limit</strong>).

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ar: أنشأ مدير حساب لك في [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ar: افصل لواحق الملفات بمسافة أو فاصلة ولا تضع النقطة.

en: Bulk update
ar: تحديث شامل

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Changed date
ar: تاريخ التغيير

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Master
ar: الرئيسي

en: Full HTML
ar: HTML كامل

en: Default translation
ar: الترجمة الافتراضية

en: @type %info has been created.
ar: تم إنشاء @type %info

en: @type %info has been updated.
ar: تم تحديث @type %info

en: @type: added %info.
ar: @type: أضاف %info.

en: @type: updated %info.
ar: @type: قام بتحديث %info.

en: Fallback date format
ar: تنسيق التاريخ الاحتياطي

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ar: علامة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه هي الترجمة الافتراضية.

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Large (480×480)
ar: كبير (480×480)

en: Medium (220×220)
ar: متوسط (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ar: صورة مصغرة (100×100)

en: HTML Date
ar: تاريخ HTML

en: HTML Datetime
ar: تاريخ ووقت HTML

en: HTML Month
ar: شهر HTML

en: HTML Time
ar: وقت HTML

en: HTML Week
ar: أسبوع HTML

en: HTML Year
ar: سنة HTML

en: HTML Yearless date
ar: HTML سنة بلا تاريخ

en: Default long date
ar: التاريخ الطويل الافتراضي

en: Default medium date
ar: التاريخ المتوسط الافتراضي

en: Default short date
ar: التاريخ القصير الافتراضي

en: User account menu
ar: قائمة حساب المستخدم

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ar: طلب إلغاء الحساب لـ [user:display-name] على [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ar: معلومات تسجيل الدخول البديلة لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] على [site:name] (بانتظار موافقة الإدارة)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ar: تم تقديم طلب إنشاء حساب باسم [user:display-name].
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    تم تفعيل حسابك في [site:name].
    
    يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور.
    
    بعد تعيين كلمة المرور، يمكنك تسجيل الدخول في [site:login-url] باستخدام:
    
    اسم المستخدم: [user:account-name]
    كلمة المرور: كلمة المرور
    
    -- فريق [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم الموافقة عليه)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (محظور)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name],
    
    حسابك في  [site:name] قد تم إلغاءه.
    
    --  [site:name] فريق

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ar: تفاصيل الحساب لـ [user:display-name] في [site:name] (تم إلغاؤه)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    تم تلقي طلب لإعادة تعيين كلمة المرور للحساب الخاص بك في [site:name].
    
    يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور. ينتهي صلاحيته بعد يوم واحد، ولن يحدث شيء إن لم يُستخدم.
    
    -- فريق [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    أنشأ أحد مشرفي الموقع في [site:name] حساباً لك. يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور.
    
    بعد تعيين كلمة المرور، يمكنك تسجيل الدخول في [site:login-url] باستخدام:
    
    اسم المستخدم: [user:name]
    كلمة المرور: كلمة المرور
    
    -- فريق [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    شكراً لتسجيلك في [site:name]. يمكنك الآن تسجيل الدخول بالنقر على الرابط التالي أو نسخه ولصقه في متصفحك:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    لا يمكن استخدام هذا الرابط إلا مرة واحدة لتسجيل الدخول، وسيأخذك إلى صفحة لتعيين كلمة المرور.
    
    بعد تعيين كلمة المرور، يمكنك تسجيل الدخول في [site:login-url] باستخدام:
    
    اسم المستخدم: [user:name]
    كلمة المرور: كلمة مرورك
    
    -- فريق [site:name]

en: All content promoted to the front page.
ar: جميع المحتويات التي تمت ترقيتها إلى الصفحة الأولى.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ar: محتوى ينتمي إلى مصطلح تصنيف معين.

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ar: معلومات استخدام الملف لـ {{ arguments.fid }}

en: Welcome to [site:name]
ar: مرحباً بكم في [site:name]

en: A list of new users
ar: قائمة بالمستخدمين الجدد.

en: There are currently 0 users online.
ar: لا يوجد مستخدم نشط

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name],
    
    حسابك على [site:name] قد تم حظره.
    
    --  [site:name] فريق

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ar: لم يتم إنشاء أي محتوى للصفحة الرئيسية بعد.<br/>اتّبع <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">دليل المستخدم</a> لبدء بناء موقعك.

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
ar: [user:display-name]،
    
    شكرًا لتسجيلك في [site:name]. طلبك للحصول على حساب ما زال بانتظار الموافقة. بعد الموافقة، ستتلقى رسالة إلكترونية أخرى تحتوي على معلومات حول كيفية تسجيل الدخول، وتعيين كلمة المرور، وتفاصيل أخرى.
    
    -- فريق [site:name]
