EKAN (1.0.0) - en to fr translation catalogue (280 entries)

en: tags
fr: mots-clés

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: title
fr: titre

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: License
fr: Licence

en: Resources
fr: Ressources

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: File date
fr: Date du fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Field
fr: Champ

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: Archive
fr: Archiver

en: Icon
fr: Icône

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Search box
fr: Champ de recherche

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Severity
fr: Importance

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Plain text
fr: Texte brut

en: YYYY-MM-DD
fr: AAAA-MM-JJ

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Members
fr: Membres

en: node
fr: nœud

en: Events
fr: Évènements

en: Role
fr: Rôle

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Filters
fr: Filtres

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Modified
fr: Modifié

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: English
fr: Anglais

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic
fr: Sujet

en: Granularity
fr: Granularité

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: People
fr: Personnes

en: Last run
fr: Dernier lancement

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Changed
fr: Modifié

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: Edit member
fr: Modifier le membre

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: @total results
fr: @total résultats

en: Content top
fr: Haut de contenu

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Upload File
fr: Transférer le Fichier

en: User Id
fr: Id utilisateur

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Overrides
fr: Supplante

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Permission
fr: Droit

en: Editor
fr: Éditeur

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Maximum upload size
fr: Taille maximale de transfert

en: Administrator
fr: Administrateur

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fr: Durée pendant laquelle on considère qu'un utilisateur est en ligne après qu'il ait vu une page pour la dernière fois.

en: Edit node
fr: Modifier le nœud

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Joined
fr: A rejoint

en: About
fr: À propos

en: Delete node
fr: Supprimer le nœud

en: File directory
fr: Répertoire du fichier

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Contact email
fr: L'adresse de courriel de contact

en: Errors
fr: Erreurs

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: Related Content
fr: Contenu associé

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Delete relation
fr: Supprimer la relation

en: Not applicable
fr: Non applicable

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Group nodes
fr: Nœud de groupe

en: Contact Name
fr: Nom du contact

en: @interval ago
fr: Il y a @interval

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Who's new
fr: Nouveaux membres

en: Resource
fr: Ressource

en: Who's online
fr: Utilisateurs en ligne

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: publisher
fr: éditeur

en: Show more
fr: En afficher plus

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Show less
fr: En afficher moins

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Duration (seconds)
fr: Durée (secondes)

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fr: Sélectionnez où les fichiers finaux doivent être stockés. Le stockage privé de fichier pose beaucoup plus de contraintes que le stockage public, mais permet un accès restreint aux fichiers pour ce champ.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire de transfert où les fichiers seront stockés. Ne pas inclure de slash avant ou après.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fr: Saisissez une valeur comme "512" (octets), "80 KB" (kilo octets) ou "50 MB" (méga octets) pour restreindre la taille de fichier autorisée. Si ce champ est laissé vide, la taille du fichier ne sera limitée que par la taille maximale de transfert de PHP (limite actuelle <strong>%limit</strong>).

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fr: Un administrateur a créé un compte pour vous sur [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Release Date
fr: Date de version

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Rights
fr: Droits

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: Master
fr: Principal

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Datasets
fr: Jeux de données

en: Default translation
fr: Traduction par défaut

en: Add Dataset
fr: Ajouter un jeu de données

en: Add a Dataset
fr: Ajouter un jeu de données

en: Data Dictionary
fr: Dictionnaire de données

en: Remove member
fr: Supprimer un membre

en: Edit relation
fr: Modifier la relation

en: @type %info has been created.
fr: %info (@type) a été créé(e).

en: @type %info has been updated.
fr: %info (@type) a été mis(e) à jour.

en: @type: added %info.
fr: @type : %info ajouté(e).

en: @type: updated %info.
fr: @type : %info mis(e) à jour.

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour ce type de contenu. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets bas.

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: A flag indicating whether this is the default translation.
fr: Un marqueur indiquant s'il s'agit de la traduction par défaut.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Is Part Of
fr: Fait partie de

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Une demande de suppression de votre compte sur [site:name] a été faite.
    
    Vous pouvez maintenant supprimer votre compte sur [site:url-brief] en cliquant sur le lien ci-dessous ou en le copiant dans votre navigateur : 
    
    [user:cancel-url]
    
    A NOTER : La suppression de votre compte est définitive.
    
