EKAN (1.0.1) - en to ja translation catalogue (271 entries)

en: tags
ja: タグ

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Administration
ja: 管理

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: License
ja: ライセンス

en: Resources
ja: リソース

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Use count
ja: 使用回数

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Image
ja: 画像

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Field
ja: フィールド

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: デフォルト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Icon
ja: アイコン

en: View
ja: ビュー

en: Format
ja: フォーマット

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Attachment
ja: 添付

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Search box
ja: 検索ボックス

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Desc
ja: 降順

en: Frequency
ja: 周期的

en: Members
ja: メンバー

en: node
ja: ノード

en: Events
ja: イベント

en: Role
ja: 役割

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Tools
ja: ツール

en: Filters
ja: フィルター

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Modified
ja: 変更済み

en: Group members
ja: グループメンバー

en: English
ja: 英語

en: Token
ja: トークン

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Topics
ja: トピック

en: Topic
ja: トピック

en: Granularity
ja: 処理単位

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: People
ja: ユーザー

en: Last run
ja: 最終実行

en: Blocked
ja: ブロック

en: Glossary
ja: 用語集

en: Changed
ja: 変更済

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: Edit member
ja: メンバーを編集する

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Content top
ja: トップコンテンツ

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Upload File
ja: アップロードファイル

en: User Id
ja: ユーザーID

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Publisher
ja: 出版社

en: Overrides
ja: 上書き

en: Used in
ja: 利用場所

en: Permission
ja: 権限

en: Editor
ja: エディタ

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Administrator
ja: 管理者

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Edit node
ja: ノードを編集

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Offset
ja: オフセット

en: Joined
ja: 登録日

en: About
ja: アバウト

en: Delete node
ja: ノードの削除

en: File directory
ja: ファイルディレクトリー

en: Fid
ja: FID

en: Contact email
ja: 連絡先メールアドレス

en: Errors
ja: エラー

en: Related Content
ja: 関連コンテンツ

en: Relevance
ja: 関連度

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Delete relation
ja: 関連を削除する

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Group nodes
ja: グループノード

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: No resources available.
ja: 利用可能なリソースはありません。

en: Resource
ja: リソース

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ja: アップロードされたファイルが保存されるサブディレクトリー(オプション)。前後にスラッシュをつけないようにしてください。

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: Release Date
ja: 発売日

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Group content
ja: グループ コンテンツ

en: Asc
ja: 昇順

en: Not specified
ja: 未指定

en: Master
ja: マスター

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Default translation
ja: デフォルトの翻訳

en: Remove member
ja: メンバーを削除する

en: Edit relation
ja: 関連を編集する

en: @type %info has been created.
ja: @type %info が作成されました。

en: @type %info has been updated.
ja: @type %info が更新されました。

en: @type: added %info.
ja: @type:%infoが追加されました

en: @type: updated %info.
ja: @type: %infoが更新されました

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ja: デフォルトの翻訳かどうかを示すフラグ。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]
    
    [site:name] であなたのアカウントのキャンセルのリクエストが行われました。
    
    このリンクをクリックするかブラウザにコピーと貼り付けをすることによって [site:url-brief] でのあなたのアカウントをキャンセルすることができます。
     
    [user:cancel-url]
    
    注意: アカウントのキャンセル処理をすると元に戻すことができません。
    
    このリンクは使用されなければ 1 日で有効期限となり何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ja: [user:display-name] がアカウントの申請を行いました。
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] でのあなたのアカウントが有効になりました。
    
    このリンクをクリックするかコピーしてブラウザに貼り付けるとログインすることができます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:account-name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] のあなたのアカウントがキャンセルされました。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]さん
    
    [site:name]で、あなたのアカウントのパスワードリセットが要求されました。
    
    このリンクをクリックするか、ブラウザにコピーと貼り付けをすることでサイトにログインすることができます。
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクからのログインは一回かぎり有効です。リンク先ではパスワードを設定することができます。使用されなければ一日で有効期限が切れ何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    サイト[site:name]の管理者が[user:name]さんのアカウントを作成しました。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]へご登録くださりありがとうございます。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name],
    
    あなたの[site:name]のアカウンがブロックされました。
    
    --  [site:name] team

en: View member
ja: メンバーを見る

en: No members available.
ja: メンバーはいません。

en: View relation
ja: 関連を見る

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のメンバー

en: {{ arguments.gid|placeholder }} nodes
ja: {{ arguments.gid|placeholder }} のノード

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]にご登録いただきありがとうございます。
    あなたのアカウント申請は現在承認待ちです。
    承認されると、ログイン方法やパスワードの設定方法などの情報が記載されたメールが送信されます。
    
    --  [site:name] チーム一同
