EKAN (1.0.0-alpha2) - en to ro translation catalogue (253 entries)

en: tags
ro: etichete

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: title
ro: titlu

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Groups
ro: Grupuri

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Administration
ro: Administrare

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: Tags
ro: Etichete

en: License
ro: Licență

en: Resources
ro: Resurse

en: Download
ro: Descarcă

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Hourly
ro: Orar

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Image
ro: Imagine

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Field
ro: Câmp

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Default
ro: Implicit

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: View
ro: Afișează

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Updated
ro: Actualizat

en: Content Types
ro: Tipuri de Conţinut

en: Layout
ro: Prezentare

en: format
ro: formatul

en: Attachment
ro: Anexă

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Files
ro: Fișiere

en: Created
ro: Creat

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Search box
ro: Câmp de căutare

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Roles
ro: Roluri

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Severity
ro: Gravitate

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Nodes
ro: Noduri

en: Authored by
ro: Autor

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Desc
ro: Descendent

en: Members
ro: Membri

en: node
ro: nod

en: Events
ro: Evenimente

en: Role
ro: Rol

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Tools
ro: Instrumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Defaults
ro: Implicite

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Modified
ro: Modificat

en: English
ro: Engleză

en: Token
ro: Simbol

en: Member for
ro: Membru pentru

en: Topics
ro: Subiecte

en: Topic
ro: Subiect

en: Granularity
ro: Granularitate

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Glossary
ro: Glosar

en: Changed
ro: Schimbat

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fișiere permise

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Tabs
ro: Taburi

en: Upload File
ro: Încărcare fișier

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: URI
ro: URL

en: Apply
ro: Aplică

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Permission
ro: Permisiune

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Maximum upload size
ro: Dimensiune maximă încărcare

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Edit node
ro: Editează nod

en: Offset
ro: Decalaj

en: Joined
ro: Înscris

en: About
ro: Despre

en: Delete node
ro: Ștergeți nodul

en: File directory
ro: Folder fișiere

en: Contact email
ro: E-mail de contact

en: Errors
ro: Erori

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Mime type
ro: Tipul MIME

en: Delete relation
ro: Ștergeți legătura

en: Not applicable
ro: Nu se aplică

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Temporary
ro: Temporar

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Search index
ro: Index căutare

en: Group nodes
ro: Noduri de grup

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Resource
ro: Resursă

en: Who's online
ro: Cine e online

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Upload destination
ro: Destinația încărcării

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ro: Selectați unde ar trebui stocate fișierele finale. Stocarea fișierelor private produce un consum de resurse mai mare decât a celor publice, dar permite acesul restricționat la fișiere în cadrul acestui câmp.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ro: Subdirector opțional în cadrul destinației de încărcare unde fișierele vor fi păstrate. Nu includeți liniuțe oblice anterioare sau posterioare.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ro: Introduceți o valoare ca "512" (octeți), "80 KB" (kiloocteți) sau "50 MB" (megaocteți) în scopul de a restrânge dimensiunea fișierului permis. Dacă este lăsat gol, dimensiunile fișierelor vor fi limitate numai de <em>max_post_size</em> și <em>upload_max_filesize</em> din PHP (limită actuală <strong>%limit</strong>).

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Taxonomy term page
ro: Pagina unui termen de taxonomie

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Machine Name
ro: Nume mașină

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ro: Separați extensiile cu spațiu sau punct și nu includeți punctul din față.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Group content
ro: Conținutul grupului

en: Asc
ro: Ascendent

en: Not specified
ro: Nu este specificat

en: Master
ro: Expert

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Default translation
ro: Traducere implicită

en: Edit relation
ro: Editați legătura

en: @type %info has been created.
ro: @type %info a fost creat.

en: @type %info has been updated.
ro: @type %info a fost actualizat.

en: @type: added %info.
ro: @type: adăugat %info.

en: @type: updated %info.
ro: @type: actualizat %info.

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ro: Un marcaj care indică dacă aceasta este traducerea implicită.

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    O cerere de anulare a contului dumneavoastră a fost făcută pe
     [site:name].
    
    Puteți anula acum contul dumneavoastră pe [site:url-brief] dacă faceți clic pe acest link sau dacă îl copiați și lipiți în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTĂ: Anularea contului dumneavoastră este ireversibilă.
    
    Acest link expiră într-o zi și nimic nu se va întâmpla dacă nu va fi utilizat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ro: [user:display-name] a aplicat pentru un cont.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul dumneavoastră pe [site:name] a fost activat.
    
    Acum puteți să vă autentificați apăsând acest link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce la o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, veți putea să vă autentificați la [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:account-name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul tău pe [site:name] a fost anulat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    [site:name] a primit o cerere de inițializare a parolei contului dumneavoastră.
    
    Vă puteți autentifica urmând această legătură sau copiind-o în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Această legătură poate fi folosită o singură dată și vă va conduce pe o pagină unde vă veți introduce noua parolă. Expiră după o zi și nu se va întâmpla nimic dacă nu va fi folosită.
    
    --  Echipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Un administrator de site de la [site:name] a creat un cont pentru dumneavoastră. Acum puteți să vă autentificați apăsând acest link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce pe o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, vă veți putea autentifica pe [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Vă mulțumim că v-ați înregistrat pe [site:name]. Acum vă puteți autentifica prin apăsarea acestui link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce la o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, veți putea să vă autentificați la [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ro: Afișează o listă a celor mai noi conturi de utilizator de pe site.

en: Who's online block
ro: Blocul Cine este conectat

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ro: Afișează numele de utilizatori ale celor mai recenți utilizatori activi, precum și numărul total de utilizatori activi.

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: A list of new users
ro: O listă de utilizatori noi

en: There are currently @total users online.
ro: În acest moment sunt @total utilizatori conectați.

en: There are currently 0 users online.
ro: În acest moment sunt 0 utilizatori conectați.

en: A list of users that are currently logged in.
ro: O listă de utilizatori care sunt, în prezent, autentificați.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul dumneavoastră de pe [site:name] a fost blocat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: No members available.
ro: Nu există membri disponibili.

en: Lists all of the nodes that have been added to a group.
ro: Lista tuturor nodurile care au fost adăugate la un grup.

en: View relation link
ro: Vezi link-ul de legături

en: Link to Group content
ro: Legătura cu conținutul grupului

en: View relation
ro: Vezi legătura

en: Edit relation link
ro: Editați link-ul de legătură

en: Link to edit Group content
ro: Link pentru a edita conținutul grupului

en: Delete relation link
ro: Ștergeți legătura de relație

en: Link to delete Group content
ro: Legătură pentru a șterge conținutul grupului

en: Edit node link
ro: Editarea legăturii de nod

en: Link to edit Content
ro: Link pentru a edita conținutul

en: Delete node link
ro: Ștergerea legăturii de nod

en: Link to delete Content
ro: Link pentru a șterge conținutul

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
ro: {{ arguments.gid|placeholder }} membri

en: {{ arguments.gid|placeholder }} nodes
ro: {{ arguments.gid|placeholder }} noduri

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ro: Încă nu a fost creat conținutul primei pagini. <br>Consultați <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Ghidul utilizatorului</a> pentru a începe setarea site-ului dvs.

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Vă mulțumim că v-ați înregistrat pe [site:name]. Cererea dvs. pentru un cont este în curs de aprobare. După ce va fi aprobată, veți primi un alt e-mail cu informații despre cum să vă conectați, cum să vă setați parola și alte detalii.
    
    --  Echipa [site:name]