    Ce lien expirera dans un jour et aucune action ne sera lancée s'il n'est pas utilisé.
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
fr: Demande d'annulation du compte [user:display-name] sur [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
fr: Modification des informations de connexion pour [user:display-name] sur [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name] (en attente de validation d'un administrateur)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
fr: [user:display-name] a fait une demande de compte.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été activé.
    
    Vous pouvez maintenant vous connecter en cliquant sur le lien ci-dessous ou en le copiant dans votre navigateur : 
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé qu'une seule fois et vous redirigera vers une page où vous pourrez choisir votre mot de passe.
    
    Après avoir choisi votre mot de passe, vous pourrez vous connecter sur [site:login-url] en utilisant :
    
    nom d'utilisateur : [user:account-name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
fr: Détails du compte pour [user:display-name] sur [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name] (bloqué)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été annulé.
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
fr: Détails du compte [user:display-name] sur [site:name] (annulé)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Une demande de réinitialisation de votre mot de passe pour votre compte a été faite sur [site:name].
    
    Vous pouvez maintenant vous connecter en cliquant sur le lien ci-dessous ou en le copiant dans votre navigateur : 
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé qu'une seule fois pour vous connecter et vous mènera à la page pour changer votre mot de passe. Il expirera dans un jour et rien ne se passera s'il n'est pas utilisé.
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Un administrateur sur [site:name] a créé un compte pour vous. Vous pouvez maintenant vous connecter en utilisant le lien ci-dessous ou en le copiant dans votre navigateur : 
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé qu'une seule fois pour vous connecter et vous redirigera vers la page où vous pourrez choisir votre mot de passe.
    
    Après avoir choisi votre mot de passe, vous pourrez vous connecter sur [site:login-url] en utilisant : 
    
    nom d'utilisateur : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Nous vous remercions pour votre inscription sur [site:name]. Vous pouvez maintenant vous connecter en utilisant le lien ci-dessous ou en le copiant dans votre navigateur : 
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Ce lien ne peut être utilisé qu'une seule fois et vous redirigera vers une page où vous pourrez choisir votre mot de passe.
    
    Après avoir choisi votre mot de passe, vous pourrez vous connecter sur [site:login-url] en utilisant : 
    
    Nom d'utilisateur : [user:name]
    mot de passe : Votre mot de passe
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: All content, by month.
fr: Tous les contenus, triés par mois.

en: Recent content.
fr: Contenu récent.

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fr: Affiche la liste des utilisateurs les plus récents sur le site.

en: Who's online block
fr: Bloc "Qui est connecté"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fr: Affiche les noms des utilisateurs les plus actifs récemment et le nombre total d'utilisateurs actifs.

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Welcome to [site:name]
fr: Bienvenue sur [site:name]

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: A list of new users
fr: Une liste des nouveaux utilisateurs

en: There are currently @total users online.
fr: Il y a actuellement @total utilisateurs en ligne.

en: There are currently 0 users online.
fr: Il y a actuellement 0 utilisateurs en ligne.

en: A list of users that are currently logged in.
fr: Une liste d'utilisateurs actuellement connectés.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Votre compte sur [site:name] a été bloqué.
    
    -- L'équipe [site:name]

en: The entity could not be saved.
fr: L'entité n'a pas pu être enregistrée.

en: This field has been disabled by the plugin to guarantee the functionality that's expected of it.
fr: Ce champ a été désactivé par le plugin pour garantir la fonctionnalité attendue.

en: Edit member link
fr: Modifier le lien du membre

en: Remove member link
fr: Lien de retrait du membre

en: No members available.
fr: Aucun membre disponible.

en: Member account
fr: Compte membre

en: View relation link
fr: Voir le lien de relation

en: topic
fr: sujet

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant. Suivre le <a href="https://www.drupal.org/fr/docs/user_guide/fr/index.html">Guide utilisateur</a> pour démarrer la construction de votre site.

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
fr: [user:display-name],
    
    Nous vous remercions pour votre demande d'inscription sur [site:name]. Votre demande est actuellement en cours de validation. Une fois la validation faite, vous recevrez un autre courriel de confirmation contenant les informations vous permettant de vous connecter, choisir votre mot de passe ainsi que d'autres détails.
    
    
    --  L'équipe de [site:name]

en: No terms could be found. Please type in order to add a new term.
fr: Aucun terme n'a pu être trouvé. Merci de saisir afin d'ajouter un nouveau terme.

en: @interval hence
fr: Dans @interval

en: Wide (1090)
fr: Large (1090)
